Кожен викладач англійської у Grade Education Centre має унікальну історію свого професійного становлення. Хтось ще з дитинства мріяв освоїти цю професію, а в когось таке бажання виникає зненацька.
Ми продовжуємо серію матеріалів про викладачів, кар’єра яких у Grade стартувала з курсу CELTA. Certificate in English Language Teaching to Adults Попереднього разу героїнею була Крістіна Ульянко, яка розповіла про власний професійний шлях.
Цього разу познайомимося ближче з Валерією Сидоренко, яка одного разу теж відчула потребу у курсі CELTA, і вже понад рік викладає англійську у нашому центрі. За фахом 29-річна Валерія філолог, родом з Одеської області. З її історії ви дізнаєтеся про те, як аніме надихає вивчати англійську, чому зірвалася кар’єра у Китаї та які сюрпризи може робити Grade для своїх студентів.
CELTA — це найбільш визнана кваліфікація викладачів англійської мови у світі. Сертифікат міжнародного рівня підтверджує, що фахівець володіє освітніми стандартами та застосовує їх на практиці під час уроків. Здебільшого курс CELTA триває 4 тижні, а практика відбувається з групами різних мовних рівнів.
Як виникла ідея вивчати англійську
У підлітковому віці Валерія обожнювала аніме. Ця культура захоплює і вимагає від її фанатів знання японської чи англійської, аби мати змогу дивитися нову серію одночасно з прем’єрою.
Оскільки японської мови я не розуміла, доводилося дивитися із субтитрами, які на той час були лише англійською. На українськомовну озвучку серії можна було чекати досить довго, тому заради аніме я почала активно вивчати англійську.
Дівчина зізнається, що не планувала вступати на філологію і перетворювати іноземну мову з хобі у професію.
Школяркою я потрапила на захід до університету внутрішніх справ. Мені дуже сподобалася парадна форма дівчат з білими рукавичками. Тому я мріяла вступити саме туди. Проте мама порадила мати запасний варіант, наприклад, англійську філологію, тому що у мене дійсно добре виходило вчити мову.
За рік підготовки до ЗНО з англійської з репетитором Валерія змінила свій погляд на майбутню професію. Тому під час довгих черг вступної кампанії остаточно вирішила подати оригінали документів на факультет романо-германських мов в Одеський національний університет імені Мечникова.
Перший викладацький досвід
На 4 курсі університету, коли всі одногрупники шукали для себе підробіток, Валерія влаштувалася у школу англійської мови, де отримала перший викладацький досвід.
Тоді робота потребувала багато часу та сил, оскільки у школі були інтенсивні курси. Інколи заняття тривали з 9:00 до 21:00. Крім того, доводилось поєднувати роботу із заочним навчанням на магістратурі.
Дебют Валерії як викладачки посилив її бажання розвиватися у професії. Здебільшого вона викладала англійську для дорослих. Ділитися інформацією з людьми, які вже чогось досягли у професійній сфері, було окремим задоволенням для юної спеціалістки.
Мені на той час було 20 років. Я розуміла, що своїм уроком англійської можу змінити на краще життя вже дорослих та успішних людей. Тоді я по-справжньому зраділа, що обрала для себе професію викладача.
Прямуємо до Китаю
Згодом настав час змінити місце роботи, і після тривалих пошуків Валерія зацікавилася пропозицією викладання англійської у Китаї, адже там високо цінують хороших спеціалістів. До того ж друг дівчини вже мав подібний досвід, тому підтримав її ідею. Так, лише після однієї співбесіди Валерію запросили на роботу.
Я була впевнена, що викладатиму у Китаї для підлітків, але довелося працювати з дуже малими дітьми, яким було 3-5 років. Найменшій дівчинці виповнилося лише 28 місяців. Раніше я не мала такої практики, тому була шокована і не знала, що робити з ними на уроках.
Валерії довелося поєднувати викладання англійської з азами дитячої анімації, тому що лише так можна було знайти підхід до зовсім малих дітей. На уроках вони співали пісні, танцювали й грали в ігри. Безумовна дитяча любов до вчителя стимулює, тому через декілька місяців Валерія почувалася на уроках з дітьми, немов риба у воді.
Паралельно з викладанням дівчина навчалася в університеті та вивчала китайську мову. Поряд з Валерією на заняттях працював асистент, який володів китайською, щоб уникнути мовного непорозуміння. Тим паче з досвіду викладачки, з маленькими дітьми зазвичай працює принцип monkey see — monkey do.
У Китаї я помітила як працює “феномен білої людини”: що світліша у тебе шкіра та очі й що менш помітний у тебе акцент, то вищу зарплату та респект ти маєш. Я працювала там понад 2,5 роки, аж раптом усі плани зірвала пандемія. Тоді я думала, що полечу до України лише на 3 тижні, щоб перечекати й заодно провідати батьків, але затрималася тут уже на 3 роки.
Онлайн-викладання в Україні
Оскільки карʼєру у Китаї довелося призупинити, Валерія намагалася знайти варіанти роботи в Україні. Тому наступним етапом стало онлайн-викладання на курсах англійської. Такий формат сподобався викладачці, тому що дозволяє у будь-який момент змінити локацію, не зупиняючи робочий процес.
Під час навчання на курсах моєю наставницею була методистка, від якої я отримувала коментарі та рекомендації. Також вона постійно нагадувала, що ми працюємо за стандартами СЕLТА, проте тоді я не знала, що це таке. Тож одного дня все-таки вирішила розібратися!
У новорічну ніч Валерія пообіцяла сама собі пройти курс СЕLТА, щоб нарешті стати впевненою у своєму викладанні, а колега порекомендувала дівчині звернутися саме до Grade.
