✍️ Побудова речень англійською та використання часів — один з основних каменів, який трапляється на шляху більшості студентів. Коли ми перекладаємо, то часто застосовуємо правила рідної мови, що в англійській мові створює своєрідний граматичний «безлад».
Однак, виправити все це зовсім не складно, адже у цьому блозі ми допоможемо розібратися із sequence of tenses — узгодженням часів. Що це таке і як допоможе говорити та писати іноземною без помилок?
Узгодження часів в англійській мові — визначення
Власне, сама назва терміну підказує, що це набір правил, який допомагає правильно поєднувати часи в реченнях. Ось яке визначення можна знайти в Оксфордському словнику:
sequence of tenses — це набір правил, відповідно до яких час головного речення впливає на час підрядного.
А ось речення, в якому застосоване це правило:
- I thought you were at home — Я думав, ти вдома.
Розберемо на деталі це складнопідрядне речення. Головна частина в ньому — ‘I thought…’. Я думав — що саме? На це питання відповідає підрядна частина — ‘… you were at home’ — що ти був вдома.
Оскільки в головному реченні використаний Past Simple, то і в підрядній частині застосовується минулий час. Це перше і ключове правило, яке слід запамʼятати.
Подивимось на приклади речень з узгодженням часів у минулому:
- The dog tried to eat all the food because he was hungry — Пес намагався з’їсти всю їжу, бо був голодним;
- We all hoped this government could change the law — Ми всі сподівалися, що цей уряд зможе змінити закон.
Отже, потрібно завжди думати про послідовність: якщо основна дія відбулась в минулому, то та, яка сталася до неї, на яку вона вплинула чи від якої залежна, не може відбуватися зараз. Відтак, треба слідкувати за діями в реченнях та описувати їх у правильних граматичних часах.
Власне повторимо ще раз правило узгодження часів в англійській мові для простого минулого часу: якщо головне речення в Past Simple, то в минулому має бути й підрядне.
Але є кілька нюансів, коли мають застосовуватись інші аспекти минулого — Past Perfect, або, наприклад, Past Continuous. Розберемося з ними детально.
Sequence of tenses — правила узгодження часів
Отже, коли потрібно використати не просто минулий час, а вказати на тривалість дії, або на те, що вона сталася перед іншою дією в минулому, застосовується інший закон узгодження часів.
Одночасні дії в англійській
Наприклад, коли щось сталось в минулому, і це описано в головній частині речення, і одночасно з цим певний час тривала ще одна дія, але вона описана в підрядній, тоді використовується така схема часів:
Past Simple для головної та Past Continuous для підрядної.
Наприклад:
- I came Past Simple and saw that my brother was playing Past Continuous computer games — Я прийшла і побачила, що мій брат грав у комп’ютерні ігри;
- Annet heard Past Simple that her friends were talking Past Continuous about her — Аннет почула, що її друзі говорили про неї.
Власне тут застосовуються класичні правила використання аспектів минулого часу, коли для більш тривалої дії застосовується Past Continuous. Але ці правила варто повторити ще і з точки зору узгодження часів у складнопідрядному реченні, аби не робити поширених помилок.
До прикладу:
- Annet heard that her friends are talking about her — це неправильне речення ❌
Попередні дії в минулому
Ще одна схема узгодження має такий вигляд:
Past Simple для головної частини та Past Perfect для підрядної.
Пригадайте правило про Past Perfect: він вживається для тої дії, яка сталась перед іншою в минулому. У контексті узгодження часів речення побудовані за цією схемою — нижче:
- I texted Past Simple her knowing she hadn’t changed Past Perfect her decision yet — Я написав їй, знаючи, що вона ще не змінила свого рішення;
- Tony was sure Past Simple that the task had already been closed Past Perfect — Тоні був впевнений, що задача вже була закрита.
Власне таке ж правило застосовується до дій у підрядних частинах речення, коли вони тривають дуже довго і нам потрібно зробити на цьому акцент. Це класичний випадок для вживання Past Perfect Continuous.
