Секція “Listening” – що легше: IELTS чи TOEFL?

IELTS and TOEFL Listening

Сьогодні порівнюємо секцію Listening на двох найбільш популярних міжнародних іспитах з англійської – TOEFL та IELTS. Listening – одна із найскладніших частин. Проте, якщо ви знаєте чого чекати, коли ви потрапите до авдиторії в день іспиту, у вас є неабияка перевага. Ми зібрали ключову інформацію про формат, типи запитань та стратегії секції Listening для того, щоб ви змогли обрати саме той іспит, який підходить саме вам.

Скільки триває секція Listening?

Тривалість секції IELTS Listening – 30 хвилин. Однак кандидати, які обрали паперову версію тесту, матимуть 10 хвилин, щоб перенести свої відповіді на спеціальний бланк. У комп’ютерному тесті у вас буде дві хвилини, щоб перевірити свої відповіді.

Секція Listening в TOEFL варіюється за тривалістю через експериментальні запитання від 60 до 90 хвилин. При цьому вам жодним чином не повідомлятимуть, які саме питання є експериментальними, а які ні. Тому не витрачайте надто багато часу на те, щоб відгадати –  просто намагайтеся з усіх сил відповісти на всі.

Що таке експериментальні запитання? Експериментальні запитання використовуються ETS (тестувальне агентство) для збору фідбеку у вигляді відповідей, наданих на певні питання в розділах Reading та Listening, для їх дослідження та періодичної перевірки. Цікаво, що відповіді на ці запитання ніяк не впливають на ваш бал – тобто не зараховуються.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 40+ корисних слів та виразів, які допоможуть описати місця та карти на іспиті IELTS

Скільки запитань у тесті?

У секції IELTS Listening ви маєте відповісти на 40 питань. Розділ складається з 4 частин, по 10 питань у кожній частині. Кожна частина має фіксований формат. Перші дві частини тесту стосуються соціальних ситуацій, а дві останні мають академічний контекст.

Part 1 – діалог на загальну тематику. Наприклад, хтось хоче придбати будинок або влаштовується на роботу.

Part 2 – монолог, знову ж таки, про ситуацію з реального життя. Наприклад, людина дає вказівки новим працівникам компанії або екскурсовод розповідає людям про музей.

Part 3 – розмова, в якій залучено кілька осіб – до 4. Вони спілкуються на академічну тему, наприклад, професор та студенти обговорюють проект, над яким працюють у рамках навчання.

Part 4 – лекція. Одна людина буде розповідати про наукову або академічну тему, наприклад, про вплив глобального потепління тощо.

На іспиті TOEFL, як вже зазначалося раніше, секція Listening варіюється за своєю тривалістю та кількістю запитань через можливість отримати експериментальні запитання. Цей розділ може містити від 34 до 51 запитання.

Загалом ви прослухаєте 4-6 лекцій та 2-3 бесіди. Кожна лекція триває від трьох до п’яти хвилин і містить шість запитань, тоді як кожна розмова триває близько трьох хвилин і складається з п’яти питань. В аудіокліпах ви чутимете одного або кілька мовців. А також, як і в IELTS, тут використовуються різні англійські акценти (хоч більшість із них буде північноамериканським).

Типи завдань та запитань

Спільним для обох іспитів, IELTS та TOEFL, є те, що від вас не вимагається глибоке знання тем. Тому не варто хвилюватися, якщо ви нічого не знаєте, наприклад, про техніку, фармакологію чи палеонтологію. Секція Listening перевіряє лише ваші навички розуміння мови на слух, а не знання з тієї чи іншої теми. А саме, іспити перевіряють:

 • чи здатні ви зрозуміти суть розмови та деяку фактичну інформацію;
 • чи можете ви виокремити думки та ставлення мовців;
 • чи розумієте, яку функцію виконує те чи інше речення;
 • чи можете прослідкувати за розвитком думок та ідей.

Кожен іспит містить певні типи запитань, на які потрібно відповісти. Багато кандидатів обирають TOEFL, тому що він використовує лише три типи запитань: стандартний множинний вибір (multiple choice), вибір із декількома варіантами відповіді (multiple answer), питання, в яких відтворюється частину аудіокліпу, а потім власне ставиться multiple choice щодо цієї частини кліпу (Replay). Навіть, якщо ви чогось не почули чи не зрозуміли, є ймовірність, що ви відгадаєте.

