Бізнес-англійська — це напрям вивчення англійської мови, який обʼєднує особливу лексику та терміни, формальну граматику та інші корисні знання, які використовуються для спілкування у професійному середовищі. Бізнес-англійська є частиною програм English for Specific Purposes.
Отож, якщо ви усвідомили потребу в англійській для роботи, то саме час дізнатись — як саме її опанувати. Для того, щоб відповісти на це питання, кваліфікована викладачка англійської мови з багаторічним досвідом роботи Наталія Щербакова Academic Director Corporate, Senior teacher поділилась порадами, які зроблять вивчення напрямку «ділова англійська» простішим та ефективнішим.
Проте перш ніж почати, пропонуємо ознайомитись з найголовнішими тезами за допомогою схеми, на якій зображені три етапи покращення рівня бізнес-англійської: «Визначення мети» із запропонованими на картинці варіантами, «Продуктивне навчання та покращення навичок» й «Постійна практика».
Далі в матеріалі детальніше розглянемо кожен із цих пунктів!

General & Business English: у чому різниця?
Власне, General English — це покращення чотирьох мовних навичок англійської, а також вивчення лексики та граматики. Вивчення мови на такому курсі відбувається за загальними темами, що стосуються життя кожної людини
Своєю чергою, англійська для бізнесу або Business English — це всебісний мовний розвиток з акцентом на ділове спілкування та бізнес-обставини. Тобто на ньому вивчаються формальні граматичні структури та відповідна лексика.
Для того, аби зрозуміти різницю — порівняйте два речення у різних стилях спілкування — неформальному та діловому:
We need to expedite the process in order to meet the project's deadline.
We need to speed up the process to make sure we meet the project's deadline.
Також володіння професійною англійською передбачає вміння здійснювати телефонні розмови, писати звіти, брати участь у бізнес-зустрічах та інтегруватися у повсякденну офісну спільноту.
З чого почати вивчення бізнес-англійської, аби вміти все це робити? Розповімо далі!
З якого рівня починати вивчати бізнес-англійську?
Неважливо — студент ви, офісний працівник, фрілансер або маєте власний бізнес, знання ділової англійської буде не зайвим.
Адже сьогодні складно збудувати карʼєру без володіння англійською мовою та спеціалізованою лексикою для конкретної сфери діяльності. А деколи лише саме знання англійської дозволяє отримати вищу посаду.
Проте чи є умовний поріг, з якого краще починати вивчення такого напрямку мови, як ділова англійська? Так!
Для того, щоб почати вивчати бізнес-англійську, варто мати базовий рівень мовних знань.
Простими словами, «General English» — це фундамент вивчення мови, а «Business English» — це кімнати, які ви надбудовуєте.
Отже, вивчати ділову англійську краще починати, маючи рівень В1 та вище — саме такі знання можуть вважатися міцним фундаментом. А визначити свій level ви можете на нашому сайті за допомогою спеціалізованого безплатного тесту!
Онлайн-тестування
Безкоштовна перевірка знання англійської
План навчання
Перший крок: визначення мети
Перед тим, як починати навчання, варто чітко окреслити мету — це допоможе вам зосередити свої ресурси на конкретних діях для її досягнення.
Розплануйте ваш час на різні аспекти навчання, такі як читання, аудіювання, письмо та говоріння. Так ви краще засвоюватимете інформацію!
Другий крок: продуктивне навчання та покращення навичок

Бізнес-англійська — це не математична формула, яку можна просто вивчити. Business English — це більше про навички. Тому їх треба постійно розвивати за допомогою практики. Це, зокрема, навички переговорів, проведення презентацій, використання формальної лексики.
Отже, під час вивчення бізнес-англійської, варто постійно практикувати мову. Саме тому її вивчення у групі однодумців або ж разом із колегами є таким продуктивним!
Третій крок: практика в робочих ситуаціях
Авжеж, нові слова не залишаться у памʼяті з першого разу, тому головний лайфхак у цій справі — використовувати набуті знання у своїй професії.

