✍🏼 Основи англійської мови — це базова граматика, лексика на прості повсякденні теми, а також розуміння, що таке рівні англійської та як вони визначаються.
У цьому блозі говоритимемо про рівень англійської C2 — найвищий рівень володіння мовою, який мають native speakers або ті, хто присвятив навчанню тисячі годин роботи.
Чи може українськомовна людина досягти такого рівня? Звісно! Однак, це дійсно вимагає постійного вдосконалення і навчання. Тож, до чого прагнути, що треба вміти на рівні C2, скільки часу потрібно на опанування і скільки слів необхідно знати?
Розбираємось з усім по черзі!
Які рівні англійської бувають
В англійській мові існує система CEFR, Common European Framework of Reference тобто набір чітко визначених ознак, які притаманні кожному з рівнів мови.
За цією системою і визначаються 6 рівнів — A1 та А2, В1 та В2, С1 та С2.
Деталі кожного з них та CEFR загалом описані Кембриджським університетом, і ми спираємось саме на дані цих спеціалістів.
Отже, нижче в таблиці ви можете ознайомитись із набором навичок, який повинна мати людина на кожному зі ступенів:
Beginner, A1 | ставити та відповідати на прості запитання на повсякденні теми, писати та розуміти повідомлення про себе, погоду, навчання тощо |
---|---|
Elementary, A2 | виражати думки, прохання, пояснювати базові емоції, враження та відчуття, писати листи з базовою інформацією про себе |
Intermediate, B1 | вести тривалу розмову про свій досвід, враження, комунікувати з різними службами та сервісами, описувати події |
Upper Intermediate, B2 | обговорювати новини та суспільно-політичні події, домовлятися з людьми про щось, розуміти найбільш поширені сталі вирази, зокрема неформальні |
Advanced, C1 | спілкуватися на різні абстрактні теми, використовуючи сталі вирази та специфічну лексику, розуміти складні тексти, писати листи на будь-яку тематику |
Proficient, C2 | обговорювати будь-яку тему, проводити перемовини та переконувати людей, справлятися з проблемними мовними ситуаціями тощо |
Розуміння цих моментів допомагає краще орієнтуватися у власних навичках та будувати плани на навчання.
Однак зауважте, що чітко визначити рівень англійської можна лише за допомогою спеціального тесту. Подібні таблички допомагають лише приблизно зорієнтуватися у рівні знань.
А тепер детальніше про те, що людина вміє і знає саме на рівні C2.
Що може людина на щаблі C2?
У таблиці ми вже зазначили, що Proficient level передбачає повне розуміння та здатність висловлюватися на всі теми.
Якщо детально розглядати навички, то загалом володар цього рівня може робити таке:
- розуміти та використовувати різні відтінки значень слів;
- використовувати складні граматичні конструкції та неформальні, розмовні вислови;
- з легкістю описувати різні настрої, емоції та абстрактні поняття;
- спілкуватися на теми політики, економіки, суспільних проблем, дискутувати та логічно доводити думку;
- розрізняти та писати тексти різних жанрів, тонів і стилістичного забарвлення;
- читати наукову, професійну літературу без адаптованого формату;
- розуміти жарти цією мовою та жартувати самому.
Кому під силу рівень С2?
Авжеж, дитина чи підліток не зможе осягнути найвищий рівень англійської. Це не погано і не добре: у юному віці складно усвідомити абстрактні поняття, політичні процеси чи зрозуміти тонкі відтінки власних емоцій та відчуттів. Крім того, на навчання потрібно витратити дуже багато часу, буквально тисячі годин, про що ми поговоримо далі.
Тому природно, що в дитячому чи підлітковому віці досягти C2 нереально. Його досягають саме дорослі. Наприклад, подивіться на фрагмент тексту, який потрібно повністю розуміти на рівні Proficiency:
In the last decades of the 18th century, the losers seriously outnumbered the winners. Those who were fortunate enough to occupy the upper levels of society, celebrated their good fortune by living a hedonistic life of gambling, parties and alcohol. It was their moral right, they felt, to exploit the weak and the poor. Few of them thought their lives should change, even fewer believed it could.
But the decisive turning point for moral reform was the French revolution. John Bowlder, a popular moralist of the time, blamed the destruction of French society on a moral crisis. Edmund Burke, a Whig statesman agreed. 'When your fountain is choked up and polluted,' he wrote, 'the stream will not run long or clear.' If the English society did not reform, ruin would surely follow.
Власне, своїм наповненням, лексикою та поняттями цей текст стає надто складним для дітей чи підлітків. Саме тому C2 можливо досягти лише в дорослому віці.
