✏️ Вміння грамотно керувати своїм часом — важлива навичка, що сприяє продуктивній роботі та дисциплінує. Якщо правильно організувати день, тиждень, місяць і рік, можна досягти дуже неочікуваних результатів. Графік людей залежить від сфери, в якій вони працюють, тож і вибудовувати його слід відповідно до різних аспектів.
До прикладу, викладачам, крім проведення уроків, перевірки домашніх завдань, написання наукових статей та ще багатьох обовʼязків, треба знаходити час і для самоосвіти, і для хобі та відпочинку.
У цьому блозі школа англійської Grade зібрала рекомендації та поради, які допоможуть вчителям ефективно використовувати час та вміло балансувати між різними сферами свого життя.
Записуйте все
Якщо у вас є багато невирішених справ — спробуйте їх занотувати. Інакше ви ризикуєте витрачати зайву енергію й ресурс на те, щоб усе памʼятати. Записати можна від руки у блокноті або створити нотатку на телефоні чи ноутбуці. Крім того, зробіть це за відповідною схемою, наприклад матрицею Ейзенхауера.
Цей метод полягає у тому, щоб правильно розподілити увагу, адже не всі термінові справи є важливими, а важливі — терміновими. Тож, щоб визначитися з пріоритетністю, варто відсортувати свої задачі. Розділіть свій аркуш або нотатку на чотири колонки. Кожна з них відповідатиме за певні завдання.
А — важливі й термінові справи
Сюди варто записати усе, що не можна відкладати, інакше це призведе до негативних наслідків — підготовка до зустрічі чи задачі, у яких «горить» термін виконання.
Приємний момент: коли ви навчитеся планувати свої справи, то цей квадрат часто лишатиметься пустим.
В — важливі й нетермінові справи
Цей квадрат найважливіший, оскільки до нього належать поточні та найбільш пріоритетні справи. Їхні кінцеві терміни не критичні, а отже, можна виконувати їх без поспіху та стресу, що своєю чергою сприяє досягненню кращих результатів.
С — не важливі, проте термінові справи
Сюди варто записати справи, які потребують уваги, проте не є масштабними, скоріше навіть навпаки. Це можуть бути дрібні побутові, особисті чи робочі справи, які навіть можна делегувати.
D — неважливі та нетермінові справи
Сюди записують те, що ніяким чином не сприяє вашому розвитку чи професійному зростанню. Ба більше, справи з цього блоку здатні безконтрольно забирати ваш час. Перегляд серіалу, гортання стрічки новин або беззмістовні телефонні розмови — герої цього списку.
Звісно, ви маєте право на відпочинок і перегляд своїх соціальних мереж, але переконайтеся, що робите це лише після того, як виконали всі справи з попередніх трьох блоків.
Визначайте проміжні результати
Коли ви виконуєте певну довгострокову задачу, кінцевий термін її виконання — десь далеко. Може здаватися, що у вас ще купа часу, проте дедлайн здатний підкрастися непомітно.
Для того, щоб уникнути такої ситуації, розділіть свою справу на кілька етапів та контролюйте проміжні результати. Запишіть що саме та до якої дати ви маєте зробити.
Наприклад, підготуватися до зустрічі з батьками своїх учнів, що відбудеться за три тижні. В такому разі вам потрібно проаналізувати успішність кожного.
Тож ви можете вирішити: нотатки про скількох студентів здатні зробити за тиждень, і поступово рухатися за цим планом.
Графік позитивно впливатиме на вашу ефективність та сприятиме вчасному виконанню всього запланованого
Не робіть одночасно декілька справ
Мультизадачність перестала бути привабливою навичкою сьогодення. Коли ви постійно “балансуєте” між різними задачами, то дарма витрачаєте енергію та час. Адже щоб згадати що саме ви робили до того, як перейшли до іншого завдання, потрібно щонайменше кілька хвилин. До того ж ви можете загубити ідею чи думку, тож доведеться повертатися на початок.
Перемикання уваги втомлює і не дає можливості працювати зосереджено, продуктивно та якісно.