З власного досвіду скажу, що мої студенти, які добре знають ділову англійську, використовували її під час роботи. Студент може не знати неформальні фрази, але має величезний запас ділових виразів та слів саме тому, що він кожен день веде листування та розмовляє з колегами англійською.
До речі, вам також може стати у пригоді Chat GPT. Звісно, не варто йому довіряти на 100%, однак ви можете попросити згенерувати деякі фрази, слова та ідіоми, які можна використати під час ділового спілкування.
Корисні ресурси для планування навчання
Основою ділової англійської, безумовно, є лексика. Нижче ми розглянемо кілька способів для початківців, як можна прокачати свій словниковий запас.
Рекомендуємо звернути увагу на сайти та додатки, які допоможуть вам впорядкувати завдання, створювати розклади занять та контролювати виконання вправ:
- Trello — інтерактивна дошка, яка дозволяє вам створювати списки завдань, робити планування та стежити за прогресом.
- Notion — це всеукраїнський інструмент для навчання, планування та спільної роботи. Ви можете створювати сторінки з нотатками, завданнями, календарями та багато іншого.
- Habitica — незвичайний підхід до планування, оскільки він мотивує до навчання в ігровій формі. Ви отримуєте бали та досягнення за кожне завдання, яке виконуєте.
- StudyBlue — це спеціалізована освітня платформа, яка допомагає створювати та відстежувати навчальні матеріали.
- Todoist — додаток для керування завданнями, який спрощує організацію навчального процесу та визначення дедлайнів.
Оберіть той інструмент, який для виявиться найзручнішим та підійде до вашого стилю планування. Важливо, що більшість з цих програм мають безкоштовні версії користування.
Медіа та TED Talks
Для того, аби зануритись у середовище під назвою «ділова англійська», треба споживати її пасивно: читати книги, дивитись фільми та серіали.
Радимо не забувати й про іноземні медіа, і звісно, слухати TED Talks. Мережа Інтернет пропонує безліч варіантів: можна вибрати як щось вузькоспрямоване, так і більш загальне.
Вас можуть зацікавити такі відео:
- 6 tips on being a successful entrepreneur
- Idea for more income and profit in the stock market
- Is remote work better than being in the office? It’s complicated
А також зверніть увагу на перелік іноземних медіа, де можна переглядати англомовні новини, статті та аналітичні матеріали на бізнес-тематику й не тільки:
Ці та інші ресурси додадуть вам впевненості під час ведення переговорів чи презентацій. До речі, як вдало презентувати продукт інвесторам та клієнтам, читайте в нашому тематичному блозі!
Серіали для вивчення бізнес-англійської
Якщо ж хочете послухати англійську вимову або перевести фокус на інший вид навчання — дивіться серіали, які спеціалізуються на певній сфері діяльності: юриспруденція, бізнес, медицина.
Ви можете обрати один із серіалів зі списку, що ми створили. Зверніть увагу, що для кожного з них ми вказали рівень знань, який потрібно мати для перегляду.
«The Office» — для B1/B2
Це американський телесеріал, де зображення життя співробітників одного офісу відбувається у комічному тоні. У серіалі ви почуєте величезну кількість «офісних» слів та діалогів.
«Suits» — для C1
Любите детективні історії та розслідування таємниць? Тоді вам точно сподобається цей серіал про адвоката з Нью-Йорка та його таємничого помічника. Діалоги героїв наповнені безліччю слів та виразів з ділової англійської!
«Silicon Valley» — для C1
Телесеріал пародіює культуру технологічної індустрії Кремнієвої долини. У ньому розповідають історію програміста, який засновує стартап-компанію під назвою «Pied Piper».
Головний герой бореться за збереження компанії та постійно стикається із конкуренцією з боку більших підприємств. Серіал отримав схвальні відгуки від критиків, які високо оцінили його сценарій і гумор.
«Emily in Paris» — для B1
Це історія про Емілі Купер — американку з Чикаго зі ступенем магістра з комунікацій, яка переїжджає до Парижа в пошуках нової роботи. Вона повинна додати «американські нотки» у соціальні мережі поважної французької маркетингової компанії.
Серіал цікавий тим, що показує, як стикаються різні культури, коли Емілі пристосовується до викликів паризького життя.
«Mad Men» — для C1
Захопливий американський драматичний серіал розкриє перед вами внутрішній світ одного з рекламних агентств у Нью-Йорку. Ви потрапите всередину «кухні» рекламного бізнесу разом із його заплутаними інтригами, правилами, стратегіями та, звісно ж, професійним жаргоном.
До речі, якщо вас цікавить діловий жаргон англійською мовою, то детальніше про це можна почитати у нашому блозі.
Подкасти
Чудовим методом покращення словникового запасу є бізнес-подкасти. Оберіть той, що безпосередньо стосується вашої діяльності та покращуйте сприйняття англійської на слух.
Down to Business English: Business News to Improve your Business English
У кожному епізоді подкасту ведучі розповідають про передові новини світу, навчають професійних слів і фраз, переглядають корисні граматичні моделі та визначають культурні відмінності, які можуть вплинути на ведення бізнесу у глобальному робочому середовищі.
Business English Pod
Business English Pod — один із найцікавіших подкастів на тему «ділова англійська». Ви слухатимете дискусії як про подорожі та спілкування, так і про зустрічі, переговори та презентації.
BBC Business Daily
Як відомо, BBC має широку мережу репортерів і кореспондентів, які надають інфоомацію про новини та аналізують стратегії розвитку успішних компаній з усього світу. Завдяки цьому, на подкасті ви зможете почути реальні бізнес-історії.
TED Business
Щопонеділка ведучий подкасту розповідає про найцікавіші ідеї, які приходять у світ бізнесу. Наприкінці кожного випуску експерт проводить слухачам мініурок про те, як втілити свої бізнес-ідеї в життя.
Мобільні додатки
Як ми згадували вище, для успішного закріплення матеріалу варто щоденно практикуватися. Чудовий варіант прокачати свою розмовну англійську — спілкуватися з колегами та прислухатися до їхніх порад.
Якщо ви сумніваєтесь, чи можна використовувати те чи інше слово у формальному контексті — пошукайте його у словниках. Зазвичай там є відповідне позначення!
На щастя, нам вже непотрібно ходити у бібліотеку і шукати там багатотомні словники. Усе потрібне — завжди під рукою, адже багато словників та корисних ресурсів є у форматі мобільних застосунків. Ось деякі з них:
- CNBC Business News and Finance для iPhone і Android.
- The Wall Street Journal для iPhone і Android.
- English Phrasal Verbs in Use для iPhone.
- Longman Dictionary of English для iPhone.
До слова, у Grade Education Centre є не просто курс, а цілий напрям навчання «Бізнес-англійська». У його рамках доступні чотири курси: «Переговори», «Бізнес-зустрічі», «Презентації» та «Ділова комунікація».
Кожен із них заснований на практиці навичків, важливих для роботи англійською мовою. Ви можете як обрати один із курсів, так і пройти всі по черзі!
Також користуйтеся перерахованими в цьому матеріалі порадами й вивчення англійської даватиметься в рази легше. Не забувайте постійно практикуватися, а якщо не впораєтеся самостійно — наші викладачі чекають на вас у Grade Education Centre!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)