Вивчення будь-якої мови передбачає запам’ятовування тисяч лексичних одиниць. Майже на кожному занятті учні отримують довгі списки невідомих слів, які вони повинні вміти перекладати, промовляти та використовувати в реченні.
І тут виникають питання: наскільки такий метод навчання є цікавим для учнів, а також наскільки корисним він буде для подальшого живого спілкування цільовою мовою?
Так, учні знатимуть багато слів, зможуть їх перекласти, коли почують від іноземця та чи зможуть самостійно зібрати їх докупи та ефективно використати у розмові? Відповіддю на ці питання став метод фрагментації або chunking method.
У цьому блозі ми поговоримо про його особливості, переваги та способи імплементації на уроках англійської.
Що таке chunking?
Простими словами, chunking — це процес подрібнення великого обсягу інформації на менші частини, що сприяє кращому їх запам’ятовуванню.
Ми зустрічаємо приклади застосування цього методу кожного дня:
- телефонні номери: запамʼятати номер повністю може бути складно, тому ми ділимо його на 2-3 цифри, і таким чином він тримається в голові краще;
- нові навички: наприклад, гра на музичних інструментах передбачає вивчення та відпрацювання невеликих частин композиції одна за одною, поступово розширюючи можливості;
- читання: великі тексти поділяють на розділи та параграфи, що дозволяє узагальнити ключові моменти й теми та простіше сприймати інформацію;
- акроніми та мнемоніка: іншими словами — використання абревіатур та асоціативних технік запам’ятовування.
Коли ж ми говоримо про вивчення мов, то мета застосування методу фрагментації полягає у зануренні в контекст. За допомогою chunking ми вивчаємо групи слів та фрази замість окремих лексичних одиниць, наприклад, «love at first sight», «you are welcome».
Тобто language chunks — це лексичні шаблони, що складаються щонайменше з двох слів і використовуються регулярно в однаковому порядку.
Ними можуть бути, зокрема, словосполучення, фразові дієслова, ідіоми, а також фіксовані (та напівфіксовані) вирази, наприклад:
- heavy metal;
- by the way;
- all of a sudden;
- a sense of relief;
- at the end of the day, etc.
Якщо вчитель розуміє значення лексичних «фрагментів», їхнє походження та як їх застосовувати на практиці — він отримує широкий спектр інструментів для розвитку своїх навчальних стратегій та відкриває для учнів нові можливості вивчення мови.
Які саме, — розповідаємо далі.
Переваги методу chunking
Отож під час вивчення мови за допомогою chunking method ми поєднуємо окремі слова у вирази та фрази, які набувають певного сенсу і таким чином їх стає простіше запам’ятати. Чому так відбувається?
Наш мозок влаштований таким чином, щоб розпізнавати та формувати саме патерни, а не окремі елементи. Тож вивчаючи language chunks, ми спрощуємо собі завдання, адже мозок охоче їх закарбовує.
Інакше кажучи, нам легше запам’ятати, наприклад, питання «How are you doing?» як шаблон, ніж самостійно конструювати його, згадуючи окремі слова, граматичні правила та фонологію.
І якщо таких шаблонів є багато і вони часто зустрічаються під час комунікації, то, звісно, буде надзвичайно корисним їх вивчити. І надалі, маючи у своєму розпорядженні цілу низку мовних патернів, наше мовлення стає швидким і вільним, а спілкування — успішним.
Тож до переваг застосування chunking method у навчанні можемо віднести:
- розвиток швидкості мовлення;
- розвиток вільного та плавного мовлення;
- розуміння та використання ідіоматичного мовлення;
- підвищення мотивації шляхом швидкого прогресу у вивченні мови.
Однак будьте уважні, адже спілкування за допомогою шаблонів іноді справляє хибне враження про високий рівень володіння мовою. Якщо учні цим зловживають, то можуть бути розчаровані, коли почують дійсно досконалу англійську.
Тому пильнуйте, щоб вони не нехтували іншими вимогами до навчання, аби уникнути непорозумінь.
Як використовувати chunking method у навчанні?
Деякі учні дуже прискіпливо ставляться до будь-якої нової інформації та неодмінно хочуть розуміти значення кожного слова.
Поясніть їм, що chunking method так не працює, адже якщо ви, наприклад, навчаєте фрази «What’s up?», то її точний переклад змусить шукати вгорі щось цікаве. Хоча потрібно було відповісти на питання «Як справи?/Що сталося?».
Тож далі розглянемо, як можна застосовувати метод під час практики вимови, вивчення нової лексики та граматики.
Pronunciation chunks
Опанування іноземної починається з вивчення й промовляння звуків і слів. Авжеж, спочатку ми робимо це окремо, однак природна мова так не звучить, правда ж?
Ми не говоримо окремими звуками, ба більше, окремими словами — якщо прислухатись, можна почути, як вони ніби перетікають з одного в інше.
Тож відпрацьовувати вимову певних звуків варто, однак для тренування вільного мовлення, їх потрібно оформлювати в контекст фрази, речення .
Чудовою технікою для практики промовляння звуків, слів і речень буде back-drilling.
