⚡ Вигорання — проблема фахівців будь-якої професії, від якої не застрахована жодна людина, включаючи вчителів. Зокрема, за даними дослідження GoGlobal 54% українських освітян страждають від професійного вигорання.
Зважаючи на постійний фоновий стрес, повʼязаний з війною та зміною умов праці: відсутність світла, тривоги, проблеми повʼязані з онлайн-форматом навчання, вчителям все важче контролювати рівень напруги, якісно відпочивати та відновлюватись як морально, так і фізично.
Всі ці фактори впливають на продуктивність роботи і рівень втоми, яка швидко стає хронічною та призводить до вигорання.
Сьогодні пропонуємо поглянути на способи боротьби з вигоранням, які рекомендують академічні директори Grade Education Centre Лідія Сімак, Альона Тригуб та Олена Бочкарьова, а також професійний психолог — Дарʼя Зайченко!
Симптоми вигорання
Згідно з Міжнародною класифікацією хвороб, вигорання — це медичний стан, який виникає лише внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Тобто цей термін не вживається для опису проблем, повʼязаних з іншими сферами життя.
Дарʼя Зайченко, професійна психологиня, яка працює в напрямку екзистенційного аналізу та логотерапії, розповіла нам про тривожні дзвіночки, які сигналізують про початок вигорання і необхідність вживати заходи для покращення власного стану.
Психологиня зазначає, що ця проблема, як й інші синдроми, має певні симптоми, знаючи які, можна вчасно почати змінювати власний стан.
Варто розуміти, що ознаки часто ігнорують, адже вони схожі на втому, «магнітні бурі» та інші причини. Однак, якщо стан тривалий, а ознаки проявляються інтенсивно, то найімовірніше — вас спіткало вигорання.
З великою ймовірністю можна говорити про наявність вигорання, якщо помічаєте:
фізичне та/або емоційне виснаження
Втома стає хронічним станом, звичні дії потребують все більших зусиль. Може супроводжуватись загостренням хронічних захворювань або появою нових соматичних симптомів. Також можуть виникати зміни харчової поведінки, втрата апетиту або навпаки, переїдання розлади сну та апатія.
песимістичний настрій
Це і жарти про «безсмертних поні», «на тому світі поспимо», «очікування п’ятниці вже з понеділка» та інші ознаки невдоволення своїм становищем. Людина в такому стані може знецінювати процес і результат того, що робить.
деперсоналізація оточення, клієнтів, партнерів
Ті, хто навкруги нібито втрачають особистісні характеристики та стають виконувачами функції, сірою масою.
втрата сенсу та мети
Людина втрачає мету та розуміння того, навіщо вона працює, яка з цього користь. Стає байдужою до розвитку, досягнень. Втрачає ініціативність та амбіції, пливе за течією в очікуванні вихідних/відпустки/свят.
Насправді часто фахівці ставляться досить скептично до таких симптомів, а вигорання не вважають серйозним синдромом. Така позиція щодо ментальних проблем часто лише погіршує стан вчителя. Тож краще чесно та відверто аналізувати свій стан, аби вчасно розпочати боротьбу з вигоранням!
Думка фахівців Grade
Власним досвідом поділились академічні директорки нашого освітнього центру. Вони дали кілька порад колегами, аби не лише боротись з вигоранням, а й запобігати цьому стану.
Лідія Сімак, академічна директорка Grade, яка курує групи дітей та підлітків, вважає, що перш за все, потрібно визначити конкретну причину, яка впливає на ваш стан. Адже часто це не робота загалом, а окремий напрям чи дія, які займають забагато часу та сил, а також можуть здаватись абсолютно беззмістовними та марними.
Буває, що людина починає працювати менше, але вигорання не проходить, тому що частина роботи забирає багато енергії та морально виснажує. Інколи це працює навпаки, коли людина багато працює, але знає цінність та важливість її справи — вона не вигорає, а навпаки почуває себе ліпше.
Коли ви визначите ті задачі, які на вас негативно впливають — спробуйте зменшити їхню частотність. Наприклад, делегуйте ці задачі іншому спеціалісту, переформатуйте їх, аби вони мали більшу користь. Іноді на вчителів можуть негативно впливати конкретні студенти, у такому випадку краще пожертвувати коштами за заняття та відмовитись від такої групи. Це вивільнить сили для нових звершень!
