З чого на вашу думку має складатися ефективний урок англійської? Чи входять до нього ігри?
Складові свого ідеального уроку можете писати в коментарях внизу, одразу після тексту, а тим часом ми обговоримо тему ігор на заняттях.
Можливо, ці активності асоціюються з перепочинком, послабленням уваги та вважаються дитячим заняттям. Однак, ми поглянемо на них з іншого боку і доведемо, що це те, чим можуть і навіть мають займатися будь-які студенти.
Отож, розвінчаймо разом міфи про навчання через ігри, та поекспериментуємо у методах викладання!
Міф 1: Гра — для відпочинку
Перші асоціації, які виникають зі словом «навчання» — це зошити, підручники та вправи, які одну за одною виконують зосереджені учні.
Однак, ми завжди говоримо про те, що вивчення англійської має приносити задоволення, а це можливо завдяки новим підходам та відкритості до різних форматів завдань.
Власне, ігри в контексті навчання ніяк не поступаються класичним вправам.
Окрім того, що з їх допомогою можна вивчати лексику та тренувати говоріння, вони ще мають перелік переваг, зокрема:
- тренування мовних навичок відбувається без усвідомлення: учні концентруються на умовах гри, однак, паралельно їхній мозок виконує задачі, які закладені в ній для того, аби покращити певну навичку;
- студенти вчаться комунікувати між собою іноземною мовою в умовах спільної роботи або ж навпаки — конкуренції;
- гра може бути додатковою активністю для підготовки до вивчення нового матеріалу.
До прикладу, аби підготувати студентів до вивчення прикметників для опису агрегатних станів, форм чи кольорів, можна використати цікаву гру.
Попросіть студентів зібрати їхні улюблені речі, наприклад, мушлі, камінці, іграшки, квіти. Нехай вони опишуть їх своїм одногрупникам за допомогою максимально довгого переліку слів.
Відтак, гра стає корисною, коли у неї є конкретна мета та умови, в яких її можна досягти.
Міф 2: Гра тільки для дітей
Навіть, якщо game activities сприймаються як щось просте та несерйозне, рівень складності ігор може бути вкрай різним. І для дорослих груп цілком підійде, наприклад, кросворд.
Створіть гру-головоломку на основі лексики, яку вивчали на уроці. Один учень може виконувати одну задачу. Або ж її можна адаптувати для пар і додати практику говоріння. Один студент пояснює слова по горизонталі, а другий їх відгадує та своєю чергою пояснює слова по вертикалі.
Гра — це лише форма, яка передбачає інтерактив, стимуляцію креативного і критичного мислення. Тому сміливо адаптовуйте задачі під таку форму вправ, аби урізноманітнити уроки та залучити різні вміння своїх учнів.
Міф 3: Гра — це групова активність
Як мінімум один приклад самостійної гри ми вже навели — кросворд. Однак, ми підготували ще кілька ігор, які можна давати студентам для індивідуальної роботи на занятті.
- Студенти мають знайти терміни, яким відповідає список визначень. Його складність у тому, що визначення може звучати дуже знайомим, але саме слово або його написання пригадати буде складно. Залежно від рівня групи можна залишати підказки, наприклад, перші букви слів або кількість літер у них.
- Дайте студентам текст із пропущеними словами та увімкніть аудіо, аби вони визначили їх на слух. Це може бути і як уривок певної розмови чи озвученого тексту, так і пісня чи навіть уривок з фільму.
- Оберіть одну літеру, наприклад, 't' і визначте декілька категорій: це можуть бути «Іменники», «Тварини», «Хобі». Студент має написати якомога більше слів, що починаються на цю літеру, для кожної з категорій. В кінці група може порівняти результати.
Концентруватися можна не лише на лексиці, а й граматиці, як от, наприклад, створювати ігрові вправи на Present Simple або Present Continuous.
Міф 4: Ігри проводять тільки в класі
Outdoor activities також можна адаптувати під навчальні цілі. У Cambridge Assessment English зазначають, що для будь-якого роду активностей слід чітко визначити вподобання студентів.
