Оголошено переможців Нобелівської премії-2023

Оголосили переможців Нобелівської премії-2023
16.10.2023

Королівська академія наук Швеції оголосила переможців Нобелівської премії у 2023 році. 

Загалом визначили лауреатів 6 премій.

Що варто знати про Нобелівську премію?

У 1895 році шведський підприємець Альфред Бернард Нобель у своєму заповіті вказав, що увесь свій статок близько 31,5 млн шведських крон призначає на фінансування міжнародної премії.

Так от, річний прибуток від цієї спадщини має ділитися на 5 рівних частин між людьми, які найбільше допомогли людству у галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури та діяльності за збереження миру.

Що цікаво — у 1968 році Банк Швеції заснував так звану Нобелівську премію з економіки, офіційна назва якої — Премія Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля.

Наразі Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують науковцям та активістам. Сума винагороди змінюється залежно від доходів Фундації Нобеля.

Варто зазначити, що усіх переможців, окрім премії миру, визначає Шведська королівська академія наук. Лауреати отримують свої нагороди від короля Карла XVI Густава на пишній церемонії нагородження у Стокгольмі.

Нобелівська премія з фізики

Цьогоріч лауреатами премії з фізики стали одразу троє науковців: П’єр Агостіні, Ференц Крауз та Анне Л’Юльє. Вони дослідили експериментальні методи, генерації імпульсів світла для дослідження динаміки електронів у речовині.

Власне, результати досліджень продемонстрували, що аттосекундні імпульси можна спостерігати та вимірювати, а також їх можна використовувати в нових експериментах.

Тепер, коли можна досліджувати світ аттосекунд, короткі спалахи світла стають інструментом для спостереження за рухами електронів.

Робота науковців дала можливість створювати імпульси, що тривають лише декілька десятків аттосекунд.

Хто отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини?

Лауреатами цієї премії стали імунолог з США Дрю Вайсман та науковиця у сфері біохімії Каталін Каріко з Угорщини.

Відкриття вчених мало вирішальне значення для розробки ефективних мРНК вакцин проти COVID-19 під час пандемії.

Простими словами, науковці дослідили спосіб, згідно з яким РНК вироблятиме необхідний для організму білок та краще захищатиме імунну систему.

Як покращити ділову англійську?

Корисні поради для навчання

Нобелівська премія з хімії

У 2023 році переможцями цієї номінації стали троє вчених зі Сполучених Штатів Америки. Йдеться про Мунгі Бавенда, Луїса Брюса та Олексія Єкімова.

Як зазначено у повідомленні, Нобелівську премію з хімії науковці отримали «за відкриття та синтез квантових точок — наночастинок, які настільки малі, що їхній розмір визначає їхні властивості». 

Ці мініатюрні елементи нанотехнологій тепер відбивають світло в телевізорах та LED-лампах та навіть можуть допомагати хірургам під час видалення пухлин.

Хто став найкращим у сфері літератури?

Нобелівську премію з літератури отримав письменник з Норвегії Йон Фоссе. Його нагородили за «інноваційні драми та прозу, в яких він передає невисловлене».

Андерс Олссон, голова Нобелівського комітету, підкреслив, що Фоссе відображає у своїх роботах суть своєї норвезької спадщини, а його твори виявляють глибокі людські почуття тривоги та неоднозначності.

Відомо, що Фоссе не має широкий творчий арсенал, написаний мовою нюношк.

Його портфоліо містить драми, романи, поезії, есе та книги для дітей.

Лауреат Нобелівської премії миру

Нобелівський комітет у 2023 році відзначив Наргес Мохаммаді Нобелівською премією миру за її відданість захисту прав жінок в Ірані та захист свободи та прав особистості.

У результаті своєї активістської діяльності Мохаммаді кілька разів опинялася за ґратами.

У 2021 році за спроби створити та очолити «рух за права людини, що протидіє смертній карі» жінці винесли вирок у 2,5 роки ув'язнення, покарали 80 ударами різки та наклали штрафи за звинуваченнями у «розповсюдженні антисистемної пропаганди».

Між іншим, Наргес стала 19-ю жінкою, яка отримала цю нагороду.

Нобелівська премія з економіки

Премію у галузі економічних наук на честь Альфреда Нобеля 2023 року вручили Клаудії Голдін за її внесок у глибше розуміння особливостей жіночого ринку праці.

Власне, Клаудія Голдін створила докладний огляд заробітної плати жінок та їхньої активності на робочому ринку за два століття.

У своїх роботах вона довела, що доступ до протизаплідних таблеток відіграв важливу роль на ринку праці, надавши жінкам більше можливостей для побудови кар’єри.

Американська дослідниця розкрила, що активність заміжніх жінок на робочому ринку на початку 20-го століття зросла завдяки ключовим структурним змінам та перегляду соціальних стандартів щодо ролі жінок у домогосподарстві та сім’ї.

Нагадаємо, що нещодавно в Україні відбулась національна премія Global Teacher Prize. Дізнатись, хто став найкращим вчителем року можна за посиланням.