👋🏻 Hey! Відчуваєте тривогу, бо НМТ вже на носі, а ви досі гадаєте, що недостатньо підготувалися?
У цьому блозі ми зібрали все-все важливе, що стане вам у пригоді під час тесту з англійської мови. А ще ми поспілкувалися з Юлією Проніною — викладачкою Grade Education Centre, яка спеціалізується на підготовці до складання іспитів з англійської мови, і вона поділилась кількома важливими порадами для випускників!
Тож пропонуємо впорядкувати свої знання, зняти напругу та визначити, що варто зробити до іспиту!
Коли відбудеться тестування?
Усі, хто планує вступати на бакалаврські програми у 2024 році, мають змогу скласти національний мультипредметний тест.
Тобто, якщо ви не плануєте вступати до українського вишу цього року — тестування проходити непотрібно. У звʼязку з повномасштабною війною НМТ пройде у формі компʼютерного тестування.
Власне, випускники шкіл, які планують вступати у ВНЗ, повинні скласти іспити з трьох обовʼязкових предметів українська мова, математика, історія України та одного предмета на вибір.
Зокрема, учні можуть обрати серед таких дисциплін:
- українська література;
- іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська);
- біологія;
- фізика;
- хімія;
- географія.
Якщо четвертим предметом ви обрали англійську мову, то скласти іспит можна буде під час основної та додаткової сесії.
- Основна сесія відбудеться з 14 травня по 25 червня,
- Додаткова — з 11 по 19 липня.
Додаткова сесія створена для тих, хто не зміг пройти основну через поважні причини. Важливо зазначити, що цьогоріч тестування з усіх чотирьох предметів відбуватиметься в один день.
Точні дати іспитів зʼявляться в електронному кабінеті вступника незадовго до проведення.
Учасники складатимуть НМТ у ТЕЦ — тимчасових екзаменаційних центрах, які обладнані необхідною технікою. ТЕЦ будуть розташовані не лише в Україні, а й поза її межами.
Не будемо відходити далеко від теми, адже ми тут для того, щоб розповісти детальніше про іспит з англійської мови. Тож готуйте свої записники і гайда готуватися!
Що буде на НМТ з англійської мови?
Як ми вже зазначали, цьогоріч тестування з усіх предметів учасники проходитимуть в один день. Відповідно, мультитест розділили на 4 секції.
Відтак, секція з англійської мови охоплює 32 завдання:
- 5 — тестових;
- 11 — на встановлення відповідності;
- 16 — на заповнення пропусків у тексті.
Максимальний бал на іспиті з англійської — 32. Зважайте на те, що частини з короткими чи розгорнутими письмовими відповідями не буде. Загалом на виконання усіх завдань в учасника є 60 хвилин.
Через повномасштабну війну тестування спростили. Якщо у попередні роки вступники проходили тестування, що стосувалось 4 мовних компонентів, Listening, Reading, Use of English, Writing то тепер залишились тільки:
- Reading — 22 питання,
- Use of English — 10 питань.
Загалом буде 2 завдання типу matching, 1 general matching, 1 specific matching 1 завдання multiple choice й 1 gapped text.
У 2024 році учні складатимуть тест за програмою 2018 року. Всього буде два варіанти іспиту: для B1 рівня стандарт та B2. профільного вивчення
Всі кажуть, що завдання орієнтовані на B1 і B2, із них рівень B2 — це, як правило, завдання з «gapped text» і деякі питання з «Use of English». Що ж відбувається насправді? У тексті завжди є 1-2 питання, які відносяться до С1. Це робиться спеціально, адже НМТ — це боротьба за бюджетне місце в закладі освіти.
Які теми варто повторити?
Оскільки ви вже знаєте, що тестування будуть проводити на основі програми за 2018 рік, то ловіть перелік тем, які точно зустрінете під час проходження іспиту:
- me, my family, my friends,
- the house,
- clothes,
- shopping,
- eating out,
- healthcare,
- lifestyle,
- rest and leisure,
- art,
- cinema, theatre, television,
- painting,
- music,
- literature,
- sports,
- weather, nature, the environment,
- travelling,
- mass media,
- youth and youth culture,
- science and technological progress,
- hometown/village,
- Ukraine,
- Ukraine in the world,
- countries whose languages are studied,
- holidays and traditions,
- school life and education,
- work and profession.
Окрім лексичної частини, слід також звернути увагу і на граматику. Власне, на НМТ у 2024 році учасники практикуватимуть свої знання у таких граматичних конструкціях:
Тема | Переклад |
---|---|
Adjective | Прикметник |
Adverb | Прислівник |
Clause | Види речень |
Conjunction | Сполучення |
Determiner | Визначники |
Modality | Модальність |
Noun | Іменник |
Phrase | Фраза |
Preposition | Прийменник |
Pronoun | Займенник |
Verb | Дієслово |
Конкретний перелік тем «мовного інвентарю» дивіться у програмі іспиту за посиланням.
А що з результатами?
Юлія Проніна зазначила, що система нараховування балів — ще один «підводний камінь» іспиту. Хоч екзаменатори й зазначають, що кожне завдання вартує 1 бал, — це не зовсім так.
Наприклад, якщо учасник НМТ відповість правильно на 31 запитання з 32, то це не означає, що він матиме 199 балів. На жаль, це буде лише 191 бал. Тобто, остання відповідь вартує аж 9 балів.
Свої бали учасники побачать одразу після того, як виконають усі завдання. Згодом результат у 200-бальній шкалі можна буде дізнатися в особистому кабінеті. Або ж ви можете визначити його самостійно за допомогою таблиці.
Складеним НМТ вважається те, яке перейшло мінімальний «поріг» у 100 балів. Для кожного предмету прохідний бал різний.
