Куди рухатись молодому викладачу? А як щодо тих, у кого вже є досвід, однак бракує розуміння, що робити далі?
Ринок викладацьких курсів для підвищення кваліфікації насичений пропозиціями на будь-який смак, але як обрати свій шлях, побудувати реальний план карʼєрного зростання і, що найголовніше, — почати рухатись до мети?
Ці питання турбують амбітних фахівців навіть зараз, коли рівень стресу зашкалює. Тож ми вирішили розібратись та знайти вичерпні відповіді. В цьому допоможе корпоративний психолог Grade Education Centre та КПТ-консультант Дмитро Амбарцумян. Він допомагає команді нашого освітнього центру знаходити мотивацію, визначати цінності та бажання, а також ставити досяжну мету й рухатись до неї.
Тож тепер ми поділимось цим з вами, нашими читачами!
Система Франкліна
Для початку пропонуємо розібратись, як поставити велику мету. У такому випадку вам знадобиться система Франкліна — модель, яка має вигляд піраміди. Її основа та фундамент — це головні цінності людини, тобто те, чого вона справді хоче від життя.
Зрозумійте, чого ви насправді потребуєте та що для вас є найважливішим й найпріоритетнішим. Лише так ви зможете поставити чітку й досяжну мету.
Після цього ви можете перейти до наступних етапів та розробити:
- генеральний план — що вам потрібно зробити для того, аби досягти мети,
- довгостроковий план — що необхідно зробити за рік,
- короткотерміновий план — які цілі втілюються за місяць,
- план на день — що ви можете робити кожного дня, щоб рухатись до мети
Памʼятайте: щоденне виконання маленької мети супроводжується викидом позитивних гормонів — це мотивує нас не зупинятись та продовжувати свій рух вперед.
Принцип SMART
Вдалось сформувати мету та шлях для її досягнення? Варто перевірити чи реально виконати такі амбітні плани! Для цього чудово підійде інша система — SMART.
За допомогою цієї моделі ми можемо оцінити наскільки реалістичною та досяжною є мета.
А для того, щоб здійснити таку оцінку, слід поглянути на кожну літеру у назві SMART — тут заховані критерії та вимоги до вашої мети. Отже, якою вона має бути?
- Specific — конкретна — якого чіткого результату ви прагнете досягти?
- Measurable — вимірювана — якими показниками можна оцінити рівень реалізації мети?
- Attainable — досяжна — чи взагалі можливо втілити у життя ваші плани?
- Relevant — актуальна — чи повʼязана ця мета з вашими справжніми цінностями та бажаннями?
- Time-bound — обмежена у часі — скільки часу потрібно для втілення задуму?
Чи вистачає вам ресурсу?
Після того, як ви встановили мету, варто провести реалістичну ревізію свого ресурсу. Тобто вам потрібно зрозуміти, до чого ви можете докласти максимум зусиль, а до чого — мінімум.
Люди часто ставлять нереалістичну мету, оскільки не враховують власну життєву рутину та різноманітні труднощі, які можуть раптово виникнути та зірвати усі плани.
Коли мета нереалістична, а час та зусилля не розраховані коректно, то ви можете зіштовхнутись з таким явищем, як демотивація. Це негативно вплине не лише на ефективність, а й на ментальний стан та фізіологічний ресурс.
Памʼятайте, що окрім дій для втілення вашого задуму, у вас є й інші робочі та особисті задачі, час для відпочинку та спілкування з близькими, а також неочікувані перешкоди, які варто враховувати. Ба більше, поєднувати все це неможливо, якщо у вас немає базового ресурсу.
Базовий ресурс — це здоровий ментальний та фізичний стан, який потрібен не лише для досягнення планів, а й буденних дій!
Поки ваші звичайні фізіологічні потреби — сон, їжа або відпочинок — будуть не закриті, всі ваші цілі здаватимуться вам не такими важливими.
Що заважає рухатись до мети?
Коли мета встановлена, ревізія ресурсів проведена, а progress bar все ще на нулі, то варто починати шукати інші перешкоди!
В першу чергу проведіть аналіз тригерів та усвідомте, які чинники постійно відволікають вас на шляху до втілення задумів.
Якщо тригери «виводять вас із колії» та заважають впевнено рухатись до результату — зробіть їх менеджмент та розставте все на свої місця.
Наприклад, якщо ви виявили, що соцмережі відволікають вас на робочому місці та забирають чимало часу — вимкніть сповіщення на своєму смартфоні чи відкладіть його якомога далі від себе.
Чи потрібно хвалити себе?
Ми повинні святкувати кожний успіх, навіть якщо він невеликий. Хваліть та винагороджуйте себе — психіка сприймає це як позитивне підкріплення.
Не займайтесь жорсткою самокритикою — вона демотивує та викликає повний спектр негативних емоцій, які впливають на поведінку.
