Найперше, що вивчають учні на уроках іноземної мови — це літери та звуки. І буває так, що вже на цьому етапі виникають труднощі. На щастя, сучасна освіта дає можливості уникнути їх. Зокрема завдяки, фоніксам — це підхід, за яким учні навчаються читати та писати за принципом асоціативних зв’язків.
Розуміючи відповідність між літерами і звуками, учні здатні розпізнавати слова, складати та запам’ятовувати їх за допомогою різних комбінацій графем.
Тож у цьому блозі ми розкажемо про основні етапи вивчення фоніксів!
4 етапи вивчення фоніксів
Перед тим як планувати заняття за методом фоніксів, враховуйте такі 4 основні стадії вивчення нових звуків:
- вивчення вимови звуку певної літери;
- вивчення написання звуку або літери;
- комбінування звуків;
- розділення звуків.
1. Вивчення звуків
Спершу учні вивчають звуки та літери, що їх позначають. Тут у пригоді неодмінно стануть картки з фоніксами — flashcards. Найкраще почати знайомство з великих літер — uppercase.
Так само вивчаються звуки, що утворюються двома / трьома літерами — диграфи, триграфи, дифтонги. На цьому етапі також варто приділити більше уваги подібним звукам та літерам, як, наприклад, «d» і «b» або «v» і «w».
Активності для вивчення звуків
Для практики підійдуть активності на кшталт «Pairs», «Snap», «Bingo» та «Find me…», у яких учні повинні поєднувати однакові літери / літери та картинки, що позначають відповідні слова.
Переконайтесь, що учні знайомі з лексикою, яка використовується у цих вправах. Коли учні впевнено знатимуть одиничні фонеми, переходьте до диграфів і триграфів.
2. Написання звуків / літер
Ваше завдання на цьому етапі — надати учням якомога більше можливостей для практики письма. Для цього підійдуть активності, які дозволяють дослідити формування літер та їхніх сполучень.
Для тренування навички написання літер і слів застосовуйте різні ігри, засоби та методи, на зразок crayons, markers, play dough, loose parts, etc.. Також підійде трафарет та роздруківки.
Практикуватись можна, наприклад, за допомогою звичайного аркуша паперу, пензлика та disappearing ink. Після написання літера буде зникати. А щоб уникнути цього, учні будуть змушені прописувати одну і ту саму літеру безліч разів.
3. Комбінування звуків
Після того як учні запамʼятають літери та звуки, які вони позначають, вони зможуть навчитися поєднувати їх у слова та читати разом. Наприклад, вони бачать три окремі звуки «c», «a», «t». Тепер вони мусять скласти їх разом, аби утворити та прочитати слово «cat».
Найкращою практикою для комбінування звуків будуть вправи CVC. Перед грою познайомте учнів зі словами, які їм траплятимуться у процесі. Зробити це можна за допомогою карток або будь-яких інших візуальних матеріалів. Переконайтесь також, що у кожного учня є індивідуальний примірник роздруківки.
4. Розділення звуків
Цей етап є протилежним до попереднього: учні вчаться розділяти слова на звуки. Наприклад, коли вони чують слово «bird», вони розділять його на звуки «b», «ai», «r», «d» — так учні вивчають правопис.
Тут так само добре підійдуть вправи CVC. Спершу представте слова, які потрібно розділити на звуки. Після того використайте відповідні до слів візуальні засоби та попросіть учнів вимовити звуки, з яких вони складаються.
Більше про фонікси, теоретичну та практичну інформацію, а також ідеї активностей ви знайдете за посиланням.
Additional tips:
- Під час навчання та практики зверніть увагу, зокрема, на слова, що трапляються дуже часто та виконують у мовленні радше допоміжну функцію — sight words — наприклад, «and», «on», «it», etc. Учні повинні вміти розпізнавати їх, тоді вони зможуть читати швидше.
- Крім того, тренуйте tricky words: можна, наприклад, шукати їх у тексті, виписувати на дошку або грати в ігри на запам’ятовування.
- І зауважте, що фонікси слід вивчати не окремо, а разом із новою лексикою. Так учні одразу отримають наочний приклад і розуміння їхнього значення.
