Чим ближче до літа, тим частіше випускники вищих навчальних закладів думають про ЄВІ або єдиний вступний іспит. Хтось тремтить від страху, інші – почуваються впевнено. Наші поради будуть корисними і тим, і іншим. Далі розповідаємо що потрібно робити, щоб без проблем скласти цей іспит з англійської.
Що таке ЄВІ?
ЄВІ – це мовний іспит для тих, хто має диплом бакалавра, або для тих, хто закінчує здобувати цей освітній ступінь, та планує вступати до магістратури. ЄВІ можна складати з французької, німецької, іспанської та англійської мов. Втім, як показує практика, остання – найбільш популярна.
За своєю структурою ЄВІ схожий на ЗНО. Але на відміну від шкільного іспиту, у ньому немає частини “”Письмо”. Отже, ЄВІ складається лише з “Читання” (Reading) та “Використання мови” (Use of English). Загалом потрібно виконати 6 завдань: 4 на читання і 2 на використання мови. Всього у тесті 42 запитання: 22 у частині “Читання” та 20 у частині “Використання мови”. Передбачається, що дати відповіді потрібно за 60 хвилин. Тобто в середньому відводиться по 10 хвилин на кожне завдання. Програма ЄВІ створена з урахуванням Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти та відповідає рівням В1-В2 за шкалою CEFR.
Що потрібно робити у кожному завданні?
Завдання ЄВІ перевіряють навички читання, а також знання лексики та граматики англійської мови. Зазвичай пропонуються автентичні тексти на різну тематику. Детальніше у програмі.
Для того, щоб виконати завдання з читання, потрібно вміти:
- розуміти основну ідею тексту;
- розуміти деталі тексту;
- відрізняти основні факти та другорядну інформацію;
- розрізняти різні точки зору авторів;
- знаходити в тексті інформацію, необхідну для виконання різних завдань;
- здогадуватися про значення незнайомих слів з контексту.
Розглянемо структуру іспиту на основі завдань попередніх років.
Task 1. У першому завданні текст поділений на абзаци. Потрібно прочитати його та підібрати заголовок до кожного абзацу. Заголовків зазвичай більше ніж абзаців. Тут головне – зрозуміти основну ідею кожного абзацу.
Task 2. У другому завданні потрібно прочитати текст та відповісти на 5 питань, вибравши одну із трьох запропонованих відповідей.
Task 3. Це завдання схоже на Task 1. Втім, для того, щоб обрати відповідь потрібно буде шукати конкретну інформацію у кожному з абзаців.
Task 4. У четвертому завданні текст має пропуски. Їх потрібно заповнити запропонованими уривками речень так, щоб повне речення було логічним та граматично правильним.
Для того, щоб виконати завдання з “Use of English”, потрібно вміти:
- аналізувати й зіставляти інформацію;
- правильно вживати лексику і граматику;
- встановлювати логічні зв’язки між частинами тексту.
“Use of English” перевіряє наскільки добре ви знаєте слова, синоніми, фразеологізми – тобто наскільки широким та глибоким є ваш словниковий запас. А також у цій частині перевіряється наскільки добре ви знаєте граматику: часи, граматичні структури, частини мови, однина, множина і т.д.
Task 5. У цьому завданні в текст потрібно буде вставляти слова із запропонованих варіантів. Тому важливо розбиратися в словах, що мають подібне значення, або знати які слова вживаються у сталих словосполученнях, та ін.
Task 6. Останнє завдання – теж gap fill, втім воно перевіряє вашу граматику. Радимо звертати увагу на сусідні слова та контекст цілих речень, а також такі дрібниці як апострофи, закінчення та артиклі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 4 лайфхаки, які допоможуть скласти будь-який іспит з англійської.
Як готуватися до ЄВІ?
Для того, щоб скласти ЄВІ, потрібно 2 речі: володіння англійською та знання стратегій виконання того чи іншого типу завдань.
Для початку потрібно визначити на якому рівні ваша англійська зараз. Попри те, що зараз багато онлайн тестів з англійської мови, краще звернутися до фахівців, які можуть оцінити рівень англійської мови, дати коментарі та поради. Потрібно, щоб тест включав в себе і граматику, і лексику, і заодно тестував мовні навички. Це допоможе усвідомити куди слід рухатися і на що звертати увагу.
