Як побудувати заняття англійської, якщо студенти не вміють читати?

how to teach reading

Усі ми знаємо, що читання – це знання, а знання – це сила. Читання англійською вибудовує місток між мовою та культурою англомовного світу. А ще це, мабуть, найважливіша навичка для тих, хто лише починає вивчати іноземну.

Як тільки ви обрали “ідеальний” матеріал для читання на занятті англійською, що потрібно робити далі? Адже якщо правильно підійти до навчання читання, то можна піти далі, ніж просто навчити студентів читати: а саме розвивати навички говоріння, аудіювання, і письма. Якщо від самого початку вчити студентів розуміти прочитане, це дасть змогу розширювати їх словниковий запас, практикувати вимову та розвивати знання граматики підсвідомо. Так, саме підсвідомо – адже це найкращий спосіб, на відміну від нудних правил.

Читання – це також один з основних компонентів будь-якого міжнародного мовного іспиту, наприклад, IELTS, TOEFL, чи лінійки Кембриджських іспитів. Ці іспити можуть допомогти студентам вступити в омріяний університет чи отримати перспективну роботу. То ж як допомогти студентам розвивати таку необхідну навичку?

З ЧОГО ПОЧАТИ?

Перед тим як приступити до навчання читання, дуже важливо визначити рівень ваших студентів. Події можуть розвиватися наступним чином:

  • студенти вміють читати, але ви не знаєте напевне;
  • студенти зовсім не вміють читати.

Читання не повинно бути надто складним для того, щоб студенти могли зрозуміти та виграти від цього. Якщо студенти не розуміють більшості слів на сторінці, текст для них занадто складний. З іншого боку, якщо студент розуміє все, що читає, у нього немає мотивації, і він не вчиться нічому новому. Тож найкраще оцінити рівень студентів за допомогою коротких уривків для читання різного ступеня складності. Це може зайняти близько одного тижня. Роздайте текст, який на вашу думку відповідає рівню ваших студентів, а потім проведіть коротку дискусію, задайте кілька питань та зосередьте увагу на лексиці (використайте CCQs), щоб визначити, чи уривок відповідає мовному рівню студентів. Якщо він виявиться занадто легким або занадто важким, підберіть інший і повторюйте процедуру, поки не досягнете рівня, оптимального для студентів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як навчити дорослих добре писати англійською

Коли мова йде про розуміння прочитаного на початковому рівні, для студентів надзвичайно важливо мати деякі базові навички.

Почати з вивчення абетки — найочевидніший перший крок. Далі додаємо основну лексику. Після того, як фундамент побудований, ви можете починати додавати складніші компоненти, такі як, наприклад, прийменники та артиклі. Як це виглядатиме на практиці?

У групі, де усі початківці, проведіть швидку розминку зосереджену на абетці перш ніж перейти до спільного читання. Поновлення знань алфавіту дозволить продовжувати заняття без перерв та відволікань під час практичного етапу уроку.

Як тільки з алфавітом покінчено, переходьте до слів. Допоможіть своїм студентам вимовляти та розпізнавати слова, коли вони постають перед ними. Більшість носіїв англійської мови навчилися читати саме таким чином, а створення міцної основи з самого початку зробить ваш урок більш ефективним у довгостроковій перспективі. Невеликі картки, презентація PowerPoint або словесна гра — все це може бути хорошим варіантом лексичної розминки.

Важливо обирати для розминки слова, які стосуються ваших учнів, наприклад, щось, що вони можуть мати вдома чи цікавитися. Слово “dog”, звичайно, стосується майже всіх людей у світі та може легко вживатися у реченні.

Слово “dog” можна використати у реченні, наприклад, “Tom has a dog”. Ви можете легко трансформувати слова, які ваші учні вимовляли та обговорювали зі своїми одногрупниками, у речення.

Не забувайте будувати урок так само, як будуєте кам’яну стіну, цеглинку за цеглинкою. Це дозволить вашим студентам підтримувати базові знання матеріалу. Формулюйте речення, використовуючи слова, які ви обговорювали раніше, додавайте до них контекст та продовжуйте далі.

ГОТУЄМОСЯ ЧИТАТИ ДОВШІ ТЕКСТИ

Перш ніж запросити своїх учнів у літературний сад нових слів та складних речень, потрібно підібрати матеріал, який їм підійде. З’ясуйте чим вони цікавляться. Часто є загальні теми, що цікавлять усіх: батьківство, комп’ютери, кулінарія, подорожі та ін.. Розпитайте студентів про їхні інтереси в перші дні занять та підберіть матеріал відповідно до них. Навчання читання з текстами на ці теми підвищить мотивацію учнів, а отже, означатиме, що вони дійсно їх читатимуть та вдосконалюватимуть свої навички.

Після того, як ви обрали текст для читання, виконайте деякі завдання перед початком читання. Наприклад, оберіть 5 до 7 ключових слів, що стосуються теми тексту для читання. Ваші студенти неминуче натраплять на нові слова під час читання, але, якщо трохи з ними попрацювати заздалегідь, це додасть їм більшої впевненості, коли вони побачать і розумітимуть слово, яке вони щойно вивчили, в тексті.