Якщо ж ви знаєте, що не можете довго працювати над однією задачею, то встановіть прийнятний для себе час. Як варіант, допоможе метод Pomodoro.
Його суть зводиться до того, щоб працювати 30 хвилин, 25 з яких — безпосереднє виконання роботи, а 5 — відпочинок.
Так ви контролюватимете час та уникнете перевтоми.
Знайдіть свій пік продуктивності
У кожної людини є свої “години максимальної продуктивності”. Наприклад, якщо ви знаєте, що більш енергійні й заряджені зранку, старайтеся саме тоді виконувати найбільшу кількість справ, особливо найскладніших чи найбільш важливих.
Якщо ви волієте працювати ввечері й маєте таку змогу — дотримуйтеся такого графіка. Це кращий варіант, ніж вимагати від себе працездатності, коли організм ще не прокинувся, або засинати над справами у пізній час.
До того ж різні завдання потребують різного запасу енергії. Коли у вас його мінімум, можна віддати перевагу механічній роботі, наприклад, порахувати бали учнів за тест, а коли сил більше — готуватися до уроку чи писати наукову статтю.
Крім того, радимо слідкувати за тим, як настрій впливає на ваше самопочуття, активність та якість роботи. Якщо ви відчуваєте, що не в гуморі для певних справ — відкладіть їх до кращого самопочуття.
Винагороджуйте себе
Коли перед вами стоїть велика та складна задача, то налаштуватися на неї буде легше, якщо пообіцяти собі за неї певну винагороду.
Успішно провели батьківські збори — замовте на вечерю улюблену страву, перевірили всі контрольні — приділіть 30 хвилин своєму guilty pleasure, закінчили звіт — виділіть час на каву з десертом.
Очікування приємного бонусу за виконану роботу змотивує вас зробити її швидше та вбереже від прокрастинації.
Зберігайте інформацію
Коли ви маєте натхнення та трохи вільного часу, заготуйте для себе інформацію, яка може знадобитися. Наприклад, якщо ви шукаєте оригінальні способи розговорити соромʼязливих дітей, а вам на очі потрапляє матеріал про цікаві способи провести урок до Гелловіну — збережіть його в “закладки”.
Ці підказки точно стануть вам у пригоді, навіть якщо до свята ще пів року, адже за кілька днів до уроку вам не потрібно буде додатково витрачати час на пошуки.
Крім того, кожен ваш гарно підготовлений урок можна використати з іншим класом чи групою. Зберігайте плани в окремому місці, щоб мати змогу до них повернутися й використати необхідне за потреби. Цінуйте свій час та пророблену роботу!
Не бійтеся просити про допомогу
Якщо ви не знаєте, як впоратися з певною задачею — попросіть про пораду чи допомогу. Це може бути приватний діалог або публічний запит у соцмережі. Колеги зможуть підказати вам правильне рішення й зекономити багато часу, який ви б витратили даремно, намагаючись самотужки з усім розібратися. Просити про допомогу цілком природно, так само як і надавати її. Тож якщо ви бачите, що хтось потребує поради, не проходьте повз.
Сподіваємося, наші поради наблизять вас до ефективного розподілу часу, щоб його вистачало на плідну роботу, спілкування з родиною, відпочинок та час наодинці з собою.
Одразу може бути складно втілювати всі поради у життя, тож робіть це поступово. Пропрацювавши таку навичку ви неодмінно позбудетеся стресу, відчуватимете більше задоволення від роботи, підвищите продуктивність та матимете час, щоб підвищити кваліфікацію.
До речі, з останнім може допомогти курс The Basics of Lesson Planning, розміщений на міжнародній платформі Grade University. Завдяки йому ви навчитеся ефективно планувати уроки, дізнаєтеся як правильно ставити цілі для кожного заняття та досягати їх. Розібравшись у цих питаннях один раз, ви зекономите свій час на роки вперед. Розвивайтеся з кращими вже зараз!
Коментарі
Навчуся себе цінувати
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)