Цьогоріч до списку 10 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine увійшла і наша з вами колега, вчитель англійської мови гімназії ІІ-ІІІ ступенів «Троєщина» – Валентина Гатальська. Наш освітній центр, як постійний партнер премії, також відзначив фіналістів. Ми подарували Валентині курс CELTA та розпитали про її плани, учительський шлях, стосунки з учнями, проекти, в яких вони працює, і поради для молодих колег, які лише починають навчати.
Grade: Ви понад 30 років пропрацювали у гімназії. Пам’ятаєте свій перший урок?
Валентина: До приходу в гімназію, я встигла попрацювати в декількох школах Києва, тож свій перший урок я не пам’ятаю, але я пам’ятаю свій перший день у школі. Так трапилося, що я почала працювати не з 1 вересня, а з 1 жовтня і це співпало з Днем вчителя. Коли я наймалась на роботу, то директор мені сказала, що мені дають ще й класне керівництво у 7 класі, і зауважила, що це найгірший клас у школі, який ніхто не хоче брати. В перший день перед початком уроків я пішла знайомитися зі своїм «найгіршим класом». Коли я зайшла до класу, то всі учні встали і підбігли до мене з квітами щоб привітати зі святом. Я цього зовсім не очікувала і трохи розгубилася, аж раптом заходить директор: вона хотіла мене познайомити з класом, але трішки спізнилася. Коли ми вийшли, я була з величезним оберемком квітів, то директор мене запитала, чи є в мене куди поставити квіти. Звісно, в мене нічого для цього не було, то ж вона запропонувала поставити ці квіти до неї в кабінет. «А потім заберете», – додала вона. Після уроків я не наважилась забрати ті квіти, але до сих пір пам’ятаю той день. До речі, з класом ми дружили, хоч на них вчителі постійно скаржилися.
Grade: Що, на вашу думку, важливіше для вчителя англійської мови: досконале знання мови чи методики?
Валентина: Звичайно, свій предмет потрібно знати, оскільки учні постійно ставлять якісь мовні питання. Час від часу учні дивуються: «А чи є, що ви не знаєте?» І я їм завжди відповідаю, що я багато чого не знаю, але постійно над цим працюю. Наприклад, кожний день слухаю або читаю новини англійською від BBC, CNN, DW, Euronews, France 24. Співпрацюючи у міжнародних проектах eTwinning я постійно спілкуюсь з європейськими вчителями англійською.
Разом з тим, я вважаю, що на першому місці стоїть методика викладання, оскільки самому вивчити щось набагато легше, ніж когось навчити. А для того, щоб навчити групу, то потрібно постійно шукати методи і прийоми, які підходять до конкретної групи учнів. Особливо це важливо при навчанні іноземної мови, де конче необхідно враховувати індивідуальні особливості кожної дитини чи студента. Моя мультимедійна технологія навчання мені в цьому дуже допомагає.
Grade: У вас ніколи не було думки змінити роботу? Якби не вчителем англійської, то ким би ви могли стати? Про що мріяли в дитинстві?
Валентина: Думки змінити роботу справді були, особливо на початку педагогічної кар’єри. До речі, пізніше, на початку 90-х, працюючи у школі, я ще вечорами працювала на мовних курсах для дорослих в центрі Києва. Через декілька місяців на курсах мене попросили визначитись, де я хочу працювати і я вирішила залишитись у школі, хоч мені було шкода полишати свою чудову групу 30 студентів, (за декілька місяців жоден студент не полишив групу). Коли я проводила останнє заняття, то я сказала про своє рішення своїм студентам, і частина групи проводжала мене аж до дому, щоб умовити залишитись.
А взагалі в дитинстві вибір пофесії залежав від того, про що я читала книги. Коли я захоплювалась детективами, то хотіла стати детективом, як Шерлок Холмс. Коли почала читати фантастику, то хотіла стати космонавтом, щоб подорожувати до інших планет.
Grade: Що вам допомагає не вигоріти за стільки років роботи вчителем в школі?
