Як не стояти на місці після того, як ви стали викладачем англійської?

my TEFL story

Декілька років тому одна міжнародна мережа мовних шкіл започаткувала кампанію #myTEFLstory з метою заохотити професіоналів з галузі викладання англійської поділитися своїми історіями успіху та досвідом, який вони здобули впродовж свого викладацького шляху. Ми у Grade Education Centre теж хочемо аби кожен викладач англійської був успішним та реалізованим у своїй професії, тому вирішили розповісти куди рухатися далі, якщо ви вже працюєте за фахом або тільки мрієте стати професіоналом в галузі TEFL.

Grade Teacher

Спеціально для викладачів англійської ми розробили програму “Grade Teacher”, яка вже навіть отримала гриф від Міністерства освіти і науки України. Проте Grade Teacher — більше, ніж просто курс підвищення кваліфікації. Це те, чим живе кожен викладач нашого центру: високі стандарти, вимогливість в першу чергу до себе, професійний розвиток, знання, якими ми залюбки ділимося з іншими колегами. Ми робимо все можливе, щоб надати можливість вчителям закладів освіти України розвиватися професійно та особистісно з урахуванням індивідуальних потреб та попереднього досвіду кожного, а також та реалій освітньої системи України. 

Тепер вчителі отримали шанс підвищити свою кваліфікацію згідно з міжнародними стандартами та комунікативним підходом до викладання англійської. Адже вчителі, які оберуть програму “Grade Teacher” отримують практичні уміння з викладання англійської для різних вікових груп учнів (молодша, середня та старша школа), управління класом, планування уроків, використання наочних та технічних засобів навчання. А також, окремий модуль програми присвячений інтегрованому навчанню, що є одним з пріоритетних напрямків запровадження концепції НУШ та програми “Вчитель XXI століття”. 

Зміст програми також відповідає системі підготовки до складання іспиту з міжнародної кваліфікації для вчителів від Cambridge Assessment English — Teaching Knowledge Test (TKT). Це означає, що викладач, який проходить будь-який із модулів програми «Grade Teacher», одночасно готується і може по закінченню навчання складати іспит ТКТ.

В рамках нашої програми ми будемо розповідати чим живуть викладачі нашого центру, ділитися методами та лайфхаками з викладання англійської, аби кожен викладач, навіть у найвіддаленішому куточку отримав доступ до найновіших знань. Сьогодні розповідаємо, що роблять викладачі нашого центру аби не відставати від закордонних колег. 

  • Навчаємося в експертів

Більшість викладачів рано чи пізно обирають курс CELTA на початку своєї кар’єри, якщо за плечима вже є хоча б диплом бакалавра. CELTA (англ. Certificate in English Language Teaching to Adults) вважається початковою кваліфікацією у галузі викладання англійської мови. Згідно з аналізом даних із 500 оголошень про пошук вчителів англійської мови, що були розміщені на 23 міжнародних веб-сайтах з пошуку роботи, 9 з 10 роботодавців у Великій Британії та 7 з 10 у всьому світі (включаючи Велику Британію) вимагають сертифікат CELTA від кандидатів на посаду вчителя англійської мови. Так каже Вікіпедія, а ось ті, хто вже володіє сертифікатом можуть підтвердити, що життя перевертається з голови на ноги, багато-хто міняє місце роботи та назавжди свій підхід до викладання. Найголовнішим компонентом курсу CELTA, що відрізняє його від інших подібних курсів на кшталт TEFL чи TESOL, є практика викладання в групах (teaching practice), що передбачає навчання реальних дорослих людей із різним рівнем володіння англійською. Зазвичай це групи Pre-Intermediate та Upper-Intermediate.

Курс CELTA дійсно чудовий, втім якщо ви працюєте з малими дітьми чи підлітками, методики, якої навчає CELTA буде не достатньо. Важливо зробити так, щоб вони не просто розважалися, а й навчалися під час ваших занять, тому необхідно володіти методикою та розуміти принципи, які стоять за кожною вправою чи завданням, а також знати особливості розвитку учнів цих вікових категорій. Наступні курси підійдуть вам,якщо ви працюєте з дітьми та молоддю віком 6-18 років:

CELT-P (Certificate in English Language Teaching — Primary) — курс, розроблений Cambridge Assessment English для викладачів, які працюють з учнями віком від 6 до 12 років.

