У Grade Education Centre Елеонора Пазяк працює близько п’яти років. Вона не лише викладач, екзаменатор міжнародних іспитів, а й Cambridge CELTA-тренер. навчає викладачів комунікативної методики викладання англійської Крім цього, Елеонора — мама чотирнадцятирічної Марії-Клари, яка вивчає англійську змалку, а також раз на 2-3 роки успішно складає Кембриджські іспити. Останнє досягнення, яким може похвалитися дівчина — це успішно складений іспит Cambridge B2 First for Schools. Погодьтесь, неабияке досягнення?!
Зазвичай, ми спілкуємось з Елеонорою, як з викладачем і тренером, але сьогодні дізнаємось погляд мами на освіту своєї дитини, а також на складання міжнародних мовних іспитів.
У якому віці Марія почала вивчати англійську? Чи займалися ви з донькою англійською самостійно чи надали перевагу мовній школі?
Як викладач, я знаю, що дитина починає вивчати мову саме тоді, коли чує її. У дитячому віці вивчення мов відбувається природним шляхом, коли гарно працюють механізми, що дозволяють засвоюватись мові без додаткових зусиль. Головне тут, щоб те, що дитина чує, мало для неї зміст. Недостатньо лише увімкнути мультик англійською мовою і все.
Необхідне спілкування, адже саме через комунікацію ми вивчаємо мову. Під час розмови кожна фраза, яку ми вживаємо, набуває значення для дитини у тому контексті, у якому вона вжита.
Формально, Марійка почала вивчати англійську, коли пішла до школи. Але ж я поступово вводила її у світ іноземної ще коли вона не вміла розмовляти навіть українською: розглядала з нею малюнки та різні предмети, називаючи їх обома мовами. А з другого класу я вже записала доньку на курси англійської. Нам дуже пощастило, адже викладачі, що навчали Марійку, були одними з кращих в Україні, а, можливо, і у світі.
Коли Марія склала свій перший міжнародний іспит з англійської?
Перший міжнародний екзамен вона склала у 7-8 років — Кембриджський іспит для дітей Starters. На відміну від багатьох дорослих, у неї зовсім не було страху чи хвилювання перед цим. Така подія стала по-справжньому важливою для неї, але не страшною, тому що формат екзамену розроблений таким чином, щоб не викликати у дітей стрес чи негативні емоції. А коли потім отримуєш сертифікат зі “щитами” замість оцінок — взагалі радості немає меж!
Згодом, коли вже вона складала екзамен рівня В2, то розуміла, що тут гарний результат дозволить ще й отримати 12 балів за ДПА і це, звісно, додавало мотивації.
Хоча рівні В1 і В2 для школярів відрізняються за своїм форматом від дитячого екзамену, але деякі завдання дуже схожі, і для їхнього виконання необхідні ті самі навички, які закладаються ще на дитячих іспитах. Значно легше складати іспити на високих рівнях, якщо до того ви мали досвід з нижчими. Таким чином підготовка відбувається поступово, і не потрібно кожного разу сходити на Еверест!
Чи помітила ти загалом користь від того, що дитина регулярно складає іспити?
Звісно! По-перше, це покращує вміння впоратися з хвилюванням. А відчуття задоволення від своїх досягнень дозволяє розвивати впевненість у собі. Коли у Марійки бувають моменти невпевненості, як і в багатьох підлітків, я нагадую їй, що не всі можуть похвалитися такими досягненнями у вивченні мови, як вона.
Які поради батькам можна дати, якщо вони вперше відправляють дитину на міжнародний екзамен?
Перш за все, переконайтеся, що на заняттях відбувається якісна підготовка і викладач достатньо кваліфікований. Навіть у молодшій школі доречно вводити елементи завдань Кембриджських іспитів у програму.
Також я рекомендую обов’язково виконати пробний тест перед тим, як складати іспит. Хоча б кілька завдань, які можна зробити навіть вдома, якщо немає можливості відвідувати мовні курси. На сайті cambridgeenglish.org є зразки усіх тестів з відповідями.
Так реально відслідкувати які завдання не викликають проблем, а над якими варто попрацювати. Поза цим, звернете увагу що саме з мовного матеріалу дитина добре знає, а що слід надолужити.
Завдяки пробному тесту можна зробити висновки, чи достатньо у дитини розвинені мовні навички. читання, письма, сприйняття на слух, говоріння Якщо батьки знають англійську, вони можуть спробувати самостійно розібратися та оцінити готовність дитини до тесту, або ж можна, наприклад, попросити зробити це вчителя.
Також у вільному доступі на YouTube є офіційні відео від Cambridge Assessment English із записами усної частини іспитів різних рівнів. Можна тренувати дитину таким чином, створивши для неї екзаменаційні умови вдома або у школі, щоб не було стресу, коли вони потрапляють вперше у незнайому ситуацію.
