Кількість охочих вступити в аспірантуру цьогоріч сягнула 140 тисяч.
Саме така новина нещодавно зʼявилась в українському інформаційному просторі. А тижнем раніше МОН оголосило про нову процедуру вступу в аспірантуру, що спричинило шквал обговорень в соціальних мережах.
Головною несподіванкою стали зміни в порядок підтвердження рівня англійської мови, знання якої для науковців є обовʼязковим. Тож ми пропонуємо разом розібратись та дослідити правила та умови вступу до аспірантури у 2024 році, а також поспілкуватись з експертами — Дариною Сіжук, керівницею з розвитку Cambridge University Press & Assessment в Україні та Ольгою Файзуліною — керівницею екзаменаційного центру в Grade Education Centre.
Як навчаються в аспірантурі?
Аспірантура — це форма підготовки науковців для вищих навчальних закладів або ж науково-дослідних установ. Після завершення навчання аспіранти отримують звання доктора мистецтва/філософії.
Головна мета аспірантури — підготувати людей до створення власних наукових досліджень, розкриття раніше невивчених проблем та впровадження нових рішень на основі власних дослідів. Тобто майбутня діяльність випускників аспірантури — дослідницько-іноваційна.
Для завершення аспірантури кандидату необхідно написати та захистити дисертацію — наукову роботу, що передбачає дослідження та розвʼязання певної проблеми, внесення нових знань або інновацій у відповідну галузь науки.
Тривалість навчання здебільшого становить 4 роки за програмами, які створюють відповідні заклади вищої освіти.
Як вступити до аспірантури?
Як ми вже зазначали, цьогоріч вступна кампанія зазнала змін. Через велику кількість охочих вступити до аспірантури українським закладам освіти доведеться підіймати поріг вступу та відсіювати тих, хто недостатньо підготовлений та вмотивований для наукової діяльності.
Перш за все варто зазначити, що вступ до аспірантури можливий лише у випадку, якщо абітурієнт здобув ступінь магістра та прагне розвиватись як науковець надалі.
А першим кроком до вступу є підготовка документів. Перед поданням заяви необхідно зібрати такі документи:
- заповнена анкета-заява з електронним підписом,
- документ, що посвідчує особу,
- документ про реєстраційний номер платника податків,
- диплом про вищу освіту рівня магістра або довідка про завершення навчання у 2024 році,
- фотокартка,
- медична довідка (за потреби).
Після подання та обробки документів ви зможете отримати екзаменаційний лист та стати учасником випробувань 2024 року.
Цьогоріч усі охочі навчатись в аспірантурі мають скласти ЄВІ — єдиний вступний іспит, він передбачає перевірку знання англійської мови. Адже абітурієнти мають володіти мовою щонайменше на рівні B2.
Це основна зміна в умовах вступу, адже раніше замість іспиту можна було надати сертифікати-підтвердження рівня після міжнародних іспитів TOEFL, IELTS, Cambridge English.
Сертифікати для підтвердження рівня англійської
Сертифікати про складання міжнародних іспитів TOEFL, IELTS, Cambridge English більше не приймають під час вступної кампанії. Не в останню чергу через те, що ці іспити або частково або повністю не проводяться в Україні.
Ми поспілкувались з Дариною Сіжук, керівницею з розвитку Cambridge University Press & Assessment в Україні, аби зʼясувати що наразі відбувається з міжнародними іспитами.
Перш за все, розберімось як знайти верифікований тест-центр, який проводить реальні міжнародні іспити.
Наразі є багато центрів, які вказують, що вони сертифіковані Camdridge Assessment English, однак для проведення іспиту існує визначений перелік центрів, які мають право адмініструвати цю процедуру.
Це означає, що ці центри пройшли перевірки та сертифікації, зокрема, процедура проходження екзаменів відповідає нашим нормам, а екзаменатори пройшли відповідну підготовку та акредитацію. Лише після складання іспиту в такому тест-центрі результат вважатиметься валідним.
Такі центри називають авторизованими тест-центрами й переглянути їх список можна на офіційному сайті Cambridge Assessment English за посиланням.
Власне, згадуючи про результати іспитів, варто розуміти як видаються сертифікати і як роботодавці, навчальні заклади чи будь-які інші організації можуть перевірити їх справжність.
Про це також розповіла представниця Cambridge University Press & Assessment.
