Маріанна Климчук, учасниця Global Teacher Prize Ukraine 2019, про страхи, здобутки та враження від CELTA

Впечатления участницы Global Teacher Prize Ukraine от CELTA

Маріанна Климчук, одна з 50 найкращих вчителів премії Global Teacher Prize Ukraine 2019, торік отримала від Grade Education Centre у подарунок сертифікат на проходження курсу CELTA. Вона скористалася цим подарунком, а ми попросили її поділитися враженнями від курсу та думками щодо нього.

Grade: Розкажіть про ваші загальні враження та про досвід, який ви отримали на курсі CELTA у Grade Education Centre.

Для початку, я хотіла б сказати, що курс CELTA – це мрія кожного вчителя. Але… мрія того вчителя, який розуміє і знає, що це таке. Проте українські вчителі здебільшого:

а) не знають про цей курс;

б) не вмотивовані його пройти, тому що цей курс, хоч і згадується в листі МОН “Щодо вдосконалення фахової майстерності вчителів іноземних мов”, насправді не сприймається на місцях (тільки курси ОІППО – і нічого більше);

в) не мають фінансової змоги його пройти (усе-таки він коштує 3–4 вчительські місячні зарплати), а якщо й мають, то не розуміють його важливості.

Навіть зараз, коли я вже із захопленням ділилася своїми враженнями від курсу, у моїх хороших, розумних колег була думка «А навіщо він мені в Україні? Він нічого не дає, не відіграє жодної ролі ні під час атестації, ні під час розподілу годин тощо».

На жаль, до отримання можливості пройти CELTA, я також не знала, що це таке і з чим його їсти, але знала, що вчителі, які пройшли цей курс та отримали цей сертифікат, мають широкі можливості для викладання за кордоном. Наш український диплом філолога має меншу цінність, ніж сертифікат CELTA. Тому, коли я дізналася, що матиму можливість пройти цей курс, я зраділа цій новині навіть більше, ніж подорожі до Відню.

Враження, які я отримала – найкращі. Досвід – неоціненний. Моє тверде переконання – що краще вкласти інвестиції в курс CELTA, ніж у навчання 5 років в університеті. Так, мені не довелося вчитися в най-найкращому університеті України, але методика викладання в наших вишах уже давно застаріла. Ще донедавна філологів навчали за підручниками Аракіна, а час іде вперед. До цього я пройшла курс CELT-P, який теж дав міцну методичну базу. Для мене є різниця між CELT-P та курсами за НУШ від British Council. CELT-P більш структуровані, з конкретними прикладами, практичніші, навіть із цього курсу я брала деякі аспекти для методичного об’єднання вчителів і ділилася з ними.

Grade: Як CELTA вплинула на вашу подальшу роботу вчителем?

CELTA вплинула на моє особисте професійне зростання. Я змінила деякі підходи у викладанні в старших класах. Наприклад, я використовую автентичні підручники. А ще на курсі я навчилася, як правильно структурувати матеріал згідно з аспектами мовленнєвої діяльності, складати доцільний і виважений план уроку, де немає нічого зайвого. Окремо урок граматики, окремо лексики, окремо functional language (такий аспект не виділяла в підручнику окремо), reading, listening, speaking тощо.

Також я навчилася, як правильно давати feedback як учням, так і колегам. Тільки на CELTA вчать, як спостерігати урок, а потім вміло проаналізувати його. Шкода тільки, що адміністрація шкіл не проходить цей курс, і мало хто вміє дати об’єктивний детальний, водночас конструктивний аналіз.

Я навчилася слідкувати за своєю мовою та поведінкою як учителя: інструкції до виконання завдань чіткі та короткі, “менше слів, більше діла”. Не “А зараз давайте з вами відкриємо книжку на сторінці такій-то”, а “Відкрийте книжку на сторінці….” Здається, це легко, а насправді потрібен деякий час, щоби привчити себе давати дітям чіткі, короткі інструкції.

Особливо в нагоді стала навичка правильного формулювання CCQs (запитань для перевірки розуміння лексики чи граматики). Чесно, до курсу я не вміла їх правильно формулювати та навіть не розуміла їхньої суті. Ця навичка особливо корисна а старших класах школи.

Я навчилася “грейдити” свою лексику під час пояснення, тобто не пояснювати нове слово рівня intermediate словами цього ж рівня, а підбирати інші слова, навіть якщо пояснення в словнику йде саме таке.

Я навчилася, що давати учням фідбек потрібно тільки на target language, тобто на той аспект мови чи мовні одиниці, які вивчалися та опрацьовувалися саме на цьому уроці. Також я дізналася, що під час фідбеку не лише опрацьовуються помилки, але й надаються приклади правильних речень, висловів та фраз для заохочення учнів.

