⚡ Раз і назавжди — так можна сказати про початок вивчення англійської мови у житті людини.
Вже від першого заняття починається надзвичайно тривалий процес вдосконалення іноземної мови, який відбувається не лише на курсах і з викладачем. Успішність залежить від того, наскільки ви готові впустити англійську у своє життя.
Рідною мовою ми можемо описати будь-яку ситуацію, що з нами трапилася. Відтак наша мета — досягти такого ж рівня і в англійській мові. У цьому блозі ми розповімо, що слід робити, аби англійська стала улюбленим заняттям, стрімким і великим досягненням, а також мовою, якою розмовляти буде легко та вільно.
The grand journey begins!
Слова і граматика — як не забувати вивчене
Основу будь-якої мови складають граматичні правила, тому для високого рівня їх ніяк не оминути. Граматику бажано вивчати з викладачем, який допоможе зрозуміти, наприклад, часи англійської мови та умовні речення, а ще порівняє їх з рідною вам мовою, наведе приклади та скорегує помилки.
Зауважте: носій мови не є автоматично хорошим викладачем. Чи можуть усі носії української стати викладачами для іноземців? Ні, оскільки це потребує педагогічної кваліфікації.
Так, вивчення граматики асоціюється із монотонним виконанням завдань та читанням підручників. Насправді тренувати знання граматичних конструкцій можна такими способами:
- дивитись кіно та мультики. Герої у мовленні використовують усе те, що вивчається на заняттях англійської, тому мозок буде ідентифікувати знайомі вирази на слух та краще їх засвоювати;
Що подивитися? Найкраще те, що відповідає вашому рівню. З таким розподілом від А1 до С1 ми зібрали понад 20 варіантів кіно у блозі.
- читати книжки та новини. Це такі тексти, де використовується літературна мова і кількість помилок чи неточностей зведена до мінімуму. Якщо робити це регулярно, можна помітити у власному мовленні чи на письмі шаблони, які мозок закріпив із таких текстів;
Ось невеликий перелік якісних англомовних онлайн-ЗМІ, які пишуть про Україну англійською:
- The Guardian;
- BBC;
- Voice of America;
- Kyiv Post;
- Ukraine World.
- писати англійською. Щойно з’являється можливість — пишіть листи, повідомлення, коментарі чи навіть дописи іноземною. Це буде практикою усіх англомовних конструкцій, які мозок запам’ятав з інших вправ.
Якщо ви мріяли про свій блог, то чому б не англійською? Якісний контент завжди буде в попиті, а практикувати мову на цікавій вам темі — це комбо! Навіть 30-секундне відео в TikTok допоможе закріпити знання та запам’ятати нові корисні вирази.
Різкий перехід на контент іноземною мовою — це велике навантаження, тому рекомендуємо поступово вводити більшу кількість англійської у щоденне читання та перегляд матеріалів.
Загалом не варто ставити собі мету «Хочу рівень С1». Легше утримувати мотивацію та інтерес, якщо поставити конкретну ціль:
- «грамотно писати робочі листи»,
- «дивитися фільми в оригіналі» або
- «читати новини й розуміти основний зміст».
З часом такими кроками вдасться дійти й до С1.
Як вчити слова
З усіма заняттями, описаними вище, у комплексі вивчається і лексика. Якщо є мета збільшити словниковий запас, то стратегія має бути такою: мати справу з англійською мовою щодня.
Закріплюючи граматику через читання та аудіювання, ваш мозок запам’ятовує слова та контексти, в яких вони найчастіше вживаються. Таким чином лексику не треба зазубрювати напам’ять — треба постійно бачити її у практичному вжитку.
Вчити слова напам’ять з табличок з транскрипцією і перекладом — не надто результативний метод. Значення запам’ятовується найкраще у контексті, тому його варто прив’язувати до емоцій, ситуацій, синонімів.
Відтак ефективніше дивитися значення слова в словнику англійською мовою, а не просто у перекладачі. Пропонуємо 5 найбільш популярних та якісних онлайн-словників, де є доступні пояснення, приклади та контексти:
- Cambridge Dictionary;
- Longman Dictionary;
- Oxford Learner’s Dictionaries;
- Urban Dictionary;
- Collins Dictionary.
Якщо ви читаєте текст, або слухаєте аудіо, в якому багато невідомих слів, не варто перериватися на кожне з них, шукати переклад, та знову повертатися до матеріалу. Є висока ймовірність, що жодне не запам’ятається, а суть тексту буде втрачена.
Тому є кілька варіантів, як вчити слова через читання або аудіювання:
- Спочатку випишіть усі невідомі слова та їхні значення, кілька разів перегляньте. Потім перечитуйте або переслуховуйте контент до того моменту, поки ви не пам’ятатимете значення кожного слова без підглядання у словник чи нотатки.
