Інклюзивності освіти приділяється багато уваги: дискусії, тренінги, курси, де порушують важливі питання організації навчання для учнів з інвалідністю, дають поради щодо впровадження підходів до студентів з різними навчальними потребами та всебічно працюють над доступністю освіти для всіх.
Однак, варто памʼятати про іншу сторону навчального процесу — вчителів. Адже інклюзивність в освіті стосується всіх, а навчання для викладачів також має бути адаптивним.
В Grade Education Centre прагнуть надати всі можливості для розвитку викладачів з особливими освітніми потребами. Як саме? Про це поговоримо сьогодні!
Інклюзія — що це?
Процес, коли в певну галузь, наприклад, освітню, залучаються всі без винятку люди — це інклюзія. Насамперед йдеться про тих, хто має інвалідність та/або ментальні чи фізичні порушення.
Однак, інклюзія передбачає не просто залучення, а створення дієвих інструментів, умов та програм, які допоможуть кожному та кожній брати рівноправну участь в академічних чи суспільних процесах.
Якщо говорити про інклюзію в освіті, то найголовнішим аспектом є рівноправна співпраця всіх людей, незалежно від діагнозів чи потреб, у спільних класах, групах та у звичайних школах чи університетах.
Звісно при цьому навчальні заклади мають усунути барʼєри, що заважають частині учасників процесу брати повноцінну участь у навчанні.
Таким барʼєром може стати як сам простір, де відбувається навчання, вхід у школу без пандуса чи відсутність ліфта в корпусі так і відсутність належної підготовки та інструментів засобів для незрячих чи адаптивних матеріалів для слабкочуючих у викладачів та інших співробітників навчального закладу.
Тож основними засадами інклюзивності освіти є:
- можливість для кожного брати участь в навчальному середовищі, призначеному для всіх;
- створення комфортної та позитивної атмосфери, де кожен відчуває свою приналежність й отримує прогрес у досягненні академічної мети;
- чуйна реакція на індивідуальні потреби в навчанні, забезпечення достатнього рівня підтримки.
Водночас не є інклюзивним підходом:
- виділення окремих класів чи навчальних закладів для людей з інвалідністю — це сприяє сегрегації,
- залучення студентів з особливими освітніми потребами в навчальний процес на рівні з іншими, однак без урахування цих потреб — це інтеграція.
Фундаментальні принципи інклюзії відомі більшості викладачів, тож пропонуємо поговорити предметно, а саме — про досвід впровадження заходів та умов для всіх учасників навчання у світі.
Світовий досвід
Довгий час тема людей з інвалідністю була табуйована, а більшість країн підтримували політику поділу всіх людей на «здорових», які мали змогу відвідувати звичайні школи, гуртки, університети та освітні заходи, і «людей з обмеженими можливостями» для яких створювались окремі навчальні заклади, оздоровчі табори, навчальні матеріали.
Це явище, як ми вже зазначили, називається сегрегацією і призводить до цілого переліку проблем в результаті. Серед них:
- соціальна ізоляція осіб з інвалідністю,
- обмежений вибір галузей для розвитку та поглиблення знань,
- збільшення соціальної нерівності,
- невміння взаємодіяти за рамками своєї «групи»,
- недостатня підготовка до життя у соціумі.
В результаті табуйованість теми людей з інвалідністю зростає, а спільнота таких осіб стає ще більш закритою.
Які заходи для вчителів з інвалідністю впроваджують у різних країнах?
- Європейські країни вводять так звані квоти для викладачів з інвалідністю, а також для представників етнічних меншин та інших недостатньо представлених груп. Відтак, у процес найму та кар’єрного зростання залучають все більше вчителів з інвалідністю.
- В Австралії робочі місця викладачів та учнів адаптують відповідно до їхніх потреб. Це сприяє ефективному виконанню роботи, а також продуктивному навчанню всіх учасників.
- В Скандинавських країнах викладачам з інвалідністю допомагають ментори. Це сприяє якісній адаптації до умов роботи, а також переходу до інклюзивного середовища.
- В Нідерландах та Британії керівники освітніх установ навчаються та проходять різні тренінги з метою організації робочого простору з урахуванням всіх потреб педагогічних колективів.
Крім цього, більшість країн розвивають партнерства між школами, університетами, неурядовими організаціями та місцевими громадами для підтримки інклюзивності та різноманіття серед вчителів через спільні проєкти та програми.
Освіта для вчителів в Grade Education Centre
Перш за все варто зазначити, що вчитель, який хоче пройти навчання, отримати міжнародний сертифікат і здобути якісні та вичерпні знання, має бути готовим озвучити свої потреби у навчальному процесі, аби ми зі свого боку могли адаптувати певні аспекти нашої роботи.
Озвучити потреби — це перший і найважливіший крок до успішного навчання, адже лише розуміючи всі нюанси, центр створить належні умови, а кандидат отримає знання у повному обсязі.
Наш центр, як і Cambridge Assessment English, переконані, що можливість навчатись має бути у кожного і кожної. В Grade Education Centre вже проходили курси та складали іспити:
- кандидати з вадами зору,
- глухі учасники,
- trainees з дислексією,
- студенти з панічними атаками,
- а також ADHD.
Чому важливо говорити про це?
Такі курси, як CELTA — основна кваліфікація сучасного тічера, та DELTA — кваліфікація найвищого рівня для викладача, вимагають чіткого дотримання дедлайну. Однак, для викладачів з особливими освітніми потребами ці строки можуть бути подовжені.