Крім того, Лідія рекомендує прокачувати свої навички з визначення пріоритетів, аби грамотно витрачати свій час та збільшити продуктивність, і як наслідок — відчувати цінність своєї роботи. Також ви можете спробувати заповнювати progress bars, які допоможуть більше хвалити себе.
А ось кілька порад, які пропонує академічна директорка, аби запобігти вигоранню та відпочити:
1. Необхідно слідкувати за здоровʼям
Якісний сон, харчування та контроль нервового навантаження — дуже важливі.
2. Слід залишати роботу на роботі, не нести її додому
Нехай дім стане островом безпеки, де ви можете не думати про роботу, а відкласти її на завтрашній ранок. Це банальна порада, однак ефект від таких дій дуже відчутний.
3. Встановлюйте та відстоюйте свої кордони
Не дозволяйте писати вам у Viber, Telegram після закінчення робочого дня. Нагадуйте батькам та колегам про те, що ви відпочиваєте та не маєте змоги відповісти вчасно та повно. Від того, як ви будете виборювати це право на відпочинок, залежить як швидко вам припинять писати пізно ввечері.
4. Не бійтесь відмовляти
Якщо відчуваєте, що навантаження стає більшим, і вам все складніше впоратись — відмовляйтесь від частини роботи. Не працюйте коштом власного здоровʼя, адже людські ресурси вичерпуються швидко.
5. Якісний відпочинок
Крім того, що вдома не варто працювати, потрібно ще й навчитись відпочивати. Відпочинком не є гортання стрічки новин або скролінг соцмереж. Краще обрати:
- хобі,
- читання,
- перегляд улюблених фільмів чи серіалів,
- спілкування з близькими,
- прогулянки,
- активний відпочинок на природі,
- медитації та багато іншого,
- залежно від вашого темпераменту та вподобань.
Особисто в мене є свій спосіб порятунку від перенавантаження!
Раніше я майже не читала художньої літератури, здебільшого обирала науково-популярну літературу. Проте під час війни я втратила здатність концентруватися надовго. Я читаю одне речення, відволікаюся і втрачаю розуміння прочитаного.
У певний момент я просто почала читати художню літературу, і це дуже допомагає, тому що такі книги створюють іншу реальність, в яку ти поринаєш і відключаєшся від зовнішніх подразників. Це добре впливає на моральний стан.
Альона Тригуб, академічна директорка, теж розповіла нам про свої рекомендації для вчителів.
Бути вчителем виснажливо морально та фізично. Тож іноді проста зміна посадових обов’язків у компанії може стати виходом із виснажливого кола.
У такий момент нам потрібне розуміння того, що в компанії є багато можливостей для розвитку, бути готовими розширити свій кругозір або вийти із зони комфорту задля змін.
Оскільки в мовній школі існує шлях розвитку кар’єри, вона може запропонувати ширші можливості для вчителів:
- брати участь у гуртках,
- писати статті та блоги,
- виконувати адміністративну роботу,
- займатися підготовкою вчителів,
- отримати можливість стати міжнародним екзаменатором.
Усе ці ролі можна легко запропонувати вчителям, які шукають різні шляхи професійного розвитку в короткостроковій перспективі та уникнення вигорання в довгостроковій.
Академічна директорка Олена Бочкарьова рекомендує вчителям правильно організувати свій час та роботу, намагатися робити все вчасно та планувати час на відпочинок. Оскільки робота викладача пов’язана зі спілкуванням та емоційним зануренням у роботу, слід подумати, як можна відновити емоційний стан.
Комусь треба побути наодинці із собою, комусь слід провести час на природі, для когось корисним буде спілкування з рідними та друзями. Також важливо мати час для себе, щоб позайматися улюбленим хобі або просто байдикувати 🙂
Я розповім про власний досвід. Я намагаюся виділяти час на хобі — танці, спорт та малювання. Це дозволяє мені перемикнутися на іншу діяльність, щось обміркувати й відпочити.
Наприклад, регулярні тренування розвивають витривалість, дозволяють менше втомлюватися і розвантажують мене. Також, коли я відчуваю сильну ментальну втому, намагаюся побути наодинці. Тут дуже допомагають довгі прогулянки під музику у навушниках або короткі поїздки, щоб змінити картинку перед очима.
Поради від психологині
Дарʼя, крім симптомів вигорання, пропонує вчителям кілька кроків для досягнення психологічної стабільності та задоволення від своєї роботи.
