У сучасному світі дуже складно почуватися комфортно без знання англійської мови. Вона потрібна для побудови успішної кар’єри, спілкування з іноземцями за кордоном та доступу до численних ресурсів з інформацією в оригіналі.
На жаль, не у всіх була можливість вивчати English з дитячого садка чи школи. Багато хто приступає до цього заняття вже у дорослому віці. Можливо, це навіть кращий сценарій, адже тоді людина сама ухвалила рішення і несе відповідальність за нього.
Цікаво, що дорослі часто обирають шлях самостійного вивчення мови.
Звичайно, він непростий, але пройти його можливо. Головне запастися терпінням, бути дисциплінованим і дізнатися, як правильно організувати своє навчання.
Ми зібрали в одному блозі корисні та практичні поради, які неодмінно допоможуть вам у цій справі.
1. Визначте свій рівень
Для того, щоб почати вивчення англійської, важливо розуміти точку старту. Знаючи свій рівень володіння мовою, ви зможете зрозуміти, які саме навички потрібно опрацювати: читання, письмо, слухання чи розмовну англійську.
В інтернеті можна легко знайти подібні тести, але вони переважно перевіряють лише граматику. Для більш серйозної перевірки слід звернутись до мовної школи.
Наприклад, пройшовши наш тест, ви дізнаєтесь, на якому рівні ваші розмовні та письмові навички.
2. Окресліть свою мету
Другий момент, про який, на жаль, багато хто забуває на старті свого шляху, називається правильна мета. Мало сказати собі: «Хочу вивчити англійську».
Ви повинні розуміти для чого ви це робите, і яку користь мова принесе у ваше життя.
Мета має бути конкретною, а в ідеалі ще й мати часові рамки. Наприклад:
- Я хочу вивчити англійську, щоб без страху спілкуватися з людьми під час відпочинку за кордоном.
- Я хочу вивчити англійську, щоб читати статті The New York Times та інших всесвітньо відомих видань в оригіналі.
- Я хочу вивчити англійську, щоб отримати підвищення на роботі.
Ваша кінцева точка має бути зрозумілою. Так ви зможете навчатися з більшим ентузіазмом, підтримувати власну мотивацію та фіксувати результат.
Також це допоможе вам вибрати правильні методи навчання, адже у кожному конкретному випадку потрібно враховувати, на яку навичку треба звернути особливу увагу: граматика, читання, письмо чи усне мовлення.
3. Організуйте розклад
Визначте, скільки часу ви зможете приділити англійській. Наприклад, деяким людям комфортно займатися 15-30 хвилин на день, а інші можуть виділяти понад одну годину тричі на тиждень.
Дивіться на речі реально та оберіть варіант, який підійде саме вам.
Якщо ви можете навчатися лише 15 хвилин на день — нехай.
Головне не обіцяйте робити те, чого не зможете. Інакше ваша мотивація швидко зійде нанівець і бажання вивчити англійську так і залишиться бажанням.
4. Знайдіть свої ресурси
Для вивчення мови можна використовувати різноманітні ресурси, залежно від цілей та бажань. Якщо потрібно “підтягнути” читання, то основним ресурсом стануть книжки.
Бажаєте навчитися краще розуміти англійську на слух? Тоді знайдіть для себе подкасти та канали на YouTube.
Також важливо знати, який канал сприйняття інформації є для вас найбільш продуктивним.
Наприклад, візуалу краще читати інформацію самостійно та записувати незнайомі слова, а аудіалу простіше слухати навчальні відео та вимовляти вголос незнайомі вислови.
Оберіть метод, який найбільше сподобався, але й іншим приділяйте увагу. Намагайтеся освоювати різні типи завдань.
5. Стежте за прогресом
Дуже важливо розуміти, чи є ефект від занять. При самостійному навчанні лише ви можете перевірити це, тому рекомендуємо записувати себе на відео.
