🖐🏼 Повноцінне володіння англійською мовою, як би це дивно не звучало, для кожного означає різний набір навичок. Адже вміння послуговуватись мовою може знадобитись у кафе, на роботі чи на науковій конференції. Але чи кожному необхідно знати рівноцінно як наукову термінологію, так і фрази для замовлення їжі в ресторані?
Ваші потреби в першу чергу залежать від вашої мети. Саме те, де ви будете використовувати мову, визначає головні аспекти, на які ви звертатимете увагу в навчанні. Тому вивчення англійської має кілька напрямів, які допомагають підготуватись до тих чи інших життєвих обставин.
Сьогодні ми розповімо про загальні напрями у вивченні англійської, General і Academic English та як обрати свій напрямок!
Загально про типи та напрями
Як ми вже зазначили, вивчення мови визначається метою. Різноманітність цілей, які ставлять для себе люди, зумовила появу не лише General та Academic English, а й:
- Business,
- Legal,
- Medical,
- Technical English
- та інших.
Всі вони обʼєднані однією метою — дати людині специфічні знання на вузьку тематику. Зокрема, це особлива лексика та терміни, формальна граматика та інші корисні знання, які можуть знадобитись.
До прикладу, на курсах медичної англійської лікар може навчитись вести прийом, дізнатись корисні фрази, які допоможуть спілкуватись з пацієнтом.
Тоді як на звичайних курсах загальної англійської студенти вчать лише як повідомляти про біль та деякі назви хвороб, чого недостатньо для медика.
Оскільки сьогодні ми детально розглянемо лише загальну та академічну англійську, то нижче детально обговоримо в чому полягає головна різниця між ними!
Загальна англійська
Те, що ми уявляємо на словах «вивчення англійської мови» і є General English. Зокрема, це:
- опанування мови для повсякденного спілкування у різних життєвих ситуаціях та роботи,
- повноцінний розвиток всіх 4 мовних навичок: читання, слухання, письма та говоріння,
- опанування всіх граматичних структур, часів,
- вивчення лексики з тем, які зустрічаються в щоденному житті кожного,
- функціональні вирази, які використовуються у конкретних ситуаціях з життя, наприклад, у магазині або у кав'ярні,
- ознайомлення з мовним бекграундом: культурні особливості носіїв, свята, жести та інші особливості, які варто знати.
Загальна англійська — це те, з чого починається шлях вивчення мови, адже не можна обрати одразу специфічний напрям без знання бази. Цей напрям англійської передбачає опанування 4 навичок, лексики та граматики за рівнями CEFR, де всі знання розподілені від базових до більш просунутих.
Крім того, вивчаючи загальну англійську, студенту все одно потрібна мета, адже вона визначає бажаний рівень та скільки часу займе навчання для досягнення цієї мети.
- До прикладу, для подорожей та перегляду деяких фільмів в оригіналі цілком підійде рівень B1 Intermediate.
- А якщо ви б хотіли займатись професійною діяльністю в англомовній країні, писати тексти різного жанру, розуміти неадаптовані книги в оригіналі, то потрібно опанувати C1.
Незнання відповідності рівня до мети негативно впливає на мотивацію студентів, адже вони не уявляють скільки та як їм потрібно вчитись. Багато людей не усвідомлюють, що насправді рівень С1 не потрібен у звичайному житті для подорожей чи спілкування, адже потребує від нас постійної практики не в побутових ситуаціях, а при обговоренні політики, економіки, історії, екології та інших складних тем.
Загальний курс англійської мови має побудувати міцний фундамент володіння англійською мовою та поліпшити всі навички необхідні для цього. Навчальна програма охоплює граматику, лексику, говоріння, вимову, аудіювання, читання та письмо.
Теми, які розглядаються в програмі загальної англійської охоплюють всі сфери життя людини:
- робота,
- сімʼя,
- хобі,
- відпочинок,
- здоровʼя,
- інтереси та уподобання,
- домашні тварини,
- емоції та безліч іншого.
Головним завданням General English є навчити студента говорити та розуміти мову в різних життєвих обставинах.
