🌎 Сучасний світ створює чимало викликів для нас, тож людство постійно адаптується до нових умов.
Це стосується буквально всіх сфер діяльності. Ми мусимо бути в тонусі та встигати опановувати інновації. В такому способі життя є свої недоліки, але й значні переваги також. Прогрес і відкриття сприяють нашому розвитку та роблять професійне та особисте життя цікавішими.
Освіта також трансформується та оптимізує процес навчання для швидкого та ефективного засвоєння знань.
Натан Ротшильд колись сказав: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Тому вчителі, як «володарі інформації» несуть велику відповідальність перед суспільством. Ба більше, вони здатні впливати на якість освіти загалом.
Тож сьогодні пропонуємо поговорити про те, яким має бути сучасний вчитель англійської: якими знаннями, навичками та якостями він повинен володіти та яких принципів дотримуватися для успішного та результативного викладання.
Знання
І почнемо ми з основного — зі знань, які повинні бути в арсеналі кожного вчителя англійської мови.
Професійні знання
Звісно, найперше — це відмінне знання предмета, який ви викладаєте. Вчитель повинен мати декларативні знання, а також процедурні знання — яким чином надавати інформацію та які дії виконувати в процесі.
Сюди належать, зокрема, й лінгвістичні компетенції: знання таких складових мови, як синтаксис, фонологія, семантика і прагматика.
Вчитель повинен розуміти, вміти пояснити та допомогти учням опанувати ці мовні компоненти.
Педагогічні знання
Вчитель має відмінно розуміти teaching methodology, assessment strategies, curriculum development і адаптувати все це відповідно до вимог учнів.
Теорії опанування мови
Наприклад, когнітивізм, біхевіоризм і конструктивізм належать до теорій, що пояснюють процес вивчення мови. З їхньою допомогою вчитель може зрозуміти, як учні набувають мовних навичок та розробити ефективний план навчання.
Міжкультурна компетентність
Розуміння та шанобливе ставлення до культурних відмінностей займає особливе місце у викладанні англійської мови. Вчитель повинен знати про культурне походження своїх учнів, враховувати їхні індивідуальні відмінності, аби підтримувати в класі взаємоповагу та створити максимально інклюзивне навчальне середовище.
Якості
Якими якостями володіє сучасний вчитель англійської? Пропонуємо поглянути та подискутувати про їхню доцільність в житті викладача.
Деякі з цих якостей вроджені, а деякі можна набути та розвинути.
✔️ Жага до роботи
Якщо ви пристрасні у тому, що ви робите, результати здивують вас та оточення.
А без реального бажання бути вчителем вам буде складно залишатись вмотивованим, заробляти достатньо коштів і отримувати задоволення від своєї діяльності.
Якщо вам дійсно цікаво досліджувати і розвиватись, ви переймаєтесь результатами ваших учнів — це помітно, це мотивує і надихає всіх, включно з вами.
✔️ Емпатія
Під час вивчення мови, учні стикаються з незвичними викликами. Вони можуть робити помилки, губитись, ставити багато питань і рухатись у своєму темпі. Тобто кожен з них матиме індивідуальні особливості та потреби під час навчання.
А завдання вчителя — розуміти це, бути терплячим та співчутливим, підтримувати та створювати безпечні умови для здобуття знань.
❗Памʼятайте: клас — це простір, де учні знають, що можуть впевнено проявляти себе.
✔️ Адаптивність
Наскільки б ви не були підготовлені до заняття, завжди щось може піти не так. Причини для цього можуть бути абсолютно різні — від часу та технічних несправностей до небажання учнів виконувати завдання.
Особливо в умовах воєнного стану, коли вам потрібно і навчати, і стежити за новинами, і піклуватись про безпеку та стан учнів. Тож в такому разі ви маєте сприймати як норму щось, що йде не за планом.
Будьте готові до подібних викликів, вмійте швидко пристосуватись до нових умов та знаходьте альтернативні рішення, аби мета уроку була досягнута.
✔️ Креативність
Адаптивність і гнучкість провокують, своєю чергою, розвиток креативності. А без неї сьогодні — ніяк, адже втримати увагу та зберегти мотивацію сучасних учнів надзвичайно складно.
