5 must-do під час самопідготовки до Кембриджських іспитів

5 must-do при самоподготовке к Кембриджским экзаменам

Якщо ви поставили перед собою мету підтвердити свій рівень англійської за допомогою Кембриджського сертифіката, у вас є декілька варіантів підготовки до іспитів:

1) за допомогою підготовчих курсів чи занять із репетитором – найзручніший і найнадійніший спосіб;

2) самостійна підготовка – найбільш енерговитратний шлях, проте все ж доволі ефективний, якщо підходити до нього правильно;

3) складання іспиту без чи з мінімальною підготовкою – найризикованіший варіант, навіть якщо ви на 100% впевнені у власному рівні.

Хоча я й готую студентів до СAE вже зо два роки, я сама готувалася до двох іспитів (CAE і CPE) самостійно. Цей досвід допоміг мені сформулювати кілька порад, які стануть у нагоді всім, незалежно від іспиту, який ви плануєте складати. Тож ці правила можна використовувати і для самопідготовки до IELTS чи TOEFL.

Треба підтягнути англійську?

  1. Практикуйтеся регулярно.

Що краще – займатися 5–10 годин на день один раз на тиждень чи одну годину, але щодня? Я обрала другий варіант і вважаю, що він набагато плідніший. Якщо у вас зовсім мало вільного часу в певні дні, спробуйте виділити хоча б півгодинки: можна практикувати завдання, які не вимагають занадто багато часу, наприклад, Use of English чи завдання на Listening. Також можна потренуватися в граматиці та лексиці, це ніколи не буває зайвим.

  1. Практикуйтеся вдумливо.

Можна почати готуватися до іспиту за рік чи за 5 років до складання та робити це регулярно, але якщо ви не будете працювати над помилками, то зиску з цього буде мало. Аналізуйте свої помилки, спробуйте виявити свої слабкі сторони та приділяти їм більше часу. Але й завдання, у яких ви сильні, не закидайте – рівень важливо підтримувати.

Как самостоятельно готовиться к Кембриджским экзаменам

  1. Вивчіть формат іспиту.

Знати, чого очікувати від іспиту – уже половина успіху. Знати потрібні стратегії – ще більше шансів на успішне складання. На щастя, є велика кількість ресурсів із цією інформацією. Наприклад, офіційний сайт Кембриджу пропонує безкоштовні приклади завдань.

  1. Фідбек важливий!

Особливо в письмовій і розмовній частині. Якщо ви займаєтеся на курсах чи з репетитором, це не проблема. А що робити, якщо ви готуєтеся самостійно? На жаль, ви не завжди зможете об’єктивно оцінити свій прогрес, але ви можете знайти партнера з підготовки в тематичних спільнотах. Вивчивши форуми та сторінки у Facebook, присвячені іспиту, що вас цікавить, ви можете не лише знайти корисну для вас інформацію, але й домовитися практикуватися разом і перевіряти письмові роботи одне одного. Навіть якщо ви знаєте всі критерії оцінювання та потрібні стратегії, іноді потрібен погляд із боку.

  1. Не перестарайтеся та давайте собі відпочити.

Звісно, підготовка до іспиту важлива, але й психологічне здоров’я відіграє значну роль у отриманні бажаного результату. Якщо ви будете вчитися без відпочинку та через силу, є шанси, що ви швидко перегорите – і до дня іспиту будете ненавидіти все, що пов’язане з англійською.

Але підготовка також може бути приємною. Коли ви відчуєте, що втома заважає вам займатися, немає нічого страшного в тому, щоби відкласти навчання. А ще можна поєднати приємне з корисним: почитати, послухати чи переглянути щось, що цікаве саме вам, англійською – ви напевне знайдете кілька цікавих ідей, висловів чи граматичних конструкцій. До речі, іноді вони запам’ятовуються набагато краще тих, що вам трапляються в підручниках. Ще ви можете поговорити з партнером або відвідати розмовний клуб і поспілкуватися в спокійному оточенні, адже будь-яка розмовна практика буде корисною.

Збираєтеся складати FCE, CAE чи CPE?

Найцікавіше, що здебільшого люди ніколи не відчувають себе готовими до іспиту на всі 100. Дуже часто є відчуття, що можна було там довчити, там допрацювати, написати ще робіт із десять… Тому, якщо ви не відчуваєте себе повністю готовими – це нормально. Завжди будуть завдання, у яких ви будете сильнішими.

Якщо ви все ж робите успіхи в тестах для практики, нехай і не в усіх, можна ризикнути та спробувати скласти іспит. Врешті-решт, будь-який досвід корисний, а результат може вас приємно вразити.

Матеріали, які можуть вам знадобитися в процесі підготовки:

Щасти вам на іспиті!