Тому серед розмаїття ігор треба обирати не лише корисні для тренування матеріалу вашого уроку, а ще й ті, що відповідають інтересам ваших учнів. Нижче — кілька варіантів активностей надворі!
- Поставте задачу студентам створити рецепт англійською з того, що вони бачать навколо себе — щось, що можна приготувати на барбекю/вогнищі, або щось, що можна приготувати на пікніку.
- Для дітей підійде гра 'Simon says'. Давайте інструкції, на кшталт 'Simon says 'Jump!', 'Simon says 'Touch your nose' або навіть 'Simon says 'Pretend to be a cat!'. Якщо речення починається зі слів 'Simon says', дитина повинна виконати інструкцію. Якщо речення не починається з цього виразу, то треба лишатись нерухомими.
- Дайте учням список речей, які потрібно знайти. Наприклад, a tree, a bird, a petal, щось кольору 'yellow', або 'very old'. Кожен з цих предметів можна фотографувати, а гру можна організувати навіть під час прогулянки.
Міф 5: В ігри можна грати тільки офлайн
Онлайн-ігор для вивчення англійської також вдосталь, до прикладу, такі є в Cambridge English.
Крім того, грати та вчити англійську можна і з онлайн-ресурсами, зокрема:
- Knoword — для вивчення слів та їхнього написання, підійде для індивідуальної та групової роботи;
- Vocabulary games від British Council — це можливість перевірити словниковий запас та потренуватися у написанні слів;
- Fun English Games — на цьому сайті є ігри для тренування всіх навичок англійської.
Грати в онлайн-ігри для вивчення англійської можна на уроці або ж в рамках домашніх завдань.
Міф 6: Ігри породжують агресивну конкуренцію
Звісно дух змагання може захопити студентів на уроці й кожен хотітиме перемогти — назвати найбільшу кількість слів чи дати найкращу відповідь.
Однак, спочатку важливо чітко встановлювати мету завдання, наприклад, перевірити знання студентів, закріпити матеріал або ж вивчити новий в інтерактивному форматі.
За умови правильного підходу до підготовки гри й роботи в класі, вона призводитиме лише до позитивних результатів, як-от:
- проявлятиме навички студентів у комунікації та груповій роботі;
- навчатиме їх домовлятися, розподіляти задачі й відповідальності за результат виконання гри, ухвалювати рішення, пропонувати та захищати ідеї;
- підвищуватиме рівень зацікавленості, мотивації та залученості в роботу;
- прокачуватиме вміння мислити креативно та бути гнучкими не тільки в завданнях, а й навчанні загалом.
Міф 7: Підготовка ігор займає забагато часу
Будь-яка підготовка до заняття — це процес, який вимагає уваги викладача. В такому випадку, організовувати гру забирає стільки ж часу, як і пошук вправ на урок чи підготовка інших навчальних активностей.
Крім того, є типи ігор, де попередня підготовка взагалі не потрібна. Насамперед це онлайн-ігри.
Наприклад, якщо взяти один з тих ресурсів, який ми радили вище, то завдання там повністю готові. Все, що потрібно, — мати техніку й доступ до інтернету, аби увімкнути їх на уроці. Ну, і звісно ж пояснити правила групі.
Міф 8: Клас, який грає в гру, складно контролювати
Під час заняття викладач стає менеджером групи й контролює кожен процес, який відбувається на уроці.
Правильно підібрані ігри можуть бути інструментом для залучення уваги учнів, стимулювання їх активності. Зокрема, цьому сприяють прозоро прописані умови та поставлені завдання.
Простіше кажучи, якщо викладач розпланує час на уроці та, наприклад, передбачить, що можуть робити студенти, які вже виконали завдання, поки чекають на інших, тоді проблема відсутності уваги зникне.
Також частина все ж залежить від того, яку саме гру та на яку тему підібрав учитель. Як ми вже зазначали, потрібно аналізувати вподобання студентів.
