Чи помічаєте ви різницю між реченням «У саду розквітли яскраві квіти, а весняне сонце по-особливому тепло гріло» та «Ось вони, ці квіти в саду, такі яскраві, і це сонце просто шикарно гріє»?
Річ у тім, що ми, як носії мови, інтуїтивно розуміємо різницю між літературною мовою, яка здебільшого характерна для письма, і розмовною, яка характерна для усного, неформального спілкування, але часто не можемо її пояснити.
Ці два речення ілюструють як ми озвучуємо одну думку на письмі й спілкуючись усно. Зазвичай розмовна мова допускає відхилення від правил, неформальний сленг і скорочення, а ці особливості також потрібно вивчати під час уроків з іноземної мови.
У цьому матеріалі ми не лише в теорії розглянемо особливості розмовної англійської, а й дамо практичні поради та ресурси для її вивчення.
Розмовна англійська: теорія та особливості
Розмовна англійська мова — це мова, якою ми спілкуємось в житті, тобто під час неформальних, особистих розмов, з друзями, колегами, товаришами, сімʼєю, сусідами та іншими. Вона не передбачає формальної лексики та виразів, складних конструкцій та подекуди пробачає граматичні помилки.
Її роль досить вагома, адже часто ми навчаємось говорити «шаблонними», офіційними фразами, що для native speaker можуть звучати дивно. Наприклад, замість «What’s up?» нас привчають говорити «How do you do?», що є дуже формальним варіантом для питання.
Розмовна англійська — це мова для життя. Тож, як ми вже зʼясували, вона має кілька особливостей. Зокрема:
1. Неформальна лексика
У розмовній англійській мові можуть використовуватися менш формальні слова і вирази, а також сленг та жаргон. Наприклад:
- «kids» замість «children»,
- «TV» замість «television»,
- «awesome» замість «excellent».
Modern kids don't watch TV — Сучасні діти не дивляться телебачення.
2. Скорочення
Розмовна мова передбачає обовʼязкові скорочення. При чому як загальноприйняті — you’re, так і неформальні — gonna, wanna.
Тож, в розмові ви завжди чутимете «I’m» замість «I am», «won’t» замість «will not».
А також «lemme» замість «let me», «kinda» замість «kind of», «y’all» замість «you all».
I kinda love this song — Я типу обожнюю цю пісню.
3. Граматичні спрощення, які є помилками
В розмовній мові допускаються недоліки в граматиці:
- неправильне вживання часів,
- подвійне запитання,
- використання простих форм слів тощо.
Наприклад, «He don’t know» замість «He doesn’t know», «Do you know what time it is?» замість «Do you know the time?» або питання з одного слова: «I’ll go to the shop tomorrow. You?»
4. Ідіоми, крилаті фрази, жарти
Розмовна мова охоплює багато фразеологізмів та ідіом, які можуть бути складними для розуміння для носіїв інших мов.
Сюди ж можна віднести сленгові вирази, які повʼязані з культурним та соціальним контекстом в англомовних країнах.
5. Вживання скорочених відповідей
Відповіді на запитання у розмовній мові часто бувають скороченими, наприклад, однослівні «Yes» замість «Yes, I know», або «No» замість «No, he is not».
Загалом, розмовна англійська мова є менш формальною і спрямованою на спілкування в повсякденних ситуаціях. Вона може змінюватися в залежності від регіону, віку та соціокультурного контексту.
Наочна різниця
Для кращого розуміння ми підготували таблицю, де одна і та ж інформація буде подана у різних стилях. Зверніть увагу на різницю в лексиці та скорочення.
Літературна мова | Розмовна мова |
---|---|
I am going to the store. | I’m heading to the store. |
She is quite intelligent. | She’s pretty smart. |
They have not arrived yet. | They haven’t shown up yet. |
He has a strong work ethic. | He works really hard. |
It is a beautiful day outside. | It’s a gorgeous day out. |
We should not be late. | We shouldn’t be late. |
She will arrive shortly. | She’ll be here soon. |
I have a meeting at 3 PM. | I’ve got a meeting at 3 o’clock. |
The food is delicious. | The food tastes amazing. |
They are not in the office. | They’re not at the office right now. |
Бажаєте дізнатися більше про різницю між літературною та розмовною мовою? Курси розмовної англійської допоможуть зробити це, а також опанувати спілкування використовуючи відповідну лексику та вимову!
Вивчення розмовної англійської: ключові поради
Вивчення розмовної англійської неможливе без комплексного підходу до опанування всіх інших мовних навичок, а також розширення словникового запасу та освоєння граматики.
Однак, ми зосередимось на основних складових, які допомагають розвинути саме здатність говорити англійською впевнено та зрозуміло, а звучати органічно! Цими складовими є:
- словниковий запас,
- вимова,
- інтонація та логічні наголоси на словах у реченнях.
Отже, як покращити розмовну англійську? Пропонуємо декілька порад!
