Яким українським вчителям доведеться пізніше виходити на пенсію
Пенсія за віком в Україні доступна для всіх громадян. Однак є окрема категорія робітників, які мають право на пільгові умови. Це стосується і працівників сфери освіти: вони можуть отримувати пенсію за вислугою років. Однак вимоги для того, щоб скористатися особливими умовами, час від часу змінюються. Зокрема, це стосується кількості років, які людина провела на роботі у визначеній сфері.
Так, згідно зі змінами у 2023 році на пенсію деяким вчителям доведеться виходити пізніше. Ще деякі оновлення чекають на освітян і в наступному 2024 році. Розповімо про них детальніше.
Коли вчитель може вийти на пенсію?
Загалом умови отримання пенсії регулюють Законом України «Про пенсійне забезпечення». Щоб почати отримувати виплати від держави, потрібно досягти 60-річного віку і мати щонайменше 30 років стажу.
Також діють умови, за якими можна вийти на пенсію в 63 роки, маючи стаж 20 років, та у 65-річному віці, офіційно пропрацювавши не менше 15 років. Однак є багато винятків і пільг, які стосуються й учителів.
Працівники сфери освіти можуть по закону вийти на пенсію за вислугою років з 55-річного віку. Однак вимоги до стажу тепер більші.
Що змінилося в 2023 році?
Власне основна умова, за якою вчителі можуть скористатися такою пільгою — це наявність 29 років та 6 місяців стажу. Ще в минулому році цей термін складав 29 років.
Якщо, наприклад, на момент, коли вчителеві виповнилося 55 років, у нього не вистачатиме зазначеного стажу, йому доведеться допрацювати та піти на пенсію пізніше.
Такі зміни триватимуть і далі: уже з 1 квітня 2024 року обсяг стажу для виходу на пенсію в 55 років підвищиться до 30 років.
Отже, щороку цей показник піднімають на 6 місяців. Тому аби вчителям піти на пенсію за вислугою років, доведеться працювати все більше.
Раніше ми у своєму блозі приділяли увагу такій складній темі, як вигорання у викладачів. Це проблема багатьох спеціалістів, яка загострилася під час повномасштабної війни в Україні. З нею складно боротися, а тим паче вчителям, які мають постійно працювати з дітьми та дорослими.
Які симптоми вигорання та як з ним боротися? Читайте поради спеціалістів.