Я намагалася навчитися припинити “echoing”, яке є, на мою думку, звичкою всіх без винятку вчителів: коли учень відповідає, а ти ще раз проговорюєш його відповідь або сам відповідаєш на поставлене запитання. Особисто мені було важко прослідкувати за цим.

Я закріпила навичку eliciting, коли ти не даєш учням усе на “блюдечку”, а намагаєшся усе більше й більше активізувати їх за допомогою навідних запитань. Також я опрацювала такі методи, як teacher-led presentation та guided discovery, і зараз намагаюся їх збалансовано використовувати на своїх уроках.

Я навчилася будувати урок так, що після кожного індивідуально виконаного завдання учні спочатку мають змогу обговорити відповідь у парах, допомогти одне одному з проблемами, які виникли, і лише потім відповідати на клас.

впечатления Марьяны Климчук от CELTA

Grade: Чи були у вас певні острахи, з якими ви зіткнулися або які подолали на курсі CELTA?

Так, по-перше, я думала, що в мене недостатній рівень володіння англійською мовою для опанування теоретичного матеріалу та проведення практичних занять. Але, як показав курс, я впоралася, і досить непогано. По-друге, було трішки страшно проводити практичні заняття. Хоч у мене, як у багаторазового учасника обласних конкурсів “Вчитель року”, є практика проведення уроків із незнайомими учнями в незнайомій школі, та в мене зовсім не було досвіду проведення уроків для дорослих. Тим більше, що село проводило уроки в Києві!!! Тим більше, у Grade Education Centre, який є чи не найпопулярнішим центром для вивчення іноземної мови та підготовки до міжнародних іспитів. І дуже приємно, що я змогла донести до студентів навчальний матеріал саме так, як мене навчили на курсі.

Grade: Як ви оцінюєте навантаження на кандидатів, які проходять курс CELTA?

Я хочу зазначити раціональне поєднання теоретичного та практичного матеріалу. Онлайн-опрацювання теоретичного матеріалу, спілкування з колегами за курсом на форумі, обговорення практичних питань, “живі” онлайн-зустрічі у Zoom – усі ці різновиди роботи були гармонійні та збалансовані. Я особисто працювала рівномірно від 2 до 3 годин на день. Під час практичних занять навантаження було трішки більшим, оскільки потрібно було детально розписувати план уроку, лінгвістичний аналіз до таких типів уроку, як граматика та functional language, а також готувати роздатковий матеріал на урок.

Grade: Дайте, будь ласка, декілька порад тим вчителям, які тільки-но збираються проходити курс CELTA.

Я хотіла б надати такі поради, якими б скористалася сама. По-перше, чітко сплануйте свій час, працюючи над курсом. Заведіть зошит і записуйте нові терміни та слова. Періодично заглядайте в цей зошит. Усі електронні матеріали, отримані на курсі, також збирайте в одному місці. По-друге, пам’ятайте, що найкращий спосіб засвоїти вивчене – це когось навчити, тому діліться досвідом із колегами. По-третє, не бійтеся долати труднощі, не здавайтеся, якщо у вас щось не виходить, адже поруч тьютори, які завжди підтримають і нададуть кваліфіковану консультацію.

интервью у участницы CELTA

Grade: Що для вас було найбільшим викликом/челенджем?

Цікаво було працювати над written assignments, які були трохи challenging для простого шкільного вчителя. У курсі є багато таких нюансів, про які ми зовсім не думаємо під час викладання у школі. Наприклад, Focus on learner. Потрібно спостерігати за учнями під час занять, вміти визначити їхні потреби та підібрати матеріал згідно з цими потребами та рівнем знань. Якщо брати до уваги школу, то, насправді, ніхто не звертає увагу на потреби та інтереси учнів: навчають за підручником, який видало МОН, і все. Інше завдання – знайти релевантний автентичний текст для читання (до речі, працюючи саме над цим завданням, я дізналася про такий онлайн-інструмент, як перевірка text readability, який показує тобі в тексті лексику за рівнями та складністю та дає вердикт, для якого віку учнів цей текст підходить), повністю розробити завдання до цього тексту, від lead-in до follow-up activity, та ще й пояснити rationale для цього різновиду діяльності. Де ж ми таке робимо? На яких курсах цьому вчать? Та ні на яких!

Може здатися смішним, але одним із викликів на практичному занятті для мене було сідати та спілкуватися з групою, сидячи. У школі багато учнів, багато парт, ми звикли моніторити їх, походжаючи між рядами. Окрім того, у школі вважається неприйнятним для адміністрації, якщо ти проводиш урок сидячи. Тому мені цікаво було читати у фідбеці тьюторів “Sit more” або “Sit on a chair” або навіть “You may sit on this stage!!!”.