Щодо іспиту IELTS, завдання, які ви можете отримати в кожній частині Listening, можуть відрізнятися. Ось поширені типи запитань, які вам можуть трапитися:

 • Пошук відповідностей (Matching)
 • Множинний вибір (Multiple choice)
 • Занотовування пропущених слів у формах, таблицях, діаграмах, схемах та ін. (Note, form, table, diagram or flow-chart completion)
 • Заповнення пробілів у реченнях (Sentence completion)
 • Заповнення пропусків у Summary (Summary completion)
 • Короткі відповіді (Short answer questions)
 • Підписати позначення на плані чи карті (Labeling a plan or a map)

Підказка*: на іспиті IELTS особливу увагу звертайте на правильне написання слів у відкритих запитаннях, адже помилка у правописі чи неправильному закінченні множини, і навіть написання власної назви з маленької літери, вважається неправильною відповіддю. Також уважно читайте, скільки слів потрібно написати, наприклад:

Write ONE WORD AND/OR A NUMBER

чи

Write ONE WORD ONLY

чи

Write NO MORE THAN TWO WORDS.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 45 слів та виразів, що допоможуть описати графіки та зображення на іспиті IELTS Academic Writing

Стратегії прослуховування

 • Однією із переваг IELTS є те, що у вас буде деякий час, щоб прочитати питання, перш ніж власне прослухати запис. Радимо прочитати запитання лише до тієї частини аудіо, яку ви збираєтеся слухати. На самому записі ви почуєте, на які питання слід відповісти, а в кінці кожної частини тесту IELTS Listening ви почуєте таку інструкцію: ‘You now have half a minute to check your answers.’ Використовуйте цей час і для того, щоб прочитати питання наступної частини.
 • Як і в попередньому іспиті, в TOEFL ви чутимете кожен аудіозапис лише один раз. Під час прослуховування, перед вами зазвичай буде зображення мовців на екрані. Під час лекцій на дошці можуть з’являтися певні терміни чи поняття. Запитання ви побачите лише наприкінці прослуховування. Саме тому однією із найважливіших стратегій для іспиту TOEFL є занотовування. Дуже важливо робити нотатки під час прослуховування. Це допоможе вам відстежувати основні теми аудіозаписів і хто що говорить, що пізніше допоможе вам відповісти на запитання.
 • Потрібно бути дуже уважним впродовж усього іспиту. І в IELTS, і в TOEFL  ви часто будете чути перефразовану версію написаного у запитаннях. Тобто в тексті запитання будуть зовсім інші слова, ніж ви будете чути, але їх значення буде однаковим. Якщо ви цього не почуєте, то не зможете відповісти на питання. Правда полягає також і в тому, що ви будете виконувати цю монументальну роботу впродовж майже усієї секції, перефразовуючи та відповідаючи на запитання.
 • Коли відповідаєте на питання, де потрібно обрати один варіант відповіді, не обирайте перший варіант відповіді, який звучить правильно – знайдіть час, щоб зрозуміти, про що йдеться в кожному варіанті, а потім виберіть той, який найбільш чітко і точно відповідає на питання. Справа у тому, що саме у таких типах запитань застосовуються різноманітні дистрактори. Мова йде про неправильні відповіді, подібні до правильних, які призначені для того, щоб перевірити, чи може людина, що проходить тест, помітити різницю. Наприклад, є одна форма дистрактора, яка дуже поширена на іспитах TOEFL  та IELTS. Це коли ви чуєте, як спікер поправляє себе, або інший спікер виправляє його. Щоб уникнути помилок, не думайте, що перше, що ви почуєте є правильною відповіддю – уважно слухайте, про що мовці розмовлятимуть після цього.
 • Якщо ви не впевнені чи правильно відповіли на котресь із запитань, не думайте про нього, адже мовець уже говорить про те, що стосується іншого питання. Якщо ви продовжуєте думати про попередні запитання, швидше за все, ви не відповісте на наступні та втратите свої бали. Навіть якщо ви вибрали неправильну відповідь, але слухаєте далі, у вас є більше шансів отримати вищий бал.
 • Деякі запитання в TOEFL відрізняються тим, що дозволяють повторно прослухати частину аудіозапису. Оскільки відповідь на запитання можна знайти саме в цій частині запису, зверніть пильну увагу саме на неї. Навіть якщо ви пам’ятаєте більшу частину запису або робили детальні нотатки, зверніть увагу на відтворену частину, щоб не пропустити ключової інформації. Відповідь на запитання буде в цій частині запису, тому нема потреби переглядати нотатки до цілої лекції чи розмови.

Приблизно половина вашого успіху TOEFL чи IELTS Listening залежить від знання фактів про розділ Listening: які завдання будуть, які відповіді вам потрібно дати, як тікає таймер під час прослуховування, скільки часу на кожне запитання потрібно виділити тощо.

Інша половина — це увага: ваша здатність зосередитись на аудіозаписі, при цьому приділяючи увагу вашим нотаткам чи бланку відповідей. Якщо навчитися зберігати цей баланс знань, зосередженості та стратегій, ви зможете підкорити секцію Listening у день іспиту. А ми допоможемо вам у цьому на  курсах підготовки до IELTS та TOEFL у нашому центрі, де якраз і навчаємо усім необхідним стратегіям, які гарантовано допоможуть hack IELTS and TOEFL Listening!