Під впливом зовнішніх факторів діти зазнають значного стресу, стають розфокусовані, а дехто змушений пристосовуватись до нових умов, що не схожі на звичне життя. Тож урок має стати для них святом, а не покаранням, і це — завдання викладача.
Авжеж, стан дитини залежить не лише від вчителя, однак не можна заперечувати ваш очевидний вплив.
Для тренування різних відчуттів і навичок дуже важливо
- створювати захопливі, інтерактивні заняття,
- інкорпорувати мультимедійні елементи, ігри й активності.
Так ви досягнете кращої залученості учнів у процес та ефективного засвоєння нових знань.
❗Однак, памʼятайте: не кожне заняття має ставати святковою феєрією. Креативність проявляється не у кількості ігор та інтерактивів, а в умінні залучити всіх учнів до уроку зі звичними завданнями!
Навички
Окрім знань і якостей, важливу роль у викладанні відіграють навички, які вчитель застосовує у процесі. Вони здатні вплинути на взаємодію з учнями та їхній прогрес.
⏩ Комунікація
Метою вивчення іноземної мови є успішна комунікація. Тому вчитель повинен стати взірцем та демонструвати ефективні моделі спілкування.
Ви маєте вміти правильно висловлювати ідеї, переконання, транслювати цінності, представляти суперечливі питання та пропонувати рішення.
Невербальна комунікація також є важливою складовою викладання, особливо якщо застосовувати її коректно. Вдале використання жестів, міміки, зорового контакту та голосу неабияк сприятиме успішному навчанню.
- До комунікативних навичок також можна віднести щире ставлення до учнів. Згідно з дослідженнями, якщо вчитель по-справжньому зацікавлений в учні та його реалізації, це додає останньому мотивації та сприяє швидкому й результативному навчанню.
- Приділяйте увагу кожному учню, вчіться розпізнавати їхні індивідуальні потреби, працювати над проблемними аспектами та допомагати набути потрібних вмінь для досягнення мети.
⏩ Управління
Classroom management також належить до ключових навичок викладання. Мета вчителя — організувати процес навчання, контролювати діяльність учнів, надавати чіткі інструкції та слідкувати за правильним виконанням активностей.
Зрозуміла структура занять дозволить учням почуватися впевнено та виконувати те, що від них очікують, оминаючи будь-які непорозуміння.
Сюди також належить time management: вчитель має ефективно розподіляти час на різні види активностей, забезпечити вчасне виконання навчального плану та приділити достатньо уваги і надати feedback кожному учню.
⏩ Технології
У 2024 році розумітися на сучасних технологіях вже стало обов’язковим вмінням у викладанні. Їх не дарма використовують, адже освітні платформи й онлайн-інструменти віртуальні дошки й аудиторії, сайти, додатки, інтерактивні ресурси, штучний інтелект значно поліпшують процес і створюють динамічне та навчальне середовище, що захоплює та залучує студентів в процес.
Вчитель повинен вміти користуватись всіма цими засобами, справлятися з різними технічними проблемами та навчити цього своїх учнів.
⏩ Вихід за рамки
Сучасне навчання вже давно не обмежується лише підручником. На певному етапі викладання ви зможете помітити, чого не вистачає вашим учням для кращих результатів.
Відтак, ваші знання і досвід дозволять створити власні, більш практичні матеріали. Будьте певні, учні неодмінно оцінять ваші старання.
⏩ Професійний розвиток
Педагогіка невпинно розвивається та досліджує нові методи навчання. Сучасний вчитель і сам постійно навчається, відвідує лекції, майстер-класи, конференції, вивчає передові техніки, використовує різноманітні ресурси та впроваджує нові знання у свою практику.
Існує безліч платформ для викладачів англійської, наприклад, сайт Modern English Teacher. З їх допомогою ви завжди будете в курсі всіх педагогічних тенденцій та відкриттів.
Серед інших, Teacher Training Centre від Grade, що має безліч можливостей для навчання: як платні курси та тренінги, так і безплатні вебінари й воркшопи.