По-перше, варто взяти на себе відповідальність за те, що відбувається. Якісно та щасливо жити ваше життя за вас ніхто не в змозі, тому, якщо вигоріли, потрібно шукати звідти вихід, щоб не згаснути остаточно.
Вчителі мають усвідомити: цей стан сам по собі не проходить і важливі якісні зміни, щоб повернути можливість отримувати задоволення від роботи та від життя в цілому.
Увага до себе та шанобливе ставлення до свого здоров’я має бути не методом екстреної допомоги, а частиною щоденного догляду за собою, рутиною!
Ось деякі рекомендації, систематичне дотримання яких може вберегти від вигорання або допомогти на шляху успішного його подолання!
Сон
Налагоджений режим сну, з достатньою його кількістю є одним з основних компонентів гарного самопочуття!
Вмикаємо тіло
Наявність регулярної фізичної активності запускає важливі біохімічні процеси в організмі, які мають пряме відношення до нашого настрою. Масаж, прогулянки, водні процедури, все те, чого можна торкнутися, побачити, почути. Пам’ятаємо, що відчуття пробуджують почуття.
Контакт із живим
Природа, тварини, взаємодія з новими людьми допомагає розширити погляд та змістити акценти сприйняття.
Отримання яскравих емоцій, як вправа
Визначте ті речі, які приносять задоволення саме вам. Можна навіть скласти список та причепити на видному місці, як нагадування. Це може бути що завгодно:
- смачна кава,
- зручна піжама,
- кіно,
- поцілунки,
- улюблений краєвид
- або ваші особливі «місця сили».
Створюйте власні ритуали відновлення та користуйтеся з повагою до свого ресурсу!
Мета, яка дає опору
Щоб уникнути вигорання в роботі, необхідно регулярно та чесно відповідати собі на запитання «Навіщо?». Якщо відповіді не знаходиться — змінюйте рутинну діяльність, наскільки це можливо. Шукайте можливості для реалізації, проєкти, які будуть вам цікаві. Вивчайте нові аспекти того, що вже робите.
І обовʼязково святкуйте навіть найменші перемоги, відзначайте результати!
Якщо відчуваєте, що самотужки не впоратися — не бійтеся звертатись за допомогою! Немає нічого ганебного у тому, що ви можете відчувати через виснаження. Також памʼятайте, що втома — не критерій гарно виконаної роботи, навпаки, якісний відпочинок — обов’язкова умова якісної праці.
Крім того, щоб уникнути виснажливої рутини, вчителі можуть удосконалюватися та вивчати нове на різнопланових курсах від сучасної платформи навчання англійської мови — Grade University.
Сповнюйте життя новими та приємними подіями, прислухайтеся до своїх бажань та бережіть себе. Адже від морального стану вчителя багато в чому залежить прогрес учнів на уроках!
Коментарі
“Слід залишати роботу на роботі, не нести її додому” – Ви серйозно??? от просто зараз я читаю листа від керівника (19:18 надіслано) – до ранку переглянути анотації майбутніх магістрантів. Мій робочий час завершився о 17.00. І так – постійно! Говорити про те, що субота і неділя – вихідні дні на цій кафедрі гірше, ніж просто не ввічливо. Ненавиджу медицину і НМУ ім. О.О.Богомольця, студентоцентризм і політику “студент завжди правий”. Писати роботи за магістрантів іноземного факультету – норма! Відмовитись – неможливо, адже “студенти іноземці навчались 5 років, вони заплатили гроші університету”. Чекаю завершення війни, щоб назавжди поставити хрест на медицині і всьому, що з нею пов’язано, забути все, що було, як страшний сон. Тому стаття не має відношення до реальності. Згодна з тим, що проблеми починаються з сім’ї: спочатку кіндерцентризм, потім студентоцентризм, а далі? Хто нас буде лікувати, будувати суспільство, навчати і т.д.??
Дякуємо, що поділились своїми думками!
Вигорання це проблема цього суспільства всі бачать тільки себе кожен любе камандувать підлеглими .Зарплата О всі обов язки на вихователів і вчителів.Батьки без сорому принижують і вихователів і вчителів при дітях одні обов’язки,обов язки. На хобі теж треба кошти тому треба починати з себе тобто з батьків вони ставлять на 1 му місці тільки себе і своїх дітей
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)