Викладач — складна та ресурсозатратна, але водночас важлива та почесна професія.
Учителі закладають фундамент, на якому будується освічене суспільство. Адже найкращі уми людства колись теж сиділи за звичайною партою, жадібно вбираючи знання своїх вчителів.
Ми зібрали сім історій про українських викладачів, які повністю викладаються у своїй професії, розвивають систему освіти в Україні та не полишають викладання навіть на фронті.
Анна Чернявська
Анна Чернявська викладає українську мову та літературу у школі №3 міста Вільногірська Дніпропетровської області.
Викладачка дотримується думки, що сучасна молодь не може навчатися за старими методами. Зокрема, на її уроках діти вчать наголоси, дивлячись відео в TikTok, а до контрольних готуються в Instagram. У stories Анна публікує спеціальні тести
У 2020 році Ганна Чернявська потрапила до рейтингу Top 50 Global Teacher Prize Ukraine, а наступного року разом з однокурсником Олександром Черкасом заснувала громадську організацію «Не цькуй», яка бореться з булінгом у суспільстві.
Анна пише казки та вважає, що казкотерапія – один із найкращих методів заспокоєння дітей. Казки її авторства разом з інтерактивними вправами були розміщені у Telegram-каналі, який психологи запустили разом із МОН.
Також викладачка приєдналася до проєкту «Казки дитинства». Це програма, в якій можна безплатно прочитати та прослухати історії для дітей.
- у 2022 році Чернявська увійшла до рейтингу 30 Under 30 by Forbes;
- Анна навчає школярів української мови, проте наголошує на важливості знати й іноземні мови.
Своїх учнів і учениць я надихаю ретельно вивчати іноземні мови. Іноді наші 8-ми виховні години перетворюються на уроки англійської. Запевняю, що сучасне покоління має знати хоча б одну іноземну мову. Під час уроку української мови ми сміливо використовуємо постійні фрази англійською.
Ярослав Лисенко
Ярослав Лисенко до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну викладав мистецтво в одній із київських шкіл, а тепер захищає країну у складі Нацгвардії.
За освітою Ярослав актор-режисер. Протягом певного часу працював у театрі, але згодом присвятив себе викладанню.
У 2020-2021 роках під час пандемії COVID-19 викладав Мистецтво в проєкті «Всеукраїнська Школа Онлайн». Також учитель був півфіналістом премії Global Teacher Prize Ukraine 2020.
Він прагне відійти від шаблону уроку «малювання» і хоче створити дискусію, коли студенти могли б користуватися своїми знаннями з різних галузей, щоб сформувати власну думку щодо мистецьких епох, стилів чи окремих художників.
На думку Ярослава Лисенка, головною навичкою, яку дитина має здобути в школі, є креативність.
Він вважає, що школа готує дитину до ринку праці, але незалежно від галузі, майбутні фахівці повинні вміти бути креативними.
Саме ця риса, на мою думку, відрізняє успішну і щасливу людину. Шкільне життя має бути таким насиченим і творчим, щоб випускники не боялися самовиражатися, ризикувати та втілювати що-небудь нове або змінювати старе.
Під час служби Ярослав намагається виходити на зв’язок зі своїми учнями, записує відео та пише пізнавальні повідомлення у соцмережах.
Оксана Єрохіна
Оксана Єрохіна — вчителька англійської мови Херсонської гімназії № 3. Торік вона увійшла до десятки найкращих викладачів у рейтингу Global Teacher Prize Ukraine.
На уроках Оксани Вікторівни є місце квестам, танцям, співам та інтерактивним іграм. Дітям такий підхід дуже імпонує.
Єрохіна викладає англійську понад 25 років, але постійно шукає можливості для саморозвитку та прокачування власних навичок. Цьому ж учить і своїх учнів.
Вона постійно відвідує різні тренінги в Україні та за кордоном. Навчалася в США, стала одним із тренерів найпрестижнішої волонтерської програми у східній Європі Go Kamp, а також залучена до експериментальної програми Assess — допомагає краще опанувати англійську мову дітям із малозабезпечених сімей, дітям вимушених переселенців та військовослужбовців.
На думку Оксани Вікторівни, діти вивчають англійську з різних причин — одні для ЗНО, інші для участі у міжнародних проєктах, а треті переконані, що наразі неможливо стати лідером без добрих знань англійської.
Однак, всі вони мають спільну рису: потужний потяг до знань, не відгукнутися на який справжній педагог не має права.
Павло Віктор
Народний вчитель України, викладач фізики Рішельєвського наукового ліцею Павло Віктор здобув перемогу у номінації «Вибір українців» національного конкурсу Global Teacher Prize Ukraine-2021.
Павла Віктора знають його сторінкою на YouTube, куди він за три роки записав повний курс з фізики з 7 по 11 клас.
Раніше викладач хотів забезпечити навчання власним учням на час карантину, проте блог швидко став популярним в Україні та за її межами. Зараз на канал підписано понад 1 мільйон користувачів.
Кар’єра Павла Віктора складалася дуже успішно. Він близько тридцяти років працював на фізичному факультеті Одеського університету, де пройшов шлях від аспіранта до доцента, став кандидатом фізико-математичних наук, викладав курс атомної фізики.
У певний момент він перейшов на викладацьку роботу до школи, яка згодом набула статусу наукового ліцею.
Колеги вважали це сходинкою вниз, але сам Павло Андрійович — навпаки.
Каже, що завдяки цьому набув уміння не лише викладати свій курс, а й спілкуватися з учнями.
За його словами, робота зі студентами дається легше: він завершив курс лекцій, вони склали іспити й почали вивчати інший курс. А викладання дітям — це маленький всесвіт, у якому потрібно не лише фізику знати, а й уміти спілкуватися.