Корисні техніки для навчання
Дотримуючись основних етапів вивчення фоніксів, ви можете також застосовувати різні техніки для того, щоб навчання та практика були ще ефективнішими. Ось кілька прикладів!
Презентація
Авжеж, знайомство починається з найпростіших фоніксів — короткі голосні, довгі голосні, приголосні звуки. Далі йдуть диграфи, триграфи й дифтонги. Використовуйте для цього максимальну кількість засобів: жести, міміку, приклади, будь-який візуал.
Звукові таблиці
Систематизуйте звуки та їх поєднання за допомогою звукових таблиць. Вони дозволять учням краще запамʼятати, які літери видають ті чи інші звуки. Таблиці також можна використовувати для практики — визначати звуки й зіставляти їх з відповідними літерами та їх комбінаціями.
Словникові родини
Познайомте учнів з цим явищем, інша назва — фонограми або словникові ланцюги — групи слів, що мають однаковий звук або комбінацію літер. Наприклад, словникова родина «-y» — waɪ включає «fly», «shy», «sky» і так далі. Це дасть змогу учням вивчити, розпізнавати певні патерни та застосовувати їх надалі.
Мультисенсорні активності
Використовуйте візуальні, аудіальні та кінестетичні засоби, наприклад, плитки, кубики або магнітні літери. Попросіть учнів намалювати літеру у повітрі або вирізати на деревʼяній дошці та вимовити звук. Такий тип діяльності в рази покращить запам’ятовування фоніксів.
Ігри
Ігровий метод є одним з найцікавіших. Залучайте учнів до процесу за допомогою настільних ігор, словникових перегонів, квестів, а також індивідуальних, групових, віртуальних та інших інтерактивних вправ.
Читання вголос
Забезпечуйте учням регулярну практику читання, адже саме для цього вивчаються фонікси. Переконайтесь, що тексти містять саме ті компоненти, які учні можуть самостійно читати, використовуючи отримані знання.
Також попіклуйтесь про те, щоб учні могли отримати необхідну підтримку та зворотний звʼязок, наприклад під час тренування у парах або групах.
Диктанти
Проводьте регулярні тренувальні диктанти. Фокусуйтесь на певних звуках та їх комбінаціях, поступово ускладнюючи завдання, відповідно до прогресу учнів. Такі вправи покращать сприйняття на слух та запам’ятовування звʼязків між звуками та літерами.
Реальний контекст
Демонструйте фонікси у реальних ситуаціях та джерелах. Попросіть учнів знаходити та використовувати фонікси під час читання або написання знаків, вивісок, постів, цільової літератури. Таке застосування знань покращить їхнє читання та сприятиме ефективному навчанню.
Повторення
Регулярно переглядайте та перевіряйте вивчені фонікси, наприклад, за допомогою тестів. Так ви зможете оцінити якість запам’ятовування, прогрес учнів і визначити проблемні моменти, які необхідно пропрацювати додатково.
Скористайтесь платформою Kiz Phonics для планування своїх занять за методом фоніксів. Тут ви знайдете неймовірну кількість корисних ресурсів для різних рівнів: роздуківки, ігри, відеоуроки, тексти, картки, аудіоматеріали та багато іншого.
Приклади вправ для різного віку
Далі перейдемо до вправ, які можна виконати на заняттях, присвячених фоніксам. Обирайте активності відповідно до віку ваших учнів та проводьте максимально ефективні уроки.
Pre-schoolers
Утримати увагу дошкільнят допоможуть кольорові зображення, ігри, відео, пісні та інші інтерактивні засоби.
1. Полювання на фонікси
Це різновид гри «Scavenger hunt». Попросіть маленьких учнів створити фотоальбом (фізичний або діджитал-версію). В ньому необхідно зібрати фотографії з зображенням предметів, що містять звук кожної літери алфавіту — від «a» — ant до «z» — zebra.
Гру можна проводити як в класі, так і надворі, вдома або під час подорожі. Повторюйте її скільки завгодно, змінюючи завдання та використовуючи складніші звуки, як, наприклад, «ch» і «sh».
