Скільки часу на своїх уроках ви приділяєте тренуванню вимови? Чим старші учні, тим частіше цей аспект мови відходить на другий план, поступаючись місцем складній граматиці та новій лексиці.
Серед викладачів мало хто відводить окремий урок лише для відпрацювання звуків та інтонації. Проте, якщо допомогти студентам покращити вимову, вони зможуть почуватися впевненіше у спілкуванні англійською.
Тому, якщо ви хочете приділити більше уваги цій темі та зробити свої уроки цікавішими, спробуйте додати до них більше інтерактивних завдань! Ми підготували добірку динамічних ігор для дітей, підлітків і дорослих, які гарантують захопливе тренування вимови.
Чому ігри — це гарний спосіб покращити вимову?
Правильна вимова — це важливий елемент спілкування й відповідно якісного володіння мовою. Проте багато учнів, навіть з високими рівнями, можуть неправильно вимовляти деякі слова та звуки.
Однією з причин цього може бути брак практики, яка дуже важлива для розвитку цієї навички. Для того, щоб заповнити цей пробіл, добре підійдуть ігри — чудовий спосіб поспілкуватися наживо й зробити навчання веселим.
Вони дозволяють знизити рівень тривоги через спілкування та допомагають легко засвоювати нові знання.
Вибір ігор залежить від віку учнів, їхнього рівня та цілей. Дітям важливо поєднувати вимову із жестами, ритмом та співом.
Підліткам підходять інтерактивні вправи, де потрібно змагатися та вигравати. Дорослі оцінять рольові ситуації та вправи, що наближені до реальних діалогів.
Далі ви побачите добірку саме таких ігор для кожної вікової категорії.
Активні ігри для дітей
Діти — це дуже активні учні, які люблять вчитися через гру. Тому з ними важливо використовувати методики, що поєднують рухи, звуки та візуальне сприйняття.
Розглянемо кілька таких вправ!
Phonics songs
Це веселі пісні, що навчають дітей вимови. Вправи з ними покращують сприйняття звуків та інтонацію, а також допомагають просто їх запам’ятовувати.
Для виконання цього завдання вмикайте пісню і заохочуйте діток співати разом. В кінці уроку можна попросити учнів пригадати звуки й слова з ними.
Mystery Sound Bag
Це тактильна та слухова гра, яка допомагає дітям навчитися впізнавати англійські звуки через предмети та взаємодію.
Для неї потрібно підготувати мішечок або коробку, в яку ви складете різні речі, що починаються на певний звук. Наприклад, якщо ви відпрацьовуєте /b/, у мішечку можуть бути:
- banana,
- ball,
- book.
Дитина навмання витягує річ, називає її та вимовляє перший звук. Також для гри можна використовувати предмети на різні букви. Суть завдання зберігається.
Якщо предмет названо правильно, учень залишає його собі. Якщо ні — він повертається назад у мішечок. Гра триває, доки всі предмети не будуть названі правильно.
Tongue Twisters
Це гра з веселими фразами, які складно вимовити швидко. Спочатку вчитель вимовляє скоромовку повільно, щоб учні почули всі звуки. Наприклад:
- She sells seashells on the seashore,
- Peter Piper picked a peck of pickled peppers.
Потім учні повторюють це кілька разів, поступово пришвидшуючи темп. Також можна влаштувати змагання на те, хто швидше вимовить скоромовку без помилок.
Скоромовки можна знайти на сайтах BBC Bitesize або British Council.
Цікаві вправи та ігри для підлітків
Підлітки можуть поводитись стриманіше, ніж учні початкових класів, хоч і теж люблять ігри, змагання та активності. Для них підійдуть складніші та інтерактивні завдання.
Phoneme Detective
У цій вправі учні працюють у парах та грають у детективів. Один учень отримує список слів, які розбиває на окремі звуки:
- c-a-t,
- d-o-g,
- f-o-x.
Інший має зібрати їх разом і правильно назвати слово. Потім вони міняються ролями та повторюють вправу з новими словами.
Шаблон для гри можна знайти тут.
Pronunciation Battles
Учні діляться на команди та отримують картки зі словами, які мають складні й подібні звуки. Наприклад:
- ship — sheep,
- thing — think,
- cut – cat.
Команди по черзі витягують картки та вимовляють їх. Якщо слово вимовлено правильно, команда отримує бал.
Знайти списки слів для гри або ж пограти в неї онлайн можна тут.
YouTube Challenge
Учні створюють коротке відео, у якому вони пояснюють або розповідають історію англійською.
Вчитель дає певну тему, наприклад, «Розкажи про улюблений фільм». Учень записує 1-хвилинне відео, де він намагається чітко вимовляти слова. В класі відео переглядають і аналізують вимову.
Це корисна практика, яка точно зацікавить дітей і дозволить їм самостійно попрактикувати вимову.

Підписка для викладачів
Один раз на тиждень ви будете отримувати нові ідеї для уроків, поради з методики і професійного розвитку. А ще ми регулярно анонсуємо цікаві події, конференції та вебінари.
Складніші вправи для дорослих
Дорослі можуть більше працювати зі складними вправами, але їх теж варто розбавляти іграми. Це можуть бути різні цікаві вправи на логіку та інтерактивні завдання, що наближені до реальних ситуацій.
Role-play Scenarios
Рольова гра, що моделює реальні ситуації, у яких потрібно використовувати правильну вимову та інтонацію.
Запропонуйте учням розіграти в парах сценки, в яких вони мають пройти співбесіду, забронювати номер в готелі або провести телефонну розмову.
Важливо, щоб студенти зосереджувались на правильній вимові ключових слів. Після завершення діалогу вчитель коригує вимову та інтонацію.
Готові скрипти для рольових ігор можна знайти на сайті ESL Library.
Sound Spy
Це гра на активне слухання та розпізнавання складних англійських звуків у реальному мовленні.
Для неї потрібно підготувати аудіозапис з діалогом, новинам, уривком з фільму, та вибирати певний звук, який учні мають знайти. Наприклад, звук [θ] у словах think, thousand, bath.
Учні слухають аудіо та записують усі слова, в яких вони почули цей звук. Після прослуховування студенти читають знайдені слова та обговорюють, чи правильно почули звук.
Знайти потрібні аудіозаписи можна на BBC Learning EnglishтаTED Talks.
TED Talk Shadowing
Ще одна вправа з TED Talks, адже це чудова платформа для прослуховування виступів не просто від експертів у різних галузях, але й від носіїв англійської.
Виберіть якесь відео з TED, включіть аудіо та ставте його на паузу після кожного речення. Учні слухають промову спікерів, намагаються повторити за ними максимально точно, відтворюючи потрібний темп, наголос і ритм мови.
Особливість TED Talks у тому, що там є безліч виступів на різноманітні теми. Це дає можливість розібрати багато слів з вузьких галузей.
Ігри – це чудовий інструмент для розвитку вимови у дорослих і малих! Вони роблять навчання живим, цікавим та ефективним.
Вибирайте вправи, що найкраще підходять вашим учням, і ви побачите, як їхня вимова стає більш впевненою та природною!
Good luck with your lessons!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)