Ярославів Вал. Вулиця, на якій збереглися дивовижної краси маєтки та прибуткові будинки 19 століття. Тут жили відомі люди, з якими траплялися незвичайні історії. Одна з них призвела до того, що в 1903 році до скромного маєтку за адресою Ярославів Вал 13/2-Б переселився з Андріївського узвозу «Святий Лікар» Феофіл Яновський (1860–1928). Його любило та поважало все місто, давайте й ми познайомимося з ним біля його будинку з меморіальною табличкою. Але спочатку трохи історії.
Від оборони до променаду
Колись за князя Ярослава Мудрого для оборони Києва від печенігів був насипаний величезний вал заввишки 12 метрів та поставлені троє воріт. Центральними були Золоті Ворота, від них вал йшов униз на сучасний Майдан, а в інший бік – на сучасну Львівську площу. Залишки цих валів можна було побачити ще на початку 19 століття. Лише в 1834 році було прийняте рішення вали зривати та прокладати нові вулиці. В один бік вулицю прорізали крізь товщу валу, тому вона називається Прорізною вулицею. В інший – вулицю проклали попід валом, вона називалася Великою Підвальною вулицею – нині це і є вулиця Ярославів Вал.
Будинок Яновського
У 19 столітті вулиця була забудована одно- та двоповерховими будинками, й от у такому будинку (№ 13/2-Б) ми з вами нині й перебуваємо. На початку 20 століття, під час київського «будівельного ренесансу», на першій лінії вулиці почали споруджувати багатоповерхові дохідні будинки. Так наш невеличкий маєток опинився в тихому дворі одного з них (нині будинок №13), побудованого в 1903 році.
Будинок був побудований на гроші багатої дворянської сім’ї Григоровичів-Барських, їхній предок Іван Григорович-Барський у 18 столітті був найвідомішим київським архітектором. До речі, жінка Феофіла Яновського, Анна Вікторівна, походила з цього славетного роду.
Тут у 1903–1928 роках жив із сім’єю відомий київський лікар Феофіл Гаврилович Яновський, якого всі кияни називали «Святий Лікар». І будинок у нього був скромний, практично без декору. 9 жилих кімнат, 2 вітальні, кухня та кімната для прислуги. У підвальному приміщенні розташовувалися квартири з іншими мешканцями. Маєток був одноповерховим, другий поверх добудували у 30-х роках 20 століття.
А тепер давайте перенесемося в часі та познайомимося зі знаменитим і дуже добрим лікарем. Уявімо, як він виходить із дверей власного будинку, сідає на візницькі дрожки та їде змінювати життя киян на краще.
Лікар із найпозитивнішим іміджем у місті
Феофіл Гаврилович був дуже відомим терапевтом, у нього лікувалися Леся Українка, Михайло Старицький, Іван Карпенко-Карий, Марія Заньковецька та багато хто ще.
Яновський був крутим фахівцем свого часу, на думку якого зважали в європейських країнах. Захистив лікарську ступінь із мікробіології та активно запроваджував мікробіологічні методи дослідження, займався пульмонологією, нефрологією, клінічною фармакологією. Боровся з епідеміями тифу та туберкульозу, дифтерії та дизентерії. Організовував лікування легеневих хворих у санаторіях та вважається одним із родоначальників фтизіатрії. Був одним із засновників Бактеріологічного інституту в Києві та служби швидкої допомоги. У 1927 році Яновський став першим українським медиком-академіком Академії наук.
Лікар Яновський був не лише крутим, але й добрим. У нього було правило: він лікував навіть тих, у кого грошей на лікування не було, за 40 років своєї лікарської практики він не відмовив жодному бідному пацієнтові.
Про нього ходило багато легенд: про те, як він загубив записник з іменами пацієнтів, книжку шукало все місто – і знайшли; про те, як його, не впізнавши вночі в темряві, пограбували в підворітті, а вранці повернули все назад із вибаченнями. Усі київські візничі вважали за честь безоплатно підвезти лікаря Яновського.
Довгий час Феофіл Яновський жив на Андріївському узвозі, і там же був його лікарський кабінет, де він приймав. Й от одного разу з ним трапилася цілковито містична історія, після якої він будинок на Андріївському узвозі продав і переїхав жити на Ярославів Вал. До речі, лікар був у родинних стосунках із Миколою Гоголем, не чужим до містики письменником.
Медицина та містика
У будинок на Андріївському узвозі до Яновського прийшла дівчинка-гімназистка у форменій коричневій сукні з білою пелериною. Вона попрохала навідати її хвору матір та дала адресу на Подолі. Лікар, звісно, не відмовив і ввечері прийшов за цією адресою. Там дійсно була хвора жінка. Яновський оглянув її та призначив лікування. Побачивши, що жінка дуже бідна, лікар за своїм звичаєм захотів залишити їй під подушкою гроші на ліки. Щоби якось відволікти жінку, Феофіл Гаврилович спитав у неї:
«Це, напевне, ваша донька»? І вказав на портрет юної гімназистки, що висів на стіні. «Так», – відповіла жінка, – «але вона померла рік тому, тому мені так тяжко».
Для Яновського це було справжнє потрясіння, адже виходило, що він, професор медицини, спілкувався з привидом. І лікар вирішив поїхати з Андріївського узвозу та переїхав у цей маєток на Ярославовому Валу, де і прожив до смерті в 1928 році.
Коли Феофіл Гаврилович Яновський помер, от у цьому своєму маєтку, його проводжало практично все місто, усі київські газети вийшли в чорних рамках. Траурна процесія розтягнулася на кілька вулиць, у місті зупинився транспорт. А на міських квітниках не залишилося жодної квітки. Їх зривала міська біднота, щоби проводити в останню путь улюбленого лікаря. І в історії Києва лікар Феофіл Гаврилович Яновський залишився як «Святий Лікар» і «Лікарська совість Києва».
Наші дні
Сьогодні ім’я доброго лікаря носить Національний інститут фтизіатрії та пульмонології імені Ф.Г. Яновського. На його території в 1992 році встановили пам’ятник. Будинок Яновського на Ярославовім Валу відреставрований, у ньому встановлена меморіальна табличка на пам’ять про знаменитого лікаря.
У будівлі нині розташована мовна школа Grade Education Centre, співробітники якої з любов’ю та увагою ставляться до історії будинку. І це символічно, адже Яновський знав 5 мов, які вивчив… просто на вулицях міста. Будучи людиною зайнятою, він знаходив час щовечора виписувати собі нові слова та правила, які повторював зранку дорогою до клініки. Це тривало роками, і врешті професор вільно читав наукові праці та вільно спілкувався із ключовими клініцистами Європи.
А вулицею Ярославів Вал проводить незвичні, надихаючі екскурсії агентство Інтересний Київ. Його гідесса Оксана Денисова, автор цієї розповіді, запрошує всіх на екскурсію «Таємниці Золотоворітського кварталу», на якій ми побачимо й будинок Яновського, і багато інших чудових будівель цієї вулиці.
Що ще почитати: 12 причин, чому Grade is great
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)