Ера паперових сертифікатів поступово відходить, а сам він не є валідним джерелом інформації. Саме тому інформація про результати кандидата та сам факт проходження процедури іспиту тепер зберігається в електронному форматі в нашій базі даних Results Verification Service.
Відтак, людина може надати доступ до своїх результатів на платформі організації, яка їх потребує. Однак, для цього організації треба зареєструватись на платформі. Таким чином зберігати та надсилати паперовий сертифікат нема потреби, адже вся потрібна інформація є в базі даних.
Світова практика демонструє, що організації чи міжнародні компанії вже не вимагають паперових сертифікатів.
Частково через розвиток сучасної поліграфії, частково через незручність самого формату. Саме тому електронний формат зберігання наразі найактуальніший для більшості міжнародних іспитів.
Пропонуємо вам ознайомитись детальніше з інформацією про Results Verification Service за лінком!
Якщо міжнародний іспит все ж потрібний — що робити?
Наразі через безпекову ситуацію в Україні більшість іспитів не проводиться. Зокрема, Кембриджські іспити. Українцям варто звертатись до тест-центрів в інших країнах.
Однак, альтернативою, яка наразі доступна в Україні та набирає обертів у світі, може стати мультирівневий іспит Linguaskill. Його проводить зокрема Grade Education Centre.
Тож за деталями щодо особливостей цього іспиту та процедури його проведення звертайтесь до нас електронною поштою esol@grade.ua.
Крім того, є ще кілька можливих варіантів для складання в Україні, однак варто розуміти вашу мету. Адже у кожного навчального закладу можуть бути свої вимоги. Уточнюйте в адміністрації результати якого іспиту вони приймають для вступу. або ж працевлаштування
В Україні будь-хто охочий може скласти іспит IELTS Online. Він відбувається у кандидата вдома, з його персонального компʼютера через спеціальні програми віддаленого контролю. Також варто врахувати, що цей іспит передбачений лише для модуля Academic, а складати його можна кандидатам з 18 років.
TOEFL наразі можна скласти навіть офлайн. Іспити хоч і рідко, але проводяться в різних тест-центрах в Україні. Тож якщо результати цих іспитів відповідають вашій меті — сміливо реєструйтесь!
Перевірити, дізнатись деталі та зареєструватись на іспити можна на сайті TOEFL або IELTS.
Ті іспити, що наразі не проводять в Україні, рекомендовано складати за кордоном. Відтак, Grade Education Centre уклав партнерство з польським екзаменаційним центром LANG LTC Platinum. Тепер ми допомагаємо кандидатам з України зареєструватись та потрапити на іспити в Польщу. Наша команда:
- комунікує з центром в Польщі,
- реєструє учасника,
- допомагає з оплатою, надає всю необхідну інформації щодо процедури,
- а також отримує та видає сертифікати після завершення.
Таким чином вже понад 170 учасників з України склали IELTS, TOEFL та Кембриджські іспити в польському центрі-партнері.
На жаль, ця послуга також доступна не для всіх, однак це єдиний шлях, якщо вам необхідно скласти міжнародний іспит.
Замість висновків
Тож цьогоріч абітурієнти не можуть підтверджувати рівень знання англійської шляхом надання сертифікатів про складання того чи іншого іспиту. Для того, щоб стати учасником відбору до вишу, у 2024 році треба скласти Єдиний вступний іспит.
ЄВІ передбачає 30 тестових питань, що перевіряють навички Reading та Use of English. Під час ЄВІ абітурієнтам не потрібно проходити аудіювання, а також писати власне висловлювання, тож підготовка до нього є значно простішою ніж до його аналога — ЗНО.
Наразі в мережі доступні демонстраційні варіанти ЄВІ минулих років, тож рекомендуємо пройти їх в рамках підготовки.
В подібних іспитах вкрай важливо постійно проходити тестування і вивчити екзаменаційні стратегії. Ці два фактори складають велику частку успіху на іспиті.
Детальніше про екзаменаційні стратегії та загальну підготовку до ЄВІ ми писали в блозі, тож якщо ви плануєте вступати в аспірантуру — welcome готуватись разом!
Крім цього, у Grade Education Centre ви можете відвідати інтенсивний курс для вивчення англійської мови, щоб бути готовим на 100% і знайти надійного наставника.
Наостанок хочемо побажати всім абітурієнтам спокійних іспитів та вдалих результатів, адже незалежно від іспиту, ЄВІ, НМТ чи IELTS, наше бажання завжди одне — скласти якнайкраще!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)