Раз на два тижні або раз місяць сідайте перед камерою і розмовляйте англійською на будь-яку тему.
Дивлячись на себе збоку, ви помітите власний прогрес та слабкі місця.
Напишіть твір та перевірте його грамотність за допомогою онлайн-ресурсів. Самоперевірка допоможе підкоригувати програму.
6. Не поспішайте
Вчитися треба поступово. Не варто хапатися за все й одразу, адже це посіє хаос у голові та не дасть ефективних результатів.
Перескакуючи з теми на тему, й очікуючи відмінних результатів за короткий проміжок часу, ви ризикуєте заплутатися і розчаруватися в собі та в англійській. Подумаєте, що вивчити мову неможливо, а це не так.
Чітко визначте навантаження та теми, які вам цікаві та потрібні. Створіть свій графік і рухайтеся згідно з ним. Закріплюйте матеріал, доки не переконаєтеся, що все засвоїли, а лише потім приступайте до чогось нового.
Додатки для вивчення слів
Quizlet
Безплатний сервіс, за допомогою якого можна створювати набір карток з англійськими словами.
Додаток показує слово рідною мовою користувача або його визначення англійською, а людина повинна або назвати це слово англійською, або спробувати здогадатися, що це за слово.
Є інший варіант: студент бачить англійське слово або вираз і чотири варіанти його значення. Правильний лише один варіант, який потрібно вибрати.
Words
Цікава програма, яка допоможе запам’ятовувати нові слова, тренувати правопис і сприйняття на слух. Вона підійде користувачам будь-якого рівня володіння англійською.
Програма адаптується до кожного і тренує саме ті слова, з якими виникають труднощі.
Remember
Додаток дає можливість вивчати 20 нових слів на день. За допомогою перекладача користувач має шанс знайти будь-яке слово й воно автоматично потрапить до словника для тренування.
Кілька порад, як краще вивчати нову лексику:
- вчіть потрібні слова, які стануть у пригоді в реальному житті; Наприклад ті, які необхідні для роботи або подорожей. Тематика слів повинна відповідати вашій меті.
- щоб краще запам’ятати слово — вигадуйте власний приклад його застосування;
- якщо не можете вигадати власний приклад, то вчіть відразу речення або фразу, а не одне слово;
- не вивчайте всі значення одного слова відразу, рухайтеся поступово;
- закріплюйте вивчені слова на практиці. Розіграйте діалог з другом або поговоріть самі з собою.
Де читати англійською?
Читати англійською корисно, щоб дізнаватися нові слова та запам’ятовувати правила правопису. Крім того, ви активуєте пасивний словниковий запас. тобто слова та конструкції, які ви нібито знаєте, але не вживаєте.
Ресурси, які допоможуть розвивати цю навичку:
Beelinguapp
Мобільна програма показує користувачеві текст рідною мовою поряд з англійським перекладом. Тексти дуже короткі й стосуються різних тем. Від казок до науки та актуальних новинних статей.
У Beelinguapp також є функція караоке: ви можете читати під аудіо. Такий метод допоможе порівняти вимову з написанням англійських слів.
Rong-chang ESL Easy Reading
На ресурсі доступні тексти на різні теми. Після прочитання тексту користувачеві пропонують пройти тест на розуміння прочитаного, відповісти на запитання або доповнити речення словами, яких не вистачає.
Текст також можна прослухати, що допомагає тренувати не лише читання, а й навичку Listening.
ManyBooks
На цьому сайті зібрано понад 50 тисяч художніх та документальних книг. Їх можна безкоштовно читати та навіть завантажувати у різних форматах.
Для того, щоб зберегти книги на ваш пристрій, потрібно зареєструватися. Проте це зовсім нескладний крок на шляху до текстів ваших улюблених авторів в оригіналі.
Як підтягнути розмовну мову?
Дуже важливо знайти людину, з якою ви практикуватимете розмовну англійську. Це може бути ваш друг чи родич, який добре знає мову.
