Вивчення англійської, як і опанування будь-якої навички, потребує часу та застосування певних технік. Наприклад, коли ви навчаєтесь їздити на велосипеді, то спочатку сідаєте на нього, але, мабуть, не мчите одразу з гори, покладаючись на миттєвий успіх. А навчаючись плавати, використовуєте допоміжні засоби й чиюсь підтримку, а не стрибаєте негайно на глибину.
Так і з вивченням мови. Як би нам не хотілося, ми не можемо вже після кількох занять почати вільно спілкуватися з носіями. Ми йдемо від простого до складнішого. І одним з ключових заходів на цьому шляху, який необхідно застосовувати кожному вчителю, — це graded language.
Що це за техніка, чому вона важлива та як впливає на перебіг навчання, розкажемо в цьому блозі. А також поділимось корисними стратегіями застосування, як навчитись відстежувати свою мову та як розвинути у себе навичку language grading. Тож, до справи!
Що таке language grading?
Отже, що відбувається, коли вчитель grades свій language?
За допомогою цієї техніки вчитель адаптує свою мову до рівня знань учнів. Це передбачає спрощення лексики, граматики, структури речень для того, щоб пояснення, питання та інструкції були зрозумілими всім студентам. Письмові тексти, своєю чергою, можуть бути адаптовані за допомогою перефразування.
Завдяки опануванню навички language grading вчителі можуть значно покращити ефективність свого викладання та створити більш інклюзивне та привабливе навчальне середовище.
У чому користь graded language?
Коли ви адаптуєте свою англійську до потреб учнів, ви не тільки використовуєте простішу лексику, ви також регулюєте швидкість, чіткість вимови та складність граматичних структур.
Головною метою при цьому є зробити мову максимально доступною та зрозумілою, уникаючи при цьому спотворення чи надмірної поблажливості. Що ви отримуєте в результаті?
Покращення сприйняття | завдяки graded language учні краще розуміють матеріал, інструкції та feedback, що є вирішальним фактором під час навчання |
Формування впевненості | коли учні здатні слідкувати за розвитком уроку і курсу загалом та розуміти все сказане, вони почувають себе впевнено під час використання target language |
Заохочення участі | учні активніше беруть участь у виконанні завдань та обговореннях, коли відчувають, що мова, яка використовується в процесі, їм доступна |
Стратегії для адаптування мови
Тож як підлаштувати своє мовлення до потреб учнів? У цьому розділі ви знайдете дієві стратегії, які допоможуть успішно імплементувати техніку в навчання.
Починаємо з простого
Для нижчих рівнів використовуйте базову лексику, знайомі слова і фрази, уникайте складної термінології, ідіом і сленгу, звісно, якщо вони не є частиною цільової мови, якої ви навчаєте на уроці.
Якщо у вас немає достатньо досвіду у викладанні для певного рівня, не зайвим буде погортати відповідні підручники перед плануванням занять: вони дадуть вам безліч підказок щодо складності текстів та лексики, яка підійде вашій групі.
Спростіть структури речень до коротких і зрозумілих. Довгі речення можна розділяти на коротші. Наприклад, якщо студенти не знайомі з граматичною структурою Conditionals, то вони навряд чи зрозуміють питання:
— If you won a million-dollar lottery, what would you do?
Замість цього запитайте:
— Imagine you win a lottery. What do you want to do with money?
Знову ж таки, підручники підкажуть, які граматичні структури будуть актуальними для учнів певного рівня.
Те саме стосується й інструкцій. Вони мають бути короткими, чіткими та зрозумілими. Замість того, щоб казати:
— Well, now we are going to watch a short video.
Скажіть просто:
— Watch. І вкажіть жестом на очі та на екран
Швидкість та вимова
Уповільніть темп свого мовлення. Швидкість має бути безперечно нижчою, ніж у вашій звичайній розмові з носіями. Ви маєте бути певні, що учні мають час обдумати сказане вами.
Слідкуйте за артикуляцією. Уникайте бурмотіння та переконайтесь, що ваша вимова чітка і виразна.
Жести та візуал
Для абсолютних початківців це насправді все, що у вас є. Якщо учні не розуміють жодного слова, то саме жести допоможуть донести потрібну думку. Найпростіші інструкції можуть бути виконані лише за допомогою жестів, наприклад:
read, write, listen, look, talk, be quiet, say it louder, stand up, sit down, etc.
Будьте послідовні у використанні жестів, аби учні не плутались, виконуючи їх. Разом з колегами ви можете також домовитись про спільну базу однакових жестів для конкретних дій та слів і дотримуватись їх у навчанні.
На додачу до жестів можна використовувати візуальні засоби зображення, предмети для передачі значення разом із застосуванням важливої лексики. А моделювання умов та ситуацій допоможе створити для учнів контекст та уявлення щодо нових слів.
Використовуємо природне мовлення
Інколи вчителі припускаються такої помилки, особливо в групах початкових рівнів а саме — наслідують мову своїх учнів: пропускають артиклі, використовують “is” замість “are”, спілкуються неповними реченнями.
Це є поганою звичкою, адже таким чином ви демонструєте неправильні мовленнєві моделі, тож ймовірно учні повторюватимуть ці помилки й надалі, замість того, щоб виправляти їх.
Даємо час подумати
Важливо памʼятати, що учням потрібен час, аби опрацювати інформацію. Тому не поспішайте відразу перефразовувати питання чи переходити до іншої теми.
