Одним із найкращих шкільних чи університетських спогадів про заняття англійської для мене є згадка про те, як викладач заходить до навчальної аудиторії, вмикає касетний відеопрогравач, а ми затамовуємо подих, адже зараз будемо дивитися фільм … англійською!
Як і більшість українських підлітків, які виросли у 90-х, для мене перегляд відео на занятті англійської був справжнім дивом. Втім, сьогодні, коли цей вид контенту заполонив усі можливі простори, і навіть навчальний, постає питання: що ми, як викладачі, можемо зробити для того, аби допомогти нашим студентам ефективно навчатися за допомогою відео?
1. Через відео ми можемо говорити до цілого покоління
Трохи статистики. Якщо, наприклад, йдеться про покоління Z, то
- 97% цих людей використовують прямі трансляції впродовж тижня, і переглядають щонайменше 68 роликів на день;
- 30 % покоління Z дивляться “стріми” у вільний від роботи час;
- 63% проводять 2+ години на день на YouTube;
- 59% надають перевагу YouTube перед книгами (Bauducco, D. (2020). ‘Targeting Gen Z: reaching a new generation of learners’. English Teaching professional, 131.).
Відео — не просто пасивна розвага, це також спосіб інтерактивного спілкування та передавання інформації, до якої ви отримуєте щоденний доступ. Наші студенти вже звикли використовувати такий різновид контенту, а ми, вчителі, можемо робити це з користю для них. Адже це не просто ресурс, а мова, якою говорять учні.
2. Відео залучає студентів
Деякі колеги вважають, що перегляд відео — радше розвага, ніж навчання. Однак, якщо ми поглянемо на нього, як на текст — джерело інформації — і створимо урок, який допоможе студентам розвивати їхні мовні навички, тоді ми можемо завдяки відео захопити й утримати їхню увагу, навчаючи. Ми не даємо учням читати текст без вивчення мови. Коли ми робимо те саме з відео, результатом будуть ефективні, приємні уроки.
Наприклад, ми можемо використати відео на будь-якому етапі навчання:
- на етапі lead-in для того, аби зацікавити студентів та представити тему уроку;
- listening/reading for gist для того, аби студенти могли отримати загальне уявлення;
- listening/reading for detail, щоб допомогти студентам зрозуміти більш детальну інформацію;
- speaking/writing tasks, аби дати студентам зразок/передумови для продукування власного мовлення;
- на етапі language presentation, аби показати певну лексику/граматичну структуру та її використання у певному контексті;
- на етапі language clarification, аби допомогти пояснити як саме працює та чи інша лексична/граматична одиниця;
- на етапах Controlled/Freer practice, аби заохотити студентів використовувати мову, що вивчається на уроці.
Які саме кадри використовувати — залежить від вашої мети.
3. Відео переносить навколишній світ на ваші заняття
Випуски новин, реклама, комедійні програми, документальні фільми, драми, й навіть академічні лекції, доступні через Інтернет або у вигляді проєктів, створених студентами. Усе це з самого спочатку не було сформовано як навчальний матеріал, а це означає, що усі відео служать справжнім комунікативним цілям у реальному світі.
Ресурси, які ми можемо використати на своїх заняттях — нескінченні. Умовно їх можна поділити на три категорії:
- освітні — це сюжети, створені з навчальною метою, доступні в підручниках чи на сайтах, демонструють target language мова перекладу в контексті, і ця мова структурована за певними рівнями;
- інструктивні — це відео, які містять чіткі пояснення, віжуали та ілюстрації для пояснення правил граматики чи читання, наприклад, доступні на сайтах чи YouTube, призначені для самонавчання, або роботи над помилками;
- автентичні — не створені для використання на уроках, доступні будь-де, студенти, швидше за все, переглядатимуть їх за межами класу, у них використовується “справжня” англійська, і мова в них не структурована за рівнями.
Усі ці відео можна використовувати на уроках, залежно від інтересів студентів, а також від вашої мети.
4. Відео — це чудове джерело інформації
Тим, хто вивчає англійську мову, особливо з академічною метою, часто потрібно проводити дослідження для проєктів. Фільми та відео (зокрема документальні) можуть стати чудовими джерелами інформації. Візуальна картинка часто допомагає прояснити та підтримати мову, роблячи дослідження більш ефективним.
Це також добре працює на нижчих рівнях. У багатьох випадках ми можемо повністю ігнорувати аудіочастину відео й мати чудове джерело візуальної інформації. Це особливо корисно, коли ми хочемо контролювати рівень мови; нам не потрібно підлаштовувати під певний рівень відео, замість цього ми можемо підібрати за рівнями завдання для студентів.
А ще дуже важливо давати студентам завдання, щоб вони розуміли навіщо дивляться відео та на яку саме інформацію їм потрібно буде звернути увагу.
5. Відео стимулюють діяльність на уроці
Академічні навички, такі як вміння робити висновки, перефразовувати та висловлювати власні думки, часто пов’язані з текстами, як джерелом інформації. А втім, відео — це також багатий на інформацію “текст”, який можна використати, наприклад, у flipped classroom. Для цього ви надсилаєте студентам матеріали для ознайомлення перед уроком, а на самому занятті ставите акцент на практику мови. Поєднання зображення та звуку — оптимальний спосіб презентувати нову інформацію.
6. Відео — гарна модель для продукування мовлення студентами
Після того, як ми використали відео для сприймання інформації, час спробувати застосувати його як модель для продукування мовлення. Багато вчителів можуть похвалитися випусками новин, інтерв’ю, документальними фільмами, які створили їх студенти на уроках англійської мови.
Побачивши модель на відео, студенти можуть створити власну версію оригіналу. У сучасному світі, коли усі мають доступ до відеокамер (наприклад, на власних телефонах), результатом навчання може стати фактичне відео. Однак студенти також можуть показувати відео наживо на уроці, зосереджуючись на контенті. Контент таких відео може нагадувати відео, які ви переглядали на занятті.
Наприклад, ви можете використати наступні завдання:
- зафільмувати та описати свою улюблену кімнату;
- зробити екскурсію по району, де проживає студент;
- stories в Instagram про буденні справи;
- video tutorial про те, що студент вміє добре робити;
- відгук про книгу, фільм;
- огляд (розпаковування) продукту;
- тьюторіал по онлайн-грі (відео з екрана).
Тож, як бачимо, використання відео на заняттях вже не є чимось новим та надзвичайним. А особливо, через те, наскільки збільшилися обсяги онлайн-навчання під час пандемії та останніх подій в Україні. Використання відео на заняттях тепер стає необхідною навичкою, і більше не є чимось, про що просто добре було б знати.
Як та навіщо використовувати готові відео — ми вже знаємо та вміємо. А от про те, навіщо та яким чином викладачу створювати власні відео — розповість у своїй доповіді під час нашої онлайн-конференції Lessons for the Future засновниця ELT-Training.com та тренер курсу CELTA з багаторічним досвідом — Джо Ґаконґа. Джо розповість як створювати власний контент для курсів та навчання студентів, а також для просування ваших послуг і створення монетизованих онлайн-курсів як незалежний викладач-підприємець.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)