Академічна англійська
Academic English або English for Academic Purposes — це програма або напрям англійської, яка необхідна для спілкування та роботи в академічних колах. Зокрема, це:
- навчання у вищих навчальних закладах,
- наукова та дослідницька робота,
- написання наукових статей, звітів,
- та інші сфери використання мови з метою навчання або викладання іншим.
Це одна з найпоширеніших програм англійської для специфічних потреб або English for Specific Purposes.
Варто одразу зазначити, що вивчення академічної англійської так само як і загальної, зумовлює опанування лексики, граматики та 4 основних мовних навичок. Однак, всі ці аспекти повʼязані з науковою діяльністю. Наприклад:
- на уроках письма замість листа другу студенти навчатимуться писати есе чи звіт,
- на уроках говоріння вчитимуться презентувати свої напрацювання чи вести дискусії,
- лексика, яку вивчають на таких курсах, більш формальна та офіційна, яку не використовують у щоденних розмовах,
- для відпрацювання навичок читання студенти розглядають наукові статті,
- а для аудіювання опрацьовують частини лекцій, наукових доповідей або дискусій та розвивають навички вести конспект почутого.
Програма академічної англійської фокусується на навчанні навичок, необхідним для роботи в англомовному науковому контексті в основних предметних галузях, які зазвичай зустрічаються в коледжах та університетах.
Курси можуть також включати вузькоспеціалізовані мовні вимоги певної галузі, наприклад, бізнес-предмети чи спрямування на технічні науки.
Зазвичай таку англійську опановують:
- абітурієнти, які планують вступати до іноземного вишу,
- а також науковці, які прагнуть до повноцінної міжнародної співпраці та підтримки їх досліджень та наукових робіт на міжнародному рівні.
Однак, нерідко академічна мова вивчається в коледжах та університетах паралельно з іншими предметами.
Важливим аспектом вивчення академічної мови є викладач та його підхід до уроків. Викладачі-практики програми часто стикаються з тим, що вони прямо чи опосередковано навчають навчатись!
Таким спеціалістам часто доводиться змінювати ставлення до навчання, наприклад, у різних культурах існує різне ставлення до плагіату чи відмінності у взаємодії між викладачами та студентами.
Для досконалого розуміння різниці між двома напрямами англійської пропонуємо вам подивитись як змінюється подача однієї та тої ж інформації в загальній і академічній англійській:
- I just don't understand how it works. → I still do not comprehend how this process functions.
- I'm curious why this happened. → The question arises as to why this phenomenon is observed.
- If you're faced with this issue, try doing this. → In the case of such a challenge, it is recommended to attempt to conduct this experiment.
- This thing seems strange and unclear to me. → This aspect of science arouses a particular interest and necessitates further research.
- I had an interesting conversation with a scientist yesterday. → Yesterday, I was engaged in an intriguing scientific dialogue with a researcher.
Ті ж трансформації відбуваються в нашій рідній мові, порівняйте:
«Я хотів дізнатись, що буде, якщо...» vs «Метою цього експерименту є...»
Як обрати свій напрям?
Для того, щоб спростити шлях вибору та розгляду всіх pros&cons, ми розробили алгоритм. Відповідайте на питання з цього розділу та дізнаєтесь чому варто обрати той чи інший варіант!
Ваша англійська не вище, ніж B1?
✅ Так
Вам варто зосередитись на більш досконалому опануванні буденних структур та фраз, аби далі розпочати поглиблене вивчення академічної мови. Адже без знання граматичних структур для побутового спілкування в усній та письмовій формах вам буде значно складніше опанувати специфічні теми.
❌ Ні
Ви вже знаєте базову англійську достатньо для виконання майже всіх побутових справ та роботи. Однак, обирайте академічну англійську лише, якщо в ній є дійсно відчутна потреба!
Ви плануєте або вже працюєте в науковій галузі?
✅ Так
Англійська для академічних потреб тепер ваш must have. Більшість сучасних досліджень та відкриттів описані англійською мовою. Використовуючи саме цю міжнародну мову, ви отримаєте доступ до провідної інформації вашої галузі, а також зможете встановити connect зі спеціалістами з різних куточків світу.
