У новому році ми починаємо нову серію розповідей про викладачів Grade Education Centre та їхній професійний розвиток ⭐️ А саме — про кваліфікацію CELTA, Certificate in English Language Teaching to Adults процес її отримання та враження після цього.
Одна з таких викладачів — Ірина Тичина. Майже 20 років вона присвятила викладанню англійської мови, більшість з яких вона займалась з курсантами вищих військових навчальних закладів.
Восени 2022 року викладачка пройшла курс та отримала кваліфікацію CELTA в Grade, а згодом ще тісніше повʼязала життя з нашим центром. Як це сталося та чому CELTA — це must?
Початок карʼєри у військовому інституті
Останні роки Ірина живе та працює в Києві. До цього вона досить довго проживала в Житомирі, а народилася за кордоном — в Чехії. Дівчина завжди працювала з англійською мовою, хоча життя повністю повʼязала з військовою справою: і дитинство, оскільки вона народилась в сімʼї військовослужбовців, і першу роботу, і власне 20 років викладацької карʼєри.
На 5-му курсі, у 2004 році, я почала працювати в Житомирському військовому інституті. Була у мене така цікава посада: «друкарка, яка працює з іноземними текстами». Так навіть в трудовій книжці записано!
З того часу Ірина почала розвиватися та викладати англійську мову для курсантів військового інституту. Її напрямок — ESP, English for Specific Purposes де навчають не лише загальних правил англійської, а й розглядають специфічну лексику та норми написання рапортів, документів та інших професійних матеріалів.
Відтоді у її карʼєрі відбулись кілька визначних етапів, зокрема, Ірина:
- написала ряд посібників для курсантів з англійської мови;
- захистила дисертацію та стала докторкою філософії;
- здобула ще одну освіту за спеціальністю «Облік та аудит»;
- отримала ряд професійних сертифікатів та проходила курси, серед яких CELTA, TKT, TEFL/TESOL, IELTS, СМР відповідно стандарту NATO STANAG 6001;
- стала доценткою кафедри спеціальної мовної підготовки Військового інституту Київського національного університету імені Т. Шевченка.
З цією вузькою спеціалізацією дівчина працювала до 2024 року. За рік після курсу CELTA Ірина прийшла викладати в наш центр. Часто викладачка поєднувала приватні уроки, роботу в інститутах, онлайн-школах та, зрештою, в Grade. Але наразі вона вирішила почати нову сторінку та присвятила себе роботі виключно в нашому центрі.
Тепер Ірина веде групи загальної, а також бізнес-англійської, і з лютого 2024-го стартують курси підготовки до IELTS з нею в ролі викладача.
Власне багато в чому тренерка змінилась завдяки CELTA. Яким же був її досвід отримання кваліфікації?
Ірина на навчанні в Словенії
«Це не той досвід, який я б хотіла мати»
Ірина каже, що попри свою тривалу та насичену практику, їй хотілося більшого. Ці думки спонукали здійснювати робочі поїздки, спілкуватись з іншими спеціалістами, які мали не лише багаж теорії, а набагато глибше розуміння викладання мови.
Особливо, викладачку пригнічувало те, що в її навчанні та роботі превалював старий та не завжди ефективний Grammar-Translation method, коли заняття будуються на основі вивчення граматичних правил та перекладу слів на рідну студентам мову і майже не було можливості тестувати нові підходи та адаптувати їх під свої уроки.
Все, що я робила — писала посібники. Однак, спостерігаючи за іншими викладачами, я розуміла, що мені цього недостатньо.
Так зважилась на CELTA. І хоча ніби був уже тривалий досвід викладання, я відчувала, що це не той досвід, який хотілося б мати. Що насправді такого реального практичного досвіду я і не маю.
Відтак, маючи певні фундаментальні знання, дівчина вирішила повністю закрити всі прогалини та отримати інструменти для кращого викладання.
Що змінює CELTA?
Ірина проходила курс CELTA part-time, який є менш інтенсивним та тривалішим ніж full-time, а тому могла поєднувати його з роботою.
Ось кілька ключових змін, які впровадила у свою практику викладачка разом із новими знаннями.
1. Покращилась структурованість занять
Дуже важливо розуміти, для чого потрібен кожен етап. Тоді ти бачиш логіку — чому ти це робиш, навіщо це учням, і, відповідно, бачиш результат в кінці.
2. Розуміння підходів та свобода в експериментах
Якщо йдеш по підручнику, так чи інакше, там застосовується певний підхід. Але з деякими студентами він не працює. Принаймні зʼявляється таке відчуття, не можу сказати, які саме знаки на це наштовхують, але це «вчительська» інтуїція. Тому починаєш шукати нові шляхи, експериментувати і знаходити те, від чого всі задоволені. Саме CELTA дала цю гнучкість.
3. CELTA стала стартом нового навчання
Вона показала, що далі є куди рости. Мені здається, у викладачів має бути lifelong learning, тобто треба постійно чимось цікавитись. Не може викладач раз вивчитись і так працювати до пенсії.
Нові курси, тимбілдинг та ідеальні уроки
Ми вже згадували, що Ірина здобула багато кваліфікацій та сертифікатів. Серед них і 2-й рівень за шкалою СМР стандартизованих мовленнєвих рівнів за мовним стандартом НАТО.
Тренерка каже, що хоч і наразі вона відійшла від викладання військової англійської, можливо, до неї ще повернеться. Адже мріє, що через великий попит на саме такий напрямок англійської, в Україні відкриється більше курсів та тестових центрів.
Рівні англійської у військових не можна прирівняти до звичайних. Хоч вони розвивають всі ключові чотири навички, Speaking, Reading, Writing, Listening, але вимірюються ці знання окремо, за стандартами НАТО.
Ірина каже, що після CELTA вона вже чекає на результати 1-го модуля DELTA та проходить 3-й модуль. А на осінь планує і 2-й. Вона втілює той самий план lifelong learning, адже намагається постійно навчатися, навіть поза професією.
Так, Ірина вже кілька років вивчає польську мову, а ще має освіту бухгалтера.
Коли в декреті я сиділа вдома і не могла працювати, хотілось постійно щось робити. Мені сказали: «А давай підеш вчитися?». І я подумала, що хороша професія, бухгалтер. «А давай!». Але все закінчилось просто дипломом.
Зараз викладачка розвивається разом з командою Grade у позаробочий час.
Мені дуже подобається, що команда продумує всі наші сфери життя і намагається запропонувати щось: челенджі з читання, ранкової зарядки, майстер-класи з танців, reading club, психологічні тренінги для розвитку… Це — супер!
Ми могли жити кожен своє життя, але тут відчувається тимбілдинг. І неважливо насправді, ти прийшов день тому, чи пʼять років тут працюєш. Дуже імпонує ставлення та комунікація, коли тебе розуміють і підтримують.
Власне для вчительки важливо також будувати хороші стосунки й зі студентами. Вона розповіла, що на кожному уроці намагається врахувати такі складові:
- довіру та відкритість;
- спілкування на рівних;
- розуміння з обох боків, що викладач може чогось не знати, але обовʼязково повернеться до студента з відповіддю через певний час.
Відтак ідеальний урок для Ірини — це хороша комунікація та задоволення в очах студентів після занять.
Якщо вас зацікавили заняття з Іриною Тичиною — переходьте на її сторінку та шукайте відповідні курси. Вони оновлюються регулярно, а якщо ж у вас виникнуть питання — сміливо пишіть у соцмережі та месенджери Grade або телефонуйте менеджерам за номером +38 (044) 290 17 02!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)