Уявіть, що самокритика — це вчитель у школі. Якщо він називатиме учня нездарою, то дитина буде ненавидіти уроки та почне їх пропускати. А якщо навпаки — похвалить і підтримає, тоді учень буде зацікавлений у розвитку.
Не можна поставити мету і просто чекати якогось результату. Необхідно контролювати процес досягнення цілей, а за потреби — коригувати їх.
Будьте готовими до невдач — тоді у вас не буде демотивації. Памʼятайте, що невдача — неважливо, важливо — те, як ви до неї ставитесь.
Самоконтроль — на першому місці
Найперше, що ми згадуємо, коли йдеться про досягнення мети, — це мотивація. Вона безперечно важлива для нас. Однак, слід розуміти, що це емоція — виникає та зникає, тому людина не може відчувати мотивацію впродовж тривалого періоду.
Під час планування довгострокових цілей слід розуміти властивості мотивації. Адже, якщо ви, наприклад, мрієте отримати міжнародну кваліфікацію CELTA, лише мотивація не допоможе. У таких випадках слід розвивати самоконтроль — вольовий процес, за допомогою якого ми змушуємо себе щось зробити або відмовитись від чогось.
Цю навичку потрібно розвивати, ефективно використовуючи свій базовий ресурс.
Наприклад, спробуйте відмовитись від перегляду соцмереж зранку — так ви матимете більше енергії, і відповідно — менше шансів зірватись і не виконати заплановані задачі.
Дисципліна — це здатність обирати те, чого ви хочете найбільше, замість того, чого ви хочете зараз.
До прикладу, якщо у вихідний виникає спокуса подивитись серіал, але замість цього ви присвячуєте час розвитку педагогічних навичок, бо це — головна мета, вітаємо — ви дисциплінована людина. Однак, не забувайте про час для себе і власних бажань, тож слід винагородити себе після справ!
Як підтримувати вогонь мотивації?
Попри те, що мотивація не є основним фактором для досягнення успіху, вона допомагає нам рухатись далі та памʼятати про головне. Саме тому ми рекомендуємо власноруч підтримувати жагу до мети. Як? Наприклад, способом нижче!
Важливо виписати свою мету та у складні моменти нагадувати собі:
- чому так важливо досягнути мети,
- як зміниться життя,
- які переваги ви отримаєте,
- як це вплине на життя близьких людей та соціуму.
Якщо ви будете чесно відповідати на ці запитання, то відчуватимете мотивацію значно довше.
Дискомфорт — це нормально?
Люди помилково ототожнюють щастя та радість від задоволення своїх бажань.
Варто чітко розуміти, що бажання — це не зовсім про щастя, а на шляху до мети ми часто можемо не відчувати бажаного задоволення. Тому варто навчитись робити важливі речі без почуття комфорту.
Всі ці поради допоможуть вам планувати не лише свою карʼєру, а й досягнення в інших сферах життя. Проте ми обіцяли також розповісти про шляхи розвитку вчителя та інструменти для цього, тож погляньмо!
До чого може прагнути вчитель?
Сучасний викладач не обмежений в можливостях для розвитку. Можна обрати як специфічний напрям викладання, так і створення власних програм та курсів, а також викладання менш досвідченим освітянам.
Розвиток — необхідна дія для збільшення доходів, покращення умов праці та досягнення вершин у карʼєрі. Відтак, для вчителя англійської існує безліч курсів та міжнародних кваліфікацій для вдосконалення навичок та опанування нових підходів та методів.
То з чого ви можете обрати? Спочатку варто визначитись з напрямом вашого розвитку, наприклад, ви можете:
- навчати дітей чи дорослих,
- спеціалізуватись на підготовці до міжнародних іспитів,
- викладати мову для специфічних потреб: юридичну, медичну, бізнес-англійську,
- бути тренером для інших викладачів,
- стати академічним директором,
- розробляти програми,
- займати керівні посади у мовних школах,
- відкрити власну школу англійського.
І от коли ви зрозумієте, що саме вам до душі — варто обрати навчання, яке допоможе вам покращити свої навички!
Робота із дітьми
Викладанням дітям та підліткам відкриває вчителям можливість впливати на майбутнє покоління та формувати не лише їх знання, а й світогляд. Це чудова нагода стати наставником та натхненником, а значить — відіграти вагому роль у розкритті таланту та потенціалу молоді.
Якщо ви хочете стати справжнім профі у цій сфері, для вас буде корисним модуль TKT Young Learners.
Для того, щоб отримати таку кваліфікацію, вчитель має пройти перевірку знання основних принципів та психофізіологічних особливостей навчання дітей молодшого шкільного віку, планування та підготовки навчальних матеріалів, оцінювання результатів і моніторинг прогресу.
В рамках цієї програми викладачів навчають викладати молодшим учням віком від 6 до 12 років, з урахуванням всіх їхніх особливостей!