- Можна взяти легший за рівнем текст і прочитати його від початку до кінця не перекладаючи незнайомих слів. Спробуйте здогадатися контекст, відчути його. І лише потім перевірте свої здогадки у словнику.
Останній метод не передбачає заучувань слів напам’ять, тому, можливо, з одного тексту не вдасться запам’ятати всі нові слова. Проте таке вивчення лексики за контекстом добре спрацює, якщо тривалий час читати тексти на одну тему.
У такому випадку лексика буде постійно повторюватись, і з часом значення слова вже запам’ятається автоматично. Наприклад, це може бути контент, повʼязаний з вашим хобі.
Звісно, здається, що так слова можна вчити дуже довго, проте якщо читати хоча б по одному матеріалу кожен день, процес запам’ятовування насправді буде швидким, і заодно це вдалий спосіб тренувати інші навички англійської.
Ще один спосіб вивчати лексику — читати новини українською, а потім, знаючи всі деталі, перечитувати їх англійською. Зазвичай, іноземні ЗМІ передруковують новини про Україну з українських медіа. Тому там приблизно однаковий набір слів та сенсів, які вам буде набагато легше зрозуміти англійською, оскільки ви вже знаєте, про що йдеться.
Нові слова та вирази можна вчити й через цікаві блоги. В інтернеті є сотні каналів про англійську. Ми ж пропонуємо чи не найшвидший та найлегший контент в інтернеті — відео в TikTok.
Ось підбірка каналів для вивчення іноземної мови:
До речі, меми — це смішно і водночас корисно для вивчення розмовної англійської та сленгу. Тому варто підписуватись не лише навчальні блоги, а й розважальні. Ось кілька наших рекомендацій:
Як розвивати розуміння англійської на слух
Очевидно, потрібно багато слухати. Це вже і згадані ТікТоки, і фільми та мультики, і радіо. До цього всього звісно ж додаємо і подкасти. Їх також є тисячі, тож найкраще орієнтуватися на теми, які цікавлять саме вас.
А якщо ви ще не маєте улюбленого подкасту, ми спробуємо зорієнтувати вас за різними тематиками.
Отже, якщо вас цікавлять ті, які створені для вивчення англійської, то це наступні подкасти:
Також пропонуємо добірку подкастів про політику, культуру та суспільство:
Окремо радимо послухати історичний подкаст професора Єльського університету, який досліджує історію Східної Європи, Тімоті Снайдера. Після повномасштабного вторгнення рф в Україну він створив серію лекцій про формування сучасної України. Її можна послухати як подкаст, а також подивитися записи в YouTube.
Також пропонуємо слухати та дивитися блоги на YouTube про мистецтво:
Отже, окрім того, що ви вчитеся сприймати англійську на слух, її різні акценти та вимови, ви ще й тренуєтеся вимовляти слова самостійно.
Якщо у словнику ви бачите транскрипцію, краще не лише її прочитати, а й прослухати. Адже для якісної вимови важливо те, як ми формуємо звук, а це можливо зрозуміти лише із живих прикладів.
Отже, аби вивчити англійську, потрібно читати, слухати та дивитися все те, що й носії цієї мови. Тільки так вдасться зануритися в англомовний контекст і середовище та прокачати свої навички на максимум.
Наостанок для абсолютно всебічного розвитку пропонуємо ще кілька застосунків для вивчення англійської мови:
- BBC Learning English;
- DuoCards — словникові картки;
- Drops: Learn English Language;
- English Speaking Practice;
- Improve English: Vocab, Grammar.
Підсумки: як вчити англійську, аби точно вивчити
Виділимо два ключові моменти, які варто прийняти та усвідомити кожному, хто хоче вивчити англійську на високому рівні:
- Вивчення іноземної мови — це процес на роки, коли крок за кроком щоденно людина слухає, читає, дивиться та говорить. І лише тривала та постійна праця приведе до результату.
- Усе вивчається в комплексі. Англомовний подкаст чи новина — це і засвоєння граматичних патернів, і нова лексика, і загальне покращення розуміння англійської.
Водночас є кілька НЕ:
- не ставте собі грандіозних цілей;
- не зубріть граматику виключно за підручниками та вправами з них;
- не заучуйте нові слова у великих обсягах за один раз;
- не забувайте про систематичність та регулярність занять;
- не бійтеся робити помилки.
Сприймайте англійську як шанс розважитися, дізнатися щось цікаве та корисне. Головне — практика, тож ходіть на розмовні клуби, спробуйте спілкуватися з друзями чи рідними англійською хоча б кілька хвилин на день, вчіть тексти улюблених пісень та гугліть англійською.
Чим більше цієї мови буде у житті, тим швидшим та ефективнішим буде процес її вивчення, зокрема online. Англійська — це не навчальна програма, а можливість стати частиною іншої культури, відчути нові досвіди та збагатити життя новими сенсами.
So, dive into English with Grade!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)