Ви читаєте черговий блог Grade Education Centre про кваліфікацію CELTA — Certificate in English Language Teaching to Adults.
Вона змінює викладачів, стиль та методи їхньої роботи, і є важливим етапом у професійному зростанні. Тому ми постійно розповідаємо про кваліфікацію і її вплив.
Отож, ще одним прикладом такого професійного шляху є історія Мирослави Хмеленко. Викладачка приєдналась до команди Grade наприкінці 2023 року, після завершення курсу CELTA.
Мирослава поділилась своїми враженнями від курсу, чого він навчив її та як змінив підхід до викладання. Дізнайтесь більше про неї у нашому інтервʼю!
Як почалась карʼєра: від новогрецької і перекладу до виховательства
У дитинстві, граючись в ігри зі своїми однолітками, Мирослава думала про те, аби стати вчителькою. Однак, згодом, вступивши до художньої школи, дівчина мріяла про дизайн інтерʼєру.
Та з часом життя таки скерувало Мирославу до англійської: вона здобувала освіту в класі з поглибленим вивченням мови, її класна керівниця була викладачкою, а на заняття запрошували native speakers зі США, і в результаті все це прищепило любов до іноземної.
Коли настав час обирати університет, я розуміла, що хочу саме з англійською повʼязати життя. Але обрала я навчатися на перекладача, і коли вступала, моєю першою мовою в університеті стала новогрецька, а англійська — вже другою.
Тепер Мирослава працює з дорослими групами в Grade, а також має своїх власних студентів. Вона живе неподалік Києва в місті Обухові, і веде групи онлайн. І попри те, що раніше вчителька не хотіла працювати з малими дітьми, саме з цього почалась її карʼєра.
Під час навчання в університеті я працювала письмовим перекладачем. Але це була непостійна робота, і після випуску почалась мінікриза: що робити, куди йти. Бути перекладачем я не хотіла.
Так я знайшла вакансію викладача англійської для дітей, вона підійшла мені по всіх вимогах, і я спробувала. Доля напевно сама мене сюди притягнула: я стала скоріше англомовним вихователем і пропрацювала з 3-5-річними дітьми близько 3-х років.
І попри те, що на роботі Мирослава постійно говорила англійською, вона відчувала, що багато лексики, яку вона вивчила під час перекладу складних економічних, юридичних текстів в університеті, стала пасивною.
Це наштовхнуло дівчину на зміни: з початком повномасштабної війни робота перейшла в онлайн, і їй випав шанс попрацювати зі старшими студентами. Це остаточно довело їй, що все ж саме така вікова група їй до душі. І вже незабаром Мирослава познайомилась із Grade.
«Просто закінчити університет і сказати ‘Я знаю English’ — не ґуд»
Першопочатково викладачка прийшла в наш центр як студентка, і вже на момент, коли їй запропонували приєднатися в команду, вона добре знала всю систему.
Наприкінці грудня 2023-го, після завершення курсу CELTA, Мирослава взяла свої перші групи корпоративної англійської, а згодом і загальні групи з вивчення мови.
А власне до CELTA її привело усвідомлення того, що викладачеві недостатньо університетської освіти.
Просто закінчити університет і сказати «Я знаю English» — це не ґуд. До того ж, у мене освіта перекладацька, а от деякі аспекти викладання приходили до мене скоріше інтуїтивно.
Хочеться давати людям чогось більшого і кращого. Моя колега з попередньої роботи також потрапила в Grade, пішла на курс CELTA і пропонувала мені. Але тоді був період відключень світла в Україні, тому я відмовилась, аби не стресувати. А через рік зрозуміла, що пора й мені.
Мирослава каже, що хоче допомагати людям вчити англійську з більшою мотивацією, і робити так, аби вони насолоджувались від уроків. Саме тому вона отримала кваліфікацію.
Що змінила CELTA?
Дещо відмінний від педагогічного напрямок освіти створив невеликі труднощі в навчанні.
Мирослава поділилась, що спочатку їй складно було розуміти певні терміни, як от ICQ, Instruction-checking questions чи CCQ, Concept-checking questions які натомість добре розуміли викладачі за освітою, які навчались разом з нею на курсі. Однак це швидко вдалось опанувати, і навчання принесло результат.
Тепер в голові існує фреймворк для побудови уроку. Коли я працювала з дітьми, то говорила значно більше, ніж вони. Треба було від цього відійти, і CELTA якраз про те, щоб робити урок students-oriented, щоб навчати студентів більше думати, давати їм підґрунтя, щоб вони вже далі працювали самостійно на уроці.
Так, основне, на що вплинув курс — це вміння давати студентам більше простору для самостійної роботи, а також ефективне планування уроків.
Загалом підручники плюс-мінус підлаштовані під те, що дає CELTA, але от як це все подати, аби це не була купа інформації, яку ти накидаєш студентові, а він не знає, як це робити, — ось це завдання.
Ось ключові зміни, які Мирослава відмітила в своїй роботі, після проходження курсу:
- уроки стали більш структурованими;
- зʼявилась навичка продумувати всі можливі варіанти розвитку подій на уроці та бути готовими до них;
- на ходу підлаштуватись під учнів, їхні потреби та неочікувані проблеми;
- уміння підбирати матеріал, розуміти, що цікаво, актуально, а що можна прибрати з плану уроку попри те, що це прописано в підручнику.