Принципи викладання
Нарешті ми дістались до розділу, який присвячений головним принципам, що набули популярності завдяки своїй ефективності у викладанні англійської мови. Мова піде про аспекти, які оцінюються, зокрема, під час отримання сертифікатів CELTA і DELTA.
1. Communicative Language Teaching
Незалежно від мети вивчення англійської мови — для навчання, роботи, подорожей — все зводиться до письмового та усного спілкування. І це найважливіший фактор, який ми мусимо враховувати під час викладання.
До того ж вивчати мову означає опановувати практичну навичку, а не запам’ятовувати суху інформацію.
Авжеж, граматика й лексичний запас важливі. Однак, вони не матимуть жодного сенсу, якщо не використовувати їх за призначенням.
Це як керувати автівкою: ви можете знати, що робити та яких правил дотримуватись, але не навчитесь, поки не сядете за кермо і не спробуєте поїхати.
Тож, окрім інструкцій вчитель повинен надати учням належні умови для спілкування, а після того — конструктивний зворотний звʼязок. Далі учні повинні знову мати можливість практикуватися для покращення навичок. вже з урахуванням зворотного зв’язку від вчителя А це означає планування занять з максимальною складовою комунікації.
2. Interaction
Плануючи сучасне заняття з англійської мови довкола спілкування, ми приходимо до наступного питання: з ким мають спілкуватися учні?
Ще зовсім нещодавно відповіддю було б — з учителем. Однак, сьогодні принципи змінились. Очевидно, що учням буде недостатньо такої комунікації, крім того, вона мало нагадуватиме спілкування в реальному житті.
Відтак, викладач має надавати інструкції та контролювати процес. Однак, в інший час фокус повинен бути зміщений на взаємодію між учнями. student-centered learning
Далі врахуйте ще кілька важливих моментів:
- робота в парах: але зауважте, що учні повинні працювати з різними партнерами. Так вони навчаться комунікувати з людьми різного рівня знань та зможуть розуміти різні акценти.
- реальні умови: учні можуть працювати не тільки в парах. Створіть для них умови, наближені до реальності: вони можуть працювати індивідуально, у малих і великих групах, з різними партнерами або навіть з усім класом, як, наприклад, на вечірці.
Така діяльність під час навчання дозволить кожному учню розмовляти більше, тобто збільшить STT, Student-Talking Time покращить їхню залученість, а також додасть різноманіття у процес навчання.
3. Personalization
Вивчаючи різні теми, ми даємо учням багато прикладів. В них головними героями часто виступають уявні персонажі.
Проте, спілкуючись з одногрупниками, та створюючи речення у певних граматичних конструкціях, учням легше і логічніше буде спиратися на власний досвід та переконання.
Такий підхід краще відповідатиме їхнім інтересам, а тому стане актуальним для подальшого використання та мотивує висловлювати свою думку. Персоналізація та реальний контекст ще більше наблизить комунікацію до природних умов.
Крім того, провокуйте в учнів допитливість та дозвольте їм самим робити відкриття. У цьому вам допоможе підхід Guided Discovery.
4. Self-reflection
У будь-якій професії завжди є куди прагнути. Стимулювати свій розвиток ви можете за допомогою саморефлексії.
Погляньте на свою роботу зі сторони: ви можете записати одне з занять на відео або запросити колег і проаналізувати сильні та слабкі сторони свого викладання, а також що можна і варто змінити, аби уроки стали ще краще.
✍️ Отже, підібʼємо підсумки. У викладанні сучасний вчитель дотримується таких принципів:
- якомога більше комунікації під час навчання,
- орієнтованість на учня,
- різні типи взаємодії між учнями,
- використання реального контексту,
- допомога учням у процесі власних досліджень і відкриттів,
- саморефлексія та аналіз.
Сподіваємось, наш блог буде корисним для вас та стане натхненням для досягнення нових цілей. Grade Education Centre має ще безліч практичних матеріалів та порад, а також пропонує можливості професійного розвитку для сучасних викладачів.
Якщо наші ідеї вам відгукнулися і ви прагнете до самореалізації, надсилайте своє резюме на пошту hr@grade.ua. Ми будемо раді бачити вас у команді професійних та відкритих вчителів!
Good luck and we are looking forward to our future cooperation! ❤️
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)