Як можна навчитись чого-небудь, не зробивши при цьому жодної помилки? Правильно, — ніяк. Тож помилятись нормально, ба більше, помилятись потрібно, адже це дозволяє краще зрозуміти та запам’ятати правила.
Дійсно, виправлення помилок є невіддільною частиною викладання англійської мови. А тому варто розуміти, як робити це ефективно, аби не нашкодити, а навпаки — допомогти учням правильно закарбувати нові знання, розвинути та закріпити мовленнєві навички в їхньому власному темпі, а також створити безпечні й комфортні умови для навчання.
Отже, далі ми розкажемо, яких помилок можуть припускатися учні, як вони допомагають у вивченні та викладанні мови, коли та як їх слід виправляти та які техніки стануть у пригоді на ваших заняттях.
Чому це важливо?
«На помилках вчаться» — це знають всі. Та й справді, коли учні роблять помилки, вони отримують можливість навчитись: помилки вказують на що варто звернути увагу, які зробити висновки та що важливо запам’ятати.
Тож помилки відображають рівень знань та визначають:
- що учень знає та розуміє,
- як добре він може оперувати мовою,
- які складнощі виникають під час використання мови,
- які існують прогалини у знаннях.
А отже це дозволяє вчителю зрозуміти:
- які правила слід пояснити,
- які мовленнєві структури необхідно відпрацювати,
- які особливості навчання слід врахувати.
Чому обов’язково потрібно виправляти помилки? Тому що є ризик, що учні будуть постійно їх повторювати, а згодом запам’ятають хибні патерни, виправити які буде вже набагато складніше.
І в пріоритеті мають бути насамперед ті помилки, які впливають на успішність комунікації. Виправляти їх слід конструктивно та чуйно.
Надайте учням необхідну підтримку, спонукайте їх долати виклики та забезпечте можливість спілкуватись англійською без страху критики.
Все це дозволить створити сприятливу атмосферу для навчання та розвинути в студентів впевненість під час застосування знань.
Коли та як виправляти помилки?
Варто розуміти, що помилки бувають різними, тож виправляти їх також слід по-різному. Якщо це проста похибка, mistake то учень припустився її випадково та може самостійно її виправити.
Це може бути обмовка, вживання неправильного слова або дрібна граматична похибка.
Серйозна ж помилка error вказує на те, що учень ще не знає чогось або забув відоме. Саме тут у гру вступає вчитель для того, щоб допомогти виправитись та правильно скерувати розвиток навичок.
Відрізнити похибку від помилки досить просто: якщо учень з легкістю виправив себе та може пояснити, чому слід говорити/писати саме так, то це — похибка.
Якщо ж в учня виникають складнощі з формулюванням речень і він продовжує повторювати ту саму помилку, тоді цю тему варто розглянути детальніше.
Далі говоримо про оптимальний таймінг для виправлення помилок під час вільного мовлення fluency-based lessons та під час відпрацювання правил accuracy-based lessons .
Вільне мовлення
Коли головною метою заняття або активності є практика вільного говоріння, найкращим рішенням буде спочатку пильнувати роботу учнів, занотовуючи при цьому основні помилки або ті, що часто повторюються.
Якщо ви перериватимете мовлення студентів — це може збентежити їх та демотивувати.
Ліпше перенесіть розбір помилок на кінець заняття або активності. Це може бути як індивідуальний фідбек, так і обговорення ключових моментів з усім класом.
Ви також можете, наприклад, підготувати на наступне заняття вікторину, що міститиме помилки, які ви занотували. Така активність допоможе виправити їх.
Відпрацювання правил
Заняття або активність, які направлені на відпрацювання точності та правильності мовлення, наприклад, вимовляння нової лексики або застосування граматичного правила в діалозі можуть передбачати невідкладне виправлення помилок.
Враховуючи той факт, що ви щойно пояснили нову тему, можете спершу запропонувати учням самим виправити свою помилку або запросити допомогу решти класу.
В подібних ситуаціях фокусуватися слід саме на актуальних помилках, не наголошуючи на тих, що не стосуються теми заняття, адже це може знову ж таки перешкоджати використанню target language.
Якщо учні часто припускаються однакових помилок після презентації теми, поверніться до пояснень та переконайтесь, що всі добре засвоїли матеріал.
Що можна (і варто) робити:
- уважно ставтесь до потреб і вподобань ваших учнів; ви можете запитати на початку курсу, який тип виправлення помилок їм більше до душі: багато хто любить одразу виправляти помилки, інші ж надають перевагу вільному мовленню;
- залишайтесь емпатійними й толерантними; поясніть учням, що робити помилки — це нормально, спонукайте їх не боятися експериментувати та повторювати спроби знову й знову;
- надавайте учням можливість самостійно виправляти свої помилки та залучайте весь клас — деякі навчаються краще, коли їх виправляють товариші, а не вчитель;
- використовуйте візуальний складник: це можуть бути жести, міміка або інші наочні засоби, які сигналізуватимуть про необхідність виправити помилку.
Чого робити не слід:
- як вже зазначалося, не виправляйте кожну помилку, якої припускаються учні; сконцентруйтесь лише на target language та переконайтесь, що учні отримують користь від вашого методу навчання;
- ніколи не сваріться й навіть не підвищуйте голос на учнів; жодна агресія, вияв нетерпіння або сердитий вираз обличчя не будуть доречними; учні (особливо маленькі) добре зчитують настрій та емоції, тож пильнуйте себе;
- не використовуйте такі слова як «no», «wrong», «incorrect» під час виправлення помилок, адже вони негативно впливають на формування впевненості в учнів, а також на building report з викладачем;
- і знову ж таки, не переривайте учнів, коли вони сконцентровані на виконанні завдання, — це зібʼє їхній фокус та лише заважатиме навчанню; крім того, переривання думки загрожує знеохоченням і навіть почуттям сорому та, як наслідок, втратою бажання застосовувати свої знання надалі.