Павло Віктор ніколи не ставить оцінки на уроці. Їх визначає після виконання контрольної, лабораторної роботи чи фізичного диктанту. Вчитель вважає, що це полегшує адаптацію ліцеїстів до системи оцінювання знань в університетах.
Успіх свого онлайн-курсу Павло Віктор пояснює тим, що він проходить наживо та у природній атмосфері. До дошки виходять діти, спілкуються із викладачем: а в глядачів виникає ефект присутності, ніби кожен із них теж перебуває у класі.
Валентина Гатальська
До списку 10 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine у 2021 році також увійшла вчитель англійської мови гімназії ІІ-ІІІ ступенів «Троєщина» Валентина Гатальська.
На думку Валентини, головною складовою у вивченні англійської є методика вчителя, яка іноді навіть важливіша за досконале знання мови.
На першому місці стоїть методика викладання, оскільки самому вивчити щось набагато легше, ніж навчити когось. А для того, щоб навчити групу, потрібно постійно шукати методи та прийоми, які підходять до конкретної групи, особливо це важливо при навчанні іноземної мови, де необхідно враховувати індивідуальні особливості кожної дитини чи студента.
Її професійний стаж становить понад 30 років. Звичайно, вона має поради для вчителів, які тільки починають свій педагогічний шлях.
Молодим вчителям не вистачає досвіду та терпіння, тому я раджу звертатися за порадами та підтримкою до досвідчених вчителів. Важливо також спілкуватися з батьками учнів, розповідати про успіхи їхніх дітей або звертатися до них за порадами, якщо виникає потреба.
Також вона рекомендує вчителям проходити спеціальні курси, постійно вчитися та брати участь у конкурсах для професійного розвитку та особистого задоволення.
Федір Шандор
У травні 2022 року фотографія викладача, який із передової читає лекцію студентам, лише за кілька днів облетіла всю Україну. На світлині був професор Ужгородського національного університету Федір Шандор.
У перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну він записався до місцевого батальйону територіальної оборони, згодом у його складі вирушив захищати країну на Сході.
Попри військову службу, Федір Шандор вирішив продовжити свою викладацьку діяльність. У перервах між бойовими чергуваннями він навчав майбутніх психологів, соціологів та туризмознавців.
Він казав, що це його обов'язок воювати не лише з ворогом, а й за освічену націю.
Побратими погодилися підлаштовувати розклад чергувань так, щоб професор міг викладати. Під час пари Шандор перебував біля бліндажа, куди він переходив, якщо раптом починався обстріл. Таким чином, навчання не переривалось.
Професор вважає, що українській освіті потрібно багато реформ.
Школи повинні бути вільні від впливу територіальних громад, міської чи обласної влади. Батьки повинні вирішувати, хто керуватиме школою. Як у медицині, гроші йдуть за хворим, так і тут гроші мають слідувати за дитиною. Тоді ми побачимо, що таке ринок, діти йдуть у хороші школи, а деякі школи будуть порожніми.
А вже в серпні 2023 року Федір Шандор став послом України в Угорщині. За цей час він налагодив контакт з угорськими волонтерами та допомагав їм передавати допомогу ЗСУ. Також він багато працював над описом українсько-угорських відносин.
Наталія Кідалова
Переможниця премії Global Teacher Prize Ukraine 2019 Наталія Кідалова викладає англійську та українську мови та українську літературу в школі №23 Мелітополя.
Наталія ще в дитинстві зрозуміла, що бути вчителем це її покликання. Тільки думала про те, який предмет вибрати. Якийсь час я хотіла викладати біологію, потім бути вчителькою початкових класів, пізніше — психологом. Однак, перемогла філологія.
Головна мета Наталії – ефективні та результативні уроки, щоб дітям було корисно та цікаво. За словами вчительки, англійською мовою вона читала про різні інтерактивні методи викладання й одразу впроваджувала їх у життя.
Наприклад, студенти могли не вчити вірші на пам'ять, а читати реп на уроці.
Як каже вчителька, вона намагається залучати учнів до всіх процесів і обов’язково до процесу прийняття рішень. Також прагне все прив’язати до практики та реального життя, пояснити, чому вони вивчають ту чи іншу тему.
Учні Наталії навчаються за кордоном і в Українській Академії Лідерства, є випускники програми обміну FLEX, працюють фотографами та патологоанатомами, зварювальниками та юристами.
Однак, на думку вчительки, найбільшим показником успішності є те, що вони починають вірити в себе, знаходять своє покликання, вчаться дружити та спілкуватися, не відмовляючись від власної точки зору.
Наталія не лише вчителька у школі, а й тренер та координатор Південного хабу Всеукраїнської програми підтримки освітніх реформ «Демократична школа». Вона допомагає колегам по всій Україні покращувати навички викладання.
Професійна мрія Наталі — змінити суспільне уявлення про те, що бути вчителем — це жертва, а не покликання, що приносить задоволення.
Вчителі не перестають дивувати нас своєю щирою любов’ю до професії, енергійністю та невтомним бажанням передавати власні знання новому поколінню. Grade намагається дати якомога більше можливостей для розвитку викладачів англійської: створює курси, регулярно організовує вебінари, воркшопи, конференції, а також завжди чекає талановитих вчителів на роботу!
Переходьте за посиланням, щоб подивитися вакансії Grade Education Centre.
Якщо ж ви не знайшли відповідної для себе можливості, заповніть форму, залиште свої контакти або ж надішліть резюме на hr@grade.ua.
Отже, ми вітаємо кожного вчителя з його професійним святом! Бажаємо натхнення, втілення усіх грандіозних ідей та теплого відгуку від учнів!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)