У складнопідрядному реченні ‘Everyone knew that James had been thinking of this idea for month’ головна частина стоїть у Past Simple і підводить до думки, що дія в підрядній частині почалась раніше і тривала довго. Відповідно, для неї підходить час Past Perfect Continuous.
Виняток
Ми все ж можемо поєднувати Past Simple із теперішнім Present Simple, якщо йдеться про загальновідомий факт, закон природи, часто повторювану дію тощо.
Як би ви переклали це речення: «Коли мама вперше сказала мені, що сонце це зірка, я не міг у це повірити»?
З одного боку хочеться сказати ‘…when mother told me that the sun was a star…’, оскільки головна частина mother told me речення у Past Simple, тоді й підрядна the sun was a star має бути в цьому ж часі.
Однак те, що сонце є зіркою, — це науковий факт, а отже більш коректний граматичний час для цієї частини речення — Present Simple.
The first time my mother told me the sun is a star, I couldn’t believe it.
Це речення цікаве ще й тим, що щойно ми поділили на головну та підрядну частину ще більшу підрядну частину. Повний поділ речення виглядає так:
- I couldn’t believe it — головна частина;
- the first time my mother told me the sun is a star не міг повірити в що? — перша підрядна частина;
- the sun is a star мама сказала що? — друга підрядна частина відносно ‘the first time my mother told me’.
Ще один виняток, коли узгоджувати частини речення не потрібно, навіть якщо в головній використовується минулий час, — це причина, результат або порівняння в підрядних реченнях. У такому випадку ставити можна і теперішні, і майбутні часи, залежно від контексту.
Це такі приклади:
- James didn’t come yesterday because he has an exam today — Джеймс не прийшов вчора, тому що у нього сьогодні іспит;
- He drank so much that he still has a headache — Він випив так багато, що в нього досі болить голова;
- She used to read more magazines than she does now — Раніше вона читала більше журналів, ніж зараз.
Sequence of tenses у теперішньому та майбутньому
У цих двох часах все набагато простіше, адже діє лише таке правило:
якщо головна частина речення стоїть в теперішньому чи майбутньому, тоді в підрядному можна використовувати будь-який граматичний час.
І тут головне завдання — слідкувати за логікою. Погляньмо на речення:
- I think Present Simple she will not come Future Simple — Я думаю, вона не прийде;
- Dana thinks Present Simple Adam lied Past Simple to her — Дана думає, що Адам їй збрехав;
- Our teacher predicts Present Simple we will be working Future Continuous on this task for two weeks — Наш вчитель прогнозує, що ми працюватимемо над завданням протягом двох тижнів;
- I will do Future Simple what he said Past Simple under one condition — Я зроблю те, що він сказав, за однієї умови;
- They will have renovated Future Perfect the entire house by July, which was destroyed Past Simple last winter — До липня вони відремонтують весь будинок, який був зруйнований минулої зими.
На цьому все! Правила узгодження часів у складнопідрядному реченні підпорядковані загальній логіці, тож сподіваємось, що цю тему ви засвоїте швидко.
Для узагальнення всієї інформації ось таблиця з ключовими правилами:
Головна частина | Підрядна частина | Контекст |
---|---|---|
Past Simple | Past Simple | дії в минулому |
Past Simple | Past Continuous | коли дія в підрядній частині тривала одночасно з дією в головній |
Past Simple | Past Perfect | коли дія в підрядній частині завершилась перед дією в головній |
Past Simple | Present Simple |
1) якщо в підрядній частині ідеться про загальний науковий факт або часто повторювану дію 2) якщо підрядна частина є причиною, результатом дії в головній, або порівнянням до неї |
Present tenses | будь-який час | залежить від контексту |
Future tenses | будь-який час | залежить від контексту |
Узгоджуйте часи правильно та успіхів у вивченні англійської!
Записуйтеся на абсолютно безплатний пробний урок у Grade Education Centre! Ви можете обрати будь-який курс, програму та групу, прийти у зручний час і займатися англійською онлайн або офлайн. Ми регулярно набираємо нові групи, тому завжди чекаємо на вас і готові разом пройти захопливий шлях вивчення мови та занурення в культуру!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)