До прикладу, аби отримати 100 балів з англійської мови, потрібно виконати правильно 5 тестових завдань.
Найпоширеніші помилки
Через неуважність, хвилювання та нерви вступники часто припускаються одних і тих самих помилок. У цьому розділі ми розберемо найпоширеніші з них, а також розповімо, на що варто звернути увагу під час тестування, аби воно було успішним.
За словами Юлії, помилки, які роблять учні на НМТ, еквівалентні помилкам з будь-якого іншого іспиту.
Варто розуміти, що слова в питаннях та слова у тексті мають бути синонімами. Якщо ви побачите одне і те ж слово, то, найімовірніше, це буде пастка.
Дуже багато помилок буває у першому завданні «general matching», попри те, що воно рівня А2. Як правило, це малюнки, на яких мінімум слів, і їх потрібно повʼязати з якоюсь темою. Ці малюнки треба дуже уважно розглядати, адже не завжди можна вгадати тему тільки за візуальною складовою.
Викладачка каже, що багато помилок учні роблять у завданні «gapped text». Найпоширеніші види частин речення, які пропущені в такому завданні — це participial phrases та relative clauses.
Після того, як ви поставили всі частини речення в текст, перечитайте його ще раз і дайте відповідь на запитання «Чи текст логічний та чи підходять ці частини граматично?»
Ще кілька поширених помилок під час НМТ наводимо нижче.
Неправильний розподіл часу
Під час підготовки до іспиту ви, швидше за все, вже «набʼєте руку» і будете знати свої сильні та слабкі сторони.
Так от, зосередьтеся на тому, що ви точно знаєте, підкреслюйте важливі слова у текстах, зважайте на час дієслова, допоміжні дієслова, частини речення та читайте уважно.
Тоді думка про те, що у вас обмаль часу не буде заважати ефективно виконати усі завдання.
Втрата зосередженості
Так часто буває саме під кінець тестування. Учень думає, що іспит от-от закінчиться, тому намагається якнайшвидше дати відповіді на запитання, втрачаючи фокус.
Не поспішайте, 60 хвилин — вдосталь часу, аби уважно вичитати всі тексти та успішно виконати завдання.
Фразові дієслова
Ця тема з лексики вважається однією з «найболючіших». Часто учні вчать окремі слова, а не вирази, що ускладнює розуміння phrasal verbs.
Вони мають специфічне значення, яке може відрізнятися від сумарного тлумачення їхніх складових частин. Крім того, фразові дієслова можуть мати кілька значень, що додає складності до їх використання.
Учні можуть помилитися, обираючи неправильне значення у відповідному контексті. Тому цій темі слід приділити більше часу та сил.
Collocations
Колокації — сталі вирази чи словосполучення, які завжди вживаються разом.
- pay attention — звернути увагу,
- make a mistake — зробити помилку,
- have a rest — відпочити.
Під час підготовки до НМТ з англійської мови колокаціям варто приділити більше уваги й вивчити значення найбільш уживаних в англійській мові.
Для того, щоб успішно пройти частину «Use of English», зверніть увагу і на такі теми:
Поради для підготовки
Авжеж, для кожного учня підготовка до НМТ буде проходити по-різному, зважаючи на особливості його навчання і рівня знань. Однак все ж радимо звернути увагу на рекомендації та поради, які точно спростять виконання завдання на іспиті.
Формат
Знаючи структуру іспиту, ви вже будете розуміти, як розподілити час, які завдання виконувати першими, над чим треба подумати довше.
Програма іспиту
Авжеж, готові відповіді ви не отримаєте, але таким чином можна визначити діапазон тем, які точно будуть на тестуванні.
Зосередьте увагу лише на тій лексиці та граматиці, яка визначена програмою іспиту.
Мовні навички
Ця порада стосується не лише мультитесту, а й загалом вивчення англійської. Мовна досконалість прийде лише тоді, коли ви поступово будете пропрацьовувати кожну з навичок:
- Listening,
- Reading,
- Speaking,
- Writing.
Практика, практика і ще раз практика
Виконуючи завдання НМТ попередніх років, ви зможете вивести власну «формулу» виконання подібних завдань.
Систематично проходьте тестування за посиланням, проте памʼятайте, що підготовка до іспиту має бути комплексна.
Важливо не лише виконувати завдання, а й аналізувати свої помилки.
План підготовки
Випишіть усі теми, розподіліть їх по часу, визначте пріоритетність. Додайте до свого плану перелік корисних ресурсів, які допоможуть підготуватися.
Це можуть бути книги, подкасти, YouTube-канали, ресурси. До речі, ось тут ми зібрали ефективні додатки, які покращать вашу граматику.
Будемо чесними: якщо ви тільки-но розпочали підготовку, то часу у вас обмаль. Проте це не означає, що результат іспиту буде незадовільним. За час, що залишився, варто сфокусуватися на стратегіях виконання завдань.
Памʼятайте головне: навіть якщо ви не знаєте відповіді — оберіть будь-яку та збільште свої шанси отримати бал.
Маємо надію, що цей матеріал був для вас корисним та допоміг визначити основні моменти, яким варто приділити більше уваги під час підготовки до іспиту.
Якщо ж ви хочете, щоб ефективне вивчення англійської не обмежувалося підготовкою до НМТ, то у Grade Education Centre вже стартував набір на літні курси для підлітків.
Освітній центр надає можливості вчити англійську онлайн і офлайн. Тож бронюйте місце у групі і забезпечте собі цікаве та пізнавальне літо.
На цьому будемо завершувати, а усім вступникам, які цьогоріч складатимуть НМТ, бажаємо good luck!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)