Іноді було важко давати фідбек своїм колегам у групі. Ми не навчені давати конструктивний фідбек. Пригадайте будь-яке методичне об’єднання вчителів – який аналіз уроку? Все добре! А вміти побачити недоліки та ще й толерантно про них сказати – не вміємо, бо нас ніхто не вчив це робити. І не кажіть мені, що ми вчилися давати аналіз уроку: цей аналіз, який придумали українські методисти, хай сховається.

Grade: Що на курсі для вас було найкориснішим?

Найкориснішим для мене була, звичайно ж, практика написання детального плану з визначеними заздалегідь халепами, які можуть трапитися під час уроку (anticipated problems), їхнім прогнозованим вирішенням, digging у онлайн-словниках, щоби до дрібниць дізнатися значення того чи іншого вислову, фрази (бо раптом тебе на занятті запитають учні, а ти не будеш знати), написання самоаналізу після кожного проведеного уроку з елементами тверезої оцінки самого себе, а також фідбеки від тьюторів після кожного уроку. Вони в мене всі зібрані в папочку, і я їх часто перечитую.

У школі, зазвичай, ніхто не прослідкує за твоїм ТТТ, за твоїми running commentaries, за тим, як ти моніториш учнів, за тим, які ти запитуєш CCQs, і чи взагалі ти їх запитуєш… Усе корисне! Усе без винятку! І нічого з цього ви не отримаєте в університеті! Звичайно, дехто може сказати «та ми це все знаємо…». Знаємо, чули, але, якщо чесно, не робимо так, як треба. Саме на цьому курсі ви зможете навчитися, як треба проводити методично правильний та корисний щонайперше для учнів урок. І взагалі, я вважаю, що держава повинна спрямовувати кошти на підвищення кваліфікації українських вчителів саме на таких курсах, як CELTA.

трудности CELTA

Grade: Які ваші найяскравіші враження/спогади від курсу CELTA?

Хороші, приємні, толерантні люди навколо, від тренерів та однокурсників до охоронців на вході. Я була приємно вражена кафе, коли бармен другого дня спитав мене “Вам як завжди?”, тобто, він запам’ятав, що я замовляла. Позитивна атмосфера на заняттях: підтримання тренерів, допомога у складанні планів, опрацювання нових автентичних підручників. До речі, саме на цьому курсі я отримала свій перший досвід користування Zoom та сесійними кімнатами, який мені потім дуже став у нагоді під час дистанційного навчання.

Grade: Опишіть, будь ласка, ваш досвід роботи з тренерами, їхню роль у вашому прогресі та досягненні результатів?

Тренери – це особлива команда. Вони дуже багато нам дали з методичної точки зору. Елеонора – енергійна, завжди з гумором та цікавими реальними прикладами з життя. Під час розбору наших практичних занять використовує багато візуалізації, фактично пише на дошці готовий короткий конспект: що і як повинно бути наступного разу, чого не повинно бути. Андрій – навпаки, спокійний, серйозний та розмірений у розмові. Щоби побачити свої недоліки під час проведення практичних занять пропонував нам кейси для обговорення у парах та трійках.

До кожного практичного уроку тьютори надавали нам план (TP points), поступово зменшуючи зміст вказівок, щоби ми могли самостійно на основі базового плану написати власні. А чого лише вартують деталізовані фідбеки наших тьюторів про кожен урок! Чітко прописано, що і на якій хвилині ти сказав, що зробив позитивно, а на що потрібно звернути увагу. Як зараз пам’ятаю Андрія, який усе бачив, усе чув, і тут же “строчив” у ноутбуці. Ми дивувалися: як це??? Усе, що ти робиш на уроці, і тобі здається, що так має бути, це норма – насправді далеко не так. Ми не знаємо, як має бути, з університету. Але ми маємо змогу дізнатися про це з курсу CELTA.

Звісно, роль тьюторів у прогресі як моєму, так і будь-якого курсанта, неоціненна. Step by step коригування та толерантні зауваження вели мене до стану звикання, що той чи інший твій крок має бути саме таким. Плюс усі поради є у електронному вигляді, і ти можеш їх прочитати ще раз і ще раз, пригадати, що і як ти повинен робити на уроці насправді.

Grade: Чи є життя після CELTA? Яке воно?

Так, життя після CELTA сповнене прогресивних змін у викладанні, гордості з того, що ти, нарешті, можеш доповнити своє резюме крутим, заслуженим сертифікатом і отримати позитивні зміни в житті. І, безперечно, після CELTA ти стаєш вище щаблем як у професійному житті, так і у суспільстві, навіть якщо воно (суспільство) тебе не оцінить. Саме завдяки цьому курсу я отримала пропозиції роботи за кордоном, які я сподіваюся використати, якщо не заважатиме ситуація з коронавірусом. Я безмежно вдячна Global Teacher Prize Ukraine за високу оцінку моєї скромної вчительської праці та за надану мені можливість професійного зростання. І, звичайно ж, люблю вас, Grade Education Centre, ви позитивні, професійні та круті!