❌ Ні
Академічна англійська, звісно, може стати вашим хобі, однак опанувати щось без можливості це застосувати на практиці майже нереально. Академічна англійська не потрібна для того, щоб, наприклад, читати наукпоп. Достатньо просто високого рівня володіння General English.
Ваша професія зумовлює міжнародні саміти, конференції, семінари та зустрічі?
✅ Так
Академічна англійська може стати у пригоді на різного роду зустрічах для обміну досвідом. Однак, можливо для вашої сфери краще обрати вузькоспеціалізований напрям:
- бізнес-англійська,
- юридична,
- медична,
- технічна англійська
- чи англійська для діджитал-спеціалістів.
❌ Ні
General English достатньо, щоб ознайомлюватись з новинами та матеріалами про вашу сферу. Варто лише відшліфувати знання термінології та мати рівень не нижче, ніж B2.
Ви вступаєте до вишу за кордон?
✅ Так
Академічна англійська не буде зайвою навіть для гуманітарних спеціальностей, адже більшість ваших наявних знань з різних наук включають термінологію рідною мовою. А для написання різних студентських робіт, доречних усних відповідей та вміння презентувати власні напрацювання тим більше!
❌ Ні
У такому разі складно знайти застосування Academic English, однак знання General English точно не буде зайвим!
Ваша робота включає міжнародну комунікацію, наприклад, з партнерами, клієнтами чи спонсорами?
✅ Так
Навички створення формальних листів різного типу можна отримати як на курсах General English, так і на курсах Business English. А от знання академічної англійської для цього зовсім не обовʼязкове.
❌ Ні
Знання академічної англійської вам не знадобиться.
Ви збираєтесь складати міжнародні іспити?
✅ Так
Академічна англійська може допомогти отримати вищий бал. Ба більше, існують навіть спеціальні тестування саме академічної англійської. Однак, це не означає, що ви не зможете отримати бажаний результат без академічної мови.
Враховуйте для чого вам потрібен результат іспиту й обирайте виходячи з цього!
❌ Ні
Обирайте загальну англійську для буденного життя.
Звісно, це не всі аспекти, які варто враховувати, коли вирішуєте який напрям обрати. Однак, такі питання допоможуть вам більш чітко окреслити коло застосування академічної мови. Тоді як загальна англійська буде актуальною для більшості сфер.
Замість висновку…
Наостанок ми наочно продемонструємо різницю між цими двома типами англійської, аби сформувати чітке уявлення про навчання, яке на вас чекатиме.
Академічна англійська | Загальна англійська | |
---|---|---|
Спрямованість | Використовується в освітніх та наукових контекстах. | Використовується у щоденному спілкуванні в будь-яких ситуаціях. |
Формальність | Має формальну лексику та граматичні структури, які зазвичай не використовуються у звичайному житті. | Загалом нейтральний, але має теми, де вивчається спілкування в офіційних контекстах. |
Лексика | Специфічна лексика, пов’язана з наукою, навчанням, дослідженнями. | Загальні фрази та слова на різні теми. |
Граматика | Має визначені граматичні правила, наприклад, часте використання Passive voice. | Також є чіткі граматичні правила, однак для більш буденних ситуацій. |
Приклад слів | Hypothesis — гіпотеза Methodology — методологія Peer-review — експертне рецензування |
Friendship — дружба Society — суспільство Sunset — захід сонця |
Приклад фрази | The hypothesis was rigorously tested in the experiment — Гіпотезу було ретельно перевірено в експерименті. | I had a great time at the party last night — Я чудово провів час на вечірці вчора ввечері. |
Цільова аудиторія | Студенти, вчені та фахівці в наукових галузях. | Будь-хто, хто потребує англійської для подорожей, спілкування, пошуку інформації тощо. |
Академічну та загальну англійську можна тестувати, склавши Кембриджські іспити. Крім того, є окремі тести IELTS та TOEFL саме для перевірки Academic English у кандидата.
Підготовку до цих тестувань ви можете пройти у нашому центрі! Викладачі курсів підготовки знають всі секрети та ключові моменти іспитів, адже отримали цей досвід самостійно.
До зустрічі в Grade Education Centre!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)