Щоб адекватно підготуватися до іспиту, достатньо 3–4 місяців, якщо рівень англійської відповідає Intermediate або Upper-Intermediate. Якщо рівень мови недостатній, потрібно спочатку підвищити його, а потім уже братися до іспитових завдань.
Для того, щоб правильно підготуватися до ЄВІ потрібно розуміти що саме потрібно знати. На відміну від ЗНО, нам знадобиться тренувати навички читання (аудіювання, письмо та говоріння в ЄВІ немає). А також невід’ємною частиною, що впливає на результат і навіть на розуміння прочитаного, є знання граматики та лексики.
Найбільш важливою є лексика, тому що без неї англійська просто не існує. Якщо ми знаємо слова, словосполучення та вирази, нам набагато легше зрозуміти почуте чи прочитане. Якщо наш словниковий запас обмежений, то і шанси виконати завдання правильно – прямо пропорційні. При підготовці можна орієнтуватися на кембриджські іспити B1 Preliminary та B2 First та користуватися списками слів для цих іспитів:
Якщо ви готуєтеся самостійно, то найкраще вчити лексику за темами і обов’язково пам’ятайте про контекст: потрібно вчити слова з прикладами, а також вживати їх у реченнях. Тоді вони запам’ятовуються краще.
І, оскільки, це іспит пов’язаний з текстами, якомога більше читайте для того, щоб бачити як ці слова вживаються, з якими іншими словами вони вживаються, у якій формі і т.д.
Читання ефективніше розширює ваш словниковий запас з різних тем і збільшує можливість того, що знайома вам лексика з’явиться на іспиті.
Окрім читання статей, ви також можете виконувати вправи в Інтернеті, або в підручниках:
Наступне, що нам потрібно для ЄВІ – граматика. Для того, щоб все було систематизовано, радимо користуватися підручником. У програмі ЄВІ чітко вказано які теми будуть на іспиті, тому орієнтуватися можна і на неї.
Для того, щоб вивчити граматику, потрібно робити три простих кроки:
- запам’ятати коли вживається та чи інша граматична структура і навіщо вона нам;
- розібратися у граматичній структурі (назвемо її формулою);
- вимова.
Наприклад, про що ми розповідаємо в цьому реченні: Mary Kingsley travelled a lot for the first 30 years of her life? Майбутнє, минуле, теперішнє? Минуле. Щось що відбулося один чи багато разів? Багато. Що відбувається з дієсловом? Додаємо закінчення -ed. Тож як будуємо речення в Past Simple? Subject + Verb+ed, і т.д.
Також важливо робити вправи, в яких потрібно будувати речення з цією структурою та вживати її. Вправи можна робити в підручнику або ж онлайн:
Після цього читаємо і вчимося помічати цю граматичну структуру в текстах. Вміння читати англійською мовою є важливим не лише для вдосконалення словникового запасу, а й граматики. Чим більше в статтях чи інших публікаціях ви бачите граматичних структур, які ви вивчали, тим більше шансів зрозуміти, як і коли їх використовувати і, отже, запам’ятати. Обов’язково читайте статті, написані для студентів, які складають іспит B2 First (FCE) або тих, хто вивчає англійську мову на рівні B1 і B2.
Для того, щоб підготуватися до “Use of English”, потрібно не лише вивчити слова та граматику, а й використовувати англійську. Особливу увагу слід звертати на словосполучення (collocations), фразові дієслова (phrasal verbs), вживання прийменників (prepositions) та ідіоми. В англійській мові, наприклад, є дуже багато прикметників, які завжди вживаються лише з певними прийменниками. Це те, що найчастіше перевіряється на іспиті. Як це все засвоїти? Найлегший спосіб – вчити списками. Або ж користуватися підручником рівня Upper-Intermediate чи Intermediate, читати та слухати тексти, і з них вчити усю цю лексику. І обов’язково використовувати на письмі чи в усному мовленні. А також робити багато практичних завдань не лише multiple choice, де потрібно вибрати правильну відповідь, а й на word formation – побудову слів. Далі важче – open cloze. Найкраще з цією метою користуватися:
Більше про стратегії для “”Use of English” у нашому блозі.
Крім того, не завадить опанувати деякі стратегії читання. У цій статті розбираємо читання в англійському ЗНО, які можна використовувати й для ЄВІ, а також навчаємо, як підібрати заголовки та впоратися із запитаннями з множинним вибором.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)