📝 Навчальний рік от-от розпочнеться, тож час збирати себе докупи після літнього відпочинку. Не хвилюйтесь, якщо вам важко зосередитися на навчанні — це нормально, особливо після тривалої перерви.
Сьогодні ми розкажемо, як налаштуватись на освітній процес, сформувати дієвий план і не звертати з обраного шляху. Тож переходимо до порад, які допоможуть подолати відволікаючі фактори та сконцентруватись на навчанні.
#1 Set up a study space
Окремий робочий стіл або навчальна зона — це ключ до успіху. Тому радимо облаштувати місце, яке напряму асоціюватиметься у вас із навчанням. До слова, ця порада особливо важлива для школярів, які розпочнуть цей навчальний рік дистанційно.
Як підготувати місце для вивчення чогось нового — справа смаку. Єдине, що дійсно важливо — щоб там ви тільки навчались.
☝ Згодом щоразу, коли ви будете сидіти за столом, ваш мозок буде вже налаштований на навчання.
Ось кілька важливих деталей, які варто врахувати:
- оберіть тихе і зручне місце в кімнаті, де можна розкласти підручники та зошити,
- забезпечте хороше освітлення, щоб не напружувати очі,
- витратьте 5-10 хвилин перед початком уроків на організацію робочого місця — приберіть зайві речі, підготуйте необхідні матеріали.
#2 Set a study schedule
Підготовка до навчання та атмосфера дійсно впливають на результати освітнього процесу. Саме тому, якщо ви навчаєтесь вдома, особливо важливо розпланувати свій день.
Зазвичай тайм-менедженту вчать в університетах, але для сучасних школярів ці знання потрібні значно раніше.
Декому зручніше працювати із кольоровими таблицями, де позначені всі предмети та домашні завдання, іншим більше подобаються додатки-календарі або пробкові чи магнітні дошки.
Не існує «правильного» способу скласти навчальний графік, просто виберіть той варіант, який підходить саме вам.
Розгляньмо кілька кроків, які допоможуть досягати успіхів у навчанні!
1. Складіть розклад на тиждень, в якому зазначте, які предмети й завдання потрібно виконати.
2. Визначте, які завдання є найважливішими та виконуйте їх у першу чергу.
3. Виділіть конкретний час на виконання кожного завдання і дотримуйтесь його.
#3 Set goals and rewards
Визначення цілей є скрізь — у школі, спорті, на роботі. Нам потрібно до чогось прагнути та чогось досягати. Саме тому так радимо вигадати цілі, які допоможуть оцінити, чи вдалося досягти успіху чи ні.
☝ Формулювання мети — дуже відповідальне завдання. Для того, щоб цілі були дієвими, придумали техніку SMART.
Порівняймо два приклади!
Загальна мета | SMART-мета |
Вивчити англійську на рівні B2. | Досягти рівня B2 з англійської мови протягом року, щоб скласти міжнародний іспит Cambridge English: First FCE з результатом не менше 160 балів. |
Перша мета нечітка, тоді як друга — відповідає 5 важливим критеріям:
- Specific: Конкретна досягти рівня B2;
- Measurable: Вимірювана скласти іспит з результатом 160+ балів;
- Achievable: Досяжна отримати за рік новий рівень англійської реально;
- Relevant: Релевантна ціль актуальна з урахуванням майбутніх панів учня;
- Time-bound: Обмежена в часі встановлений термін для виконання завдання — 12 місяців.
SMART-цілі можуть бути набагато простішими. Розгляньмо приклади!
✅ Займатися англійською з 16:00 до 18:00 з понеділка по четвер.
✅ Прочитати один розділ підручника до 17:00.
✅ Відправити контрольну роботу до 15:00 8 серпня.
Головна перевага такого методу — ви зможете побачити як наближаєтеся до мети та похвалити себе за досягнення. Це, до речі, не менш важлива частина навчального процесу.
#4 Share your goals, rewards and schedule
Розкажіть друзям і родичам про цілі, які ви ставите перед собою і про свій навчальний графік. Це неймовірно важливий психологічний прийом.
Якщо ви нікому не розповідаєте про свої плани, то відповідаєте тільки перед собою. Люди, як біологічний вид, стали досить вправними у тому, щоб виправдовувати що завгодно перед собою і виходити сухими з води.
Але ж ми не настільки вправні у виправдовуванні невдач перед іншими.
Тож якщо хочете, аби ваша мотивація не згасала, діліться своїми цілями з близькими людьми — вони підтримуватимуть у важкі періоди та не дадуть збитись зі шляху.
#5 Prioritise your tasks
Навалилась купа завдань і не знаєте, з чого почати? З цією проблемою часто стикаються не тільки школярі, але й дорослі. У цьому випадку допоможе вміння визначати пріоритети.
Розгляньмо як це робити!
👉 Розподіліть усі свої завдання на 3 категорії.
