📝 Іменник — це одна з чотирьох основних частин мови, без якої неможливе її функціонування. Він відповідає на питання «Хто?», «Що?» і є найбільш численною категорією.
Цей блог ми присвячуємо саме іменнику: його ролі в реченнях, видам, числам та роду, і ще кільком нюансам, якими характерна ця частина мови. Незалежно від рівня кожному буде корисно повторити та систематизувати знання на цю тему, тож що таке іменники англійською?
Роль іменника в реченнях
Власне англійською він називається a noun, і як член речення може виступати:
- підметом — a subject;
- прямим чи непрямим додатком — direct or indirect object;
- частиною, яка уточнює підмет або його доповнює — appositive or modifier.
Для того, щоб розібратися в цих ролях, пропонуємо переглянути речення:
- The cat subject had been sleeping on the windowsill till midnight — Кіт спав на підвіконні до півночі;
- She read the book direct object quietly in the corner — Вона тихо читала книгу на в кутку;
- Julia presented her friend indirect object an amazing collection of Harry Potter books — Юлія подарувала своєму другу неймовірну колекцію книжок про Гаррі Поттера;
- My brother, a talented musician, appositive is playing at the concert tonight — Мій брат, талановитий музикант, грає на концерті сьогодні;
- The glass modifier door shattered into pieces — Скляні двері розбилися на шматки.
Оскільки саме іменників в англійській найбільше, і вони змінюються та адаптуються під різні контексти речень, їх існує кілька видів та типів. Таким чином їхнє творення також має кілька способів.
Утворення іменника в англійській мові: як визначити
Є декілька типів іменників за способом творення:
- simple — прості. Наприклад, house, milk, mouse;
- derivative — похідні, до яких додаються префікси або суфікси. Наприклад, motherhood, attitude, relationship;
- compound — складені, у них є декілька коренів. Наприклад, Iceland, sheepdog, bathroom.
Якщо детальніше розбирати утворення іменника в англійській мові, то найбільш поширеними закінченнями є такі: -age, -ance/-ence, -er/-or, -hood, -ism, -ist, -itude, -ty, -ment, -ness, -ship, -tion/sion. З ними й формуються похідні іменники в англійській мові.
Тобто, якщо вам потрібно визначити у реченні іменник, то одне з цих закінчень має вам допомогти: наприклад, з двох слів identity та identical, закінчення -ty підказує, що саме перший варіант є іменником. Хоча зауважте, що це не повний список закінчень, характерних для цієї частини мови.
Тому при будь-яких сумнівах користуйтесь англомовними словниками, в яких завжди вказана ця інформація. Або ж там можна навіть почитати більш детальну інформацію про походження та утворення іменника в англійській мові.
Наприклад, найбільш авторитетними є такі:
А ще для того, аби знаходити значення розмовних та сленгових виразів, найкращий варіант — Urban Dictionary. Усі неформальні значення слів, яких немає в офіційних словниках, є саме в ньому.
Типи іменників
За визначенням Cambridge Dictionary є кілька різних типів іменників:
- common nouns — загальні назви. Вони стосуються груп чи категорій людей, тварин та будь-яких речей. Наприклад, mother, teacher, cat, love, library;
- proper nouns — власні назви. Стосуються імен та конкретних назв людей, тварин або речей. Наприклад, John Lennon, United Nations, New York City, the Atlantic Ocean;
- concrete nouns — конкретні іменники. Це ті, які описують все, що є матеріальним. Наприклад, guitar, phone, plant, keys;
- abstract nouns — абстрактні. Це ті, яких навпаки, неможливо доторкнутися чи побачити. Наприклад, music, idea, freedom, happiness.
А тепер пропонуємо систематизувати знання про граматичні категорії: число, рід та відмінок. До речі, якщо ви шукайте можливості серйозно зайнятися англійською граматикою, ми готові допомогти вам на курсі «Лексика і граматика».
Там наші викладачі розповідають про правила за допомогою сучасних методик, цікавих програм за найкращими іноземними підручниками та активної взаємодії зі студентами. Спробуйте і для себе такі уроки!
Число іменників в англійській мові
Англійські іменники, як і українські, мають однину singular та множину. plural
Singular | Plural |
---|---|
river | rivers |
idea | ideas |
person | people |
deer | deer |
Основні іменники в англійській мові у формі множини формуються за допомогою додавання -s в кінці. Однак є ті, які повністю змінюють форму, як слова person — people в таблиці вище.
А останнє слово взагалі не змінилось ніяк. Ми маємо цілий блог про число іменників в англійській мові, тож переходьте за посиланням, аби дослідити тему глибше.