Валентина: Від вигорання нічого не допомагає, і час від часу, особливо під кінець навчального року, здається що, здається, що і попелу не залишиться. Але літо – чудова пора року, яка сприяє відродженню всього на землі, в тому числі і вчителів. То ж після відпочинку, особливо на природі, в тиші, починаєш відчувати, що вже готовий до роботи. А потім до школи повертаютьсся життєрадісні діти, які й надихають на творчу працю і шкільне життя продовжується.
Grade: Ви були вчителькою Тимура Мірошніченко, ведучого цьогорічної церемонії Global Teacher prize Ukraine (він мій ровесник). Наскільки сучасні діти відрізняються від нашого покоління? Як вам вдається мотивувати їх до навчання?
Валентина: Так, я була вчителькою Тимура майже весь період його навчання у школі. Але він не єдиний мій учень, хоч його паралель особлива – це учні, які прийшли в перший клас гімназії і навчались там аж до випуску і я провела його паралель з першого по останній клас. Згодом початкову школу від’єднали і в 5 клас почали приходити учні з різних шкіл і це змусило нас ввести адаптивний період на півроку для п’ятикласників. То ж ровесники Тимура, як і сам Тимур, для мене дещо особливі, оскільки вони були учасниками і «екпертами» моєї мультимедійної технології навчання, яку я створювала власне для них. Необхідність взяти собі в «асистенти» комп’ютери виникла в результаті малої кількості годин англійської мови на тиждень і великого бажання учнів навчатися. Отож самі учні надихали мене на створення ефективної технології навчання. Це був чудовий творчий період у моїй педагогічній кар’єрі, коли учні навчалися на уроках з великим задоволенням, активно і успішно брали участь в олімпіадах, МАН. Наприклад, 3 роки поспіль, доки тривала Всеукраїнська інтернет олімпіада з англійської мови, десь 25-30% моїх учнів 9-11 класів ставали фіналістами. І багато тих учнів та їх батьків після закінчення гімназії підтримують зі мною зв’язок. Але й про успіхи інших випускників, які навчались пізніше, я теж багато знаю від них самих. То ж як на мене, діти за 30 років мало змінилися. Зараз діти теж навчаються залюбки, стараються бути гарними учнями. Можливо, це завдяки мультимедійній технології навчання, яка дає можливість кожному учню постійно відчувати своє зростання. Окрім того, я залучаю своїх учнів до участі у міжнародних проектах на платформі eTwinning і це, зі слів самих учнів, теж мотивує до навчання. А взагалі, мій девіз – «жодного учня поза увагою вчителя». До того ж мої мультимедійні навчальні модулі побудовані таким чином, що дозволяють ефективно навчатися і сильним і слабким учням і згодом здавати успішно ЗНО.
А ще, я вважаю, моя система оцінювання, зрозуміла і прозора, теж мотивує до навчання і самовдосконалення. Вона допомагає і вчителю і учню. Вчитель має змогу постійно моніторити навчання кожного учня і вчасно допомагати та коригувати процес навчання. Учні мають можливість покращити будь-який свій результат і це мотивує до самовдосконалення.
Процес навчання побудований таким чином, що покращення успішності залежить від наполегливості і старанності самого учня, то ж це теж стимулює до самовдосконалення і навчає учнів брати відповідальність за своє навчання.
Grade: Коли почався локдаун, вам, мабуть, було дуже легко перейти до онлайн-формату навчання, адже все ж таки ви вже багато років працюєте на власній платформі. Чи все ж були труднощі? За чим майбутнє: онлайн чи оффлайн?
Валентина: Так, формат навчання, звичайно, окрім навчання в класі, майже не змінився. У кожного учня є «Особистий кабінет» із завданнями на кожний тиждень, які він виконує по Інтернету. Усі учні знають, як працювати. Виконані завдання автоматично перевіряються і результати автоматично зараховуються в електронний журнал і система оцінювання вираховує середній бал навчання кожного учня. Це зрозуміло і учню та його батькам і вчителю. Накопичувальний принцип стимулює учнів систематично працювати і виконувати всю програму. Ще можу додати, що маючи внутрішню пошту, я надсилаю кожному учню особисте завдання, яке він виконує, і надсилає мені для перевірки. Це швидко і зручно – я можу писати коментарі, рекомендації, а учні мають можливість покращити свою роботу.
