Не так страшна CELTA, як те, що про неї говорять

Не так страшна CELTA, как то, что о ней говорят

Певне, кожен, хто замислювався про CELTA, хоча б раз чув або читав про те, як це складно. Кандидатам буквально приходиться забути на час про відпочинок, роботу та навіть особисте життя. Деякі з колишніх учасників розповідають про героїзм чоловіків та жінок, які готували сніданок, обід та вечерю, мили гори посуду, робили тонну домашніх завдань із дітьми, вигулювали собак та котів, пилососили квадратні кілометри килимів, тому що «мама вчиться», «у неї взагалі немає часу» чи «тато вже навіть не пам’ятає, як його самого звуть». 

Насправді все вже не так, адже час не стоїть на місці. Багато в проходженні CELTA встигло змінитися.

Що таке CELTA та як туди потрапити?

CELTA (англ. Certificate in English Language Teaching to Adults) – не просто сертифікат чи курс, а базова кваліфікація професійних викладачів англійської в усьому світі. Отримати її може як досвідчений учитель, так і новачок. І навіть якщо ви просто добре знаєте англійську, у вас є бажання змінити рід діяльності, і ви цікавитеся викладанням, можете сміливо обирати курс CELTA серед багатьох інших, оскільки саме він дає унікальну можливість отримати та покращити практичні навички викладання англійської, підтвердити їх міжнародним сертифікатом.

Головне – виконати ввідне завдання та відповідати вимогам:

  • бути старшим за 20 років (чи 18 – за умови успішного проходження інтерв’ю);
  • вища освіта в будь-якій галузі (мінімум диплом бакалавра);
  • рівень англійської – С1 або С2 за шкалою CEFR (можна у якості підтвердження продемонструвати сертифікат, наприклад, IELTS, TOEFL, CAE чи CPE).

Сміливо заповнюйте аплікаційну форму та виконуйте перше письмове завдання. Воно складається з питань, які перевіряють знання англійської, та питань із викладання. Ті, хто успішно виконав його, проходять далі, і наступним етапом буде співбесіда з тренером CELTA. 

Зазвичай вона проходить у Skype чи в авторизованому центрі Cambridge English Assessment. Під час інтерв’ю розбирається письмове завдання, виконане кандидатом, його можуть попросити розповісти про досвід викладання, висловити думку про навчання, а також забезпечують йому докладну інформацію про самий курс. Співбесіда дає можливість центру оцінити потенціал кандидата. Після його проходження учасників зараховують до рядів CELTA trainees.

Что такое CELTA и как туда попасть

Як проходить навчання?

Якщо ще кілька років тому отримати CELTA можна було лише після проходження інтенсивного курсу CELTA full-time, то тепер є ще курс CELTA part-time. А від листопада 2019 вперше в Україні стає доступним CELTA online, і пройти курс можна буде, практично не виходячи з дому.

Традиційний інтенсив CELTA full-time триває 4 тижні. Як правило, щоденно, крім суботи та неділі, відбуваються навчальні заняття для ознайомлення з основами викладання мови за комунікативною методикою, як у теорії, так і на практиці з колегами. 

Також CELTA містить: 

  • спостереження (observations) за заняттями досвідченіших викладачів, які вже мають сертифікат CELTA;
  • заняття із самооцінки та зворотного зв’язку (feedback sessions), на яких учасники разом із тренерами обговорюють та аналізують власні проведені заняття та заняття колег для їхнього покращення;
  • заняття з планування уроків (lesson planning sessions), які допомагають планувати заняття ефективно, відповідно до вимог комунікативного підходу у викладанні англійської;
  • виконання 4 обов’язкових письмових завдань, які стосуються характеристики учнів, дослідження мови, розвитку мовних навичок, викладання мови та професійного розвитку.

Найголовнішим компонентом курсу CELTA є практика викладання в групах (teaching practice), що передбачає навчання реальних людей із різним рівнем володіння англійською. Зазвичай це групи Pre-Intermediate та Upper-Intermediate.

Мифы, легенды и правда о CELTA

Інтенсив CELTA full-time  дійсно дуже насичений, адже за короткий термін кандидатам доводиться багато чому навчатися та виконувати величезну кількість завдань. Оскільки заняття проходять із ранку до вечора, то готувати плани уроків та робити письмові завдання дійсно приходиться вночі. Проте за порівняно короткий час можна повністю переформатувати власне викладання та отримати всі необхідні для подальшої роботи навички. 

Водночас, CELTA part-time передбачає набагато більше часу на виконання всіх цих завдань – приблизно 13 тижнів, оскільки навчання та викладання проводиться зазвичай у п’ятниці та суботи. Виходить, кандидатам не потрібно брати відпустку та кидати на деякий час основне місце роботи. Просто весь процес розтягується в часі.

У новому форматі CELTA online все ще простіше. У ньому поєднується онлайн-навчання та очна практика викладання. Протягом 14 тижнів учасники отримують усі необхідні знання через онлайн-платформу, виконують усі завдання, отримують оцінки та фідбек від тренерів, а для проходження обов’язкової частини курсу – практики викладання – необхідно приїхати до центру на 2 тижні. Головною перевагою CELTA online є можливість використання онлайн-платформи в будь-який зручний час, самостійно планувати свою роботу над курсом та більше вільного часу.

Как оценивается CELTA

Як оцінюється CELTA?

Під час курсу, незалежно від його формату, тренери оцінюють те, як ви плануєте та проводите заняття (усього 8), а також виконання 4 обов’язкових письмових завдань. Якщо ви притримуєтеся рекомендацій, прислуховуєтеся до фідбеку, ніяких труднощів виникати не повинно, адже наставники все детально пояснюють та обов’язково наводять приклади. 

Ви отримаєте сертифікат, якщо ваша робота відповідає вимогам курсу, відповідає чи перевищує критерії обох компонентів оцінки. Фахівці Cambridge English Language Assessment ретельно перевіряють результати роботи кандидатів, і через приблизно три тижні можна отримати сертифікат.

Учасники CELTA Online отримують точно такі ж сертифікати, що й кандидати CELTA full-time чи CELTA part-time. Результати зараховуються однаково для всіх, тому немає необхідності в окремій сертифікації. Фахівці оцінюють очну практику викладання та мають доступ до онлайн матеріалів. Курс проходить за одним і тим же навчальним планом. На сертифікаті CELTA не вказується, у якому форматі учасник проходив курс, лише його оцінка: Pass, Pass B, Pass A або Fail. Ось, власне, й усі «страшилки».

Залишилося лише додати, що, окрім усього вищеперерахованого, коли ви стаєте одним із тих, кому вдалося survive CELTA, для вас відкривається цілий світ нових можливостей, адже здебільшого кандидати отримують нову роботу чи підвищення на посаді протягом кількох місяців після закінчення курсу. І тоді ви, як ніхто інший розумієте увесь сенс фрази «CELTA’s fun when CELTA has been done».

Читайте також: Що дала CELTA.