На вищих рівнях, у середній і старшій школі, варто довірити підготовку професійним викладачам. В ідеалі вони повинні самі мати досвід складання міжнародних іспитів. Як абсолютна більшість викладачів освітнього центру Grade. Відповідні сертифікати можна побачити на нашому сайті😊
Вчитель має абсолютно точно знати й розуміти, як відбувається процес виконання кожного завдання екзамену.
А що з власного досвіду порадиш кандидату, який вперше готується складати такий екзамен?
Якщо є можливість — обов’язково ходити на заняття з підготовки. Коли я складала свій іспит, у мене такої можливості не було, і тому було справді складно. До деяких завдань я навіть не знала з якого боку підійти, тому для мене мій іспит став справжнім стресом.
Обов’язково дивіться відео з усними іспитами та робіть завдання саме так, як вас цього навчив викладач, з використанням усіх стратегій і технік, що допомагають правильно виконати завдання. Це дуже важливо!
Кваліфікований викладач навчає вас з того моменту, як ви відкрили тест:
- куди дивитися,
- що робити,
- у якому порядку все виконувати,
- чого навпаки не варто робити, і так далі.
Є учні, які ігнорують ці поради. Повірте, я бачу величезну різницю між кандидатами, що дотримуються стратегії, і тими, хто робить усе по-своєму. У моїй викладацькій практиці були випадки, коли потрапляли студенти, яким до того не розказували, як саме правильно виконувати екзаменаційні завдання.
Тож коли вони вперше приступали до виконання, відповідно до екзаменаційних стратегій, були по-справжньому вражені. Саме тому екзаменаційні стратегії й техніки надзвичайно важливі. Без них складно скласти іспит на відмінно.
Чи можна самостійно вдома якісно підготуватися до іспитів? Що для цього необхідно?
Якщо є досвід складання Кембриджських іспитів, то теоретично можна. Але в такому випадку у кандидата не буде допомоги і зворотного зв’язку від викладача. Хтось має перевірити письмові завдання і сказати, наскільки гарно вони написані, а що треба покращити. головне — як👌 Так само з усним мовленням.
Звісно, є люди, які можуть продуктивно навчатися самостійно. Проте, набагато легше, маючи достатній рівень, пройти підготовку і потім показати хороші знання на тесті. Результат буде набагато кращим, якщо кандидат розуміє і знає, як правильно виконувати завдання. Допомогу кваліфікованого викладача, напевно, не заміниш нічим!
Як гадаєш, усім дітям корисно отримати досвід складання іспитів?
Авжеж, обов’язково пробуйте складати іспити: чим раніше, тим краще. Діти все одно зустрінуться з цими випробуваннями. Вони складатимуть ДПА і ЗНО, вступні іспити в університеті. Чим більше досвіду у кандидата, тим більше шансів пройти екзамен успішно, подолати хвилювання і невміння проходити тести, при чому в абсолютно усіх сферах, не лише англійської мови.
Наприклад, дитина знатиме, що спочатку потрібно ознайомитися із завданням, а потім читати текст і шукати у ньому відповіді на питання із самого завдання. В усіх підручниках спочатку друкують параграф, а наприкінці питання до нього. Моя донька читає так, як її навчили на уроках англійської мови — спочатку питання, а потім текст. Вона без проблем запам’ятовує важливі речі, адже саме на них звертає увагу.
Підсумовуючи нашу розмову, як гадаєш, чи допоможе досвід складання Кембриджських іспитів краще впоратися підлітку зі ЗНО з англійської?
Я впевнена, що так! Формат ЗНО чимось схожий на Кембриджські іспити. Деякі завдання взагалі майже однакові. Звісно, ЗНО має свою специфіку, проте екзаменаційні навички, необхідні для виконання Кембриджських тестів, так само добре працюють і в ЗНО.
Плюс рівні теж збігаються. У ЗНО тестується матеріал рівнів В1 і В2, тож підготовка до Cambridge B1 Preliminary та B2 First допоможе успішно подолати і цей рубіж.
Варто лише спробувати!
Коментарі
Дякую пані Єлеонора за статтю. Донька 7 років готувалася здавати Starter цієї весни. Ми вирішили це разом, коли я дізналася про Кембриджські іспити для дітей. Сильна мотивація і бажання доказати собі що можу. І так,слона їсти малими шматками,а іспити починати змалку в дружній атмосфері і з позитивним стресмом.Читаючи поради викладача розумію,що все робимо вірно. + іспит – це можливість оцінити не тільки дитину, а й викладача і мовну школу,де дитина займається. Не кожне місто може похвалитися мовною школою,що є вашим партнером і не кожна дитина в молодшій школі хоче займатися онлайн. Миру нашій країні та Кембриджських іспитів в Україні !
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)