Особливо на початкових етапах учні можуть стикатися з незвичними звуками в target language. В англійській — це, наприклад, звук, що позначає комбінацію літер «th». Тож не дивно, що такі слова, як “sixth” створюють певні проблеми, зокрема поєднання звуків «x» та «th».
У такому випадку (та багатьох інших) промовляння слова sixth — /sɪksθ/ можна тренувати з кінця:
- /θ/ — th
- /sθ/ — sth
- /ksθ/ — xth
- /sɪksθ/ — sixth
Від окремих звуків і слів переходьте до фраз. Вони складаються з кількох слів, і в цьому випадку не треба промовляти кожне слово окремо з паузами. Навпаки, демонструйте плавне природне мовлення й темп, аби учні змогли точніше наслідувати їх.
Наприклад, у питанні «How are you doing?» зверніть увагу на звуки, що поєднують слова та ненаголошений голосний (shwa) у слові «are»:
- /ə/
- /əjə/
- /ʊəjə/
- /haʊəjə/
- /haʊəjəˈduːɪŋ?/
Такі вправи дозволять учням зрозуміти поєднання слабких і сильних звуків, а також правильну інтонацію.
Vocabulary chunks
Як вже зазначалось, vocabulary chunks можуть мати два чи більше слів, що утворюють певне значення. Наприклад, слово «firefighter» — це комбінація двох слів «fire» та «fighter».
Кожне з цих слів має власний зміст, однак вони так часто використовувались разом, що утворили нове поняття, яке з часом стало звичним та загальновживаним.
Подібними прикладами комбінацій є й інші складені іменники:
greenhouse;
bathroom;
windshield;
sheepdog;
father-in-law, etc.
Кожна частина цих слів має окреме значення, але їхні комбінації утворили нові поняття. Ці приклади демонструють, що ми сприймаємо мову «фрагментарно», тож логічно, що й вивчати її ми маємо так само.
На практиці chunking method працює просто — вивчаючи нову тему, охопіть разом з учнями якомога більше доцільних словосполучень і фраз.
Наприклад, тема Space:
space ship;
space station;
space travel;
space shuttle;
space colonization;
space exploration;
space telescope;
spaceman, etc.
Такий асоціативний метод дозволить краще запам’ятати нову лексику та ефективно використовувати її в майбутньому.
Grammar chunks
І найкраще chunking method працює в граматиці. Не треба згадувати граматичний час, число або відмінювання, — всі параметри вже складені докупи. Потрібно лише запам’ятати вираз та знати, як його правильно вживати в мовленні.
Та й загалом, безліч граматичних патернів існують у формі сталих комбінацій. Наприклад, основні дієслова часто потребують допоміжних дієслів у позитивному чи негативному значенні:
doesn’t mean;
don’t worry;
have never been to;
has become, etc.
А деякі граматичні структури, як, наприклад, форми умовних речень Conditionals складаються з багатьох слів та зустрічаються в мові дуже часто, що є вагомою причиною для їх вивчення:
- If I were you, I would (never)…
- If only I could/knew/had…
- I wish I could/knew/had…
Деякі інші фрази зі складною граматикою також варто включити в процес навчання за методом фрагментації. Вони настільки часто зустрічаються в живому мовленні, що учні просто повинні їх запамʼятати. Повірте, це значно спростить їм життя. Наприклад:
- Present Continuous: Where are you going? What are you doing? I’m going to…
- Present Perfect: What have you done? Where have you been? I have never seen/been…
- Present Perfect Continuous: What have you been doing? How long have you been…?
- Passive Voice: I’m/was exhausted/excited/worried… We are not interested/tired/surprised…
- Modal verbs: Can you help me? May I ask? What might happen if…
Чим складніша граматика, тим краще її засвоювати фрагментами, адже детальний аналіз кожної частини ймовірно призведе до втрати загального значення фрази.
Ключові поради
І наостанок, дамо ще кілька порад щодо застосування chunking method на уроках англійської мови. Коли навчаєте за методом фрагментації, пам’ятайте:
- обов’язково навчайте language chunks у контексті;
- час від часу повторюйте вивчене — для цього можна скористатись технікою spaced repetition;
- наповнюйте своє мовлення більшою кількістю chunks, щоб учні могли наслідувати їхнє використання, наприклад: take a seat, how was your day, put your hand up, pass the papers;
- спонукайте учнів виокремлювати з почутого й прочитаного не лише слова, а вирази, які вони часто зустрічають, наприклад:
What are you up to at the weekend?
It depends on the weather.
If I were you, I would have a plan B for a bad forecast.
Chunking method — це один із багатьох способів викладання англійської, що передбачає обʼєднання звуків, слів і фраз у логічні елементи мовлення. Завдяки йому ми розуміємо, що таке автентична мова, як нею спілкуються в реальному житті.
Тож сміливо застосовуйте метод фрагментації під час навчання та розширюйте свій викладацький арсенал новими знаннями й техніками.
Для цього також підійде платформа Grade University, яка пропонує неймовірну кількість сучасних матеріалів на будь-який запит, а також формат навчання, що підійде саме вам — лекції, тренінги, вебінари, воркшопи, тестування. Зустрінемось!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)