Скільки часу треба на опанування рівня Proficiency та скільки слів треба знати?
Доросла людина, яка систематично займається англійською, має доступ до якісних навчальних ресурсів та працює із професійними викладачами, зможе досягти рівня C2 за такі терміни:
- за 1 030 — 1 450 годин навчання з «нуля»;
- за 300 — 400 годин, якщо вивчати рівень з попереднього рівня С1.
Але такі цифри можуть змінюватися індивідуально, адже ключове у вивченні англійської — не час занять, а їхня ефективність. Тому якщо уроки англійської несистематичні, або навчальна програма не відповідає потребам студента, або є інші перепони, то час вивчення рівня буде рости.
Словниковий запас на рівні Proficiency за різними оцінками має складати 4500 – 5000 слів. Так, людина з C2 знає десятки синонімів до різних слів і може використовувати вузькі за значенням терміни.
Водночас зауважте, що цей показник також приблизний: немає чіткої кількості слів, після вивчення яких приходить С2.
Тому не варто ставити собі ціль відпрацювати 1 000 годин і вивчити 5 000 слів. Мета — відчувати англійську, як її відчувають носії, насолоджуватися своїм розвитком і новими знаннями.
В University of Cambridge зазначають, що, наприклад, на рівні А1 близько 100 нових слів можуть значно покращити здатність говорити та виражати думки. Однак на вищих рівнях студенти вже знають усю базову лексику і можуть легко вести комунікацію, тому 100 нових слів — це скоріше збагачення та урізноманітнення словникового запасу, аніж перехід на новий рівень спілкування.
Що вивчають на рівні С2 та які іспити складають
Наприклад, на курсі Grade з вивчення рівня С2 навчання триває 4,5 місяці, де студенти разом з викладачами розглядають такі граматичні теми:
- перегляд усіх теперішніх, минулих та майбутніх часів;
- інфінітив та герундій;
- використання прикметників та прислівників, порівняння з like / as;
- умовні речення, конструкції для вираження вподобань, часові форми у нереальних ситуаціях і припущеннях;
- актив, пасив, спонукальні форми;
- модальні дієслова, іменники та визначники;
- умовний спосіб, відносні та складні речення з кількома граматичними основами, інверсія.
Для розвитку письмових навичок студенти працюють над різного типу есе та листами. formal, informal emails, letters of apology, opinion essays, reports
А от для розвитку мовлення на заняттях використовують теми подорожей, роботи та освіти, невербальної комунікації, змін у світі та глобалізації, соціальних та екологічних проблем, здоровʼя тощо. Окремо увагу викладачі приділяють ідіомам.
Отже, вивчаючи цей рівень та пройшовши такий курс, людина може складати міжнародні іспити для підтвердження знань. Зокрема, найпопулярніші з них такі:
- Кембриджський іспит C2 Proficiency (CPE) — для підтвердження рівня потрібно набрати 180-230 балів;
- IELTS — необхідно 8.5-9 балів;
- TOEFL — необхідно 114-120 балів.
Як розвивати рівень С2: що дивитись, читати, слухати
Аби підтримувати знання та укріплювати навички, слід постійно взаємодіяти з англійською мовою. Йдеться про фільми, книжки та подкасти, блоги й підписки в соцмережах.
Оскільки на рівні C2 людина вже розуміє все, вона може споживати контент з будь-яким рівнем англійської. Тож нижче ми дамо невеличкий список рекомендацій, який допоможе надихнутися та знайти те, що зацікавить саме вас.
Фільми та серіали:
- The Matrix by The Wachowskis;
- The Godfather by Francis Ford Coppola;
- The Sopranos by David Chase;
- The Office by Greg Daniels;
- The Crown by Peter Morgan.
Книги:
- To Kill a Mockingbird by Harper Lee;
- The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald;
- One Hundred Years of Solitude by Gabriel García Márquez;
- Lord of the Flies by William Golding;
- Bloodlands by Timothy Snyder.
Подкасти:
Це ресурси на різний смак та вподобання. Загалом варто обʼєднувати свої інтереси та вивчення англійської, тож читайте і підписуйтесь на те, що вас цікавить поза навчальним процесом.
Однак якщо ви тільки починаєте, не ставте цілей досягти Proficiency за 3-4 роки. Так можна легко втомитися, втратити мотивацію і прогрес. Найкраща мета — розвиватися і досягати всього поступово крок за кроком. А досягнути бажаного прогресу вам допоможе наш центр вивчення англійської мови!
Головне — не рівень, а прогрес і зростання. Розвивайтеся разом з Grade!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)