Звуконаслідування та відтворення
Вимова носія відрізняється від нашого мовлення швидкістю, інтонаціями та навіть звуками. Це природно, однак високий рівень володіння зумовлює важливість правильної вимови.
Особливо цінно це на міжнародних іспитах, адже і розділ Listening, і Speaking потребують цієї навички.
Найкраще проілюструвати те, як насправді розмовляють носії змогли автори гумористичного скетчу «Fork Handles Sketch». Саме через такі особливості важливо постійно слухати різні варіанти акцентів та вимови англійської!
Тож для тренування правильної вимови та інтонації, а також навички правильно «зливати» слова докупи треба регулярно слухати та повторювати за носіями мови фрази, речення чи короткі розповіді. Для цього:
- оберіть невелике відео чи аудіозапис, де говорить носій мови,
- прослухайте шматок та зупиніть,
- повторіть текст за мовцем зі збереженням його інтонації та вимови,
- за можливості запишіть себе і порівняйте,
- повторіть це з наступним шматком тексту.
Щодо тематики самого відео — це може бути будь-що, що вам подобається. адже слухати доведеться не раз Рекомендуємо не обирати для тренування пісні, адже це продукт творчості та авторського підходу, тобто не є канонічним прикладом вимови.
Тренуйте вимову за зірками, ведучими, радіодикторами та лекторами. Це допоможе побачити різницю у способах звернути увагу на окремі слова, інтонаціях та звісно ж вимові.
Фільми, шоу, серіали та подкасти
Звісно, перегляд та прослуховування мови в кіно та подкастах допомагає збільшувати словниковий запас, покращувати вимову та запамʼятовувати нові граматичні конструкції. Однак, ми рекомендуємо з-поміж іншого також звернути увагу на звучання потоку мовлення, а не окремих слів.
Секрет вільного володіння англійською мовою і природного звучання у розмові полягає у вимові цілих речень, думок. Щоразу, коли ви читаєте вірш, слухаєте аудіозапис або дивитеся комедійний серіал, звертайте увагу на:
зв'язок слів у реченні, адже мовці опускають деякі звуки для більшої милозвучності.
Саме тому словосполучення «give me» звучатиме радше як «gimme», а «don’t know» як «donnow».
скорочення
- I + am = I’m
- He + will = he’ll
- They + have = they’ve
- Do + not = don’t
наголоси у реченнях
Наприклад: I never said she stole my money.
- Наголос на «I»: зазначає, що саме ви ніколи не казали, що вона вкрала ваші гроші, але інші могли.
- Наголос на «she»: підкреслює, що саме вона а не хтось інший не крала ваші гроші.
- Наголос на «stole»: підкреслює дію, тобто ви навряд казали, що вона вкрала, але могли сказати, що вона, наприклад, загубила ваші гроші.
Self-talk
Розмова з самим собою може бути корисною з багатьох причин, однак, якщо ви говорите англійською, то можете прокачати мовлення.
Ось кілька варіантів спілкування з самим собою, завдяки яким покращиться розмовна англійська мова для початківців:
- Монолог — створіть без підготовки розповідь від себе на будь-яку цікаву тему. Намагайтесь зробити розповідь структурованою: вступ, розкриття теми, аргументація, власна думка та висновки. Запишіть себе та проаналізуйте мовлення, занотуйте ті моменти, в яких вам було важко сформулювати думку та дослідіть ці теми.
- Озвучуйте буденні справи: йдете пити чай — спитайте себе «Shall I have some tea?», плануєте свій день — скажіть «Today I have to complete three work tasks, go to the gym, wash the dishes and prepare a family dinner. Will I have time to watch the new episode of Super Mother?». Слідкуйте за тим, з якими конструкціями у вас виникає найбільше проблем.
- Розіграйте діалоги в різних ситуаціях: приміряйте почергово на себе роль касира в магазині та покупця, ведіть розмову, озвучуйте кожну репліку.
Все це звісно потребує зусиль та часу, однак може принести реальний результат з мінімальними матеріальними вкладеннями та без співрозмовника.
Ресурси, застосунки та сайти для навчання
Звісно, крім домашніх способів опановувати розмовну англійську мову, є й більш сучасні варіанти — сайти та застосунки. Ми зібрали ресурси для покращення кожного з аспектів розмовної мови, тож погляньмо!
Поповнюємо вокабуляр
Найперший спосіб дізнатись нові слова — споживати контент у будь-якому форматі, але англійською.
Однак, щоб ці слова залишались в памʼяті — потрібно їх всебічно вивчати. Це і значення, і синоніми, і приклади використання — все це міститься в англомовних словниках.
Ось кілька найкращих для вивчення розмовної мови:
- Urban Dictionary — онлайн-словник сленгу та жаргону, який містить багато неформальних виразів і слів, що використовуються в розмовах. Він допоможе вам розібратися в популярних фразах, які можуть здаватися незрозумілими.
