Безпека дитини під час онлайн-навчання: поради від Держспецзвʼязку
Цьогоріч багато школярів повертаються не за парти, а у Zoom та Google Classroom. Проте, інтернет — не лише джерело знань та інструмент навчального процесу, а й небезпека. Варто потурбуватись про дітей, що навчаються дистанційно, й нагадати їм правила кібербезпеки.
Фахівці Держспецзвʼязку спеціально створили перелік порад, які допоможуть захистити школярів в інтернеті під час нового навчального року .
1. Налаштування
Допоможіть дитині встановити всі необхідні застосунки й налаштування на смартфоні чи компʼютері. Впевніться, що налаштування не заважають відкривати навчальні вебсторінки та застосунки.
2. Створення акаунта
Деякі програми, в яких відбувається процес навчання, потребують реєстрації або створення облікового запису. Зробіть це разом з дитиною.
У жодному разі не віддавайте облікові записи дорослих.
3. Закладки
Створіть закладки в браузері необхідних для навчання ресурсів. Заздалегідь домовтесь з дитиною про те, що під час навчання вона буде користуватись лише цими сторінками.
4. Пароль
Навчіть дитину створювати паролі з високою надійністю, розкажіть чому їх не можна нікому показувати або розповідати.
5. Ризики
Дитина має знати які саме ризики можуть її спіткати у кіберпросторі. Тому обовʼязково зверніть увагу малечі на:
- ймовірність підхопити віруси, що можуть ховатись у підозрілих посиланнях, файлах (навіть якщо вони надіслані однокласниками чи близькими);
- небезпеку спілкування з незнайомцями в інтернеті;
- загрози для дитини, що розповсюджує особисту інформацію, приватні фото, банківські дані.
6. Перевірка
За необхідності перевіряйте історію відвідувань у браузері та завантаження, здійснені з інтернету. Так ви зможете вберегти школяра від можливих неприємностей.
7. Батьківський контроль
Якщо ваші діти молодшого віку, то встановіть на гаджет спеціальні програми, що фільтрують контент, який малеча може знайти в мережі. Або скористайтесь вбудованим налаштуванням “Батьківський контроль”.
8. Етикет
Нагадайте своїм школярам, що спілкування в інтернеті нічим не відрізняється від спілкування офлайн. Неприємні слова й агресія однаково недоречні як в мережі, так і в житті.
9. Рекомендації
Створіть та обговоріть з дитиною рекомендації щодо того, що слід робити у непередбачуваних ситуаціях. Наприклад, якщо зник інтернет чи відбулося завантаження файлу з вірусом.
10. Підтримка
Нагадайте малечі, що вони завжди можуть звернутись до вас або до вчителів за допомогою.
Дитина, з якою обговорили всі вищеперелічені моменти, може почуватися комфортно та безпечно, а отже — не відволікатись від навчального процесу.
Нагадаємо, нещодавно у МОН підготували поради, що допоможуть швидше адаптуватись до навчання.