Hello! Hola! Bonjour! Olá! Halo! Merhaba! Hallå!
Чи задумувались ви про те, скільки мов у світі? За сучасними дослідженнями науковців, населення планети говорить на 6-7 тисячах мов.
При такому величезному розмаїтті та виборі, майже половина населення говорить на всього десяти мовах! Цікаво, на яких саме? Пропонуємо вам відправитись у навколосвітню подорож і розглянути рейтинг десяти найпоширеніших мов світу та інформацію про них!
Перевірка знань
Перед подорожжю темою «Найпоширеніші мови світу», пропонуємо вам пройти короткий тест. Завдяки ньому ви зможете перевірити знання з теми та відслідкувати прогрес після прочитання матеріалу.
Ну що ж, тепер дізнаймось правильні відповіді!
English
Native speakers: 380 мільйонів
Всього володіють мовою: 1,5 млрд
Державний статус: є офіційною у більш ніж пʼятдесяти країнах світу, серед яких Велика Британія, США, Австралія, Нова Зеландія, Канада, Ірландія та навіть Пакистан.
Оскільки ми розглядаємо перелік найрозповсюдженіших мов за кількістю людей, які володіють мовою, а не за кількістю тих, для кого вона є рідною — англійська мова впевнено займає першу позицію. І це не дивно, адже її впевнено можна назвати «мовою світу». Саме англійська є затребуваним способом комунікації у міжнародному бізнесі, туризмі, медіа і ще великій кількості сферах.
Завдяки поширенню та використанню великою кількістю людей, англійська мова має різні форми та варіації, наприклад, відомі вам британська, американська, австралійська, та менш відомі каліфорнійська і нью-йоркська.
Запозичені слова: фільм, клуб, бізнес, компʼютер та багато інших.
Mandarin
Native speakers: 939 мільйонів
Всього володіють мовою: 1,1+ млрд
Державний статус: Китай, Тайвань, Сингапур
Мандаринська насправді є не мовою, а групою діалектів китайської. У вузькому розумінні — це стандартна китайська мова путунхуа, яка, як і англійська, є однією з шести офіційних мов ООН. Очолює список «Найпопулярніші мови світу» за кількістю native speakers.
На відміну від більшості західних мов, мандаринська використовує логографічну систему письма, тобто ієрогліфи мають значення, а не позначають звуки.
Назвою завдячує «мандаринам» — чиновникам у імперському Китаї, як вживали цю мову для спілкування.
Hindi
Native speakers: 345 мільйонів
Всього володіють мовою: 600+ мільйонів
Державний статус: Індія
Разом з англійською, гінді є офіційною мовою в Індії. Поширена в
Непалі, на Фіджі та Маврикії. Належить до індоіранських мов індоєвропейської мовної сімʼї і використовує писемність деванагарі.
Цікаво, що до знайомства з європейськими мовами, у гінді не використовувались знаки пунктуації, окрім вертикальної риски на позначення кінця речення. Зараз же кома, знаки оклику та питання використовуються аналогічно європейським мовам.
Запозичені слова: гуру, йога, бунгало.
Spanish
Native speakers: 485 мільйонів
Всього володіють мовою: 550+ мільйонів
Державний статус: є офіційною у більш ніж у двадцяти країнах світу, серед яких Іспанія, Мексика та Аргентина.
Іспанська є другою мовою в світі за кількістю носіїв. Це повʼязано з колоніальною експансією Іспанії в минулому. Завдяки цьому мова поширилась не тільки на Південну Америку, а й на Азію та Африку.
Проте іспанська має не тільки відоме минуле, а й хороше майбутнє. За прогнозами науковців, через три покоління цією мовою будуть володіти 10% населення планети.
Цікавий факт: якщо ви володієте англійською та іспанською, то зможете зрозуміти 60% усього контенту, що існує в мережі Інтернет.
Запозичені слова: банан, ваніль, карамель, лимон, гітара.
French
Native speakers: 81 мільйонів
Всього володіють мовою: 310 мільйонів
Державний статус: є офіційною у більш ніж двадцяти пʼяти країнах світу, серед яких Франція, Бельгія, Швейцарія та Канада.
Як і англійська та іспанська, французька поширилася разом з колоніальною експансією. Більшість франкомовних країн розташовані в Африці.