Крім того, наша програма Grade Teacher YL + Teens допоможе підготуватись до іспиту ТКТ і розширити свої знання про роботу з дітьми та підлітками. Відтак, вчитель дізнається про:
- вікові потреби та характеристики учнів,
- когнітивні та комунікативні стратегії,
- навчальні стратегії,
- планування уроків,
- управління класом дітей,
- шляхи адаптації навчальних посібників,
- і проведете практичні заняття.
Викладанням дорослим
Дорослі учні, як правило, мають чітку мету для навчання і мотивацію досягти її, що робить освітній процес ефективнішим.
Однак, робота зі старшими групами вимагає від педагогів гнучкості, адаптації навчального матеріалу під індивідуальні потреби та володіння найактуальнішими викладацькими методиками.
Опанувати сучасну комунікативну методику допоможуть курси підготовки до ТКТ. А високий рівень професійності та можливість навчати дорослих по всьому світу надасть можливість міжнародна кваліфікація CELTA.
Однак, якщо великі та тривалі кваліфікації — не ваш варіант, то на допомогу приходять такі платформи, як Grade University. Короткі, практичні курси допоможуть вам покращити тільки необхідні навички, наприклад:
- Improve Your Teacher Talk — програма, що допоможе вам говорити на уроці найнеобхідніше та досягати запланованого за допомогою мовлення!
- Fundamentals of Teaching and Learning English — початкова кваліфікація викладача англійської, що допоможе отримати фундамент для подальшого розвитку, зокрема курсу CELTA.
- Та безліч інших курсів та великих кваліфікацій для покращення навичок викладання читання, письма, підготовки до іспитів, а також вміння підтримувати мотивацію в учнів!
Підготовка до міжнародних іспитів
Крім універсальних курсів англійської, викладачі можуть спеціалізуватися на підготовці до різноманітних міжнародних іспитів, таких як IELTS, TOEFL, Cambridge English Exams.
Це потребує глибоких знань не лише англійської мови, а й специфіки іспиту та стратегій його успішного складання. А також стимулює викладачів постійно вдосконалювати свої навички та розширювати професійні знання.
Памʼятайте, що для того, аби стати експертом з певного іспиту, потрібно пройти весь шлях підготовки та складання самостійно. Такі вчителі цінуються та здатні привести учнів до найкращого результату!
Викладання English for specific purposes
Окрім того, ви можете викладати англійську мову для специфічних потреб. Це, зокрема, юридична, медична, академічна, для роботи, для айтівців, чи для людей з дислексією.
Кожна з цих сфер викладання відкриває нові можливості для кар’єрного росту та збільшення доходів, адже спеціалізовані знання завжди цінуються вище.
Для того, щоб постійно розвиватись та бути в тренді, варто відвідувати освітні події. Відтак, у нашому центрі вебінари, воркшопи та конференції проводять фахівці різних напрямів, тож ви точно зможете обрати щось для себе.
До речі, найближчим часом ми проведемо воркшоп на тему «How AI is impacting on language teaching in and out of the classroom», тож якщо ви прагнете ближче познайомитись з найсучаснішим інструментом — штучним інтелектом, welcome! Записатись можна за посиланням.
Teacher Training, розробка програм та керівні посади
Ще одним важливим напрямком професійного розвитку викладачів англійської мови є розробка навчальних матеріалів та підручників.
Ця діяльність зумовлює наявність у педагога великого багажу досвіду та знань, а також поглиблених власних знань та навичок.
Відтак, такий спеціаліст може зробити свій внесок у покращення методик викладання англійської мови.
Також ви можете стати тренером для інших вчителів. Така роль передбачає поширення власного досвіду, методик та підходів у викладанні, що допомагає менш досвідченим колегам покращувати їхні навчальні стратегії та підвищувати ефективність уроків.
Досягнення посади академічного директора або інших керівних позицій у мовному навчальному закладі відкриває викладачу нові горизонти карʼєрного зростання. У такій ролі ви можете керувати колективом, впроваджувати інновації та вдосконалювати якість викладання.
Стати успішним тренером або керівником вам допоможе найвища кваліфікація в галузі викладання DELTA.
3 модулі DELTA дозволяють вчителю розпочати викладати іншим освітянам, а також допомагають навчитись критично мислити та відходити від «правил», якщо це допоможе досягти кращого результату!
Професійний розвиток та просування карʼєрними сходами вимагають чіткого планування, самовідданості та відкритості до постійного вдосконалення та навчання. Памʼятайте, що кожен крок до досягнення вашої мети має бути обдуманим та спрямованим на покращення ваших навичок та здібностей.
Також не бійтесь отримувати зворотний звʼязок, обмінюватись досвідом та користуватись підтримкою колег і наставників. І головне — не зупиняйтесь на досягнутому та прагніть підкорювати нові вершини.
Нехай ваш шлях буде наповнений натхненням, впевненістю у власних силах та яскравими досягненнями!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)