На думку викладачки, кожен вчитель сам приймає рішення щодо того, чи потрібна йому CELTA. Вона не є обовʼязковою вимогою, проте її однозначна перевага — це те, що курс дає базу викладання.
На CELTA ти відчуваєш іншу сторону, коли ти студент, а не вчитель. І, звісно, класно, коли ти можеш порівняти себе з іншими викладачами, подивитись приклади. Адже українська освіта в університеті багато чого не показує.
Тож, CELTA — це такий великий гайд, і якщо уважно слухати, то можна дуже швидко навчитись викладати так, аби тебе розуміли.
Що ж до того, як готуватися до курсу з отримання кваліфікації, Мирослава каже, що існує список професійної літератури, який бажано прочитати. Разом з тим, найважливіше — це велике бажання, любов до професії та готовність навчатися на ходу.
А от стосовно тайм менеджменту, то так, я брала part-time. У цей період ви маєте розуміти, що ваші вихідні будуть присвячені CELTA only.
І ще не варто боятись, соромитись. Може бути стрес, коли ти маєш проводити урок, коли на тебе дивиться твій тьютор і ще 5 інших викладачів, але там такі ж вчителі, як і ти, які так само можуть припуститись якихось помилок. Навпаки, так створюється комʼюніті, де ви можете один одному допомагати й підтримувати.
На CELTA Мирослава не планує зупинятись. В її цілях далі — скласти міжнародний іспит IELTS, до якого вона щойно завершила підготовку,
В Україні через війну поки лише один варіант скласти іспит — це онлайн, тому в плані найближчим часом це зробити. Також я готувалась до CAE і теж хотіла би отримати сертифікат. Але зараз не планую виїжджати за кордон, тому чекаю, коли тест-центри в Україні відновлять цю можливість.
Окрім розвитку своєї англійської, Мирослава і надалі розвиває свої вчительські вміння. Наприклад, попри те, що вона надає перевагу дорослим групам, все ж цікавиться тим, як працювати з підлітками. А тому зараз проходить курс на викладацькій платформі Grade University ‘The Motivated Teen: Strategies for Language Teaching’.
Іноді буває, що ніби все робиш класно, але тебе група може не чути, і ти розумієш, що тут вже психологічний момент. Тому вчусь на курсі для загального вчительського розвитку. А загалом хотілось би ще піти й на DELTA, але поки треба зробити паузу після CELTA.
Відпочинок, Grade і найбільша цінність на уроках
Робота та підготовка до неї займає багато часу, однак сили на все це знаходяться під час відпочинку та заняттям улюбленими справами.
Я люблю фізичну активність, ходжу на скай джампінг — стрибаю на батутах. Можу просто подивитись якийсь фільм, серіал, або почитати підручник на психологічну тему, просто прогулятися по вулиці на свіжому повітрі, або поніжитись з моїм улюбленим котиком.
А ще Мирославу заряджає робота в колективі, адже відчуває, що в Grade цінний кожен працівник. І крім підтримки та допомоги тут заряджають на саморозвиток.
Існує хибне уявлення, що вчитель просто проводить собі урок і нічого особливого. Насправді робота педагога вимагає і розуміння мови, і психології, і поведінки, і потреб, і багатьох інших аспектів, від яких залежить успішність навчання.
Ти дивишся на старших викладачів, DOSів, і вони відкривають тобі очі на те, що є ще ого-го куди розвиватись і розкривати себе як викладача. І це реально стимулює, мотивує.
Тут немає стресу, є привітність, доброта, підтримка і легкий доброзичливий пушінг до саморозвитку. А ще мені подобаються прикольні івенти Grade, де відбувається тимбілдинг, і попри те, що людей багато, всім комфортно і всі ніби один одного знають.
А от на уроках для Мирослави важливо, аби її студенти усміхалися. Це означає і те, що вони розуміють матеріал, і те, що вони задоволені.
Для викладачки важливо чути фідбек, позитивний і негативний, адже це завжди показник роботи і те, що вказує на зони для росту.
Загалом, тічерка намагається досягти відчуття довіри і свободи, коли ніхто не боїться поставити запитання, навіть коли студент думає, що воно «дурненьке».
Коли мої студенти роблять помилку і кажуть 'I'm sorry', я кажу їм: 'Never be sorry!'. Я прагну показати, що вчитель, це — компаньйон, який підтримує і дає нові знання.
З цим переконанням працює і вся команда Grade, яка прагне допомогти викладачам розкриватися на максимум, а студентам — отримувати задоволення від вивчення англійської та досягати цілей.
Перевірити, які групи веде Мирослава Хмеленко, та записатися можна за цим посиланням. А щоб більше дізнатися про CELTA та курс з отримання кваліфікації, переходьте сюди.
Підписуйтесь на наші соцмережі та читайте блоги для того, аби дізнаватися ще більше історій про те, яку карʼєру можна побудувати, працюючи викладачем англійської, та надихнутися прикладами інших талановитих викладачів, якими пишається Grade 🫶
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)