Недаремно студенти, які планують складати екзамени з англійської мови, йдуть на курси підготовки до іспитів. Адже там, аби показати свій рівень, треба застосувати правильні техніки та підходи.
Про них ми і поговоримо в цьому блозі. А саме про техніки читання.
Оскільки тести зазвичай обмежені в часі, ми розглянемо, як правильно читати тексти, аби зрозуміти їхню суть та виконати завдання, і водночас не витратити на це ввесь часовий ліміт.
Як читати на іспитах?
Зазвичай на екзаменах з англійської після кожного тексту є запитання, на які потрібно дати відповідь зважаючи на прочитане. Це може бути і множинний вибір, і заповнення пропусків, і поєднання частин речень, й інші формати.
Тому ключове в цьому — знайти потрібну відповідь. І щоб це зробити, не варто вчитуватись у кожне слово та думати про переклад.
Перед тим, як починати читати текст слід обовʼязково прочитати завдання, аби зрозуміти, що конкретно потрібно робити.
Це приклад з секції читання міжнародного іспиту IELTS. Як бачимо, тут потрібно визначити, які з цих 6 речень True, правдиві які False, неправдиві а які взагалі Not given. у тексті немає інформації про це
І аби правильно прочитати текст та знайти те, що потрібно, спочатку треба прочитати самі речення, щоб:
- усвідомити їхню загальну тему;
- визначити ключові слова.
Саме за ключовими словами далі потрібно шукати інформацію в тексті. Причому, вони можуть бути зазначені не так, як у самому реченні, натомість будуть застосовані синоніми.
І лише після цих кроків слід переходити до читання та пошуку відповідей.
А тепер поговоримо про самі техніки.
Техніка skimming
Вона застосовується для швидкого читання, аби усвідомити суть, але не зосереджуватись на кожному слові.
Зазвичай, у стратегіях для виконання завдань на іспитах саме таке читання є першим кроком. Ви маєте:
- переглянути заголовки, підзаголовки, виділення у тексті;
- швидко прочитати всі абзаци, не зупиняючись на невідомих словах.
Звертайте увагу на дати, імена, назви. Скоріше за все пошук відповідей буде повʼязаний з ними. Адже, фактично, вони і є ключовими словами.
Також варто читати повністю вступні та завершальні речення кожних абзаців, адже у них часто міститься суть кожної частини.
І коли ви вже здатні пояснити основну тему тексту, можна переходити до виконання завдання.
Отож, техніка skimming застосовується для того, аби зрозуміти тему тексту, основні події в ньому чи думки. У цьому випадку деталі тексту ігноруються.
Техніка scanning
Сканування також є технікою швидкого читання, однак у нього інша мета.
Scanning на іспитах проводиться для того, аби знайти в матеріалі потрібну інформацію.
Вона вже застосовується на наступних етапах виконання завдання, після того, як у його реченнях визначені ключові слова і ви чітко розумієте, що шукаєте.
Подивімося на приклад. У завданні на заповнення пропусків маємо таке речення:
▶️ an additional amount of money is given if _____ is required
У ньому ключовими словами є additional, money та required.
І завдяки цим словам ми проведемо техніку scanning та знайдемо абзац, в якому є відповідь для цього речення.
The internship winners will work at one of our two speciality TV stations. The Connect station provides programming on regional events, while the emphasis at Transview is on instructional shows. Each intern will work in an entry-level position within an area that meets the requirements of the company and be paid at the opening rate set by the company for that position. If the assignment makes relocation necessary, a maximum $1,500 grant is provided to assist with these expenses.
Ключового слова money у тексті нема, але є його синоніми — слово paid, а також сума, яка наштовхує на думку, що саме в цьому уривку захована відповідь.
Найчастіше так і відбувається: речення не передано в тексті слово в слово, а ключові слова виражені за допомогою синонімів.
Коли ми помічаємо потрібні нам слова у реченні, уже тоді починаємо вчитуватися в них. І так шукаємо відповідь. Ще одне ключове слово — required, виражене в тексті за допомогою слова necessary. Відповідно, саме в останньому реченні захована відповідь.
If the assignment makes relocation necessary, a maximum $1,500 grant is provided to assist with these expenses.
▶️ an additional amount of money is given if _____ is required
Ось так за допомогою техніки scanning на іспитах з англійської виконують частину Reading.
У підсумку техніка scanning застосовується для того, аби швидко просканувати текст на ключові слова, знайти потрібний уривок та зосередитися на ньому.
Що потрібно для успішного Reading?
Skimming та scanning є двома основними способами швидкого читання на іспитах.
Проте, аби точно знайти правильну відповідь, потрібно підкріплювати їх ще кількома важливими техніками:
1. Paraphrasing
По-перше, це допоможе краще зрозуміти суть речення, якщо переказати його своїми словами. По-друге, так ви підготуєтесь до того, що один сенс у тексті й у завданні буде переданий різними синонімічними словами.
Але памʼятайте про те, що час обмежений, і витрачати навіть 5 хвилин на перефразування не варто.
2. Answers prediction
На етапі, коли ви визначили ключові слова спробуйте передбачити, яке слово потрібно вставити в пропуск: чи це іменник, чи дієслово, чи навіть прикметник. Можливо, це імʼя або цифра. Так пошук звужується, а наступний етап scanning стає більш ефективним.
Наприклад, що можна вставити в цей пропуск?
▶️ The population lived on animal products, and crops such as _____.
Це точно буде іменник, і це буде вид crops — якоїсь сільськогосподарської культури. якщо цікавить відповідь, то в пропуску має стояти слово vegetables
І вкотре наголосимо на визначенні ключових слів. На цьому має бути побудована вся робота, адже що шукати, швидко читаючи текст? Саме ключові слова.
Отож, якщо виконувати всі ці правила та застосовувати згадані техніки, Reading на іспитах точно принесе високі бали.
Що читати, аби підготуватись до іспитів?
Перша й основна помилка — читати тексти одного формату й на одну тему. Екзамени з англійської перевіряють і розуміння повсякденних матеріалів, і новин, і науково-популярних текстів.
Тому шукайте тексти різних форматів та жанрів.
Памʼятаєте, як у школі, коли нам не вдавалось висловити думку, нам казали: «Треба більше читати»? Можливо, в той момент ми засмучувались, але насправді правило дієве.
Чим більше різних текстів ви прочитаєте, тим краще ви справитесь не лише із секцією Reading, а і вивчите більше нових слів, побачите граматичних конструкцій та запамʼятаєте цікавих фраз. А все це допоможе і на Speaking, і на Writing, і навіть на Listening.
Отож, шукайте англійською різні тексти:
- частину своїх запитів у Google на різні теми робіть англійською;
- листаючи Instagram спробуйте вчитуватися в англомовні підписи;
- купіть або завантажте добре знайому казку чи твір англійською, прочитайте його повністю;
- хоча б раз на тиждень заходьте на іноземні новинні сайти та читайте новини або статті там, також можна обирати англомовні версії українських ЗМІ.
Крім того, можна читати і книжки. Списки літератури за всіма рівнями англійської шукайте у нашому блозі.
Якщо ви готуєтесь до іспитів з англійської, бажаємо успіху і сподіваємось, що наші поради будуть корисними.
А якщо ви тільки починаєте підготовку і шукаєте менторства, Grade разом із сертифікованими викладачами готовий допомогти на підготовчих курсах до Кембриджських іспитів для дітей та дорослих, IELTS, TOEFL чи НМТ.
Get a good result!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)