Спорт і фізична активність завжди були важливою складовою життя і здоров’я людини. Від прадавніх часів нас цікавить, на що здатне людське тіло. Ми постійно прагнемо бути швидше, вище та сильніше.
Тема спорту настільки популярна, що неодмінно зʼявляється в кожному курсі вивчення іноземних мов. І, напевно, немає такої людини, яка б не знала про наймасштабнішу спортивну подію — Олімпійські ігри. Вони проходитимуть цього року в Парижі, а церемонія відкриття відбудеться вже за кілька днів.
Ми також не могли оминути увагою це свято спорту, адже це унікальна можливість урізноманітнити заняття з англійської емоційно та культурно, а ще — створити динамічне й інклюзивне навчальне середовище.
Плануємо заняття
Спортивний урок з англійської може бути наповнений цікавими фактами, цільовою лексикою та енергійними вправами. Тож у цьому блозі ми пропонуємо ідеї інтегрування теми Олімпійських ігор за допомогою корисних ресурсів та активностей для практики всіх мовленнєвих навичок на різних рівнях.
Для початку ви можете дослідити цікаву інформаційну платформу «Olympic Museum», де ви знайдете величезну кількість матеріалу, зокрема, про історію та цінності Олімпійських ігор, а також про Олімпійський вогонь, рух, мистецтво який можна використати на уроці.
А почати краще, як завжди, з Warm-up!
Олімпійський Warm-up
Що ваші учні знають про Олімпійські ігри? Перевірити це можна за допомогою традиційного brainstorming або спровокуйте цікавість учнів дотепними фактами.
Наприклад, ви знали, що найперші Олімпійські ігри тривали лише один день, а древні атлети змагались голими? Чи що наймолодшому олімпійцю було всього 10 років, а медалі почали вручати з 1904 року, і спочатку вони були зі справжнього золота, срібла та бронзи?
Презентуйте ці та інші факти у вигляді вікторини або гри «True/False». Також доречним буде додати спортивного вайбу та влаштувати справжні змагання: розділіть учнів на 3 команди, фіксуйте рахунок на дошці, а в кінці нагородіть переможців умовними медалями.
Спортивна лексика
Звісно вивчення жодної теми не обходиться без поповнення словникового запасу. Залежно від рівня ваші учні вже можуть бути знайомі з назвами традиційних видів спорту. Запишіть їх разом на дошці, паралельно перевіряючи правопис та вимову.
Додайте до списку також нові поняття, що стосуються Олімпіади, наприклад, anthem, torch, venue, або назви незвичайних видів спорту, на кшталт canoe slalom й artistic swimming, а також breaking, kayak cross, які вперше додали цього року та skateboarding, surfing і climbing, які зʼявилися в програмі під час минулих ігор.
Розширений список слів, інформацію про Олімпійські ігри, лексичний квіз та інші матеріали ви знайдете за посиланням.
Супроводжуйте свою презентацію відео та зображеннями, а потім попросіть учнів пояснити власними словами суть спорту, аби перевірити розуміння.
Для початкових рівнів ви можете використати на цьому етапі кросворди та вправи на пошук слів. Спробуйте створити їх власноруч, наприклад, на цьому сайті. Такі завдання учні можуть виконувати самостійно, в парах або групах.
Олімпійські мовні ігри
Варіантів практикувати нову лексику може бути безліч. Наприклад, створіть картки зі спортивними термінами та використовуйте їх у різних інтерактивних активностях — Pictionary, Bingo, Charades та інших.
Ще одним прикладом може бути гра «Olympic Word Relay». Так само як під час спортивної естафети, результат команди у словниковій естафеті буде залежати від кожного учасника. Правила гри такі:
- оберіть кілька нових слів на тему Олімпійських ігор (чим довші слова, тим краще);
- розділіть учнів на команди по 5-6 студентів та вишикуйте їх у шеренгу один за одним, обличчям до дошки;
- почніть перегони, вигукнувши перше слово;
- з кожної команди учні по черзі вибігають до дошки та записують лише по одній літері потрібного слова;
- якщо хтось зробив помилку, інший учень з команди може прибрати літеру або ціле слово і замінити на правильну (але лише одну) літеру.
Наприклад, якщо ви загадали слово competition, то перший учень вибігає і пише c, повертається, наступний учень вибігає, пише o, повертається, і так далі.
Команда, яка першою напише все слово правильно, перемагає та отримує «золото».
Безліч корисних роздруківок на тему Олімпійських ігор за посиланням дозволять вам створити дійсно цікаве заняття.
Спортивні інтервʼю
Розігрування ролей є надзвичайно дієвим інструментом для вивчення іноземних мов. Учні можуть приміряти на себе роль спортсменів, тренерів або журналістів та імітувати інтервʼю чи пресконференцію.
Це дозволить їм попрактикувати розмову у форматі питання-відповіді, спонтанні діалоги та офіційний стиль мовлення.
Спробуйте провести подібну активність у класі. Розподіліть ролі між учнями, наприклад, журналісти та гравці баскетбольної команди. Попросіть учнів підготуватися до інтервʼю: журналісти вигадують питання, а гравці обдумують потенційні відповіді.