Колись у нас був показовий випадок. Під час курсу CELTA ми дізнались, що у хлопця-trainee дислексія. Звісно, йому було складно читати та писати, а це навчання передбачає дуже багато письмових робіт та ознайомлення з безліччю матеріалів. Складно встигнути людині, яка не має таких проблем, а що говорити про інших?
На жаль, ми дізнались про це запізно і нічого не могли змінити. В результаті хлопець завершив курс з сертифікатом Attendance, а не Completion.
Такої ситуації можна уникнути, якщо вчасно сповістити про свої потреби в навчанні. В нашій практиці є багато позитивних прикладів. Відтак, одна дівчина повідомила, що у неї є особливі потреби тьютору, адже дуже хотіла навчатись.
Для того, щоб пройти курс їй знадобилось набагато більше часу та зусиль, ніж іншим студентам. Однак, вона отримала всебічну підтримку від центру, від тьютора і від своїх одногрупників та успішно завершила навчання.
Ми можемо працювати над покращенням умов для людей з певними діагнозами та потребами, однак лише якщо володітимемо вичерпною інформацією про ваші стани.
Як повідомити про власні потреби?
Кожен охочий навчатися в нашому освітньому центрі проходить кілька етапів перш ніж опинитися на курсі. Це може бути тестування рівня, запис на майбутній іспит для студентів або заповнення заявки, проходження співбесіди для вчителів-кандидатів.
На будь-якому з цих етапів ви можете попередити про свої потреби або запитати все, що вас цікавить з приводу навчання.
Наприклад, при реєстрації на курс CELTA, в application form у нас є пункт, де ми просимо повідомити, якщо у кандидата є певні захворювання, які можуть впливати на його стан або здатність навчатись протягом курсу. Особливо, враховуючи, що процес навчання інтенсивний, а навантаження на учасників дуже відчутне.
Якщо нам повідомляють про певні особливі потреби у навчанні, то ми можемо вжити певний перелік заходів, щоб допомогти досягти найкращого результату кандидату. Наприклад, ми можемо адаптувати або замовити додаткові матеріали, які покривають потреби того чи іншого кандидата, а також можливе подовження дедлайнів з дозволу Cambridge Assessment English.
Так, подеколи розповісти про власне здоровʼя буває складно, але ми наголошуємо, що ці дані необхідні нам лише для того, щоб знати як зробити ваш шлях до омріяної кваліфікації не тільки легшим, а й просто можливим.
Наш досвід впровадження інклюзивності
Зараз ми обовʼязково включаємо питання про хвороби чи певні стани, які можуть впливати на процес навчання конкретного кандидата в анкету для запису на курс для тічерів.
Великою перевагою для більшості охочих підвищувати кваліфікацію наразі є популяризація навчання в онлайн-форматі. Адже для когось це економія часу і можливість поєднувати уроки з роботою, а для когось — єдина доступна форма навчання. Це стосується маломобільних людей — осіб на кріслах колісних, людей з ампутаціями тощо.
Навчатися у нас можуть сліпі люди — для них можна підібрати адаптовані матеріали, використати шрифт Брайля, а також сучасні програми, які допомагають спростити користувацький досвід особам з інвалідністю.
Ми здатні допомогти також глухим та напівглухим людям, а також студентам з панічними атаками, СДУГ та іншими захворюваннями/станами.
Також Cambridge Assessment English, своєю чергою, працює над адаптивністю матеріалів. Відтак, на сайті екзаменаційного департаменту зазначається:
We aim to provide a fully accessible experience to anyone interacting with our content. We are working towards a shared goal for our content published across all our platforms.
Працівники адаптують свій сайт та матеріали за допомогою:
- можливості збільшити шрифт, контраст, змінити розташування тексту,
- переміщення по вебсайту лише за допомогою клавіатури,
- дублювання значення зображень та піктограм за допомогою опису змістовним альтернативним текстом, який пояснює їхнє призначення в контенті,
- вивантаження спеціальних форматів для файлів, які підходять для програм переведення тексту в аудіо і навпаки.
Такі кроки не покривають всіх потреб осіб з інвалідністю, однак значно розширюють кількість залучених у навчання.
А в нашому центрі курси Grade Teacher Training мають різні програми та формати, інтенсивність та завантаженість, тому вчитель, який має особливі освітні потреби може обрати свій варіант.
Якщо ж вам потрібна допомога та детальна консультація щодо особливостей того чи іншого курсу — ви завжди можете звернутись до нас:
- за номерами +38 (044) 580 11 00, +38 (068) 289 38 02,
- поштою celta@grade.ua або esol@grade.ua.
А також у соцмережах: Instagram, Viber.
Крім того, наша команда розробила та запустила self-study платформу для викладачів англійської — Grade University, де є безліч корисних програм для різних напрямів та досвіду, а натомість немає дедлайнів та тиску.
Кожен охочий зможе навчатись на сучасній платформі у власному темпі й з використанням будь-яких необхідних додаткових засобів для адаптації контенту!
Ми працюємо над доступністю наших курсів і не відмовляємо у допомозі охочим ставати кращими спеціалістами.
Наразі ми розроблюємо зрозумілу угоду, яка допоможе закріплювати письмово наші домовленості щодо адаптації навчання для осіб з інвалідністю та/або певними захворюваннями. Все, що зможемо зробити для вас ми готові прозоро та відкрито обговорювати, тож закликаємо не боятись навчатись, розвиватись і викладати іншим!
Чекаємо вас у нашому центрі, аби empowering every mind разом!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)