Думаємо, багато вчителів погодяться, що, враховуючи їхній специфічний і досить напружений ритм життя, буває досить складно знайти бодай кілька хвилин на турботу про власний стан.
І часто піклування про себе сприймається радше як винагорода, ніж як обовʼязковий складник ефективної діяльності, що, авжеж, неправильно.
Тож розуміючи важливість добробуту кожного вчителя, ми вирішили присвятити цей блог саме teacher’s well-being, адже насправді атмосфера в класі та результати навчання напряму залежать від гарного самопочуття викладача.
Далі ми розкажемо, як прості, приємні звички та трішки уваги до свого тіла, розуму й душевного стану допоможуть залишатись у спокої, насолоджуватись життям і роботою, та почуватись комфортно емоційно, фізично та ментально.
Що говорить наука?
Як не дивно, питання добробуту вчителів є предметом багатьох досліджень, що свідчить про його важливість, а також, на жаль, про невтішні тенденції.
Порівняно з представниками інших професій вчителі зазнають найвищого рівня стресу, що здебільшого зумовлено емоційними вимогами роботи, такими як часта необхідність розв'язання проблем і конфліктів, а також регуляція поведінки учнів.
Результати досить приголомшливі: від 78% до 89% працівників освіти перебувають у стані постійного стресу, 36% відчувають вигорання, а 51% страждають від безсоння та розладів сну, і ці показники зростають з кожним роком.
Крім того, викладачі більше за інших почуваються самотніми та ізольованими, їм важко підтримувати баланс між роботою та особистим життям через понаднормові навантаження та часові обмеження, що неминуче змушує талановитих педагогів масово залишати професію.
І в усіх цих досліджень мета завжди одна — привернути увагу до важливості здоровʼя та щастя вчителів, необхідності інвестицій в їхній добробут, що дасть змогу закласти основу для позитивного впливу на учнів та систему освіти зокрема.
Що таке well-being?
Перш ніж переходити до практичних порад варто розібратися, що ми маємо на увазі, коли говоримо про добробут вчителів. Насправді well-being — це набагато більше ніж просто хороше самопочуття.
Це поняття охоплює безліч факторів, що впливають на комфортне існування, наприклад, задоволення потреб, переважання гарних емоцій над поганими, усвідомлення сенсу життя та задоволення ним, добрі стосунки з оточенням та безліч інших.
Деякі словники дають таке визначення well-being — почуватись здоровим і щасливим. Інші ж описують це поняття набагато ширше, але більшість сходяться на тому, що добробут є багатовимірним, адже охоплює розумові, фізичні, емоційні та духовні аспекти.
Тож говорячи про добробут вчителів, ми маємо на увазі:
- відчуття задоволення від роботи,
- більше позитивних, ніж негативних емоцій,
- підтримка професійних стосунків,
- відчуття власної ефективності,
- робота над власним розвитком.
Крім того, їхнє гарне самопочуття не обмежується лише викладацькою діяльністю. Вчитель буде дійсно щасливим, якщо функціонуватиме ефективно й в інших сферах життя — як член родини, друг, партнер або творча особистість.
Чому це важливо?
Як вже зазначалося, добробут вчителя має значний вплив на учнів, його колег та школу, в якій він навчає.
І проблема полягає не в самому виснаженні. Вчитель, який перебуває у стані постійного стресу та вигорання, має низький рівень емпатії, через що його стосунки зі студентами погіршуються.
Коли психологічний стан вчителя просідає, спостерігаються знесилення, пригніченість та депресивні настрої. Це одразу позначається на його успішності: він часто пропускає роботу, погано готується до уроків, а якість його викладання стрімко знижується.
На превеликий жаль, за теперішніх умов навчальні заклади не завжди готові витрачати час та кошти на піклування про своїх вчителів.
Тому сучасним педагогам потрібно опанувати ще одну надзвичайно важливу навичку — навичку турботи про себе, яка допоможе стійко переживати будь-які викладацькі та особисті негаразди, зберігати стабільний емоційний, розумовий та фізичний стан, розвиватись у професії та отримувати задоволення від життя.
Ключові поради для викладачів
Як завжди, опанування будь-якої навички вимагає практики. Так само як спортсмени тренуються комплексно й навіть під час відпустки, так і вчителі повинні регулярно виконувати певні активності для створення позитивної рутини та стабільного добробуту.
Це безліч заходів, наприклад, правильне харчування, гарний сон, відмова від шкідливих і створення корисних звичок, хобі та інтереси, святкування власних перемог. Піклуючись про себе у різних сферах життя, ви зможете найкращим чином проявляти себе й в роботі.
Тож пропонуємо декілька ідей корисних практик, які значно покращать ваш well-being. Перш за все оцініть свій стан за допомогою серії спеціальних self-care quizzes для вчителів, щоб знати, на які поради звернути увагу в першу чергу.
А далі вибір тільки за вами!
Життєве покликання
Згадайте, чому ви присвятили своє життя викладанню? Що надихає вас у професії? Відповіді на ці питання й розуміння свого життєвого призначення дозволить постійно залишатись в ресурсі.
Спробуйте кожного тижня робити щось, що нагадуватиме вам про те, чому ви стали вчителем, і що у цій діяльності сповнює ваше життя сенсом.
Наприклад: використовуйте регулярно навчальну стратегію, яка подобається вам і вашим учням; так ви краще зможете усвідомити вплив, який маєте на їхні життя.
Досяжна мета
Встановлення цілей дає вам чіткий фокус і напрямок руху, а також неабияк мотивує. Але слід правильно розраховувати свої сили, адже ваша мета має бути реалістична, досяжна та мати кінцеву точку.
Великі цілі розділяйте на менші завдання.