Якщо їм подобається тема, формат гри, відповідно, мотивація виконати завдання зростатиме. Також на залучення та утримання уваги впливає ступінь розуміння умов гри студентами.
Часто, якщо учням потрібно два або три рази пояснити умови, вони втрачають до неї інтерес, а тим паче не виконують завдання ефективно, адже не розуміють, що від них вимагається.
Тому ще на етапі підготовки важливо прорахувати з розумінням чого у студентів можуть виникнути проблеми, та прописати все максимально чітко і зрозуміло. Також будьте готові продемонструвати приклад, адже наочність працює краще будь-яких правил.
Все це дозволить краще контролювати атмосферу на уроці та утримувати увагу класу!
Міф 9: Ефективність гри менша, ніж у класичної вправи
У всього, що відбувається на уроці, є своя мета та умови для застосування. Це ледь не найголовніший принцип, який має памʼятати кожен вчитель.
Жодну гру або традиційну вправу на граматику не можна назвати ідеальною та використати для кожного студента на кожному рівні.
Тому готуючись до уроків слід аналізувати тему заняття й обирати відповідні матеріали. Вам точно підійде game activity, якщо потрібно виконати одну з цих умов:
- створити активність, що стимулює учнів перед викладенням основного матеріалу або повторити вивчене;
- урізноманітнити типи завдань на уроці, аби збільшити зацікавленість студентів;
- попрацювати над комунікативними навичками та вмінням працювати у команді;
- створити позитивну атмосферу в групі, емоційно розслабити учнів та подолати барʼєри чи соромливість у спілкуванні.
Насправді одна правильно підібрана гра може бути краще, ніж 10 граматичних вправ. Тому шукайте свої та експериментуйте! Памʼятайте, що не все вдається з першого разу, однак іграми точно не варто нехтувати.
Міф 10: Погратися можна вдома, а на уроці потрібно вчитися
Наостанок зупинимось на моменті, який дещо перегукується з міфом №1. Часто такі упередження щодо ігор висловлюють батьки, однак і серед освітян шириться така думка.
Що варто памʼятати? Наголошуємо, що ігри на уроках можуть мати абсолютно різну мету. Так, вчитель може запропонувати таку активність, щоб розслабити студентів. Однак, перш за все ігри — це черговий цікавий метод вивчення мови.
Ми постійно повторюємо, що навчання має приносити задоволення, і ставлячи мету, як і студентам, так і викладачеві, важливо розуміти, що навчальні матеріали мають охоплювати інтереси та хобі, давати новий цікавий досвід та виходити за межі підручника та типових вправ.
Англійська мова вивчається роками, тож в цей період варто бути відкритим до експериментів, тестувати різні підходи та сучасні методики.
Світ розвивається, і якщо нам вже не цікаво читати журнал без ілюстрацій та гарного друку, гортати стрічки соцмереж без естетичних фото чи дивитися відео у поганій якості, то і виконувати звичайні вправи теж буде нецікаво.
Ви можете вважати це поганим сигналом, однак заперечити важливість гейміфікації всіх процесів, де бере участь людина — вкрай складно. І навіть якщо у вашому розумінні ігри досі вважаються пустощами — спробуйте зробити їх серйознішими та все ж імплементувати у свій наступний урок.
Онлайн-ресурси, ігри, подкасти — все це інструменти, які допомагають доповнити основне навчання з серйозними вправами з підручників. Все працює в комплексі, і сучасний урок це мозаїка з різних складових, зокрема, ігор.
Гра може бути різною, і талановитий викладач точно зможе підібрати таку, яка стане не просто грою, а улюбленою активністю студентів, яка приноситиме результат і допомагатиме засвоювати нові знання про мову.
Отож, ми бажаємо вам розвиватися і знаходити підходи у викладанні, які відповідатимуть не тільки часу, а й потребам та інтересам ваших студентів.
Play to learn!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)