CELT-S (Certificate in English Language Teaching — Secondary) — курс для викладачів, які працюють з учнями віком від 11 до 18 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: CELTA online vs. offline: все, що потрібно знати

Окрім курсів є й інші шляхи вдосконалення: 

  • Воркшопи

Чудовий спосіб дізнатися про щось нове, поспілкуватися з колегами, а якщо у вас немає вищеперелічених кваліфікацій, воркшопи — це чудова нагода побачити що дають міжнародні сертифікати, чим живуть професіонали та «заразитися» вірусом професійного зростання. Слідкуйте за нашими воркшопами на сайті Grade Teacher Training Centre. Список воркшопів постійно оновлюється.

  • Вебінари та трансляції воркшопів

Ви можете самостійно обирати сфери, які ви хочете розвивати, і зробити це разом із нами, або такими організаціями, як наприклад IHWO, IATEFL, OUP та BC та ін., які їх пропонують. І звичайно, багато записів доступні на YouTube, якщо ви не маєте змоги долучитися до прямих ефірів. Слідкуйте за нашими вебінарами на сайті Grade Teacher Training та долучайтеся до наступних подій.

  • YouTube 

Переглядайте канал Grade Education Centre та наших улюблених видавців таких як Cambridge University Press чи Trinity College London, і ви зможете побачити найвідомішу лекцію Скотта Торнбері “What’s the latest method?”, інтерв’ю з Девідом Крісталом, вебінари з Гербертом Пухтою та багато інших неймовірно корисних та натхненних відео з порадами та лайфхаками від професіоналів нашого центру та з усього світу. 

  • Конференції

 Окрім цілком очевидного, сесій та нових ідей, ви можете познайомитися із чудовими людьми, обговорити ідеї та відкрити для себе нові можливості в кар’єрі. Якщо ви не можете взяти участь у міжнародних конференціях, слідкуйте за Асоціацією викладання англійської мови (IATEFL Ukraine) у вашій країні та дізнавайтеся про те, що відбувається на місцях. Видавці також можуть проводити місцеві заходи. Grade Education Centre організовує міжнародні конференції і вже готується до наступної, тому слідкуйте за новинами на нашому сайті.

  • Інші кваліфікації

Якщо ви чули про Cambridge Delta і думаєте, що ця кваліфікація потрібна лише тим, хто навчає дорослих, подумайте ще раз! Delta (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) – кваліфікація для тих викладачів, які бажають просуватися вище по кар’єрній драбині. Завдяки своїй модульній структурі, ви маєте можливість обирати спеціалізацію (наприклад, навчання дорослих, дітей, підготовка до екзаменів та ін.), здавати модулі в будь-якому зручному порядку та зручний для вас час. Такий диплом чудово виглядатиме у вашому резюме, потенційно може відкрити нові двері у вашій кар’єрі та допоможе стати викладачем своєї мрії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як викладачу англійської підготуватися до іспиту Cambridge TKT?

Розширюйте свій набір навичок

Навчайте тих, кого ніколи раніше не навчали. Психологи усім радять виходити із зони комфорту. Для того, щоб стати тим, ким ви ніколи раніше не були, потрібно робити те, чого ви раніше ніколи не робили. Якщо бажаєте стати професіоналом і розвиватися, потрібно пробувати щось нове. Якщо ви все життя навчали студентів університету, спробуйте попрацювати із малими дітьми. Якщо ви звикли викладати граматику, настав час переключитися на CLIL! Якщо готували до екзаменів чи ЗНО, спробуйте очолити Speaking Club!

Створюйте матеріали. Це чудовий спосіб змусити себе задуматися про своїх учнів та свою викладацьку практику. Ви можете ділитися ними з колегами або в Інтернеті у блозі чи на веб-сайті. А для тих, хто хоче перейти на наступний рівень, є спеціальні курси, чи ряд книг таких як , наприклад, книга Кетрін Білсборо “How To Write Primary Materials”.

Проводьте дослідження. Вам не потрібно дотримуватися встановленої процедури, просто визначте проблему у своєму класі чи групі, яку ви хочете вивчити, і продовжуйте її вирішувати. Це може бути досить весело! 

Знайдіть роботу на керівній або тренерській посаді. Такі курси як CELTA та Delta можуть допомогти вам потрапити туди. Ви можете стати наставником для нових викладачів, проводити семінари / майстерки у вашій школі або виступати на конференціях.

Ми розповіли вам лише про деякі можливості, що є у викладачів англійської. Головне, зробити перший крок. Для того, щоб бути в курсі усіх новинок в галузі TEFL, слідкуйте за новинами на нашому сайті та у соцмережах.

А також підписуйтесь на нашу щотижневу розсилку для викладачів, щоб бути озброєним найновішими методиками та лайфхаками з викладання англійської.