Якщо ви коли-небудь хоч раз казали собі «Я не складу цей іспит» чи «Я все знаю, але іспити — це просто не моє», дочитайте цю статтю до кінця.
Очевидно, що скласти іспит не вдасться, якщо ви до нього не навчалися. Проте ми поділимося деякими простими кроками, які допоможуть збільшити шанси та покращити результати, навіть якщо це державний, міжнародний чи шкільний іспит — і він вже на носі!
Вірте в себе
Перш за все, припиніть повторювати собі «Я не зможу». Ця так звана мітка, яка називається когнітивним спотворенням, завдає значної шкоди.
Вплив фрази добре демонструє дослідження, опубліковане у Journal of Psychoeducational Assessment. Воно оцінювало навички читання під час іспиту. Під час нього 35 студентів з синдромом порушення активності та уваги сказали, що вони «не зможуть» скласти іспит, а 185 інших студентів не робили цього. Єдина різниця серед них полягала в рівні тривоги та стресу під час тестування.
Студенти, які не були впевнені в собі, продемонстрували таке саме розуміння прочитаного, швидкість, використання словникового запасу та стратегії тестування, як і ті, хто не позначав себе «міткою» невпевненості.
Отже, вони все ж таки добре склали іспит. Проте витратили на це більше сил та енергії через переживання, які у висновку були марними.
Якщо вважати себе якимось «не таким», то дослідження показують, що ви ним і станете, навіть якщо початково це було не так. Тому студенти, які назвали себе «poor test-takers» у дослідженні описаному вище, були здивовані, що вони склали іспит так само добре, як і «good test-takers».
Якщо ви роками казали собі, що погано складаєте іспити чи пишете тести, то, звичайно, виправдаєте ці сподівання. З іншого боку, якщо ви дозволите собі повірити у хороший бал, то ймовірно так і буде.
Вірте в себе, і ви досягнете бажаного результату.
Ознайомтесь з інструкціями
Інструкції до тесту, усні чи письмові, часто здаються непотрібною формальністю та марнуванням часу. Насправді це — не так. Не ознайомившись з ними — ви маєте можливість не зрозуміти завдання або виконати його неправильно. Саме тому радимо занотовувати найважливіші моменти.
Якщо вони викладені у письмовому форматі на початку тесту — уважно прочитайте інструкції та дотримуйтесь їх протягом усього іспиту Не нехтуйте цим правилом навіть тоді, коли вказівки присутні до кожного питання, адже їх формат може змінитися у будь-який момент.
Якщо ж про інструкції до тесту перед його початком викладач розповідає усно, уважно вислухайте його та, за потреби, занотуйте важливі моменти. У разі чого, не бійтеся перепитати інформацію, яка була вам не зрозуміла.
Памʼятайте, аби досягти успіху в грі — потрібно знати її правила.
Слідкуйте за часом
Один зі способів гарно скласти іспит — бути пильним щодо часу. Отримати нижчий бал легко, якщо ви поспішаєте в кінці, тому що не слідкували за часом на початку тесту.
Перед іспитом витратьте кілька секунд на те, щоб підрахувати, скільки часу у вас є на питання.
Наприклад, якщо у вас є 45 хвилин, щоб відповісти на 60 запитань, тоді 45/60 =0,75. 75% від 1 хвилини — це 45 секунд. Отже, у вас є 45 секунд, щоб відповісти на кожне запитання.
Якщо помітите, що відповідаєте на запитання довше, ніж 45 секунд, то намагайтеся наздогнати час у наступних запитаннях. Інакше, у кінці іспиту є всі шанси втратити бали, оскільки вам елементарно не вистачить часу на те, щоб відповісти на останні запитання.
Вагаєтеся між двома варіантами відповіді, і вже перевищили обмеження часу, відведеного на запитання? Обведіть питання та переходьте до наступних! Деякі з них можуть бути набагато простішими. Поверніться до складного питання, якщо у вас залишається час наприкінці іспиту.
Уважно читайте довгі тексти
Найбільше часу та балів на іспиті можуть забирати довгі уривки текстів для читання та запитання, що слідують за ними. Навчіться виконувати такі завдання швидко та ефективно, і ви будете на шляху до того, щоб добре скласти іспит. Дотримуйтесь наступних кроків:
- уважно прочитайте заголовок тексту, щоб знати, з якою темою маєте справу;
- перегляньте запитання до тексту і дайте відповіді на ті, що стосуються певного рядка, абзацу або слова в тексті (так, ще до того, як ви прочитаєте цілий текст);
- тепер швидко прочитайте уривок тексту, підкреслюючи важливі іменники та дієслова (ключові слова);
- запишіть на полях короткий зміст кожного абзацу (два-три слова);
- дайте відповіді на решту питань.
Якщо ви спершу відповідаєте на легкі запитання — ті, що стосуються частини уривка, — ви одразу здобуваєте кілька швидких балів.
Підкреслюючи важливі іменники та дієслова під час читання, ви не лише запам’ятовуєте прочитане, але й знаходите конкретне місце в тексті, до якого слід звертатись, відповідаючи на складніші запитання.
А узагальнення на полях є ключовим для розуміння уривка в цілому. Плюс, це дозволяє відповісти на питання типу «What was the main idea of paragraph 2?» з блискавичною швидкістю.
Записуйте думки
Через стрес та велику кількість інформації, яку треба обробити під час тесту, радимо користуватися принципом запису думок або найважливіших моментів.
Ми вже згадували про цей принцип у розділі «Ознайомлення з інструкціями», проте він може стати корисним протягом усього тесту.
У випадку, коли не можете обрати відповідь на питання, можете виписати інформацію щодо його теми, яку памʼятаєте. Це допомагає систематизувати думки та заспокоїтися. У висновку, це може допомогти вам обрати правильний варіант відповіді.
Якщо це письмові запитання — ви може швидко занотувати думки, які приходять у голову. Це дозволить не забути ідеї та використати їх при виконанні завдання пізніше!
Використовуйте відповіді собі на користь
Для того, аби віднайти правильну відповідь серед інших, шукайте останні слова у відповідях на кшталт «never» чи «always». Такі показники часто допомагають у виборі відповіді, оскільки вони усувають неправильні твердження.
Слідкуйте і за протилежностями. Автори тестування часто ставлять прямо протилежне правильній відповіді як один із варіантів, використовуючи дуже подібні формулювання, щоб перевірити ваше вміння уважно читати. Таким чином ви зможете знаходити правильні рішення набагато швидше.
Перевірте відповіді
Очевидна, але дуже важлива частина тесту! Вона може допомогти вам не втратити декілька балів на іспиті.
Перед тим, як здавати викладачу роботу — перевірте всі свої відповіді. Адже через стрес та поспіх ви могли переплутати питання або випадково позначити правильним не той варіант відповіді.
Також радимо перерахувати відповіді тестових завдань та визначити, чи збігається їх кількість із кількістю запитань. Знову ж таки, через стрес та поспіх студенти часто пропускають завдання. Цей лайфхак допоможе уникнути такої неуважності.
Памʼятайте, кожне запитання та бал — важливі!
Звичайно, наші поради досить універсальні, проте кожен іспит з англійської має свої стратегії. Для того, щоб успішно скласти ЗНО, IELTS чи TOEFL, потрібні не лише знання мови, а й того, як підходити до певного типу завдань.
Саме цьому ми навчаємо студентів під час підготовки до Кембриджських екзаменів, IELTS та TOEFL у нашому центрі.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)