Наприклад: подумайте, що ви можете зробити сьогодні на шляху до мети, що дасть вам відчуття задоволення та реалізації.
Постійний розвиток
«Не вчися розуму до старості, але до смерті.» Завжди використовуйте можливість спробувати нове та сприймайте помилки, як можливість зростання.
Навчаючи своїх учнів, ви також здобуваєте знання. Спробуйте порефлексувати над цікавими ідеями, проаналізувати нову інформацію та попрацювати над питаннями, які викликають труднощі.
Наприклад: на платформі Grade University ви знайдете безліч перспектив для професійного навчання та розвитку й пошуку нових ідей та проєктів.
Емоційна стійкість
Подумайте, яким чином ви можете справлятись зі стресом у своєму житті.
Можливо, проводьте більше часу з друзями та близькими людьми. Спробуйте опановуйте нові хобі та наповнюйте життя інтересами, читайте або переглядайте гумористичний контент. Впроваджуйте у своє життя щоденні активності для зняття стресу: медитації, йога, дихальні вправи.
Наприклад: в мережі ви знайдете безліч корисних і навіть безплатних відео з йоги — Jess Yoga, додатків для медитації — Insight Timer та подкастів — The Happiness Lab.
Нові звʼязки
Створення довірливих стосунків з іншими є основою нашої стабільної життєдіяльності. Потоваришуйте зі своїми колегами. Можливо, вам вдасться знайти свого “well-being buddy”, який так само буде зацікавлений у розвитку свого добробуту.
Тоді ви станете гарною підтримкою один для одного, зможете порівнювати власний прогрес, разом обідати, прогулюватись після роботи абощо. Приділіть також час ближчому знайомству зі своїми студентами та їхніми батьками.
Наприклад: скористайтесь ідеями активностей для розвитку гарних стосунків у класі, а також відвідуйте спеціалізовані заходи.
До слова, Grade Education Centre організовує в листопаді «НЕметодичну конференцію», де ви зможете розширити звʼязки та підтримати свій стан з користю для особистісного й професійного розвитку.
Практика вдячності
Останнім часом ця ідея набула популярності, адже вона справді працює. Все тому, що вияв доброти й вдячності викликає позитивні емоції, створює міцні соціальні зв’язки та покращує добробут.
Кожного дня інтегруйте маленькі прояви доброти та вдячності у своє життя. А ваш приклад матиме гарний вплив і на оточення, разом з учнями.
Наприклад: заведіть gratitude journal (паперовий або електронний), де ви зможете кожного вечора записувати, скажімо, 3 гарні події, що трапились протягом дня або речі, за які ви вдячні сьогодні.
Особисті кордони
Розділяйте професійне та особисте життя. Встановіть чіткі часові та просторові межі. Не затримуйтесь на роботі без особливих причин, намагайтесь не працювати за межами школи.
Знайдіть способи перемикатися з робочого режиму на відпочинок, коли повертаєтесь додому.
Наприклад: створіть особливий ритуал для зміни настрою — це може бути прогулянка після роботи, душ та зміна одягу вдома, проведення часу з близькими та друзями.
Інформаційний добробут
Якщо ви перевіряєте робочу пошту, відповідаєте на листи та дзвінки в неробочі години чи у відпустці, варто змінити цю звичку. Якщо повідомлення з соцмереж та месенджерів не стихають ні на мить — буде не зайвим змінити відповідні налаштування.
Якщо ви проводите з гаджетами багато годин і показник екранного часу постійно зростає, то це також не гратиме на користь вашому комфортному самопочуттю. Тож радимо контролювати свою діджитал-діяльність.
Наприклад:
- налаштуйте особисті дані та розмежуйте робочі й приватні повідомлення;
- пильнуйте якість та кількість контенту, який ви споживаєте;
- спробуйте щонайменше за годину до сну і годину після прокидання не користуватись телефоном;
- час від часу (хоча б на вихідних) вмикайте режим switch-off.
Продуктивний сон
Ви, мабуть, неодноразово чули про важливість сну і, певно, намагались покращити його якість. І це правильно.
Хороший сон є одним з найважливіших аспектів підтримки фізичного та психологічного здоров’я. Тож намагайтесь дотримуватись денного розпорядку, уникайте нічних переглядів серіалів та пізніх прокидань на вихідні.
Наприклад: створіть щовечірні ритуали перед сном — це може бути тепла ванна, читання у тиші, гарячий напій з молоком, вечірня медитація або самомасаж.
Винагорода
Хороше самопочуття та емоційне задоволення вже самі по собі є відчутною винагородою за докладені зусилля та надання пріоритету вашому добробуту. Однак, балувати себе можна й в процесі, коли ви досягаєте маленьких, але важливих цілей.
Наприклад: придумайте прості й практичні способи винагородити себе за виконання різних завдань — це може бути корисна покупка, смаколик, вечеря в ресторані, спа-день, подорож за місто та будь-що, що приносить вам задоволення.
Інші ідеї для впровадження корисних звичок в житті для покращення свого well-being, а також поради зі створення плану піклування про себе ви знайдете за посиланням.
Не обовʼязково виконувати всі практики одночасно. Почніть з малого і поступово додавайте нові приємні активності. Головне, не пропускайте корисні ритуали, щоб відчути результат якомога швидше.
І найголовніше, не бійтеся просити допомоги, коли ви її потребуєте. Зверніться до колег за порадою або до персоналу закладу, де ви працюєте.
Поцікавтесь ініціативами, що надають безплатні консультації та психологічну підтримку за будь-якого сценарію. В Україні працюють, наприклад, такі платформи.
Тож чекаємо зустрічі на нашій «НЕметодичній конференції», яка відбудеться 10 листопада. Реєструйтесь за посиланням та покращуйте свій well-being разом з нами!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)