Англійську перевірятимуть під час вступу та випуску з вишів

В чем концепция развития английского в вузах
21.07.2019

Уже незабаром, від 2021 року, англійська стане обов’язковою дисципліною на ЗНО. Але на цьому МОН не зупинилося. Воно створило Концепцію розвитку англійської мови в університетах, яка передбачає контроль рівня знань студентів під час вступу та випуску з українських ЗВО.

Появу концепції міністр освіти та науки України Лілія Гриневич пояснила тим, що знання англійської, особливо фахівцями, у сучасному світі вкрай важливе для розвитку економіки держав. А серед 32 європейських країн, для яких англійська не є державною, за знаннями цієї мови Україна посідає 28 місце. І це дуже низький показник.

Наразі студенти потрапляють до університетів із цілковито різним рівнем знань, а вчаться разом.  Із такої ситуації не виграє ніхто: тим, хто знає мову гірше, не вистачає часу на ретельне засвоєння матеріалу – їм постійно доводиться наздоганяти. Тим же, хто знає англійську краще, доводиться чекати тих, хто пасе задніх, замість вивчення нового. Для розв’язання цієї проблеми найкраще затвердити стандарти.

Згідно з концепцією, під час вступу до українських університетів студенти мають володіти англійською на рівні B1 чи вище. Перевіряти це будуть «скринінгові» тестування (у тому числі ЗНО з англійської). Якщо знання абітурієнта виявляться нижчими за норму, він однаково допускається до участі в конкурсі, але зобов’язаний до початку навчального року пройти інтенсив з англійської, що підтягне знання до необхідного рівня.

Сам зміст мовних дисциплін в університетах та кількість годин, що їм відведені, також зміняться.

Окрім того, перевірятимуться знання також і випускників: бакалаври матимуть продемонструвати знання мінімум на рівні B1+, а от представники старших рівнів (у тому числі магістри) – уже B2. Спочатку для перевірки використовуватиметься Єдиний вступний іспит (ЄВІ), а через 5–7 років його замінять обов’язковим кваліфікаційним іспитом з англійської.

Оцінювання знань англійської буде включене як елемент до єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для спеціальностей, які його складають. А для тих, хто не складає, вишам буде рекомендовано самостійно перевіряти мовні знання студентів.