Якщо таких людей у вашому оточенні немає — шукайте співрозмовника на спеціальних ресурсах. Це, певно, найкращий варіант, оскільки ви зможете спілкуватися з носієм англійської мови.
Від них ви дізнаєтеся багато актуальних слів, фраз, ідіом та сленгу. Native speakers не звертатимуть увагу на ваші помилки. Це означає, що ви зможете подолати сором’язливість і страх сказати щось неправильно.
Де шукати співрозмовника:
Tandem
Додаток, в якому користувачі можуть обмінюватися текстовими повідомленнями, відео та аудіо.
Tandem використовують люди з різних куточків світу, тож у вас буде можливість не тільки покращити англійську, але й дізнатися багато нового про різні країни та культури.
Lingbe
Ресурс, на якому ви можете практикувати англійську, але натомість повинні навчати інших рідній мові. За допомогу комусь ви отримуєте бали, які дозволено використовувати на тренування мови, яку ви вчите.
How do you do?
Цей сайт створений лише для вивчення англійської. Тут дозволяється спілкуватися як тет-а-тет, так і у групових чатах. У такому разі вам пропонують тему для спілкування, щоб уникнути цієї незручної тиші.
Ресурси для розвитку Listening
Для того, щоб навчитися добре сприймати мову на слух, слухайте англомовні подкасти, радіо та новини. Це можна робити дорогою на роботу чи навчання, забираючи квартиру або стоячи в черзі за кавою.
Така регулярна рутина не тільки покращить ваш Listening, але й допоможе вивчити граматику та збагатити словниковий запас. Ось кілька таких подкастів.
6 Minute English
Подкаст від BBC, який зарахований лише на 6 хвилин. У цей час ведучі обговорюють якусь соціальну проблему, використовуючи повсякденну лексику. Подкаст для тих, хто має середній рівень англійської мови.
Їхній діалог простий і говорять вони не швидко, що добре для слухача. До аудіо також надається транскрипція та словник.
EnglishClass101
У цьому подкасті є не тільки аудіо, а й відео для різних рівнів. Поза цим є кілька головних тем: стратегія вивчення мови, поповнення словникового запасу та новини.
Voice of America Learning English
Американська служба новин дає можливість послухати інформаційні, науково-документальні, історичні програми. Крім того, вони мають спеціальну серію про ідіоми.
Також дивіться фільми та серіали англійською. По-перше, це цікаво, і ви можете вибрати фільми, які вам дійсно подобаються.
По-друге, ви слухаєте інтонацію, ритм, вимову різних людей. По-третє, поповнюєте словниковий запас. Так, знову про це! Вивчати слова найпростіше в контексті, а в кіно його вже створили.
Кілька правил для перегляду фільмів та серіалів в оригіналі:
1. Вибирайте фільми та серіали відповідно до свого рівня. Якщо він початковий, то дивіться те, що ви вже бачили та знаєте сюжет.
2. Спочатку обійдіться без субтитрів. Перш за все, вам необхідно слухати діалоги, а не фокусуватися на читанні.
3. Не перекладайте кожну фразу. Коли ви не розумієте слів героїв, постарайтеся припустити, про що йдеться, покладаючись на відеоряд чи контекст.
4. Дивіться кілька разів. Подивившись кіно без субтитрів, зробіть це ще раз і вже з ними. Візьміть блокнот і запишіть нові для вас слова та вислови і, звичайно, намагайтеся ввести їх у свій лексикон.
Як ви могли зрозуміти, для самостійного вивчення англійської мови потрібно багато часу, велике бажання та значні зусилля.
Починайте з малого, поступово збільшуйте навантаження, експериментуйте з ресурсами — і все у вас вийде. Будьте вимогливі, але не змушуйте себе.
Завдяки англійській перед вами відкриваються нові перспективи, а тому шлях до них має бути приємним.
You’ll do great!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)