- Cambridge Dictionary — авторитетний словник англійської мови, який охоплює розмовну лексику та фразеологізми. Він надає приклади вживання слів у реальних контекстах.
- Collins Dictionary пропонує широкий перелік розмовної лексики та фразеологізмів в англійській мові. Ви можете знайти велику кількість сленгових виразів та неформальних слів.
- Macmillan Dictionary містить слова та вирази, які часто використовуються в повсякденному спілкуванні. Він надає інформацію про вимову та вживання слів, а також демонструє ступінь формальності кожного слова.
Інтерактивне навчання
Для того, щоб вивчати мову існує безліч застосунків. Вони дозволяють приділяти англійській час у найрізноманітніших обставинах — дорогою додому чи на роботу, у черзі, під час обідньої перерви та навіть в укритті, під час тривог.
Ми рекомендуємо ті з них, які мають широкий функціонал та дозволяють не лише опановувати розмовну англійську онлайн, а й інші аспекти іноземної мови.
- Duolingo — популярний мобільний додаток та вебсайт для вивчення англійської. Він пропонує курси різних рівнів складності та містить вправи на поповнення словникового запасу, вимову, граматику, орфографію.
- Memrise — це онлайн-платформа для вивчення мов, яка пропонує велику кількість курсів, спрямованих на розширення словникового запасу. Там є картки зі словами та виразами, відео з прикладами вимови, практичні фрази, підготовлені носіями мови, ігрові тести для тренування мовних навичок.
- Anki — це програма для повторення та запам'ятовування слів і фраз за допомогою системи флешкарток. Ви можете створити власні або завантажити готові.
- Vocabulary.com пропонує навчальні вправи та тести для вивчення нових слів та фраз. Цей ресурс використовує інноваційні методи вивчення слів, щоб полегшити їх запам'ятовування.
Покращуємо listening та запамʼятовуємо інтонації
Ми вже зазначали про важливість прослуховування різної вимови англійською. Чудовий та зручний варіант для цього — короткі відео та подкасти. Зокрема:
- FluentU — відео англійською з інтерактивними субтитрами.
- ESL Podcast пропонує аудіо уроки з вправами для вдосконалення сприйняття англійської мови.
- LyricsTraining — це інтерактивна платформа, яка допомагає вивчати англійську мову, слухаючи пісні та заповнюючи пропущені слова в тексті.
Ці ресурси допоможуть вам розвинути різні аспекти розмовної англійської, зокрема словниковий запас, розуміння мови на слух і вимову.
Спілкування, спілкування і ще раз спілкування!
Звісно, найкращий варіант вивчити розмовну англійську, як не дивно, розмовляти! Тож, ось кілька ресурсів, де ви можете знайти собі співрозмовника з кола носіїв англійської та практикувати все, що вивчили за допомогою ресурсів вище 🙂
- Tandem — застосунок для пошуку співрозмовників. Ви можете спілкуватися з носіями мови та вдосконалювати свої мовні навички.
- HelloTalk — застосунок передбачає пошук співрозмовника для листування та розмов телефоном.
- ConversationExchange — цей вебсайт допомагає знайти співрозмовників для розмов по Skype або навіть в реальному житті.
- Meetup — це платформа для пошуку груп і подій у вашому місті, де ви можете зустрічатися з носіями англійської мови для розмов та практики.
Всебічне навчання онлайн та офлайн
При вивченні розмовної англійської та мови загалом, варто покладатися на спеціалістів, що викладають на основі якісних програм та рекомендацій.
Також важливим чинником при вивченні саме розмовної англійської є наявність cпіврозмовників та однодумців, з якими ви зможете практикувати вивчену лексику та граматичні структури.
Все це ви зможете отримати на курсах загальної або розмовної англійської, або ж розмовних клубах. Кожен із цих варіантів доступний у Grade Education Centre!
У таблиці нижче ви можете переглянути актуальні пропозиції за заначеними програмами, їх тривалість та ціну. Натискайте на назву курсу, аби переглянути більше інформації про нього, або ж звʼязатися з нашими менеджерами!
Назва | Тривалість | Ціна |
---|---|---|
Курс «Розмовна англійська» | 2 або 3 місяці | від 5499 грн за модуль |
Розмовні клуби | 90 хвилин | від 399 грн |
Курс «Вивчення рівня» | 3, 4 або 6 місяців | від 5399 грн за модуль |
Наостанок відповімо на два питання, які дуже часто турбують майбутніх студентів класів англійської — як довго вивчати розмовну англійську та скільки слів потрібно знати.
На жаль, знання не виміряти кількістю годин та слів, а тому не радимо вам зосереджуватись на цьому. Ключ до успіху в регулярній практиці мовлення та всебічному вивченні нової лексики.
Памʼятайте, вивчення мови — це не спринт, а повноцінний марафон!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)