Як викладач, який займається підготовкою до ЗНО, я кожен рік зустрічаю студентів, які на початку 11 класу чи, що ще страшніше, наприкінці, раптом усвідомлюють, що їм потрібна англійська мова, і вони планують скласти її на високий бал. Причини такого поспішного рішення, як правило, викликані різними обставинами, і немає жодного сенсу знецінювати бажання студентів складати іспит та прагнути до своїх мрій, як і обнадіювати обіцянками, які найчастіше далекі від дійсності. Давайте по порядку:
Чому студенти вирішують складати ЗНО з недостатнім рівнем знань?
Я опишу кілька причин, з якими до мене зверталися студенти та їхні батьки в практично критичних ситуаціях:
- Студент вирішує вступати в закордонний виш, а для цього треба скласти іспит на рівень B2;
- студент несподівано вирішує вступати на спеціальність, яка вимагає складання іспиту;
- батьки студента приймають рішення про його вступ на спеціальність, яка вимагає складання ЗНО з англійської;
- студент не знає, чого бажає, і вирішує скласти іспит «про всяк випадок»;
- студент відчуває психологічний тиск із наближенням іспитів і від почуття невпевненості та відчаю вирішує піти на курси чи взятися до індивідуальної підготовки, сподіваючись у дуже короткий проміжок часу засвоїти програму 11 класів.
Тут варто також згадати амбіції, з якими абітурієнти та батьки нерідко звертаються до мовної школи та до репетиторів. Очікування бувають завищеними, а вимоги – просто невиконуваними, що призводить до пошуків того, хто зможе «дати гарантії» чи «обіцяти».
Чого не варто очікувати та на що не варто сподіватися?
Давайте спробуємо зняти рожеві окуляри та повернутися до не зовсім приємної реальності:
- Опанувати програму 11 класів за рік чи менше в повному обсязі практично неможливо. Чому «практично»? Для цього вам потрібно буде займатися лише англійською та нічим іншим. Це не дасть вам можливості займатися іншими предметами та якісно підготуватися до них. До того ж така інтенсивна підготовка – неймовірний стрес: це важко психологічно та фізично.
- Ви не здасте на 180 чи 190 балів. Чудеса трапляються, але зрідка й лише тому, що вас супроводжує удача. Можливо, за вами приглядають боги 🙂
- Ви можете дати викладачу гарантію, що ви геній? На жаль, у випадку низького рівня знань ніяких гарантій немає. Можливо, викладач зможе вам дати гарантію просто «складання» іспиту на мінімальний прохідний бал. Можливо, якщо ви будете дуже старанно працювати, бал із просто «прохідного» може вирости до «середнього», але не вище.
- Тиск на студента з боку батьків також дуже демотивує. І зазвичай після тиску на студентів батьки починають тиснути на викладача. У результаті під час зіткнення з реальними можливостями та цифрами приходить розчарування.
Я все вирішив(ла) і буду складати. Що я можу зробити та як собі допомогти?
Ми зняли рожеві окуляри, і тепер готові йти до бою з тим, що є. Я вас вітаю: ви сильні та цілеспрямовані, обожнюю працювати з вами!
Що робити щонайперше:
- Визначтеся, куди вступатимете. Напишіть перелік університетів, вимоги та прохідні бали в кожному. Визначте більш-менш перспективні та бажані варіанти.
- Розпочніть підготовку якомога раніше. Найкраще – з першого класу (жарт, але з часточкою правди). Якщо ви почнете займатися з 10 класу, результат буде кращим, аніж якщо ви б прийшли у 11-му. Якщо в 11-му класі – приходьте ще влітку чи на початку року.
- Напишіть загальний тест для визначення рівня мови. Не намагайтеся вгадати, будьте максимально відвертими самі із собою: це дуже важливо для вибору подальшої стратегії.
- Напишіть пробне ЗНО. Це дасть вам і викладачу зрозуміти, де ви та який у вас рівень. 100 балів (мінімум) також треба набрати, для цього має бути певна кількість правильних відповідей.
- За результатами тестів відверто поговоріть із викладачем, обговоріть ваші реальні можливості та вирішіть, чи варто складати ЗНО та чи готові ви сприйняти можливу невдачу чи незадовільний результат. Можливо, розмова допоможе вам вирішити, складати англійську чи ні, складати її цього року чи взяти ще один рік на підготовку.
- Складіть план за датами та темами, а також приготуйтеся займатися кілька разів на тиждень по кілька годин, старанно працювати та виконувати всі домашні завдання.
- Можливо, окрім курсу підготовки до ЗНО, вам буде рекомендований загальний курс паралельно. Не варто нехтувати додатковими можливостями, такими як розмовні чи граматичні клуби вихідних днів. Вам варто максимально занурити себе до мови.
- Приготуйтеся до фінансових витрат на навчання – це очевидно, варто бути до цього готовими.
- Приготуйте план «Б» та випишіть чіткий список дій: як і що ви робитимете, якщо не складете ЗНО. Це, як не дивно, надасть вам упевненості, що провалити ЗНО з англійської – це не кінець світу, й у вас є все, щоби рухатися далі.
- Пам’ятайте, що нічого не робиться дарма: усі знання залишаться з вами, і ви будете вже на зовсім іншому рівні, у будь-якому разі вище, ніж той, з якого ви починали, і це чудово!
- Батьки, хваліть і підтримуйте ваших дітей навіть за маленькі перемоги, не вимагайте від них неможливого та будьте поруч у такий складний та переломний період у житті.
ЗНО з англійської?
Як виміряти успіх?
Тут усе дуже просто. Ви склали на прохідний бал – добре! Ви склали вище прохідного бала – супер! Ви склали на високий бал – ви, напевне, улюбленець богів, і вони допомогли вам вгадати відповіді 🙂 Ви не склали – у вас є план «Б» – рухаємося далі.
Отже, якщо ви розумієте, що ваш рівень надто низький для іспиту, але ви все ж маєте намір складати ЗНО з англійської, швидше знімайте рожеві окуляри та беріться до роботи. Чим раніше ви це зробите, тим кращий результат винагородить ваші зусилля.
А я бажаю вам терпіння, сил і величезного бажання здійснити власні мрії!
Що ще можна почитати: 4 лайфхаки, які допоможуть скласти будь-який іспит з англійської
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)