Кожне зауваження щодо моїх уроків доводило, що я маю вдалу філологічну базу, але цього недостатньо. Мені бракувало навичок у методології та педагогіці. Тому нарешті я пішла на СЕLТА!
Яким був курс СЕLТА для Валерії
Валерія стартувала на курсі СЕLТА у 2021 році. Вона обрала для себе full-time варіант, аби інтенсивно працювати над здобуттям нової кваліфікації.
Режим був таким:
- 4 тижні роботи в онлайн-форматі;
- З понеділка до п'ятниці;
- З 9:00 до 18:00.
У групі Валерії навчалися 10 людей з різних міст і навіть країн, зокрема з Італії та Туреччини. Зазвичай, робота проходила у підгрупах. Перші 2 тижні Валерія працювала з класом рівня Upper-Intermediate, а наступні — з Pre-Intermediate.
Процес навчання
Навчання стало челенджом. Я була готовою до інтенсивної роботи, тому що прочитала відгуки та враження інших про СЕLТА. Усі радили відкинути будь-які сторонні справи, забути про особисте життя і зосередитися лише на курсі.
Валерії було непросто, але опускати руки зовсім не хотілося. У процесі навчання вона по-новому відкривала для себе систему викладання. Курс допоміг дівчині систематизувати і зібрати в одне ціле всі ті методи, які вона інтуїтивно застосовувала на попередніх уроках.
На першому тижні тренер СЕLТА покроково, ледь не дослівно, розповідає, яким має бути твій урок. На курсі було багато практики: я проводила власні заняття у різнорівневих групах та отримувала якісний фідбек. А своє останнє заняття потрібно було скласти самостійно.
Дівчина зізнається, що іноді отримувала жорстку критику щодо свого викладання, але це було лише стимулом посилити свою продуктивність. Головне — сприймати все як новий виклик і не впадати у відчай.
Мені було складно дотримуватися тайм-менеджменту, оскільки я звикла братися за виконання завдань в останній момент. Якби довелося пройти СЕLTА вдруге, я б по-іншому розподілила свій час.
Початок карʼєри у Grade
Валерія пригадує, що після курсу СЕLTА поїхала на відпочинок, про який дуже мріяла. А вже після повернення вона отримала лист-сюрприз, у якому була пропозиція працювати у Grade Education Centre.
Жодних сумнівів не було — я погодилася! Проте знадобився час, щоб повірити, що це відбувається зі мною. Ще під час навчання мене вразив професіоналізм тьюторів, організація процесу. Я навіть жартувала з друзями, що готова доплачувати Grade, якщо вони візьмуть мене на роботу.
З осені 2021 року Валерія стала частиною команди Grade. Здебільшого вона веде групи для підлітків із середнім рівнем англійської. Також практикує короткі upgrade-курси з лексики і граматики.
На старті уроки Валерії переглядали більш досвідчені викладачі, давали їй настанови та рекомендації. Наприклад, Олена Бочкарьова та Альона Тригуб аналізували демо-урок дівчини, повірили в її сили та підтримують досі.
Валерія викладає за всіма стандартами, реагує на потреби студентів і є дуже активною та позитивною у спілкуванні під час уроків. Вона завжди йде на зустріч колегам та відкрита до нових викликів. Тож дівчина справжній team member, підтримує командний дух Grade.
Враження від роботи у Grade
Мені подобається, що у компанії є визначена система роботи. Колектив Grade — це люди, до яких завжди можна звернутися з різних питань. Я отримую поради і фідбек від більш досвідчених викладачів, а також відчуваю підтримку від колег.
Війна завадила повноцінній роботі багатьох компаній в Україні, але у деяких випадках навпаки — згуртувала колективи. Наприклад, Валерія вражена роботою команди освітнього центру у воєнний час.
Я переконалася, що люди у команді Grade — це найважливіше. Відколи почалася повномасштабна війна, колеги регулярно запитують як я і чи потрібна мені якась допомога. Наприклад, під час проблем з електрикою ми усі разом шукаємо рішення, як рятувати онлайн-уроки.
Значення кваліфікації СЕLТА
Дівчина свідомо підійшла до питання свого професіоналізму. СЕLТА знадобилася Валерії не лише для того, аби просто отримати сертифікат, важливо було здобути нові практичні знання.
Якою складною не була б тема уроку, СЕLТА навчає, як з цим упоратися. Існує frame уроку, який покроково описує, як потрібно його провести.
Насправді я не думаю, що змогла б підтримувати стандарт і високий рівень викладання без цієї кваліфікації. Тому окрім того, що СЕLТА дала мені можливість працювати у класній компанії, я стала більш професійною та впевненою під час своїх уроків.
Валерія переконана, що кожному викладачу потрібно тримати темп і бути в одному ритмі з розвитком методики викладання англійської. Ніколи не буде достатньо розвиватися та здобувати нові кваліфікації, тому у 2023 році викладачка планує здобути сертифікат на курсі DELТА.
Grade Education Centre прагне допомогти викладачам професійно зростати. У тренінговому центрі доступні різні можливості для того, щоб почуватися впевненим фахівцем своєї справи та досягти кар’єрного підвищення.
Запрошуємо і вас на курс СЕLТА у Grade. За прикладами наших викладачів, ця кваліфікація може здійснити вашу мрію та допомогти доєднатися до команди центру!
Коментарі
Випадково натрапила на інформацію. Дізналась що таке CELTA. Крім того, читаючи інформацію, про Валерію Сидоренко вкотре переконалась, що я навчалась в найкращого вчителя. ДЯКУЮ!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)