Окрім того, всі учні залучені до проектної роботи на міжнародній платформі eTwinning, яка постійно тримає вікно в Європу відкритим і надає широкі можливості для практики мовних навичок та базових м’яких навичок 21 століття. В рамках різних проектів учні читали неадаптовані художні твори та самостійно шукали різноманітну інформацію для своїх презентацій, проводили опитування серед родичів на різні теми та писали есе, самостійно створювали відео, разом з партнерами з інших країн створювали електронні книги, вікторини, перекладали художні твори на англійську та рідну мову, писали вірші, створювали пісні, спілкувались онлайн з партнерами різних країн.
Щодо труднощів. Оскільки учні постійно перебували і навчалися вдома, то виконання деяких письмових завдань дещо було розтягнуто в часі, і це збільшувало тривалість мого робочого дня.
Майбутнє за змішаним навчанням і частка онлайн навчання буде збільшуватись. Для якісного онлайн навчання потрібно буде багато чого зробити на державному рівні. Власне, на державному рівні роботи ще не початий край.
Grade: Ви – досвідчений вчитель-методист, заслужений вчитель України, тепер ще й фіналіст Global Teacher Prize. Куди далі?
Валентина: Я брала участь у різних конкурсах, не тільки українських, а й міжнародних, таких які фінансуються, наприклад, урядом США і завдяки яким я мала змогу провести літні канікули в Америці та підвищити там кваліфікацію, а також поповнити комп’ютерною технікою свій кабінет. Зараз в США, до речі, навчається один з моїх старшокласників за програмою обмінів FLEX. Активна участь у проектній діяльності дає можливість брати участь у різних онлайн на оффлайн міжнародних конференціях та конкурсах.
Найбільш резонансний конкурс – Global Teacher Prize Ukraine, який вивів мене у фінал та на червону доріжку, завдяки якому я отримала наручний годинник від прем’єр міністра України та подарунковий сертифікат на навчання в Grade.
Конкурси дають можливість подивитись на себе з боку та узагальнити свій досвід, свої досягнення. Наприклад, я долучилась до конкурсу Global Teacher Prize Ukraine щоб відзначити дві визначні для мене дати: 25 років існування моєї мультимедійної технології ЕЛАНТЕС та 10 років Інтернет версії ЕЛАНТЕС. То ж якщо буде якийсь новий привід, можливо, зможу долучитись до інших конкурсів чи заходів.
Grade: Цьогоріч вам дістався подарунок від нашого центру – це курс CELTA. Чи плануєте пройти навчання?
Валентина: Десь сім років назад, коли почалися розмови про сертифікацію вчителів, я зацікавилася різними курсами для вчителів. Я навіть почала самостійно готуватись, щоб здати іспит ТКТ, але сімейні обставини стали на заваді. Як тільки з’явиться більше вільного часу, то хотіла б скористатись таким дорогим подарунком.
Grade: Якої поради вам не вистачало, коли ви тільки почали працювати в школі, і ви б хотіли дати молодим колегам?
Валентина: Молодим вчителям бракує досвіду і терпіння, то ж я раджу звертатись за порадами та підтримкою до досвідчених вчителів. Важливо також спілкуватись з батьками учнів, розповідати про успіхи їх дітей чи звертатись до них за порадами, якщо виникає необхідність.
На сьогодні є багато якісних центрів навчання, таких як Grade. У вас на Facebook багато цікавих і корисних матеріалів публікується. То ж і курси CELTA, особливо для молодих вчителів, які тільки починають свою педагогічну кар’єру, теж цікаві і корисні, і я раджу всім вчителям постійно навчатись і брати участь у конкурсах задля професійного розвитку і особистого задоволення.
Щиро дякуємо вам за розмову та чекаємо у нас на курсі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)