Завдання буде продуктивним, якщо учні розуміються на темі, володіють інформацією про гравців, яких вони вдають, та бачили інтервʼю з ними раніше. в класі або вдома
Для учнів початкових рівнів альтернативним завданням може бути гра для практики простих мовних конструкцій «Find Someone Who»:
- роздрукуйте для кожного учня список простих питань на кшталт:
- What is your favourite sport?
- Do you like tennis/gymnastics/synchronized swimming?
- Who is your favourite athlete?
- учні ставлять питання своїм одногрупникам (mingling) та записують відповіді у роздруківку;
- відповідати слід також сталими конструкціями:
- Yes, I do./No, I don’t.
- My favourite sportswoman is Olga Kharlan.
- I like surfing.
Це буде чудовою практикою! А додати енергійності допоможуть часові обмеження та нагородження тих, хто впорався найшвидше.
Онлайн-ігри для початкових і середніх рівнів на тему також додадуть різноманітності до ваших занять.
Читацькі змагання
Для практики навичок читання пропонуємо дослідити матеріал на тему Олімпійських ігор. Оберіть, наприклад, статті з останніми спортивними подіями, біографії спортсменів чи історичні джерела. Додайте після тексту питання на розуміння змісту.
Обговорити нові поняття, контент та важливі моменти учні можуть у парах, групах або всім класом. Це сприятиме, зокрема, розвитку навичок критичного мислення.
Для учнів просунутих рівнів спробуйте провести активність «Context Swimming». У змаганнях з плавання спортсмени перетинають водну відстань для досягнення фінішної точки. Так само і з читанням — учні повинні якомога швидше просканувати текст для виокремлення ключових ідей.
Ви можете навіть використати кілька текстів, наприклад, у спортивному журналі, поставити різні питання та попросити учнів знайти необхідну інформацію. Перевірте, хто з учнів має найшвидший результат, а найкращих «плавців» нагородіть «золотом», «сріблом» та «бронзою».
Олімпійські проєкти
Ще одним захопливим завданням стане створення мультимедійних презентацій на різні теми: види спорту, спортсмени, історія, цінності, атрибути Олімпійських ігор. Це може бути, зокрема, слайд-шоу, запис подкасту, створення короткометражних документальних відеороликів.
Вимоги до створення проєктів можна адаптувати до будь-якого рівня.
Учні можуть використовувати аудіо та візуальні матеріали, статті та будь-які інші джерела. Таке завдання покращить не лише мовленнєві, але й технологічні навички учнів, а також їхні вміння проводити дослідження.
Якщо ви навчаєте учнів молодшого віку, вам можуть стати у пригоді ідеї активностей на тему Олімпійських ігор за посиланням.
Як це — бути олімпійцем?
У цій активності поговоріть з учнями про відомих спортсменів. Підготуйте заздалегідь фотографії деяких українських або закордонних олімпійців, наприклад, Yaroslava Mahuchikh, Zhan Beleniuk, Michael Phelps, Usain Bolt.
Запитайте, що вони знають про цих атлетів. Обговоріть разом, що потрібно для того, щоб бути олімпійцем. Важливі ідеї зафіксуйте на дошці. Це може бути щось типу:
- You must train every day.
- You need to be disciplined and dedicated.
- You must control your physical shape.
Після обговорення попросіть учнів написати коротеньке есе, використовуючи власні ідеї й ті, що записані на дошці, на тему того, як стати олімпійцем. Коли учні будуть готові, вони можуть поділитись своїми роздумами з рештою класу.
В кінці порівняйте заняття професійним спортом з вивченням іноземних мов, адже зусилля, яких докладають спортсмени дуже схожі до того як учні вивчають англійську.
Активні ігри
Авжеж, тема спорту стане чудовим приводом для інтегрування активних ігор у класі або на вулиці. Адаптуйте мовні вправи до проведення Олімпійських мініігор: учні можуть грати в естафети, бігати, стрибати, грати у комадах та використовувати при цьому англійську.
Спробуйте реалізувати на уроці й іншу ідею: організуйте в класі або на майданчику кілька «мовно-спортивних станцій», наприклад, ігри «Spelling Bee», «Trivia Quiz», «Taboo», «Scattergories» або інші. Учні грають у командах. У процесі гравці переходять від станції до станції, заробляючи бали для своїх команд. В кінці не забудьте винагородити переможців.
Така гра дозволить залучити учнів у процес навчання ментально та фізично, а також розвине їхні навички кооперації.
Швидко підготуватись до заняття на тему Олімпійських ігор вам також допоможе готовий план уроку з лексикою, граматичною темою, відео та вікториною до нього.
Здавалося б, що може обʼєднувати англійську мову та спорт? Тепер ви знаєте, що подібне тематичне заняття може стати для учнів одним з найцікавіших та найбільш насичених. Імплементуйте наші ідеї, аби пересвідчитись у цьому!
До речі, якщо ви плануєте й надалі підкорювати нові горизонти, але не знаєте, з чого почати, то зверніть увагу на CELTA — програму, яка дозволить актуалізувати знання й навички та підтвердити вашу майстерність на міжнародному рівні.
А також ми радо запрошуємо вас на нашу безоплатну онлайн-конференцію Grade Teacher Talks, що відбудеться в серпні. Реєструйтесь за посиланням і отримайте натхнення перед новим навчальним роком, а також безліч інсайтів для професійного розвитку.
До зустрічі в Grade!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)