2. Загадкова торбинка
Це чудова тактильна гра для дітей. Помістіть у торбинку три обʼєкти, наприклад, на літеру «c»: “car”, “cube” і “cracker”. Учень повинен назвати кожен предмет та відгадати «загадкову літеру», що обʼєднує їх.
Якщо ви граєте групою, кожен учень може по черзі обрати три предмети у класі (підготуйте такі заздалегідь), покласти у торбинку, а інші будуть називати їх та вгадувати літери.
3. Милий монстрик
Дотепна гра, яка не потребує жодних матеріалів та підготовки. Наприклад, ви тренуєте звук «M»: попросіть учнів замінити першу літеру їхнього імені на “M” та додати перед ним Mad Monster. Може вийти щось на зразок Mad Monster Meronika.
Тоді учні можуть познайомитись з іншими монстриками та пограти разом, тупаючи по класу та видаючи гарчання.
Гру можна змінювати відповідно до звуків, які ви вивчаєте, наприклад: Cute Crow Ceronika, Fanty Flower Feronika і так далі.
Перегляньте ще 33 гри й активності та спеціальний відеоканал Phonics Reading для маленьких читачів, що вивчають фонікси, й урізноманітнюйте ваше навчання!
Primary schoolers
Учні початкової школи можуть виконувати складніші завдання. Однак, вправи все одно повинні захоплювати та мотивувати. Зверніть увагу, наприклад, на наші пропозиції:
1. Збери всі фонікси
Це гра з картками на точність і швидкість. Розділіть учнів на групи по 3 людини. Один учень буде виконувати роль ведучого (або the caller). Він підіймає картку з фоніксом, інші 2 учні пробують якнайшвидше назвати його. Той, хто першим дав правильну відповідь, отримує картку з фоніксом.
В кінці картки підраховують, і той, у кого їх більше, стає новим ведучим. Складнішою версією гри може бути використання карток зі словами. Також пильнуйте, щоб усі учні були активними, переформовуйте групи та надавайте допомогу за потреби.
2. Швидкі фонікси
Це гра на швидкість читання. Для цього використовуйте список слів або текст зі словами, що містить цільові фонікси. Грати можна у невеликих групах. Роздайте учням роздруківки та проведіть активність у зручний спосіб:
- хто прочитає найбільше слів за хвилину;
- хто прочитає список слів / текст найшвидше і найкраще.
В кінці гри придумайте цікаву винагороду чи бонус для тих, хто добре впорався із завданням.
Teenagers / Adults
Можливо, картинки та іграшки не так сильно зацікавлять старших учнів, однак, вони теж люблять інтерактив та ігри. Тому спробуйте практикувати фонікси за допомогою таких активностей:
1. Анотації
Просте завдання на пошук фоніксів у тексті, що покращить навички читання та письма. Підготуйте для учнів роздруківки з текстом та кольорові маркери. Учні повинні віднайти та підкреслити якомога більше фоніксів та їхні комбінації, які вони вивчили раніше.
Вправу можна провести так само у групах та у формі змагання на швидкість. Для подальшої практики читання спробуйте, наприклад, такий ресурс для старших учнів з мінітекстами відповідно до їхнього віку та рівня.
2. Онлайн-ігри
В інтернеті можна знайти безліч навчальних ігор, в тому числі й для тренування фоніксів. Ті учні, що надають перевагу діджитал-освіті, обов’язково оцінять гру Escape The School Hall.
Гра побудована за принципом лабіринту. Учні повинні обирати напрямок руху, виконуючи завдання з фоніксами, щоб отримати правильний код та втекти зі шкільної зали.
Онлайн-гра тренує навички слухання та вимови та мотивує вивчати фонікси в інтерактивному форматі.
Сподіваємось, тема фоніксів надихнула вас спробувати на практиці цей новий підхід у вивченні звуків і слів, і ви на власному досвіді переконаєтесь в його ефективності, а ваші учні досягнуть кращих результатів у читанні та письмі.
Дізнавайтесь про нові методи й техніки навчання англійської мови в Grade Education Centre. Ми пропонуємо цілу низку сучасних ресурсів для вчителів, щоб ви могли розвиватись у професії з цікавістю!
Коментарі
Phonics с 70-х годов как минимум в Великобритании. Не с 2012 года.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)