⌛ Ще не так давно без персональних гаджетів та інтернету зацікавити дитину було досить легко. Діти з нетерпінням чекали мультиків по телевізору та казки на ніч.
Маленький мозок не був перенасичений інформацією, а прості історії забезпечували розвиток фантазії та кращий потік думок.
Сьогодні все змінилось і треба добряче постаратись, аби привернути увагу сучасної дитини, змусити її слухати уважно та аналізувати почуте.
У чому складність?
Кожен викладач англійської розуміє, що навички аудіювання є провідними для мовного розвитку young learners, адже це основне джерело для сприйняття та засвоєння мови, а тому мають значний вплив на подальше її використання.
Складність навчання полягає у змаганні вчителя з безліччю відволікаючих факторів, які створюють у дітей відчуття конкуренції та змушують реагувати миттєво.
Через це діти стають наполегливі та голосні, часто розмовляють без упину, реагують ще до завершення думки, не мають терпіння дослухати до кінця та не відділяють важливу інформацію.
Тому задача вчителя знеохочувати бездумне слухання і, навпаки, — формувати навички уважного слухання та винагороджувати їх застосування. Як це зробити?
У цьому вам допоможе наш блог та рекомендації з техніками та активностями, які допоможуть навчити дітей сприймати мову на слух ефективно та цікаво.
Ключові аспекти
Під час навчання young learners необхідно враховувати особливості та потреби цього віку та памʼятати про певні умови, яких слід дотримуватись у процесі.
Розважальна складова
Як ви вже розумієте, це обовʼязкова умова навчання маленьких учнів. Найкраще впоратись з цим допоможуть ігри та інтерактивні завдання. Починайте з простого, наприклад, з надання інструкцій, як у грі «Simon Says» або фантазування та передбачення, як у «Story Chain».
І, звісно, логічним буде використовувати звуки, музику та пісні. Їхній позитивний вплив на вивчення мови було доведено неодноразово. Наприклад, додайте музичний супровід до історії або звуки до певних предметів або тем.
Використання музики та звуків можливе вже з перших занять, вони допоможуть учням створити асоціації та краще запамʼятати нові слова та вирази. Застосування такого підходу також дозволяє зняти напругу та робить навчання простішим та веселішим.
Мотивація
Головна мотивація young learners — це можливість поділитися своїм досвідом з однолітками. Тому завдання та матеріали для аудіювання мають підвищувати цікавість учнів та підтримувати їхню активність у процесі.
Діти люблять ігри, анімацію, візуальні ефекти та різні цікаві речі, які можна роздивлятись, слухати, змінювати, використовувати.
Забезпечте за допомогою цих засобів для учнів умови, за яких вони зможуть застосувати свою уяву та креативність. Використовуйте вправи, які провокуватимуть цікавість та дозволять використати енергію раціонально.
Залученість у навчання
Для того, щоб навчитись сприймати мову на слух, учні повинні використовувати не лише вуха, але й очі. А ще необхідно завоювати їхню увагу та прихильність. Ви маєте пересвідчитись, що діти повністю заглиблені у процес, їх не відволікають сторонні предмети та розваги, і вони не лише чують, а й уважно слухають. Що для цього потрібно?
Варто розуміти, що young learners перебувають на тому етапі розвитку, коли вони активно збирають інформацію та накопичують досвід. Вони вчаться інтерпретувати сигнали та впевнено використовувати набуті знання.
Отже, задача вчителя полягає у тому, щоб створити на занятті умови максимально наближені до життя. Це дозволить учням розвинути стратегії розуміння усних повідомлень та сформувати звʼязки з реальним світом.
Тож завдання на аудіювання мають відображати справжній дитячий досвід та їхні щоденні відкриття.
Слід також перевіряти наскільки якісно учні сприймають інформацію. Для цього розділіть заняття або тему на декілька етапів. Після кожного підбивайте підсумки, ставте питання. Учнів вищого рівня можна попросити зробити узагальнення самостійно та поставити питання один одному. Так ви зрозумієте хто слухав уважно, а хто — ні.
Повторення
Не варто повторювати багато разів одну і ту саму думку. Якщо хтось з учнів прослухав те, що ви сказали, він/вона відчує, що пропустив щось важливе та буде уважнішим наступного разу.
Однак будьте обережні з цим способом і не будьте занадто категоричні, адже є вірогідність, що учні втратять цікавість та відстороняться від навчання.
Відстежуйте та підтримуйте їхню увагу та залученість.
Матеріали для YL
Як вже зазначалося, матеріали мають відповідати інтересам ваших учнів та ґрунтуватись на досвіді з реального життя. Спробуйте поглянути на світ дитячими очима. Поцікавтесь їхніми щоденними справами та захопленнями. Складіть список тем, які відповідають віку та культурі вашого класу.
Крім того, завдання мають відповідати рівню учнів. Вони повинні бути здатні їх виконати, інакше, демотивації та інформаційного перенавантаження не уникнути.
Адаптуйте матеріали до потреб ваших учнів. Перед виконанням аудіо завдання, познайомте учнів з новими словами, виконайте вправу, проаналізуйте можливі відповіді. Це дозволить учням почуватися впевненіше під час прослуховування запису.