Якщо англійська — це мова бізнесу, то французьку заведено вважати мовою культури. Вона подарувала світові велику кількість музичних та театральних термінів. Не дивно, що найбільша кількість запозичених слів з французької в українській мові — саме з культурної сфери.
Не дивлячись на це, французька мова також достатньо важлива і в дипломатії та державному управлінні, адже є однією з шести офіційних мов ООН. Важливе значення має також у Європейському Союзі, ЮНЕСКО, НАТО та інших інтернаціональних організаціях.
Запозичені слова: актор, шедевр, пюре, бюджет та багато інших.
Arabic
Native speakers: 240 мільйонів
Всього володіють мовою: 290 мільйонів
Державний статус: є офіційною у більш ніж двадцяти країнах світу, серед яких ОАЕ, Єгипет, Саудівська Аравія та Марокко.
Мова походить з аравійського півострова та виникла між І та IV століттями. Поширена у західній Азії та північній Африці. До 2018 року мала статус офіційної в Ізраїлі.
Арабська мова ділиться на три види: класичну, літературну та розмовну. Класичну арабську, тобто мову Корану, обмежено використовують мусульмани всього світу, а це близько 1,5 млрд осіб. Має особливий напрямок письма — справа наліво.
Запозичені слова: алкоголь, жасмин, кава, цифра та інші.
Bengali
Native speakers: 234 мільйонів
Всього володіють мовою: 260+ мільйонів
Державний статус: Бангладеш, поширена у деяких районах Індії.
Як і гінді, бенгальська мова належить до індоарійської гілки індоєвропейської мовної сімʼї. За словниковим складом близька до санскриту, але відрізняється граматичною будовою.
Однією з особливостей мови є кількість голосних — їх у бенгалі може бути 14. Це робить мову дуже милозвучною та сприяє її музичній якості.
Portuguese
Native speakers: 234 мільйонів
Всього володіють мовою: 260+ мільйонів
Державний статус: є офіційною у близько десяти країнах світу, серед яких Португалія та Бразилія.
Несподівано, але факт: усього лише 5% носіїв мови живуть у Португалії. Найбільша ж кількість проживає у Бразилії, вони роблять мову найпоширенішою у Південній Африці та південній півкулі планети загалом. Як у ситуації з багатьма мовами цього рейтингу, такого результату португальська досягла завдяки колоніальній експансії в минулому.
Мова відома багатою системою голосних, що робить її однією з найбільш милозвучних мов світу.
Urdu
Native speakers: 71 мільйонів
Всього володіють мовою: 230+ мільйонів
Державний статус: Пакистан, поширена в Індії.
Якщо розглядати граматичну структуру та базовий словниковий склад мови — урду та гінді є ідентичними. Проте вони мають значні лексичні відмінності та відрізняються системою письма. Це говорить про те, що мови різняться на науковому рівні, але достатньо зрозумілі та схожі на побутовому.
Мова відома своїми фонетичними якостями, які роблять її чудовою для літератури та приємною для іноземних слухачів. Урду часто називають «мовою поезії та кохання». Має напрямок письма справа наліво.
Indonesian
Native speakers: 44 мільйони
Всього володіють мовою: 200 мільйонів
Державний статус: Індонезія.
Індонезійська — офіційна мова Індонезії, четвертої країни світу за кількістю населення. Цікаво, що для більшості населення вона не є побутовою, скоріше, другою мовою.
Сформувалася не так давно — на початку XX століття на базі малайської мови. Індонезійська використовує латинський алфавіт і відома простими граматичними структурами, відсутністю дієвідмінювання та форм множини.
Отже, розуміння розподілу найпоширеніших мов світу дозволяє краще усвідомити мовне, культурне та соціальне багатство планети. Мови, які ми обговорили, не лише є засобами комунікації, але й носіями історії, традицій і цінностей різних народів.
Сподіваємось, вам сподобалась наша подорож та ви отримали відповіді на свої питання. Нехай прагнення до навчання та розуміння мов допомагає зберегти та примножити культурне багатство планети для майбутніх поколінь.
У прагненні вчити та розуміти англійську мову вам завжди радий допомогти Grade Education Centre!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)