Злічувані та незлічувані іменники в англійській
Ще один важливий аспект цієї теми — те, чи можна іменники порахувати. Називається це countable та uncountable nouns, і різниця між ними така:
- countable — злічувані. Їх можна порахувати, поставити в однину чи множину, вжити поруч з числівниками, артиклями чи визначниками, на кшталт a/an/the, some, a few тощо. Наприклад, a few apples, one road, the book;
- uncountable — незлічувані. Їх не можна рахувати, більшість із таких іменників завжди в однині, але з ними ніколи не стоять артиклі a/an. Натомість як і з попередніми, до них можна додавати фрази the, some, much тощо. Наприклад, property, information, wealth.
З uncountable nouns часто вживають фрази з інших іменників, які допомагають поділяти їх на те, що можна порахувати. Ідеться про такі випадки:
- He provided me with a piece of information that may change my plans — Він надав мені інформацію, яка може змінити мої плани;
- Martha has a great deal of experience in financial field — Марта має великий досвід у фінансовій сфері.
До фраз a piece of, a great deal of можна ще додати такі: a big/small amount of, a little, a bit of, a litre of тощо.
Є група іменників, які можуть бути й countable, й uncountable. Наприклад, iron як праска — це злічуваний. А от якщо вживати в контексті матеріалу, заліза, — тоді незлічуваний. Те ж саме стосується слів glass, paper, chocolate та інших. Ще більше про злічувані та незлічувані іменники — тут.
Рід іменників в англійській
Ця граматична категорія перекладається як gender. І хоч вона й існує, в англійській все одно немає особливого поділу на жіночий, чоловічий чи середній рід. Більшість англійських іменників — нейтральні.
Однак є невеликий набір слів, які дещо змінюють форму залежно від особи, щодо якої вони вживаються. Це переважно стосується назв професій.
Оскільки раніше професії часто визначали за гендером особи, а не її вміннями чи бажаннями, багато професій мали лише чоловічі форми, адже жінки там не працювали. І навпаки.
Звідси взялися fisherman, fireman, як і nurse чи secretary, які вживалися лише стосовно жінок. У сучасній мові люди тяжіють до більш нейтральних форм, зокрема:
- head, headteacher замість headmaster/headmistress;
- police officer замість policeman/policewoman;
- chair, chairperson замість chairman/chairwoman.
Також нейтральними сьогодні вважаються nurse, waiter, actor, fire-fighter для обох статей.
Відмінки іменників
Розділ про відмінки цікавий, адже в такому розумінні, як відмінки в українській мові, в англійській їх не існує. Але все ж є своєрідні cases, які передають значення деяких відмінків українською.
Отже, в англійській є три структури, які виражають відмінок:
- possessive case — «Належить кому/чому» — виражає приналежність, володіння;
- objective case — «Кого? Чого? Кому?» — це іменники, які в реченнях виступають додатками, прямими чи непрямими;
- subjective, also nominative case — «Хто? Що?» — подібний до називного відмінка, іменник в цьому випадку завжди виступає підметом у реченні.
Якщо в українській іменники при відмінюванні змінюють форму, тут навпаки. Визначити відмінок допоможе лише розуміння контексту, залежність слів у реченнях. Подивимось на приклади:
- Jessica's idea Possessive case was a success. Everyone voted for it — Ідея Джесіки мала успіх. Всі проголосували за неї;
- Can you help me objective case with this task? — Можеш допомогти мені з цим завданням?
- Daniela Subjective case loves to wake up early in the morning and have a cup of coffee in the garden — Даніела любить прокидатися рано-вранці та пити каву в саду.
Наостанок подивимось на таблицю з основною інформацією:
Типи | Роди | Число | Відмінки |
common/proper/ concrete/abstract |
більшість іменників нейтральні |
singular plural |
possessive/ objective/ subjective cases |
common: hamster, genius, bicycle, code, lamp; proper: Juliet, Mars, Google, Eiffel Tower, April; concrete: apple, book, phone, shoe, house; abstract: freedom, love, bravery, knowledge, sadness. |
manager, foreigner, teacher, analyst, translator. |
singular: child, leaf, mouse, city, cactus; plural: children, leaves, mice, cities, cacti. |
possessive: Sarah’s book is on the table; objective: The teacher called me after class; subjective: She runs every morning. |
Це ключові правила, які треба знати про іменники. Влаштуйте собі англійський інтенсив та заповніть абсолютно всі пробіли в знаннях про частини мови.
А Grade Education Centre у цьому неодмінно допоможе!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)