- Термінові завдання: їх потрібно виконати якомога швидше або до певної дати. Наприклад, якщо завтра треба відправити реферат або домашнє завдання з математики, то це термінове завдання.
- Важливі завдання: вони важливі для навчання і майбутніх успіхів. Наприклад, це може бути підготовка до контрольної роботи чи іспиту.
- Неважливі завдання: те, що можна відкласти на потім. Наприклад, перегляд відео чи гра в улюблену гру.
👉 Починайте виконувати термінові задачі, а після них переходьте до важливих.
Якщо встигаєте зробити завдання з розділу «неважливих», чудово! Проте, якщо не маєте на це сил і часу, нічого критичного для вашого навчання не станеться.
Такий метод дозволить відкладати справи на потім, що допоможе уникнути перевантаження і зосередитись на дійсно важливих завданнях.
#6 Use the Pomodoro technique
Техніка Pomodoro допомагає школярам зосередитися на завданнях, не перевантажуючи себе. Вона базується на ідеї, що короткі періоди навчання з частими перервами підвищують концентрацію та продуктивність.
Як працює техніка Pomodoro?
1. Оберіть одне конкретне завдання, яке ви хочете виконати. Наприклад, вирішити задачі з математики або прочитати розділ з підручника.
2. Працюйте над завданням без перерви 25 хвилин, намагайтеся не відволікатися на інші речі, як-от телефон чи соціальні мережі.
3. Після цього зробіть коротку перерву на 5 хвилин. Ви можете встати, трохи порухатись, випити води або просто відпочити.
4. Почніть новий цикл — ще 25 хвилин навчання + 5 хвилин перерви.
5. Після 3-4 циклів зробіть довгу перерву на 15-30 хвилин. Це допоможе вашому мозку відпочити перед наступним завданням.
Техніка Pomodoro допоможе вам краще організувати час і зосередитися на навчанні.
#7 Eliminate distractions
Фактори, що відволікають, є скрізь. Люди, що проходять повз ваші двері, гра у футбол на вулиці, музика з сусідньої кімнати, голод, соціальні мережі… ви можете назвати багато чого.
☝ Один зі способів зосередитися на навчанні — усунути якомога більше таких чинників.
Для когось це означає зачинити двері, повісити ззовні табличку «не турбувати», одягнути навушники та заглибитись у книжки. Для інших — вимкнути телефон, запалити свічку, закрити штори та увімкнути світло для читання.
Ключовим моментом тут є усунення речей, які вас відволікають. Оскільки всі ми втрачаємо фокус уваги через різні причини, то й те, що варто зробити, буде відрізнятися.
Але ми рекомендуємо усім вимкнути телефон або принаймні поставити його на беззвучний режим.
#8 Use active reading
Для того, аби час за книжками був проведений з користю, використовуйте активне читання. Техніки активного читання допомагають школярам краще зрозуміти та запам’ятати матеріал.
Розгляньмо кілька методів, які допоможуть якісно опановувати матеріал!
- Підкреслення: виділяйте кольором важливі частини тексту.
- Нотатки: занотовуйте у зошиті головні моменти, щоб краще їх запам’ятати.
- Переказ: після прочитання спробуйте пояснити матеріал комусь іншому або самому собі, що допоможе зафіксувати у пам'яті головну думку.
#9 Use apps for education
Невіддільна частина сучасного світу — технології. Їх, до речі, можна дуже легко впровадити у навчання, що дасть змогу краще опановувати новий матеріал і додати процесу інтерактивності.
👉 Для того, щоб спланувати день, радимо використовувати такі додатки, як Todoist або ж My Study Life.
👉 У вивченні нових слів або понять допоможуть флешкартки. Їх можна створити в Anki або Quizlet.
👉 Також є освітні застосунки, які можна використати для додаткових знань з різних предметів. Наприклад, Duolingo або Khan Academy.
#10 Sleep helps you learn
Концентрація на навчанні — це комплексний процес, на який також впливає фізичний стан людини.
Погодьтесь, дуже важко зосередитись на завданні, якщо хочеться пити або ж їсти. Крім того, нашому мозку потрібен відпочинок, тому сон також дуже важливий. У цьому питанні ключовим моментом є якість, а не кількість.
Тому 15 годин сну на добу буде забагато, а от 7-8 годин безперервного відпочинку допоможе засвоїти вивчений матеріал і бути готовими до наступного продуктивного дня.
☝ На ніч відкладайте якомога далі телефон, використовуйте вушні затички, якщо у вашій кімнаті шумно, а також не їжте занадто багато перед відпочинком. Все це допоможе забезпечити якісний сон.
Дотримуючись цих порад, ви зможете краще зосередитися на навчанні та досягти успіхів у новому навчальному році.
А з удосконаленням англійської мови допоможе Grade Education Centre! Наші викладачі точно знають, як утримувати увагу студентів та заохотити їх до навчання.
See you soon! ☀️
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)