УРОК 4. Pass, Pass A, Pass B: як оцінюється CELTA?

CELTA

Часто в мережі натрапляю на відгуки про CELTA, і мене спантеличує формулювання: “Я здавала CELTA…” чи “Я здав цей іспит у такому-то році…”. Якщо ви теж таке бачили, то є велика ймовірність того, що у людини, яка це написала, немає сертифікату саме Cambridge CELTA, адже  CELTA – це не іспит, а курс. Тож як насправді відбувається оцінювання, і за що можна отримати міжнародний сертифікат від Кембриджу? Про це йдеться далі.

Портфоліо

Оцінювання кандидатів відбувається впродовж усього курсу, незалежно від формату full-time чи part-time, онлайн чи оффлайн. Замість одного величезного іспиту, тренери курсу оцінюють вас від найпершого уроку, який ви проведете зі своїми студентами, аж до останнього дня. 

Загалом є два основні компоненти курсу CELTA, за які вам офіційно виставляють оцінки: 

 • практика викладання (Teaching Practice);
 • письмові завдання (Written Assignments).

Детально про них ми вже говорили у нашому другому уроці про те, як влаштована CELTA. Плани уроків, які ви готуєте для своїх TPs, а також письмові завдання складають основну частину роботи, яку ви протягом усього курсу збираєте у портфоліо (Portfolio). У когось це груба папка з купою паперів, додатків, малюнків, у когось – папочка на Google диску. 

Ось що входить до потфоліо:

 • плани уроків з обов’язковим фідбеком тренера курсу. Як правило, перед уроком ви подаєте план, впродовж заняття тренери постійно вас оцінюють і пишуть фідбек. Часто ви можете почути клацання клавіш на ноутбуці. Саме цим і займаються тренери під час того як ви “тічите”.
 • письмові завдання, незалежно від того чи ви їх здали з першого чи з другого разу,  з обов’язковим фідбеком тренера.
 • форма CELTA-5. Це щось на зразок шкільного журналу, в якому записується уся важлива інформація про ваше відвідування, спостереження за заняттями та виставляються офіційні оцінки за практичні заняття.

Про критерії

Форма CELTA-5 також містить інформацію про критерії, за якими тренери оцінюватимуть вашу роботу впродовж курсу. Як правило, цю інформацію ніхто не приховує, і тренери завжди готові відповісти на запитання щодо критеріїв, якщо такі у вас виникають . Кожен критерій позначається цифрою та літерою, щоб показати як саме вони пов’язані з навчальною програмою курсу CELTA. Наприклад:

 • 1d  establishing good rapport  with learners and  ensuring  they are  fully involved in learning activities
 • 3a  helping learners  to understand reading and listening  texts
 • 5h  providing learners with appropriate feedback on tasks and activities.

Загалом впродовж курсу ви проведете 6 занять, які оцінюватимуться. Тобто тренер спостергіатиме та записуватиме все, що відбувається у вас на уроці. І ось на що звертатиметься увага:

 • наскільки чіткі та зрозумілі інструкції, які ви даєте студентам;
 • наскільки добре ви контролюєте ситуацію на занятті;
 • наскільки добре ви ладите зі студентами, та чи комфортно вони почуваються у вас на заняттях;
 • як ви використовуєте матеріали та працюєте з дошкою;
 • як ви навчаєте новій лексиці, граматиці;
 • як ви практикуєте використання вивченого;
 • скільки часу на занятті говорите ви, а скільки ваші студенти;
 • наскільки ефективно ви керуєте часом на занятті;
 • чи досягаєте ви поставлених цілей.

CELTA assessment criteria

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як викладачу англійської грамотно керувати своїм часом?

Крім того, тренери неодмінно оцінюватимуть:

 • як ви плануєте свої уроки;
 • ваш професіоналізм;
 • як ви реагуєте та відповідаєте на фідбек;
 • вашу автономність;
 • роботу в команді з іншими кандидатами.

Звичайно, що на початку курсу тренери дивляться на простіші речі, наприклад, чи можете ви взагалі знайти спільну мову зі студентами, чи дружні з ними. Тренери розуміють, що це ваш перший урок, і добре знають, що у вас ледве випала можливість навчитися чомусь на курсі. Тому не хвилюйтесь: вас оцінюють відповідно. По мірі проходження курсу, вивчення нових технік та методики під час input sessions, набуття більшого практичного досвіду під час TPs та отримання більшої кількості фідбеку про ваші уроки стандарти поступово підвищуються.

Кожен урок, який ви проводите, оцінюється як “At Standard”,  “Above Standard”, чи “Below Standard.” Знову ж таки, ці стандарти нижчі на першому уроці та значно високі на останньому. Зрозуміло, що якщо цілі уроку, які ви прописуєте у кожному плані, не були досягнуті, то такий урок не може отримати оцінки “At Standard” чи “Above Standard”.

Також не слід панікувати, якщо ваша оцінка за урок “Below Standard”. Це лише означає, що ви отримуєте ще один шанс “тічити” цей тип уроку, але цього разу вам доведеться попрацювати над помилками, тобто відгукнутися на фідбек від тренера. Тренер обовязково вкаже вам на ваші помилки і ви разом проаналізуєте що потрібно зробити, щоб їх не повторювати. Пам’ятайте, ніхто від вас нічого не приховуватиме, і тренери – це найперші люди, які зацікавлені у тому, щоб ви успішно пройшли курс. Більше про це ми вже розповідали, коли писали про один день із життя тренера CELTA.

Письмові завдання

Отже, з уроками все більш-менш зрозуміло. Тепер поговоримо про письмові завдання, яких, як ви пам’ятаєте, буде чотири. Тут все набагато простіше. Ви можете отримати Pass або Fail, а ще до кожного із завдань тренери дадуть вам перелік критеріїв. Помилитися важко, бо вони дуже детально описують що вам потрібно зробити в завданні. Для того, щоб курс CELTA було зараховано, потрібно здати письмові завдання, але не обов’язково з першого разу. Тобто перший раз ви отримуєте Pass чи Resubmit, а от вдруге, якщо вже так станеться, Pass або Fail. Знову ж таки, якщо вам не вдалося здати завдання з першої спроби, що буває вкрай рідко, тренер дає свій фідбек стосовно того, що потрібно виправити. Повторне виконання завдання жодним чином не впливає на загальний результат курсу. Тому не панікуйте. Це все процес навчання.

Оцінка за курс

Нарешті добралися до остаточної оцінки. Найбільше, чого бояться кандидати, це, мабуть, отримати FAIL. У нашому центрі такого не було. Тому з впевненістю можемо сказати, що завалити CELTA можна, мабуть, лише тоді, коли ти зовсім не чуєш тренерів та зовсім нічого не робиш. Всі інші кандидати, як правило отримують одну із трьох оцінок: Pass, Pass B та Pass A. Вони не мають нічого спільного зі шкільними оцінками, і усі без виключення є чудовими оцінками за курс. Усі без виключення кандидати зростають. Усі після завершення курсу, ділять життя на до та після CELTA. 

Головне, що слід пам’ятати, ви приходите на курс CELTA, щоб стати кращою версією себе, а не отримати оцінку. Тоді у вас все вийде, а ми вам у цьому допоможемо.