Секрети успішного складання Кембриджського B2 First (FCE)

Секреты успешной сдачи Кембриджского B2 First (FCE)

FCE або Cambridge English B2 First – це міжнародний іспит, який перевіряє рівень володіння англійською в рамках CEFR В2–С1. Іспит складається з 4 частин: Reading and Use of English, Writing, Listening, Speaking. Усі частини складаються в один день із перервою в 10–15 хвилин між ними. Усна частина складається в парі або трійці.

Є багато різних версій, що потрібно знати та вміти, щоб успішно скласти FCE. Але, на нашу думку, передусім успіх складання іспиту залежить від рівня мови, якою володіє кандидат. Якщо ви володієте мовою на рівні Intermediate або навіть нижче, то вірогідність успішного складання іспиту наближається до нуля. Можна знати всі стратегії та тактики, чудово орієнтуватися в завданнях, але це не дуже допоможе.

Знання стратегій, завдань, умінь орієнтуватися в типах питань – усе це допомагає, коли кандидат тільки-тільки почав “прокачувати” свою англійську на рівні “вище середнього ”. Наприклад, коли ви пройшли один курс Upper-Intermediate, у вас немає часу вчити та розвивати рівень вище, оскільки потрібно терміново скласти іспит.

Загалом, найкраща тактика складання іспиту – підучити мову, розібратися в типах завдань кожної частини іспиту та написати хоча б із десяток творів. У двох останніх випадках якраз і допомагають курси підготовки до іспиту.

Отже, у чому відмінність звичайних курсів англійської (General English) від курсів підготовки до FCE?

По-перше, на підготовчому курсі ми пишемо кожен тиждень: листи, есе, статті, огляди – усі типи письмових завдань, які лише можуть трапитися на іспиті, а це приблизно в 10 разів більше, аніж на курсі звичайної англійської.

По-друге, ми не просто розмовляємо, ми практикуємо завдання розмовної частини іспиту, підтягуючи знання різноманітних мовних обертів, які додають плюсів до оцінки за Speaking.

Окрім того, читання та аудіювання також відрізняються від текстів і записів на курсі звичайної англійської. Тут немає коротких і простих завдань. Тут лише “хардкор”: тексти та питання цілком пристойних об’ємів. Вони розбираються, аналізуються, зіставляються, щоби навчити кандидата максимально швидко сканувати завдання та питання до нього, виокремлювати потрібну інформацію та видавати відповідь. У середньому, текст об’ємом у сторінку А4 середнім шрифтом потрібно просканувати за 3–5 хвилин.

Ось саме тому не можна прийти на FCE з рівнем Intermediate. Ви просто не зможете досить швидко прочитати текст, а головне – виокремити ключові слова для вибору відповіді. Аналогічно й з аудіюванням.

Секреты успешной сдачи Кембриджского B2 First (FCE)

Найтиповішою помилкою всіх кандидатів є неуважність. Саме вона допускає помилки, описки у творах, саме через неї багато хто пропускає маленькі деталі текстів або записів на аудіюванні, і саме через неї часто обираються неправильні відповіді.

Отже, на іспиті головне – не відволікатися. Якщо вас дратує шаркання ручки на папері, надягніть навушники. Якщо поряд хтось голосно дихає, надягніть навушники. Якщо ви не можете зосередитися, ви не зможете відповісти. Тренуйте цю навичку нарівні з мовними. Це іспит у групі людей, хоча й індивідуальний, ніхто не може забезпечити вам окрему аудиторію.

Ну, і кілька менш критичних помилок, яких часто припускаються кандидати. Перше – відсутність планування на творах. Повірте, п’ять хвилин на створення плану – це не розкіш, а необхідність.

Друге – застрягання на одному завданні або питанні. Часто кандидати захоплюються та не слідкують за часом. У результаті втрачаються дорогоцінні хвилини на одне (!) питання з, наприклад, 52 у частині Reading and Use of English.

Третє – під час усної частини часто кандидати забувають, що вони складають самостійно, тобто, оцінка виставляється за ЇХНІ старання та демонстрацію мовних навичок, тобто, не важливо, як себе поводить партнер, важливо пам’ятати все вивчене на курсах і застосовувати вчасно (перебивати, уточнювати, перепитувати, перефразовувати, витягати відповідь із партнера, слухати (!) партнера й адекватно реагувати).

Чи можна самостійно готуватися до іспиту, якщо вже ходиш на курси? Потрібно! Обов’язково навіть. На курсах ми працюємо тричі на тиждень по півтори години. Цього багато. Багато, але недостатньо. Самостійно можна:

  • читати різноманітну літературу англійською, як адаптовану, так і ні, наприклад, статті про своє хобі або захоплення, книги улюблених авторів;
  • слухати або дивитися різноманітні програми із серії загальноосвітніх (BBC Earth, Through the Wormhole, Myth Busters тощо) – вони часто є із субтитрами в інтернеті у вільному доступі;
  • створювати картки чи мнемограми (mind maps) зі слів, граматики, ідіом або корисної лексики для Speaking;
  • ходити на розмовні клуби, домовитися з одногрупниками та зустрічатися в кафе або де-небудь на предмет потеревенити англійською.

Варіантів безліч, обирайте той, що подобається саме вам.

Секреты успешной сдачи Кембриджского B2 First (FCE)

На що звернути увагу під час складання?

Перше, слухайте уважно інструкції, щоби уникнути непорозумінь та проблем. Якщо щось не зрозуміло, краще перепитайте. З вами буде спеціальна людина, яка буде допомагати, відповідати на питання та слідкувати за правилами складання іспиту.

Друге, перед реєстрацією можна попросити поставити вас у пару з кимось (наприклад, якщо ваш одногрупник/ця складає в один день із вами, чому б не скласти Speaking разом).

Крім того, у частині з аудіюванням одразу перевіряйте звук, під час іспиту ніхто не мінятиме навушники або комп’ютер. Якщо ви раптом чуєте інших кандидатів, попросіть їх зробити тихше, зробіть власний звук гучніше тощо. Але все це – до початку іспиту.

Уся техніка (телефони, планшети, гаджети) складається в персональний конверт та зберігається у вашого супроводжуючого до кінця іспиту (письмової частини). Так що попередьте своїх друзів, колег та родичів, що ви будете поза досяжністю приблизно чотири години.

Ви можете використовувати чернетки, як і в комп’ютерній, так і в паперовій частині іспиту. Але не радимо писати твір на чернетках. Ви просто не встигнете переписати на чистовик.

І наостанок…

Щоб адекватно підготуватися до іспиту, достатньо 3–4 місяців, якщо рівень англійської відповідає Upper-Intermediate. Якщо рівень мови недостатній, потрібно спочатку підвищити його, а потім уже братися до іспитових завдань.

Що ж до того, скільки завдань потрібно зробити, щоби добре підготуватися, то це дуже індивідуально. Хтось зрозуміє всі деталі після одного тесту, а комусь знадобиться 3–4 книги із завданнями минулих років, щоби відчути впевненість. У будь-якому разі, на курсах ми робимо тренувальні іспити, як із розбором кожного питання, так і на час, в умовах, максимально наближених до іспитових, а також забезпечуємо додаткові тести для самостійного тренування за запитами студентів.

Хотілося б ще раз підкреслити, що іспит міжнародний, і будь-які спроби списати, підгледіти, “змухлювати” й загалом “чітинг” будь-якого типу призводить до миттєвої дискваліфікації кандидата.

Щасти вам!

 

Читайте також: Як готуватися до письмової частини іспиту.