Практичні поради
Що ж до конкретних способів і технік виправлення помилок, то їх існує багато. Спробуйте застосовувати різні, аби зрозуміти, які з них краще відповідають потребам учнів, а також вашому стилю викладання. Гортайте!
Repetition with correction
Один з найпростіших способів виправлення помилок — це повторити те, що сказав учень, але без помилки. Це дозволить йому одразу запам’ятати правильний варіант без надмірного акценту.
Робити це необхідно безпосередньо, ніби у повсякденній розмові. Наприклад, так:
- Student: «I have been to London in 2021».
- Teacher: «So, you went to London in 2021?»
Ваша відповідь має звучати як природний фідбек з невеличкою трансформацією-уточненням.
DEC
Вище ми вже згадували про DEC delayed error correction — саме так зветься техніка відкладеного виправлення помилок, коли ви спочатку занотовуєте або запам’ятовуєте їх, а в кінці заняття або активності розбираєте.
Такий метод економить час та не відволікає учнів від самого завдання.
Real-time correction
Ще одним варіантом може бути, так би мовити, «паралельне» виправлення. Тут теж йдеться про фіксування помилок під час завдання, однак їх можна одразу транслювати учням, наприклад, на дошці.
Також це може бути актуально для онлайн-занять з віртуальною дошкою та груповими чатами.
Такий спосіб надасть учню можливість побачити свою помилку й виправити її в процесі мовлення, не втрачаючи думки та не збиваючи свій фокус з основного завдання. Це також дозволяє формувати та закарбовувати правильні патерни одразу.
Sentences with mistakes
Розділіть учнів на команди. Напишіть на дошці речення, які містять помилки. Попросіть команди встановити, що не так з реченнями та записати правильний варіант. Учні повинні вміти пояснити свої виправлення. За кожне правильне речення, команда отримує бал.
Як альтернатива, це може бути повноцінний текст-історія з найпоширенішими помилками. Виправити їх клас також може самостійно після заняття — у формі домашнього завдання.
Така техніка дозволяє учням не лише виявити та виправити свої помилки у власному темпі, а й дослідити їх у контексті, наближеному до життя, та ефективно застосувати набуті знання у реальній комунікації.
Visual signals
Жести та міміка, про які ми говорили в попередньому розділі, можуть бути надзвичайно помічними у викладанні та виправленні помилок. Наприклад, лише тільки здивований вираз обличчя може дати учням зрозуміти, що вони припустилися помилки, тому мають нагоду виправити її самостійно.
Ви також можете демонструвати беззвучну артикуляцію, якщо почуєте помилку у вимові, або жестом вказати, наприклад, що учень забув додати «s» до дієслова третьої особи однини чи використати пальці для виявлення пропущеного слова. зазвичай, артикля
Якщо речення повинно бути в минулому часі, покажіть рукою назад, а неправильний порядок слів можна продемонструвати, перехрестивши руки.
Розробіть власну систему жестів та виразів обличчя для виправлення поширених помилок у використанні граматичних структур, часів, у лексиці та вимові. Такі засоби дозволяють надати миттєвий фідбек, так само без переривання ходу думок учнів.
Phonemic chart
Ще одним надзвичайно корисним візуальним засобом стане фонетична таблиця із зображенням усіх звуків англійської мови.
Можна просто вказати на правильний звук — так учень зрозуміє, де помилився та спробує виправитись самостійно.
Використовувати її буде зручно під час практики вимови, особливо для таких звуків як «th», наприклад, у словах «throw» і «there», а також для різних «s» у словах «see», «was» і «sure».
Repetition
Є кілька способів вказати на помилку, використовуючи при цьому техніку повторення, наприклад:
- повторити за учнем речення з помилкою, але у формі питання.
- повторити речення до моменту, коли була зроблена помилка.
- протиставити два речення — з помилкою та без, і запропонувати учням обговорити їх та вибрати правильний варіант.
Reminders
Ну і насамкінець можна вдатися до превентивних заходів, як-от постери з помилками, яких учні припускаються найчастіше. Це можуть бути будь-які огріхи — лексичні, граматичні, структурні, фонетичні.
Тут пропонуємо проявити креативність та використати кольорові маркери й позначки та зобразити, наприклад, закреслену помилку та правильний варіант. Або навіть залучити до створення таких постерів учнів — так вони точно запамʼятають правильні мовні форми.
Крім того, у процесі навчання вам не потрібно буде виправляти учнів, а лише вказати на відповідний постер, і вони зможуть зробити це самостійно.
Застосовуючи екологічні техніки виправлення помилок, ви зможете створити сприятливу атмосферу для навчання, де всі почуватимуться комфортно та впевнено навіть коли помиляються.
Доповніть власний стиль викладання ефективними методами error correction, дайте учням час призвичаїтись і не забувайте хвалити їх навіть за маленькі успіхи. Тоді помилки перестануть засмучувати, а стануть способом вивчати англійську.
Подумайте також і про особистісний розвиток. Grade Education Centre влаштовує з цього приводу «НЕметодичну конференцію», яка відбудеться в Києві 10 листопада.
Ми говоритимемо не лише про викладання, а й про можливості жити повноцінним життям у сучасних освітніх реаліях. Реєструйтесь, і до зустрічі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)