І звісно, аудіоматеріали мають містити мотивуючі завдання, бути веселими, візуально привабливими для дитини, а також розпалювати дух змагання, аби використання цільової мови було ще цікавішим.
Гарний приклад
Зрештою, ви повинні бути гарним прикладом для ваших учнів. Слухайте уважно, що дитина хоче вам сказати. Young learners охоче вчаться і наслідують те, що вони бачать навколо себе.
Що ж стосується використання аудіо, для ефективного навчання не завжди потрібно влаштовувати «карнавал», аби зацікавити дітей.
Ви завжди можете використати власний голос: розказати або прочитати цікаву історію, модерувати квіз, гру або іншу активність. Памʼятайте, що важливим є не формат, а контент.
Техніки та активності
Цей розділ присвячено практичній складовій навчання сприйняття мови на слух. Тут ви знайдете дієві техніки, стратегії та активності.
На основі аудіювання можна виконувати найрізноманітніші вправи. Спробуйте всі можливі типи активностей для розвитку максимальної кількості навичок ваших маленьких учнів.
Total Physical Response (TPR)
TPR — це метод навчання, який базується на координації мови та фізичних дій. Це можуть бути:
- інструкції для тренування моторики: shake your head, clap your hands, point to your knee, etc.;
- інструкції з використання предметів: pick up your pencil and put it into a pencil case;
- інструкції з використанням чисел, знаків, зображень: go to the wall poster with fruits and point to a banana.
Типи завдань
До таких вправ можна віднести, наприклад:
- TPR songs and fingerplays,
- TPR Yes/No cards,
- TPR storytelling,
- Syllable clapping,
- Rhyming word activities.
А також:
- Listen & Do: будь-який варіант зазначених інструкцій,
- Listen & Produce (Draw/Color): учні можуть створити щось, опис чого вони чують (малюнок, фігурку з пластиліну, орігамі чи будь-що власноруч),
- Listen & Repeat/Mime: повторення, імітування після прослуховування,
- Listen & Identify: визначити символи, знаки, малюнки,
- Listen & Read (model for pronunciation): прослухати уривок, як модель вимови, та прочитати за прикладом.
Bottom up
Як зацікавити учнів та змусити їх слухати уважно? Наприклад, коли їм необхідно вловити важливі деталі та виконати завдання на їх основі. Тоді учні будуть вмотивовані прослухати аудіо для виокремлення необхідної інформації. Такий підхід має назву «bottom-up processing».
Це можуть бути завдання типу:
- Listen & Respond
- Listen & Write
- Listen & Complete/Match/Fill in gaps
- Yes/No statements
- Dictation
Одне аудіо, різні завдання
Для такої вправи на аудіювання оберіть пісню, історію або відеосюжет. Учні слухатимуть одне аудіо кілька разів, виконуючи різні завдання. Наприклад:
- перше прослуховування: учні повинні зрозуміти загальну думку;
- друге прослуховування: учні виконують завдання типу «Fill in the gaps», «Complete the sentence», «Match the phrases».
- третє прослуховування: учні можуть перевірити відповіді або написати продовження чи виконати інше письмове завдання, відповідно до їхнього рівня.
Top down
Існує й протилежний метод — «top-down processing», який дозволяє дітям засвоювати нову інформацію на основі знань, які вони вже мають.
Завдяки реалістичним завданням, які провокуватимуть природну допитливість та розпалюватимуть уяву, учні залишатимуться мотивованими та залученими у навчання та зможуть ефективно використовувати цільову мову у реальних обставинах.
До таких активностей можна віднести:
- Word association tasks: формування асоціацій до теми,
- Making questions/suggestions: сформувати питання до теми та прослухати відповіді,
- Looking at pictures before listening: формування здогадок щодо майбутнього аудіозапису,
- List of things/facts: сформувати уявлення про тему або запит та що хотіли б дізнатись, прослухати та порівняти,
- Listen & Predict/Guess: спрогнозувати, що буде далі,
- Key points: прочитати основні пункти, визначити за аудіо, що було зазначено,
- The story ending: прослухати частину історії, вигадати кінцівку, порівняти з записом,
- News headlines: спрогнозувати за заголовком про що йтиметься, порівняти зі справжніми новинами на аудіозапису.
Більше про методи Bottom up і Top down ви можете дізнатись за посиланням.
На уроках з аудіювання навчіть ваших young learners також:
- бути відкритим та приймати чужу думку;
- дозволяти співрозмовнику повністю висловитися та обдумати його позицію;
- зачекати, поки співрозмовник зупиниться, перш ніж ставити питання;
- підтримувати зоровий контакт;
- підсумовувати розмову, аби перевірити чи правильно зрозумів те, що було сказано.
Розуміючи специфіку навчання аудіювання учнів молодшого віку ви зможете досягти кращих результатів у розвитку їхніх listening skills. Використовуйте наші поради щодо технік та активностей, робіть ваші заняття цікавими та корисними й навчайте дітей пізнавати світ через англійську мову.
Дбайте так само і про свій професійний розвиток. Підіймайтесь на найвищий щабель разом із Grade Education Centre та отримуйте міжнародну сертифікацію з викладання англійської CELTA і DELTA. Відточуйте свою майстерність, здобувайте нові навички та досвід, ставайте найкращим у своїй справі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)