Звісно, така мовчазна пауза викликає певні незручності, однак, вона є надзвичайно важливою. Тож дайте учням час зрозуміти питання та сформулювати відповідь. А дізнатися більше про “wait time” ви можете в статті Rachael Roberts.
Стежимо за поведінкою
Це може бути очевидним, але варто зазначити, що дорослі студенти також можуть мати початковий рівень знань англійської, але при цьому бути освіченими людьми та професіоналами у своїй діяльності. Тож поводитись з ними потрібно як з дорослими й розумними студентами, а не як з дітьми.
Так, ви маєте розмовляти повільніше, використовувати простішу лексику та обговорювати елементарні речі, однак, кожен учень заслуговує на повагу, незалежно від віку та рівня.
Крім того, зауважте, що більшість підручників початкових рівнів створені для учнів саме молодшого віку, тож деякі матеріали та завдання варто адаптувати для дорослих студентів.
Розширюємо словниковий запас
Попри те, що учні мають обмежену базу знань і ми підлаштовуємо наше мовлення під їхній рівень, ми все одно можемо, і повинні, використовувати нову лексику. Немає нічого страшного в тому, що учні не розуміють кожне ваше слово.
Перш ніж оперувати мовою, учні напрацьовують знання та навички, тож не бійтеся вживати та пояснювати нові слова. Хоча учні ще не здатні відтворити їх, вони часто в змозі зрозуміти більшість з них. Саме так і розширюється словниковий запас.
Переглянути відео на тему graded language про особливості та складнощі, які можуть виникати у процесі, можна за посиланням.
Як розвинути навички language grading?
Авжеж, для цього потрібен час та практика. Та є кілька лайфхаків, які допоможуть вам вдосконалити свої вміння.
Запис та аналіз
Що робити?
- Запишіть на аудіо або відео свої пояснення, інструкції або навіть частину уроку.
Для чого?
- Прослуховування своїх записів дозволить оцінити ваше мовлення та відстежити, коли воно занадто швидке, складне або недостатньо зрозуміле.
Як покращити?
- Зробіть нотатки щодо спрощення та покращення свого мовлення. Запишіть себе знову з урахуванням цих виправлень. Подібна регулярна практика з часом неодмінно матиме позитивний ефект на ваш graded language.
Спрощення вправ
Що робити?
- Оберіть складний уривок тексту або перелік інструкцій та спробуйте переписати їх простішою мовою.
Для чого?
- Така вправа дозволяє навчитись виокремлювати головне та спрощувати мову зі збереженням важливого змісту.
Як покращити?
- Порівняйте свій варіант з оригіналом, аби пересвідчитись, що вам вдалося передати ключову інформацію. Працюйте таким чином з різними текстами для того, щоб відточити навички.
Говоріння в slow-motion
Що робити?
- Практикуйте повільне говоріння, фокусуючись на формулюваннях та ясності своїх повідомлень.
Для чого?
- Повільна швидкість мовлення значно покращить сприйняття учнів, адже надасть більше часу на опрацювання інформації.
Як покращити?
- Ви так само можете робити записи свого мовлення, аби відстежити пришвидшення, сповільнення та бурмотіння для подальшої роботи над рівною, чіткою вимовою.
Ведення щоденника
Що робити?
- Заведіть щоденник, в якому ви зможете фіксувати проблеми, виклики та успіхи свого language grading після кожного заняття.
Для чого?
- Записи про особистий досвід та спостереження поглибить розуміння того, як адаптація мовлення впливає на навчання учнів, їхнє залучення у процес та розуміння матеріалу.
Як покращити?
- Використовуйте свій щоденник для встановлення персональних цілей, відстеження прогресу та визначення певних патернів або повторюваних помилок, яким варто приділити додаткову увагу.
Зворотний зв'язок від колег
Що робити?
- Поділіться своїми записами та напрацюваннями з колегами для конструктивного фідбеку.
Для чого?
- Погляд з іншого ракурсу здатен спровокувати важливі інсайти, на які ви раніше не звертали уваги, а також запропонує нові можливості для вдосконалення.
Як покращити?
- Використовуйте зворотний звʼязок від колег для покращення конкретних аспектів graded language, враховуючи їхні поради, та відточуйте таким чином свою техніку.
Зворотний зв’язок від учнів
Що робити?
- Попросіть учнів дати відгук щодо того, як добре вони розуміють ваше мовлення та наскільки комфортно почуваються на занятті. Вони можуть зробити це анонімно за потреби.
Для чого?
- Безпосередній фідбек від учнів забезпечить найбільш чітке розуміння того, як добре працює ваш language grading.
Як покращити?
- Використайте зауваження учнів для вдосконалення відповідних дій, фокусуючись на тих сферах, де виникає найбільше проблем та непорозумінь.
Застосовуючи на своїх заняттях вищезазначені стратегії та відстежуючи свій прогрес, ваші вміння адаптації мови до рівня знань учнів точно стануть неперевершеними. А головне, ваша англійська буде доступною та зрозумілою, а навчання стане приємним і результативним.
Освоїти та вдосконалити graded language, а також інші сучасні техніки викладання ви можете на курсі CELTA. Сучасні підходи та матеріали, менторська підтримка та визнання у світі — все це ви знайдете саме тут. Чекаємо в Grade!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)