Ще одним чудовим завданням перед читанням тексту є обговорення в класі чи групі про автора матеріалу. Ви можете використовувати малюнки та дозволити своїм студентам обговорити жанр, про який пише автор, а також те, звідки він або вона, чим йому або їй подобається займатися тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як допомогти своїм учням вдосконалити навички читання та аудіювання?

Ви також можете поділитися важливими поняттями з матеріалу для читання та коротко їх обговорити. Таким чином ви даєте своїм студентам базові знання про те, що має бути в тексті. Можливо, вам навіть захочеться, щоб ваші учні спробували швидко прочитати текст. Skimming передбачає пошук певних типів слів та інформації в тексті без читання. Що відразу потрапляє в очі? Цифри, кольори, звична знайома лексика, місця та імена — це часто речі, які кидаються нам в очі у незнайомому тексті. Дискусія перед читанням допомагає сформувати background knowledge та зрозумілість тексту, а також дає вчителю уявлення про те, на що потрібно більше звернути увагу.

Знайомте студентів з різними моделями дискурсу. Форма розповіді знайома більшості з нас. За допомогою оповідань навчати легко: ми читаємо та чуємо історії майже все своє життя. Однак звіти, ділові листи, особисті листи, статті та есе — це також жанри, які студенти повинні розуміти, коли закінчать школу чи курси та влаштуються на роботу чи продовжать навчання. Ми розуміємо цю модель дискурсу, тобто її структуру. Здебільшого усе зв’язано хронологічно; використовуються дієслівні форми минулого часу; розповідь побудована навколо серії дедалі драматичніших подій, що досягають апогею або кульмінації тощо.

Модель дискурсу есе може бути менш звичною, але все ж важливою для розуміння тексту: вона побудована навколо ряду тем, пов’язаних з однією основною ідеєю чи тезою. Знання моделі дискурсу дозволяє читачеві знати, чого очікувати, а отже, підвищує зрозумілість тексту.

Дуже хорошою ідеєю для уроків читання є робота в групах, коли студенти читають один одному вголос, обговорюють текст, складають запитання та відповіді тощо. Робота в групах забезпечує вкрай необхідну інтерактивність для підвищення мотивації та навчання.

Використовуйте читання вголос – це коли читає лише одна людина: ви або студент. Це стратегія, яка найкраще працює з підлітками та дорослими, хоча ви, безсумнівно, можете використовувати її з молодшими школярами. Але, з власного досвіду, young learners потрібна більша підтримка в читанні вголос, тому з цією віковою категорією більш ефективним є хорове читання. Дорослі ж мають різні потреби, найважливішою є потреба в поліпшенні вимови. Читання вголос ідеально підходить для цього. Як це працює:

  • оберіть текст для читання;
  • прочитайте уривок вголос, студенти слідкують. Обов’язково моделюйте правильну вимову та інтонацію;
  • перевірте розуміння. Припускаючи, що нових слів не надто багато, задайте кілька запитань щодо розуміння та зверніть увагу на будь-які сумніви щодо тексту чи значення будь-яких слів / виразів;
  • студенти читають по черзі вголос. Один учень читає, наприклад, один абзац. Зверніть увагу, які слова чи фрази йому особливо важко вимовляти. Коли він закінчить читання, попросіть його повторити слова / фрази / речення, з якими він / вона мали проблеми. Нехай клас або окремі студенти також повторять слово / фразу / речення, поки вони не вимовлять їх правильно. Наступний студент читає наступний абзац і т.д..

Ви можете читати вголос кількома способами, але завжди повинен бути момент, коли ви моделюєте читання, і інший момент, коли ваші учні повторюють. Це не тільки допомагає їм засвоїти правильну вимову та інтонацію, але й зрозуміти текст. Багато студентів кажуть, що, читаючи щось вперше вголос, вони розуміють половину прочитаного, оскільки звертають увагу на вимову. Інші стверджують, що звук власного голосу їх відволікає. Але цих проблем можна уникнути, коли викладач читає першим: ви моделюєте правильну вимову, і студенти мають більше шансів зрозуміти текст.

Зв’яжіть читання з іншими дисциплінами, із зовнішнім світом, з іншими студентами. Наприклад, розіграйте сценки з прочитаного, чи проведіть екскурсії на цю тему. Допоможіть учням побачити цінність читання, пов’язавши читання із зовнішнім світом і показавши там його використання.

Дуже часто ми читаємо текст, а потім не повертаємося до нього знову. Однак якщо прив’язати до нього діяльність із лексикою, граматикою, питаннями на розуміння та дискусіями, то збільшаться шанси розуміння прочитаного та стимулюватиметься процес навчання.

Як оцінювати читання? Дуже часто люди думають про «test», коли чують слово «оцінка». Але насправді найцінніші оцінки бувають менш формальними: наприклад, викладач може ходити та спостерігати за студентами, які обговорюють прочитане. Чи не показує обговорення, що вони справді розуміють текст? Іншими засобами неформального оцінювання можуть бути короткі опитування або анкети.

Не розтягуйте читання занадто довго в часі – будуйте заняття так, щоб ваші студенти могли зрозуміти загальні та конкретні поняття в тексті. Робіть це весело та із задоволенням, тоді ви отримаєте більше ентузіастів та впевнених у собі учнів-початківців.

Нещодавно ми писали про те, як зрозуміти, що на уроці англійської ваші учні дійсно навчаються.